Kaş Gezilecek Yerler, Antalya’nın Keşfedilmeyi Bekleyen Şehri Kaş ve En Güzeller Tatil Mekanları 2024

Antalya’nın batısında keşfedilmeyi bekleyen Kaş şehrine yolculuğa çıkmadan önce, doğanın bu kente sunduğu mucizevi güzelliklere ve geçmişten bugüne sahip olduğu kültürel zenginliğe tanık olmaya ne dersiniz? İşte tüm detaylarıyla Kaş gezilecek yerler

Upuzun plajlar deyince akla gelen Kaş, antik kentler konusundaki zenginliği ve tabii güzellikleri ile tatil anlayışınıza farklı bir soluk getiriyor. Kültürel bir gezi yaptığınız yaz sıcaklarında kendinizi atabileceğiniz serin bir deniz ile standardın üzerinde bir seyahat deneyimi sunan Kaş gezilecek yerler açısından keşfetmeye doyamayacağınız bir miras ile ziyaretçilerini karşılıyor. Unutamayacağınız manzaralara karşı sınırsız bir keyfe hazırsanız, Antalya‘nın turistik ilçelerinden biri olan Kaş, bu yaz sezonu için ilk tercihiniz olmaya aday.

1. Kaputaş Plajı

kaş gezilecek yerler

Bana göre Akdeniz’in en güzel plajlarından biri Kaputaş. Kalkan mevkiinde yer alan bu güzide plaj, kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahip olmasına rağmen, dünyanın en çekici plajları arasında yer alıyor. Kaş görülecek yerler denince akla ilk gelmesi gereken yerlerden.

2. Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti
Antiphellos Antik Kenti

Mevzu bahis bir yeri tam olarak keşfetmekse eğer, o zaman o yerin geçmişini de bilmek gerekiyor. Antiphellos Antik Kenti’nde, Kaş’ın binlerce yıllık tarihi geçmişine yakından bakabilirsiniz. Likya lahitleri, kaya ve anıt mezarlar ile 4,000 kişilik Kaş Antik Tiyatrosu görülmeye değer.

Deniz kenarından rahatlıkla fark edilebilen sur kalıntıları insanı kendine hayran bırakıyor. Antiphellos Antik Kenti’ne Kaş Merkez’den yürüyerek ulaşabilmek mümkün.

Kaş’a gittiğinizde uğramanız gereken restoranlardan Müpptela Ocakbaşı listenizde olsun. Özellikle cumartesi günleri fasıl eşliğinde yaprak ciğer, dana bonfile ve şaşlık keyfi yapın.

 

3. Kekova

Kekova

Kara ulaşımının olmaması, dış dünyayla kısa bir süreliğine de olsa bağlantınızı kesmiş hissiyatı verecek Kekova’da. Ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova, yolunuz Kaş’a düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Kekova Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösteriliyor. Kaş Merkez’den her gün hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz bu güzide yere. Kekova’ya gitmişken Simena Antik Kenti’ni de bir görün derim.

Kaş Gezilecek Yerler Listesi

Denizin yoğun olduğu yerlerde, bir şekilde özgürlük hissi de baskın olur ya; işte Kaş tüm misafirlerine gezerken hür hissedebileceği bir doğa ve tarih anlayışı sunuyor. Eğer hazırsanız, antik kentlerin anası olan Kaş şehrine yolculuğa çıkmadan şöyle bir göz atalım!

1. Patara Antik Kenti

kaş Patara Antik Kenti

Yapılan arkeolojik kazılar sonucu inşasının M.Ö. 8. yüzyıla dayandığı tespit edilen Patara Antik Kenti, Likyalılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Bizans Bazilikası’ndan Roma Zafer Takı’na, tiyatro alanından anıt mezarlara kadar birçok tarihi eser ve yapı barındırıyor.

2. Kaputaş Plajı

kaş gezilecek yerler Kaputaş Plajı

Yer altı sularının deniz kıyısında kumlarla buluştuğu nokta olan Kaputaş Plajı, turkuaz rengi tertemiz bir denizi kucaklıyor. Kanyon ağzı plajı olarak bilinen bu plajın denizi oldukça dalgalı, fakat eğlenceli ve muhteşem manzarasıyla Kaş gezilecek yerler listesine girmeyi kesinlikle hak ediyor.

3. Kekova

kaş Kekova

Kaş Limanı’ndan kalkan tekneler vasıtasıyla ulaşım sağlayabileceğiniz Kekova, Kekova Adası’nı da kapsayan bir koy ve deniz cenneti olarak karşımıza çıkıyor. Yerli ve yabancı turistlerin dümenini çevirdiği bu eşsiz rota, aynı zamanda esrarengiz oluşuyla öne çıkan bir batık şehre de ev sahipliği yapıyor.

4. Autiphellos Antik Kenti Tiyatrosu

Autiphellos Antik Kenti Tiyatrosu kaş

Likyalılar dönemine ait eserler arasında bulunan ve günümüzde şiir gibi bir manzaraya sahne olan Autiphellos Antik Kenti Tiyatrosu, restore edilmiş olmasına rağmen tarihi dokusunu halen taşıyor. Buradan ister gün batımına eşlik edebilir, isterseniz de denizin ışıltılı manzarasına akşam vakti tanık olabilirsiniz.

5. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu kaş

Eşen Çayı’nın bir parçası olan Karaçay’dan doğan bir kanyon olan Saklıkent Kanyonu, şiddetli akan suyu, dik yamaçları ve tahta köprüleriyle Kaş şehrinin görülmeye değer doğa güzelliklerinin başında geliyor.

6. Kaleköy Limanı

kaş gezilecek yerler Kaleköy Limanı

Kaş yakınlarında bulunup da dokusunu yitirmeyen yerlerden biri olan Kaleköy Limanımuhteşem bir manzaraya sahip ve aynı zamanda çok şık pansiyonlara, kafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Bu limana uğrayıp da dondurma yemeden dönmeyin derim!

7. Xanthos Antik Kenti

kaş gezilecek yerler Xanthos Antik Kenti

1988 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Xanthos Antik Kenti, Likyalıların yaşadığı bir bölge iken Perslerin egemenliğine girmesiyle tarihte yer etmiş ve aynı zamanda Roma ve Bizans İmparatorluğu’na da ev sahipliği yapmasıyla, bugün Kaş gezilecek yerler arasında başı çekiyor.

8. Patara Plajı

Patara Plajı kaş

Patara Antik Kenti yakınlarında konumlanan Patara Plajı yaklaşık 12 kimoletre uzunluğunda ve ince yapılı kumu ve upuzun sahili ile dikkat çekiyor. Deniz kamplumbağalarının yumurtladıkları yer olmasıyla koruma altına alınan bu plaj günümüzde çıplaklar plajı olarak da kullanılıyor.

9. Hidayet Koyu

Hidayet Koyu kaş

Çukurbağ Yarımadası’nda yer alan Hidayet Koyu’na Kaş şehir merkezinden kolayca ulaşım sağlamanız mümkün ve ayrıca bu plaj da caretta caretta denilen deniz kaplumbağalarının sıkça bulunduğu yer olarak dikkat çekiyor. Birkaç sene öncesine kadar daha gizli saklı bir plaj olan Hidayet Koyu, son yıllarda adını geniş kitlelere duyurmuş olsa da, halen Kaş’ın en güzel ve kaliteli noktaları arasında yer alıyor.

10. Akçagerme Plajı

kaş'ta gezilecek yerler Akçagerme Plajı

Yeşil ve mavi renklerinin buluşma noktası olan Akçagerme Plajı, yine Kaş’ın deniz tatili için tercih edilen sahil kesimleri arasında ve Kaş gezilecek yerler arasına adını yazdırıyor. Turizm öğrencileri tarafından işletilen bölge oteli de uygun fiyatları ve güzel hizmeti ile kaliteli vakit geçirebilmenize olanak tanıyor.

11. Kalkan

kaş Kalkan

Yunan tüccarlar tarafından kurulduğu düşünülen Kalkan mahallesi 3000 yıllık bir tarihi kucaklamakta ve Likyalıları ağırlayan bölgeler arasında bulunuyor. Yerleşim yerleri ve şehir kalıntılarına rastlayabileceğiniz bu mahalle, günümüzde yabancı turistlerin yaşam alanı olarak tercih ettiği tarihi yerler arasında bulunuyor.

12. Büyük Çakıl Plajı

kaş Büyük Çakıl Plajı

İçinden kaynak çıkan buz gibi deniziyle içinizi ferahlatacak Büyük Çakıl Plajı’nın uzunluğu 50 metre ve sakin, huzurlu bir tatil için ideal bir alternatif oluşturuyor. Bu plajdaki ücretsiz şezlonglarda güneşlenerek kitabınızı okuyabilir ve anın tadını çıkarabilirsiniz.

13. Çukurbağ Yarımadası

Butik otelleri, restoran ve kafeleri, cıvıl cıvıl sokakları ve huzur dolu ambiyansı ile Kaş’ın en güzel yerleşim yerlerinden biri olan Çukurbağ Yarımadası’nı hiç düşünmeden rotanıza ekleyebilirsiniz.

14. Noel Baba Kilisesi

kaş gezilecek yerler Noel Baba Kilisesi

Kaş ve Finike şehirleri arasındaki Demre ilçesinde yer alan Noel Baba Kilisesi, Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas anısına yaptırılmış ve ölümünün ardından bir süre burada yattığı düşünülüyor. Mozaik taban kaplamalarından fresklere kadar müthiş bir iç dizayn adeta keşfedilmeyi bekliyor.

15. Aslanlı Lahit

Hani her şehrin bir simgesi vardır ya, işte Aslanlı Lahit de Kaş’ın simgesi olarak şehrin göbeğinde ziyaretçilerini karşılıyor. Begonviller arasından karşınıza çıkan bu tarihi miras, Kaş’a gitmişken görülmesi gereken önemli eserler arasında yer alıyor.

Kaş’ta gezilecek diğer yerler

Kaş gezilecek yerler yazısı boyunca Kaş ve çevresinde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler paylaştım. Eğer Kaş tatilinizde zaman probleminiz yoksa Kaş gezilecek yerler listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz; Kyaenai Antik Kenti, Demre, Mavi Mağara, Gömbe Yaylası, Aperlai Antik Kenti, İnceboğaz Plajı, İslamlar Köyü, Seyrek Çakıl Plajı, Phellos ve Dirgenler Köyü

Kaş’ta nerede kalınır?

Kaş ve çevresinde konaklama yapabileceğiniz birbirinden güzel tesisler var. Lycia Hotel, Hotel Kayahan, Çınar Hotel, Saylam Suites ve Lukka Exclusive Hotel, konaklama için güzel tesislerden bir kaçı.

Lukka Exclusive Hotel Kaş'ta nerede kalınır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir