Kazablanka Gezilecek Yerler, Fas’ın En Gözde Yerlerinden Kazablanka Gezilecek Yerleri 2024

Marakeş ile birlikte Fas’ın turizm yönü gelişmiş iki kentinde birisi sayılan Kazablanka’yı görülmeye değer kılan özelliği, eskiyi ve yeniyi konuklarına bir arada sunabiliyor olması. Kentin bu özelliği kazanmasında ülkeyi 20. yüzyılda egemenlik altına alan Fransızlar’ın etkisi oldukça fazla. Özellikle İstanbul’da da çalışmalar yapan dünyaca ünlü şehir planlamacısı Henri Prost sayesinde Kazablanka gezilecek yerler anlamında fazlasıyla zenginleşmiş.

Kazablanka Gezilecek Yerler Listesi

Akdeniz ikliminin etkili olduğu Kazablanka, mevsimsel özellikler bakımından ülkemizin güney sahillerindeki şehirlerle benzerlikler gösteriyor. Bu nedenle deniz tatili için yaz ayları, kültür ağırlıklı bir tur içinse diğer 3 mevsim Beyaz Ev’e gitmek için en uygun dönemler olarak öne çıkıyor. Konaklama seçenekleri açısından ortalamanın üzerinde sayılabilecek kentin toplu ulaşım yükünü otobüsler ve taksiler çekiyor.

1. Muhammed V Meydanı (Place Mohammed V)

Kazablanka gezilecek yerler Place Mohammed listesi Place Mohammed V

Etrafı 20. yüzyılda inşa edilmiş çok sayıda İspanyol-Mağrip ve Art-Deco tarzı bina ile çevrili olan Muhammed V Meydanı, kentin merkezi konumunda. Mimari çeşitliliğinin yanı sıra alışveriş olanakları da barındırması nedeniyle meydan, kente gelen tatilcilerin yoğun ilgisini çekiyor. Nazım planı Henri Prost tarafından yapılan alanda en dikkat çekici yapı, 1930’da bizzat Sultan V. Muhammed tarafından açılan Wilaya (Prefecture). Tropikal bahçesi ve dekorasyonu ile ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bu tarihi bina dışında, meydandaki 50 metrelik kuleye de zaman ayırarak kentin göz alıcı manzarasını izleyebilirsiniz.

2. II. Hasan Camii

Kazablanka II Hassan Mosque

210 metre yüksekliğindeki minaresi ve 100 binden fazla insanın aynı anda namaz kılmasına olanak tanıyan devasa boyutları ile dünyanın en büyük ibadethanelerinden birisi olan II. Hasan Camii, 1980-1993 yılları arasında inşa edilmiş. Fransız Mimar Michel Pinseautarafından tasarlanan dini yapıyı Kazablanka gezilecek yerler listelerinize eklemenizi önermemdeki en büyük neden, İslami mimari ile yerel tarzın başarı ile harmanlanmış olması. Kordon Boyu’na yakın konumdaki caminin avlusuna girdiğiniz andan itibaren ilginizi çekecek mimari zenginliği, özellikle iç kısımdaki ibadet bölümünde görsel bir şölene dönüşüyor.

3. La Corniche (Kordon Boyu)

Kazablanka La Corniche

Hasan tarafından yaptırılan görkemli camiye yakın konumdaki La Corniche, kentin sosyal anlamda en hareketli bölgesi. Okyanusa paralel uzanan Kordon Boyu’ndaki hareketliliğin ana nedeni, plajların yanı sıra kafeler ve restoranlarla dolu olması. Okyanus manzarasını izlerken yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz bölgenin en çok hoşuma giden yanıysa çevresindeki tesisler sayesinde sıkılmanıza asla izin vermemesi. Mesela film izleyebileceğiniz Megarama Sarl ve alışveriş yapabileceğiniz Anfaplace bölgeden yürüyerek ulaşılabilecek kadar yakın mesafede yer alıyor.

4. Place des Nations Unites

Kazablanka Place des Nations Unies

20. yüzyılın başlarında düşük nüfus yoğunluğuna sahip, kendi halinde bir yerleşim olan Place des Nations Unites, kentin Fransız boyunduruğundan çıkmasının ardından tamamen farklı bir görünüme kavuşmuş. Geçmişte Anfa’nın en önemli pazar alanı olan meydan, sömürge döneminin sona ermesinin ardından gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde günümüzde Kazablanka’nın modern yüzü haline gelmiş. Mimari açıdan Muhammed V Meydanı ile aynı özellikleri barındıran alan, yeme-içme ve konaklama açısından lüksü tercih edenleri memnun edecek içeriğe sahip.

5. Kazablanka Katedrali (Casablanca Cathedral, Sacre Coeur)

Kazablanka Casablanca Cathedral Sacre Coeur

Kültürel ve mimari açıdan kente çeşitlilik katan Kazablanka Katedrali, kentin Katolik Fransız rejiminin yönetimi altında olduğu 1930 yılında inşa edilmiş. Fas’ın bağımsızlığına kavuştuğu 1956 yılına kadar kullanılan dini yapı, Paul Tournon tarafından Neo-Gotik tarzda tasarlanmış. Hıristiyan cemaate hizmet verdiği dönemde hiçbir piskopos atanmamasına rağmen katedral olarak anılan ikonik yapının çatısına çıkacakları oldukça güzel bir kent manzarası bekliyor. Bir dönem okul olarak da kullanılan katedral günümüzde fuar ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

6. Ligue Arabe Parkı

Kazablanka gezilecek yerler Parc de La Ligue Arabe

Kazablanka gezilecek yerler önerilerimde sıradaki mekân, kentin caddelerinde dolaşırken kısa bir mola vermek isteyecekleri memnun edeceğini düşündüğüm Ligue Arabe Parkı. Huzur arayanlar için kentin en popüler yeşil alanlarından birisi olan park, piknik yapmak isteyenler tarafında da sıklıkla ziyaret ediliyor. Yenileme çalışmalarının ardından 2017 Mart’ında tekrar açılan, Muhammedf V Meydanı’na yakın konumdaki parkın içerisinde palmiye ağaçları ile çevrili yürüyüş ve dinlenme alanlarının dışında stadyum, paten sahası, yer altı otoparkı bulunuyor.

7. Eski Şehir (Old Medina)

Kazablanka Old Medina

Otantik atmosferi ile gezginlere kentin geçmişini tanıma fırsatı veren Eski Şehir, gastronomi ve alışveriş meraklıları tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölge. Büyük bölümü yerel mimari anlayışla inşa edilmiş evlerle dolu olan Kazablanka’nın Medinesi’nde ucuz kıyafetler, bitkisel ürünler ve antika eşyalar satan dükkânlar Place des Nations Unies’a çıkan kapının yakınındaki sokaklarda yer alıyor. Ayrıca kentin merkezinden II. Hasan Camii’ne uzanan yürüyüş rotasının üzerinde yer alan tarihi yerleşimdeki salaş restoranlarda lezzetli Fas yemeklerinin tadına bakabilir veya kafelerde oturup keyifle kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Eski yerleşimi gezerken limana bakan kuzey kısmına giderseniz, Kazablanka’nın 18. yüzyılda inşa edilmiş savunma yapılarının günümüze ulaşabilen son kalıntılarını görebilirsiniz. Özellikle burç (Sqala) ziyaretçilerine panoramik okyanus manzarası sunuyor.

8. İkiz Kuleler (Twin Center)

Kazablanka Twin Center

Kentin merkezindeki Maarif Semti’nde yer alan İkiz Kuleler, adından da anlayacağınız üzere, her biri 28 katlı iki gökdelenden oluşan çok amaçlı bir yapı kompleksi. Katalan Ricardo Bofill Levi ve Faslı Elie Mouyal tarafından tasarlanan Doğu ve Batı isimli iki kule, 115 metrelik uzunlukları ile ülkenin ve Mağrip Bölgesi’nin en yüksek yapıları olarak anılıyor. Açılışlarının yapıldığı 1999 yılından beri kent silüetinin en önemli parçaları haline gelen binalardan Batı Kule, birçoğu uluslar arası firmalara ait, ofisleri barındırırken; Doğu Kule, oldukça lüks bir otele ev sahipliği yapıyor. İnşasında yerel mimariye özgü malzemelere de yer verilmiş olan yapı kompleksinin girişinde ise kentin en iyi alışveriş merkezlerinden birisi faaliyet gösteriyor.

9. Quartier Habous (New Medina)

Kazablanka Quartier Habous

Avrupa kültürünün Fas gelenekçiliği ile harmanlandığı Quartier Habous, şehirde baş gösteren barınma sorununu çözmek için 1930’larda Fransızlar tarafından inşa edilmiş. “Yeni Medine” adıyla da anılan yerleşim bölgesi, gezginlere yapılacak pek çok aktivite ve gezilecek birbirinden güzel mekânlar sunuyor. Rehberli turlara katılarak mimarisi ve tarihi hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz mekânların başında Kraliyet Sarayı geliyor. Park ISESCO konuklarına dinlenme ve sosyalleşme, Notre Dame de Lourdes Church ise kentin Katolik azınlığı hakkında fikir sahibi olma fırsatı veriyor. Dükkânlarında el yapımı ürünler bulabileceğiniz bu bölge aynı zamanda Fas kültürünün temel taşlarından sayılan pazarlardan birisine ev sahipliği yapıyor: Olive Souk.

10. Abderrahman Slaoui Müzesi (Musee Abderrahman Slaoui)

Kazablanka Musee Abderrahman Slaoui

Adını, sanata ve seyahat etmeye düşkünlüğü ile tanınan Faslı iş adamından alanAbderrahman Slaoui Müzesi, 2012 yılının Mayıs ayında kapılarını ziyarete açmış. Abderrahman Slaoui’nin 1940’lı yıllardan itibaren ikametgâh olarak kullandığı Art-Deco tarzı binada faaliyet gösteren kültürel tesisin koleksiyonu 1890’lardan 1950’lere kadar üretilmiş oryantalist seyahat posterlerinden, Berberi mücevherlerinden, seramiklerden ve el yapımı mobilyalardan oluşuyor. Sergilenen parçalara ait bilgilerin İngilizce, Fransız ve Arapça olarak yazılmış olması, müzenin koleksiyonu hakkında fikir sahibi olmayı kolaylaştırıyor.

11. Kraliyet Sarayı (Royal Palace)

Kazablanka gezilecek yerler listesi Royal Palace

Hasan Camii’nin ardından Kazablanka gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz en görkemli yapı, Quartier Habous sınırları içerisindeki Kraliyet Sarayı. Etrafı portakal bahçeleri ve havuzlarla çevrili saray, İslam mimarisinin en başarılı örneklerinden birisi olarak gösteriliyor. Kraliyet ailesinin konut olarak kullandığı yapıya sadece yıl içerisinde düzenlenen önemli etkinliklere ve verilen resepsiyonlara davet edilenler giriş yapabiliyor. Ancak yine de şanslıysanız, saraya gittiğinizde dış bahçeleri geçip yapının görkemli kapısına ulaşabilir ve incelikle yaratılmış ayrıntılarını inceleme şansı yakalayabilirsiniz.

12. Morocco Mall

Kazablanka'da gezilecek yerler Morocco Mall

Sahip olduğu 200 bin metrekarelik alan ile Afrika Kıtası’nın en büyük 2. alışveriş merkezi unvanını taşıyan Morocco Mall, Mimar Davide Padoa tarafından tasarlanmış ve 2011 yılında faaliyete geçmiş. Sineması ve mağazaları ile ziyaretçilerine keyifli saatler yaşatan alışveriş merkezinin en çok ilgi çeken bölümü, 1 milyon litre kapasiteli akvaryumu. “Aquadream” adlı bu dev tuzlu su akvaryumu barındırdığı 40 balık türü sayesinde konuklarına sualtı yaşamını gözlemleme olanağı tanıyor. Ziyaretçiler ayrıca profesyonel eğitmenler eşliğinde silindir şekle sahip akvaryuma dalış yapabiliyor.

13. Ain Diab Sahili

Kazablanka Ain Diab

Korniş Bölgesi’nde yer alan Ain Diab Sahili, uzun kumsalı ile kent merkezine yakın bir noktada yüzmek isteyenlerin yoğun ilgisini çekiyor. Sahilin bulunduğu bölgenin popüler hale gelmesinde, etrafını çevreleyen yeme-içme alanlarının ve konaklama tesislerinin payı oldukça fazla. Ancak kimi zaman okyanusun dalgalı yapısı burada keyifle yüzmeye pek fazla olanak tanımıyor. Yine de denizin dalgalı olduğu dönemde yüzmek isterseniz, sahilde bulunan ve içerisinde havuzların bulunduğu Tahiti Beach Club’ı tercih edebilirsiniz.

14. Kazablanka Limanı

Kazablanka'da görülecek yerler Kazablanka Limanı

Kordon Boyu’nun II. Hasan Camii’ne doğru olan kısmında bulunan Kazablanka Limanı’nın tarihi 18. yüzyıla kadar uzanıyor. 35’ten fazla geminin aynı anda barınabildiği devasa boyutlardaki ticari liman, 3,5 milyon konteyner depolama kapasitesine sahip. Turistik açıdan herhangi bir özelliğe sahip olmasa da denizciliğe ve lojistiğe meraklı gezginler için dünyanın en büyük limanlarından birisini ziyaret etmenin heyecan verici bir deneyim olacağını düşünüyorum.

15. Notre Dame de Lourdes

Kazablanka gezilecek yerler Notre Dame de Lourdes

Mohammed Zerktuni Bulvarı üzerindeki Notre Dame de Lourdes, kentte Avrupa mimarisinden izler taşıyan sayılı binalardan bir tanesi. Zaten çoğu gezginin dini yapıyı Kazablanka gezilecek yerler listelerine alma nedeni, bu özelliğine ek olarak kentteki aktif 2 Katolik kilisesinden birisi olması. 1953-1956 yılları arasında Achille Dangleterre’nini tasarımı ile inşa edilen dini yapının en çok dikkat çeken kısmı, Fransız Gabriel Loire tarafından yaratılan cam vitrayları. Meryem Ana’nın değişik şekillerde tasvir edildiği bu vitrayları yaratırken sanatçı, geleneksel Fas halılarındaki desenlerden ilham almış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir