KENDİ İŞİMİ KURMAK İSTİYORUM NE İŞ YAPABİLİRİM

KENDİ İŞİMİ KURMAK İSTİYORUM NE İŞ YAPABİLİRİM

Başkası için çalışmaktan sıkıldınız mı? Bu başarılı bir girişimci olmak yolunda en kritik adımlardan biridir.

Son yıllarda girişimci sayısındaki artışa paralel olarak kendi işini kurmak için yeni arayışlarda bulunan yatırımcı sayısında da artış yaşanıyor. Bizde sık sık platformumuzda yatırımcılara ‘Kendi İşini Kur!’ tavsiyesinde bulunuyor ve buna paralel olarak birçok rehber kaleme alıyoruz. Kendi işini kurmak isteyenler için birçok önemli bilgiyi aktaracağız.

1- Kendinize güvenin
Yeni bir iş kurmak istiyorsanız veya bir iş yeri açacaksanız eğer her şeyden önce kendinize güvenmeniz gerekiyor. Kendi işini kurmak temelde kolay bir süreç değildir ancak bugün ciddi manada para gücünü olan her insan başkalarının işini yapmak yerine kendi işini kurmuştur bunu unutmayın. Kendine güvenmeyen bir girişimcinin başarılı olma şansı yoktur. Kendinize güvenin ve özgüveniniz daima yüksek olsun!

2- Karar sürecini aceleye getirmeyin
Ne iş kuracağınız konusunda sizi derin düşüncelere sevk eden fikirler varsa eğer bu konuda aceleci olmayın. Dünya üzerinde yapabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz binlerce haftta onbinlerce iş fikri var, ancak önemli olan size en uygun olanı seçmektir. Bu süreçte arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan ve ailenizden mutlaka fikirler almaya özen gösterin.

3- Kendinizi keşfedin
Kendi işini kurmak istiyorsan eğer her şeyden önce kendini keşfetmen gerekiyor. Hangi konularda beceriniz var, hangi eğitimi aldınız, günün kaç saati çalışabilirsiniz, daima gülmek zorunda kalmak size neyi hissettiriyor, insanlarla sürekli iletişimde kalabilir misiniz, geceleri çalışabilir misiniz ve daha birçok soruya öncelikle cevaplar bulmalı ve bu cevaplara uygun işlere yönelmeniz gerekiyor. Örneğin sizi kan tutuyorsa eğer kasap olmanız pek mantıklı olmayabilir. Bu nedenle kendinizi tanımadan iş fikirlerine yönelmeyin. Bunun için yine sevdiğiniz insanlardan da yardım alabilirsiniz, bazen etrafınızdakiler sizi sizden daha fazla tanıyabilir.

4- Doğru iş için araştırma ve analiz yapın
Doğru işi bulmak düşündüğünüz kadar kolay değil, bu süreçte daima notlar almalı ve eleme sistemini hayata geçirmelisiniz. Ayrıca mutlaka ama mutlaka daha önce o işi yapmış insanların fikirlerini almanız gerekiyor. Doğru bir iş istiyorsanız eğer bu konularda hassas olun ve hemen bir işe atlamayın. Doğru ve karlı birçok iş fikri vardır ancak bu işlerin bazen bilinmeyen bazı dezavantajları olabiliyor. Örneğin halıcılık sektörü çok karlıdır ama 2017 yılı ile birlikte halıcılık için gerekli birçok ithal malzemede dolar nedeniyle ciddi ek maliyetler oluşmuş durumda ve sektörden büyük kaçışlar var. Bu nedenle sektörlerin son durumu hakkında bilgiler almak için mutlaka halihazırda o işi yapanlardan fikir almaya çalışın. Herkes sektörü hakkında bilgi vermeyebilir bu nedenle dostlarınızı bu konuda hazırda tutmalısınız.

5- Farklı fikirler bulun
Farklı Fikirler Bulun
Kendi işinizi kurmak için bir fikir buldunuz diyelim, örneğin çay ocağı açmaya karar verdiniz. Hemen gidip standart bir çay ocağı açmakla yetinmeyin. Mutlaka sizi ayırt edici farklı bir özelliği dükkana uygulayın ve müşterilerin sizi bu fikirle öğrenmesini sağlayın. Örneğin farklı çayları getirebilirsiniz yada çayların önünde lokum verebilirsiniz. Bu konuda yaratıcılığınızı ortaya koymanız gerekiyor. Her iş için böyle küçük püf noktalarını hayata geçirebilirsiniz, burada önemli olan sizin iş için ne kadar çaba gösterdiniz. Ayrıca yurt dışındaki aynı işi yapan firmalara da göz atabilirsiniz.

6- Reklama özen gösterin
Ne iş yaparsanız yapın daima reklama özen gösterin. Reklam daima her işletmenin en önemli masrafları arasında yer almalıdır. Doğru reklama değil bol ve kullanıcıya ulaşan reklamlara özen gösterin. Örneğin bir pide salonu açtıysanız eğer bu salon için yaptığınız reklamla kısa sürede şehrin farklı noktalarından sipariş alma fırsatına sahip olursunuz. Böylelikle 1 motorlu kuryenin hem masraflarını hemde ek geliri yakalama şansınız olacak. Reklama özen gösterin ve bu konuda kesinlikle masraftan çekinmeyin. Hele hele işi kurduğunuz ilk zamanlarda harcadığınız reklam ücretlerine asla üzülmeyin.

7- Prensipli ve kararlı olun
Prensip sahibi olmayan veya kararlı olmayan bir girişimcinin para kazanma konusunda çok fazla şansı olacağını düşünmüyoruz. Daima kararlı, prensip sahibi, ilkeli ve düzenli olmaya özen gösterin. Özellikle asla üşengeç olmayın ve yapılacak bir iş varsa onu en kısa zamanda yapmaya özen gösterin. Aksi takdirde bu işler zamanla birikir ve içinden çıkılmaz hal almasının yanında birde sizi işten soğutur.

8- Ek sermaye bulundurun
Hangi işi yaptığınızdan bağımsız olarak daima ek sermaye bulundurmaya özen gösterin. Örneğin bir fatura ödeme merkezi açtıysanız eğer bu iş için gerekli olan ortalama 15 bin lira sermaye dışında bir 6-7 bin liralık ek sermayenin hesabınızda olmasını daima tavsiye ediyoruz. Çünkü her işte daima ek sorunlar veya masraflar çıkabiliyor bu nedenle bu konuda dikkatli olun ve ek sermaye bulundurarak bu konuda sorun yaşamayın.

9- Ortaklıktan çekinmeyin
Ortak
Özellikle bir işe sermayeniz yetmiyorsa eğer ortak almaktan çekinmeyin. İşini doğru dürüst yapan ve sağlam ortak daima bulunulabilir. Eğer bu konuda fikirlere ihtiyacınız varsa eğer bu konuda hazırladığımız rehbere >ORTAK ARIYORUM adlı bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir