KARS GECE HAYATI

Kars Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak çok az sayıda cafe, bar ve disco bulunur. Bunlarda kış mevsiminde pek aktif değildir.

Kars ilimiz 289.786 toplam nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgemizin güzel şehirlerinden biridir. İlimizin çok sert geçen bir kışı vardır. Burada kış mevsiminde hayat resmen durmaktadır. Bu çetin kış koşuları elbette gece hayatını da olumsuz etkilenmiştir. Günün kararması ile birlikte herkes evine çekilir. Daha çok eş dost ziyareti yapılır.

 

Kars Gezilecek Yerler
Kars Gece Hayatı
Kars’da Gezilecek 10 Yer
Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Kars Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
Kars Harakani Havalimanı Ulaşım Nasıl Gidilir
Çıldır Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
Kars Otelleri ve Kars Otel Fiyatları
İlimizdeki üniversitenin var olması ve birçok devlet memurun burada olması gece hayatı bir ihtiyaç olarak görülüp kent merkezinde birkaç mekan açılmıştır. Bunun dışında ilimiz kış sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. İlimizin Sarıkamış ilçesinde birçok otel bulunur. Bu otellerin içinde birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Sarıkamış ilçesine giderseniz burada canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. Burada bulunan bazı mekanları önereceğiz. Umarım beğenirsiniz.

Kars Eğlence Hayatı

Binbir Gece Bar: Kars ilimizin merkezinde bulunur. Bu mekan yerle haalk ve ziyaretçilerin sıkça uğradığı bir yerdir. Canlı müzik eşliğinde çok güzel vakit geçirebilirsiniz.
Ozzı Clup Bar: Şehir merkezinde bulunan bu bar bir harika. Yiyecek, içecek ve ortamı sizi memnun edecek bir yer…
Clup Areena: Kent merkezinde bulunan bu mekan daha çok üniveriste öğrencilerin takıldığı bir mekandır. Hem bütçeye uygun hemde kaliteli bir yer.
Çamkar Otel Bar
Birabahane Kafe
Gözde Kafe
Şelale Kafe
Ce-Mar Toprak Hotel Bar

KARS’TA GEZİLECEK YERLER

Kars ve civarında başka bir dünya var. Hiç bir şey tanıdık değil, o yüzden de buram buram macera kokuyor. Balık tutmaya giderken olta yerine testere götürülen, halı sahada futbol yerine cirit oyunları oynanan, çöpleri belediyeden önce tilkilerin vaşakların topladığı, ocakbaşı yerine kaz yemeye gidilen, Baltık mimarisinden yüksek tavanlı tarihi taş binalarıyla kafamızdaki doğu şehri imajını alt üst eden Kars’ta yaşanacak 10 deneyim.

Farklı şeyler yaşamak isteyenlerin buraya mutlaka Doğu Ekspresi ile ulaşmayı denemesi lazım! Doğu Ekpresi’ne binmek isteyenlerin yola çıkmadan mutlaka bilmesi gerekenler de burada:
DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞUNA ÇIKACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

– KARS’I PİRİ İLE DİNLEYEREK KEŞFEDİN –
Kars’ı gezerken harika bir önerimiz var. Piri uygulaması ile bu büyülü şehri Türkiye’nin en iyi rehberlerinden Anadolu bilgesi olarak tanınan Türkolog Ali Canip Olgunlu’nun sesinden dinleyerek gezebilirsiniz. Uygulamadaki harita ve yönlendirmelerle turu kolayca takip edebilir, mekanlara uygun müzikler ve hikayeler eşliğinde, kendi başınıza, sanki yanınızda bir rehber varmış gibi harika bir tur yapabilirsiniz. Piri uygulamasını Apple kullanıcısı iseniz App Store‘dan, Android kullanıcısı iseniz Google Play Store‘dan buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

1 . DONMUŞ ÇILDIR GÖLÜ’NDE (BUZDA) BALIK AVLAYIN.
Kendinizi bir belgeselde yaşıyormuş gibi hissedeceğiniz, coğrafyanın, yaşam tarzlarının tanıdığınızdan çok farklı olduğu Çıldır Gölü’ünde bir Çıldırlı, bir eskimo gibi buzu kırarak balık tutabilirsiniz!

 

Kışın 1965 metredeki Çıldır Gölü 80 cm’e kadar donarak hipnotik beyaz bir çöle dönüyor. Buz üzerinde yürürken bana mısın demiyor, sapa sağlam. Nisan’da güneşe pes edip eriyecek. O zamana kadar kışın iyice yağlanan leziz balıkları yakalamayı yerli balıkçılardan öğrenebiliyorsunuz. Kürek, testere ve bir de demir çubuk alıp, gölün ortasındaki buz kulelerine yürünüyor. Buralarda onların sermiş olduğu ağlar var. Önce kürekle buzun üzerindeki karı kaldırıp buza bir kare çiziliyor. Sonra testereyle buz kesiliyor. Asıl mesele o kesilen buz parçasını oradan çıkartmak. Ucuna sert bir demir bağlı sopa ile buzu döverek küçük parçalara bölmek gerekiyor. Sonra kürekleyebildiklerini dışarı alıp buz külçelelerinden deliğin yerini işaretleyen bir kule yapıyorsun. Kürekleyemediklerini de kalın buzun altına doğru ittiriyorsun. Son olarak da önceden atılmış ağı çekip şansını test ediyorsun. Ballı olanlar sarı balık çekiyor. Kış genelde -10 ile -35 arasında seyrediyor.

Hem manzaraları, hem macerası, hem de lezzeti bu deneyimi unutulmaz bir anı yapıyor.

ÖNEMLİ: Balıkçılara herşeyi kendiniz yapmak istediğinizi mutlaka söyleyin. Çünkü bazı insanlar seyirci kalmayı tercih ediyor ama bütün keyif o balığa o emeği vermekte.
Hem nerede, nasıl yapılır, ne getirmeli, püf noktaları için, hem de bizim Çıldır’daki buz balıkçılığı maceramızın videosu ve yazısı için:

DONMUŞ ÇILDIR GÖLÜ’NDE BALIK AVI

2. ALPLER DIŞINDA DÜNYADA TOZ KRİSTAL KARIN YAĞDIĞI TEK YER OLAN SARIKAMIŞ’TA KAYAK VE SNOWBOARD YAPIN.
Dağda gitmekteki amacınız kaliteli bir kayma deneyimi ise, Sarıkamış’a bayılacaksınız. Tüm detaylar SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ HAKKINDA BİLGİ & SON DURUM yazımızda. Hazır buradayken Sarıkamış’ın hakkını verelim diyenler için de SARIKAMIŞ GEZİ REHBERİ‘mize göz atmalarını öneririz.

 

Sarıkamış’ın kar kalitesi kayanları, özellikle snowboard yapanları mest ediyor. Buranın karını özel yapan şey sadece Alpler’de ve Sarıkamış’ta olan kristal, toz kar! Sarıkamışlılar şöyle ağız tadıyla bir kar savaşı yapamadık, çünkü buradaki kar yapışmıyor diyor. Gerçekten pistin ortasından kayarken dahi arkanızdan beyaz bir tül gibi kar sizi takip ediyor. Buzlanma da olmuyor. Tabi bu sadece pistler için geçerli. Buz tutmuş saçakların altından geçmemeye de dikkat edin.

Sarıkamış’ta kaymanın olimpik tesisi olan Palandöken’den bile daha keyifli olduğunu düşünüyoruz. İki kayak merkezinin detaylı incelemesi burada:
SARIKAMIŞ VE PALANDÖKEN KAYAK MERKEZLERİ – ÖNEMLİ BİLGİLER VE KARŞILAŞTIRMA

3. YABAN HAYATA DOKUNUN: AYILARIN, KURTLARIN, VAŞAKLARIN, TİLKİLERİN BİZE İHTİYACI VAR!
Kars ve civarının doğası ülkemizde yaban hayatın gürül gürül devam ettiği ender yerlerden. Hem de öyle böyle bir yaban hayatı yok burada. Ayılar, kurtlar, vaşaklar, tilkiler cirit atıyor. Bununda böyle devam edebilmesi için canını dişine takmış çalışan bir dernek var: KUZEYDOĞA DERNEĞİ. Kendinize güveniyorsanız, sorumluluk almayı ve yaban hayatı korumayı seviyorsanız, KuzeyDoğa Derneği’ne gönüllü olun, hayatınızın deneyimini yaşayın.

 

Onları National Geographic’in Türkiye’de yaban hayata dair çektiği ilk belgesel olan ve derneğin çalışmalarını anlatan “Boz Ayının İzinde Sarıkamış”tan da tanıyor olabilirsiniz. Amaçları, Sarıkamış Bölgesi’nde büyük et oburları takip etmek, yaban hayvanı-insan çatışmasının olası sebeplerini araştırmak ve bunlara karşı önlem alınmasına yönelik bilimsel çalışmalar yapmak. Bunun için yaptıkları faaliyetler arasında bu yaban havyanlarına vericili tasmalar takıp yaşam alanlarını, alışkanlıklarını öğrenmek var. Lakin, onları koruyabilmemiz için bu bilgiler şart.

Biz oradayken, zehirlenen akbabaları kurtarmak için uğraşıyorlardı. Biz de onlara gönüllü olup, son muayenelerinde ve doğaya geri salınımlarında yardımcı olmuştuk. Yukarıdaki fotografta iyileşen akbabaları doğaya salmadan önce son kontrollerini yapmalarına yardımcı oluyoruz.

Kars bölgesi, (özellikle Kuyucuk Gölü ve Sarıkamış Dağları -Allahuekber Dağları) ülkemizde en fazla kuşun gözlemlendiği rekorer yer. Sadece Kuyucak Gölü’nde, Dünya Kuş Gözlem Günü’nde bir günde yaklaşık 81 türden 40,000 kuş sayılmış! Bir günde bu kadar kuşu bir arada gözlemlenmiş, ama totalde en az 207 türden on binlerce kuşu barındırıyor. Gölün en sıkı müdavimleri angıt ördekleri. Eylül 2004’te bir gün içinde dünya angıt nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sinin (20 binin üzerinde) Kuyucuk’ta gözlenmiş!!

 

İlgilenenler için süper güzel aktivite:
– KuzeyDoğa Derneği’nin kuş halkalamasına yardım edin. (Nisan – Temmuz arası en çok ihtiyaç olan zaman) Kuşlara takılan halkalar sayesinde hem kuşların kıtalararası göç yollarını çıkarmada katkınız olsun, hem de yaban hayatının içine girin!
– Her Ekim ayının ilk haftasonunda yapılan Dünya Kuş Gözlem Günü etkinliklerine katılmak için KuzeyDoğa Derneği ile temasa geçebilirsiniz.

4. ROAD TRIP (ARABA YOLCULUĞU) İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN!
Buraların doğası i-na-nıl-maz! Yazın geziyorsanız böyle bir yeşil, böyle bir mavi, kışın geziyorsanız da böyle uçsuz bucaksız bir beyazlık daha önce görmediniz.

 

Mesafeler toplu taşıma için uzak olsa da manzaralarsa kaçırılmaz. Kars’ı merkez edinip, her gün arabayla dört bucağını keşfedin. Posof’a gidin, Çam Geçidi’nden geçip Şavşat’a gidin, Sarıkamış’a gidin. Ülkemizdeki İsviçre manzaralarını görün. Yer yer gözlerini alan parlak bir yeşilden, tek bir ağacın bozmadığı yuvarlak bayırlar, yer yer ayakta durulmaz diklikteki dağ yamaçlarından fışkıran çam ormanları, kışın gittiyseniz de bacaları tütmese fark etmeyeceğiniz tamamen örtülmüş köyler göreceksiniz.

 

Kışın karda araba kullanmaktan korkmanıza gerek yok. Kiralık araçların hepsi kar lastikli. Yollar açık ve kar lastikleri canavar gibi yol tutuyor.

 

5. KARS MUTFAĞINI MUTLAKA DENEYİMLEYİN.
Balı, kaşarı, peyniri dillere zaten destan. İşte bunlarda yemeye doyamadığımız Kars yemekleri. Mideyi genişletmeden dönmek imkansız. Hepsi hakkında ayrıntılı bilgiy Kars’ta Ne Yenir, Nerede Yenir? yazımızda bulabilirsiniz.

Tandırda Kaz
Kars’ın en meşhur yemeği. Bunun yerel bir lezzet olmasına çok bozuğuz. Yumuşak, aromatik, rüyamsı et. Üstelik sağlıklı! Kaz kesilip bir müddet güneşte kurutulduktan sonra tandıra giriyor.

Mükemmel tamamlayıcı: kaz suyuna bulgur.
Haşlanan bulgur tandırın en altına yayılıyor. Tam üstüne asılan kaz ince ince bulgura damlarken, pilav kaz suyunda demleniyor. Neyin yanına konsa onun lezzetini tavan yaptıran harika garnitür. Klasik, kaz isteyince yanında gelir. Ama siz onu bi de çoban kavurmanın yanında denemeye görün.

Pekiştirici lezzet: Hoşaf
İlk lokmayı ağzınıza attınız, mest oldunuz. Sonraki lokmalarda ağzınız bu tada alışmaya başlıyor. Bu lezzetin güme gitmemesi, her lokmada dünyaları yaşamak için aralarda bir kaşık hoşaf. Hem ağzınızdaki tadı sıfırlayarak, her lokma kazın tadına %100 varmanızı sağlıyor, hem de lıkır lıkır hafif tatlı bir stop. Kars’ın asıl kızılcık hoşafı meşhur ama elma ve erik hoşafı bulmak daha kolay.

Hangel
Baside indirgenmiş haliyle etsiz mantı. Soğanın figüran değil, baş rol olduğu ender yemeklerden. Ete ulaşmanın zor olduğu savaş zamanı çıktığı söyleniyor. Yumurtalı bir hamur yapılıp kaynatılıyor. Üzerine kavrulmuş soğan. Ne de olsa artık kıtlık da yok, bol kepçe tereyağ dökülüyor. Sonra yeme de yanında yat.

Ve tabi ki acılı turşu.

Dayanmayıp yediğimiz için resmi yok ama bu iki çorba da cennetlik:

Evelik Çorbası: Evelik otuna mercimek, bulgur yada patates eklenerek yapılan harika çorba.
Isırgan Otu Çorbası: Yoğurt ve ısırgan otu yoldaşlığı.

Ayrıca: Revan köfte, acem kavurma (meclis yemeği), safranlı pilav, umaç (un helvası), gafıl konak, çeçil tatlısı, elma dolması, hörre (un) çorbası, ekmek aşı (ekmeğin üzerine kızgın yağ ve yoğurt dökülerek yapıyor), pişi, kuymak, haşıl, bozbaş, piti (kemikli ve parça etten yapılan çorba), üzümlü pilav, Kars böreği

Anlayacağınız yiyen pişman, yemeyen daha pişman.

Nerede Yenir? Kars Kaz Evi’nde tabi ki! Aklınıza başka yer gelmesin, valisinden turistine herkesin favorisi. Ayrıca restoran Karslı kadınların kalkınmasını amaçlayan bir proje de yürütüyor. Hem midenize, hem ruhunuza iyi gelir.

6. KIŞ ORTAMINDA MOTORSPORLARIYLA ADRENALİN POMPALAYIN!
Finlandiya, İsveç gibi kuzey ülkelerinde yapılan buz üzerinde sürat deneyimini merak eden motorsporları sevenler için Çıldır Gölü biçilmiş kaftan. 80 cm’e kadar donabilen gölün 124 kilometrekarelik dev bir oyun alanı yaratması meraklılarını buraya çekiyor.

Ayrıca, donan gölde drift etkinlikleri de düzenleniyor. Çıldır’daki Drift Snowfest organizasyonların en büyüklerinden. İlgilenenler Tosfed’den yada Drift Kulübü’den bilgi alabilirler. Ayrıca, yerel klüpler de kendi aralarında drift yapılıyorlar. Haber almanın en iyi yolu Kars Eksi 36 Off-Road Kulübü’ne ya da belediyeye sormak.

 

Son olarak, her sene Sarıkamış’ta düzenlenen, Sarıkamış Kış Oyunları var. Özellikle motorsporlarına meraklıysanız karda yarışan arabalar, Türkiye’nin şampiyon pilot ve takımlarının katıldığı showlar son derece ilginç olabilir. Önümüzdeki senelerde kapsamının çok büyüyüp, Türkiye’nin en sıkı motor sporu etkinliklerinden biri olacakmış.

7. ANİ HARABELERİNİ GÖRÜN.
Gözden uzak olan, gönülden ırak olur diye boşuna dememişler. Ani’nin hemen yanından geçen Arpaçay’ın öbür yamacı Ermenistan. Ani’de hapşırsan, karşıdan çok yaşa derler. O kadar yakın. Ani, kelimenin tam anlamıyla, ülkenin en ucuna itilip kaldığı gibi dikkatlerin de en ucuna itilip kalmış herhalde. İnsan gezip, heybetini öğrenince, aklı almıyor. Burası nasıl oluyor da bir Bergama ya da Halikarnasus gibi popüler değil.

 

Efes Antik Kenti’nin birkaç misli büyük, 7 yüzyıl boyunca insan yaşadığı düşünülen, en kalabalık halinde nüfusu 100 bin kişiyi bulan, en parlak döneminde Konstantinepol ve Bağdat’a rakip olan, Ermeni mirası olmakla birlikte, müslüman ve pagan kültürlere de ev sahipliği yapmış olan bir yerden bahsediyoruz!

Bir de konumun muazzam bir görkemi var tabi. Arpaçay Kanyonu’nun sert yamaçlarının tepesindeki şehirin hem doğal bir savunması, hem de heybetli bir tahtı var.

Bir rehber eşliğinde gezmeniz şiddetle tavsiye edilir. Hikayelerini bilmezseniz buranın boş bir bayırda yıkık binalardan ibaret olduğunu düşünebilirsiniz.

 

8. CİRİT FESTİVALİNİ İZLEYİN.
Hala mı?
Biz de şaşırdık, hala ata sporumuz cirit, buralarda oynanıyor. Kars ve civarında başka bir dünya var diye boşuna demiyoruz. Bir köye gittiğinizde cirit atan kişilerle karşılaşmanız mümkün.

Son senelerde belediyenin de desteği ile eski kış sporları festivalleştirilmiş. Donmuş Çıldır Gölü’nde Altın At Kış Festivali yapılıyor. Atlı kızak, rahvan at, atlı okçuluk gibi branşlar var. Ayrıca yerel motiflerle süslenmiş atlar da pek bi fotojenikler.

 

9. DOĞU ANADOLU’DAKİ AVRUPALI KARS: BALTIK MİMARİYİ KEŞFE ÇIKIN!
Doğu’nun Paris’i diye birçok şehir için derler, hele hele Mardin’in, Gaziantep’in başında çok duyarız. Elinizi vicdanınıza koyup da söyleyin, şehrin çehresinden bahsedecek olursak, böyle mimarı Anadolu’da başka nerede var?

Ruslar 40 yıl kalmışlar, ama bizim toplamda yapmadığımız kadar güzel bina bırakmışlar. Tabi ki, imtina ile güzel binaların yanına çirkinlerini dikmişiz, sonra da onların güzellikleri batmış, bir de zarar vermişiz. Ona rağmen, bu Türkiye’nin bittiği en uzak yerdeki geniş caddeler, meydanlar, sokak heykelleri ve Baltık mimarısının aralara serpilmiş nadide örnekleri insanda tatlı bir halüsinasyon etkisi yaratıyor. İnsan gördükleri ile bulunduğu yeri bağdaştıramıyor bazen.

Ayrıca, getirdikleri şehir planlamasının da hala kaymağını yiyor Kars. Caddeler, sokaklar birbirine paralel ve uzadı uzadıcaya gidiyor. Haliyle burada turist olmak pek kolay. Tüm önemli görülmesi gereken yapıları, Kars’ta Gezilecek Yerler ve Baltık Mimarisi yazımızda tek tek anlattık.

 

10. YAYLAYA ÇIKIN, SÜRÜ GÜDÜN!
Eskiden Posof Kars’a bağlıydı. Posof gerçekten Türkiye’nin İsviçre’si. Posof’a kadar gitmeseniz bile o tarafa doğru bir yola çıkın deriz.
Kars’ta yörükler gibi yazın yaylalarda inekleri ile göçebe yaşayan insanlar var. Önceden haber vermeniz, tanışmanız gerekmiyor. Direk arabadan inip “Ben geldim!” diyebilirsiniz. Zaten gelen giden çok olmadığı için, taze kan geldi mi bırakmıyorlar. 🙂 Bizim hiç konuk olma niyetimiz yoktu arabadan inerken, yol soracaktık. Sonra onlar bizi salmadı.

 

 

Ayranlarından içirmek, peynirlerinden yedirmek, kendi çadırlarını göstermek için birbirleri ile yarışan, siz buzağılarını göstermek için kolunuzdan çeken tatlı mı tatlı, samimi insanlar. Seve seve sizi konuk edip, ineklerine çobanlık etmenize izin vereceklerdir.

Anlık paylaşımlarımızı Facebook ve Instagram‘dan takip edebilirsiniz.

KARS RESTORANLARI

Kars Kaz Evi
Kars’a kadar gelmişken en özel lezzetlerinden olan kaz etini tatmadan olmaz, yanında da bulgur mis. Bu ikiliyi tadabileceğiniz en iyi adreslerden biri kesinlikle. Birazcık pahalı ama heryerde bulamayacağınız bir lezzet olduğunu düşünürsek bizce denemeye değer.
Adres:Yusufpaşa Mah., Atatürk Cad. No:1, 36100 Merkez/Kars Merkez Konum için tıklayın.

Doğuş Ocakbaşı
Klasik ocakbaşı konsepti Kars lezzetleriyle birlemiş, özellikle etler harika. Çalışanlar da oldukça ilgili.

Adres: Yenişehir, 36000 Kars MerkezTel: (0474) 212 52 39 Konum için tıklayın.

Kamer Mutfak ve Café
Bir yeri yerel halk da öneriyorsa denemekte fayda var diyoruz. Patlıcan çorbası, hangeli, çökertme kebabı, soğan soslu bonfilesi mutlaka tadılacaklar listesine kondu bile.

Adres: Halit Paşa Caddesi No:41 Kars Merkez Tel: 04742128957 Konum için tıklayın.

Craft Coffee No:74
Yine Ortakapı Mahallesi’nde, kaliteli çekirdek kahveleriyle, kesinlikle şehrin başka bir eksiğini kapayan yerlerden. Konum için tıklayın.

KARS OTELLERİ
Yüksek Bütçe

Kar’s Otel
Çok güzel restore edilmiş eski bir konak. İki otelin de yeri iyi, ama burası azıcık daha merkezi diyebiliriz. İmkanlarınız dahilindeyse bu otellerden başkasına gitmeyin deriz. İkisi de kahvaltı dahil fiyat veriyor. Detaylı bilgi & rezervasyon

Cheltikov Hotel
Burası 1874 yılında inşa edilmiş, görkemli bir Rus binası ve 1980lerde burası bir doğumhane olarak kullanılırken, ben gözümü dünyaya burada açtım. Harika bir bina. Yakın zamanda restore edilip turizme kazandırıldı. Detaylı bilgi & rezervasyon

Düşük Bütçe
Kars Konak Hotel
Kars merkezde, kahvaltı dahil, wifi bağlantısı olan, küçük ama temiz bir otel. Günübirlik konaklamalar için ideal. Detaylı bilgi & rezervasyon

Hotel Kent Ani
Şehirin yeni ya da yenilenmiş otellerinden. Detaylı bilgi & rezervasyon

Diğer Kars Otelleri ve Pansiyonları
Kars içindeki TÜM OTELLERİ VE PANSİYONLARI görmek için 👉 TIKLAYIN

KARS’TA ARABA KİRALAMA
Kars’ın en güzel yerlerine gitmek için araba kiralamak gerekiyor. Yazın arabayla yaylaları, ovaları, kışın da Çıldır Gölü’ne gitmek Kars’a yapılacak en güzel şey ve bunlar için araba şart. Gel gör ki, büyük kiralama zincirleri Kars’ı es geçmişler. Bu çok garip çünkü haftada bir kaç birileri bize Kars’ta nereden araba kiraladığımızı soruyor yani aslında pazar da var.

Biz şöyle yaptık: Kaldığımız otele ayarlattık. Otel resepsiyonlarının yerli kiralamacılarla bağlantısı var. Bir iyi, bir de kötü haberimiz var bu konuda. Önce iyi haber: Bunlar gerçek araba kiralama şirketleri. Resepsiyonist dayısının arabasını vermeye çalışmıyor, yani işin resmiyeti var. Kötü haber: Rekabet olmadığı için eski arabaları, sıfır araba fiyatına kiralamak zorunda kalabiliyorsunuz. Kışın gidiyorsanız arabanın 4 lastiğinin de kar lastiği olduğundan emin olun. Ekonomik olsun diye sadece bir takımı kış lastiği yapanlar da var.

Buraya geldiğimizde çok hayat bir bilgi daha öğrendik ki Kars’ta kış aylarında arabaların el frenleri kullanılmıyor. Çünkü hava o kadar soğuk ki fren balataları donabiliyor ve siz el frenini çektiğinizde, donmuş balatalar kopabiliyor.

GECEMANYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.