(Kesinlikle İzlenmesi Gereken Film) Sherlock Holmes 2: Gölge Oyunları

Madalyonun İki Yüzü

  • “Beyinlerimiz savaşsın isterdim, ama görüyorum ki siz silahsızsınız bayım.”
  • Franz Kafka’nın bu sözü hemen herkes tarafından beğenilen, takdir edilen bir sözdür. Bazı şeyler içinde cuk oturur. Ancak Kafka’nın bu sözü Sherlock Holmes 2: Gölge Oyunları adlı film için geçerli değil. 

  • Zihninin sınırlarını zorlayan iki zeki insan. Lakin aynı amaca hizmet etmiyorlar. Tiyatronun amblemini gözünüzün önüne getirin. Biri bir dünya savaşı çıkarmak istiyor. Karşılığında ağlayan yüzlere talip. Öteki ise ne pahasına olursa olsun onu durdurmak istiyor. Karşılığında gülen yüzler ile birlikte. 

  • Film Londra’da başlıyor, Paris’te devam ediyor ve İsviçre Reichenbach’ta son buluyor. 

         Soluk soluğa defalarca izleyebileceğiniz seviyede tutarlı, aksiyonlu ve zekice tasarlanmış bir film. Ayrıca ilk filme nazaran daha keyifli ve eğlenceli olduğu aşikâr. Sherlock Holmes 2: The Game of Shadows.. 

Tıpkı Sir Arthur’un yazdığı gibi

      Bilirsiniz, Sherlock Holmes’un filmlerinden önce kitapları bizimle birlikteydi. Dr. Watson ile birlikte bir hayli esrarengiz maceralarını keyifle okumuştuk. İnsan ister istemez kitapların sayfalarında tanıdığı Sherlock Holmes’u, bir filme dönüşümü esnasında tereddüte düşüyor. “Acaba filmdeki Holmes, kitaptaki gibi mi?” Diye düşünmeden edemiyorsunuz. Özellikle Dorian Gray adlı kitap karakterinin beyaz perdeye uyarlanışını hatırlarsanız, Sherlock Holmes serisinin de Dorian Gray’den sonra sinemada izlediğimizi göz önünde bulundurarak pekte tatmin edici bir sonuç alamayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak hiç öyle değil. Senaryo özünden ayrılmadan işlenebilmiş. Sir Arthur Conan Doyle’un yazdığı Sherlock Holmes’tan kesinlikle uzaklaşılmamış. Onu yansıttığını hissetmemek elde değil. 

Oyuncu Kadrosu

Serinin ilk filminde de olduğu gibi başrolde Sherlock Holmes karakterine hayat veren Robert Downey Jr. bulunmakta. En iyi arkadaşı, yoldaşı Dr. John Watson’u ise -ilk filmde olduğu gibi- Jude Law canlandırıyor. Hikâyenin kötü karakteri, Charlie Chaplin’in o meşhur sözünün sadece  “amacınız zarar vermekse güce ihtiyacınız vardır.” Kısmına kulak veren, “diğer her şey için sevgi yeterlidir” satırlarına tiye alan, Sherlock Holmes’un karanlık ikizi Profesör James Moriarty’ye ise Jared Harris tarafından hayat verilmekte. Irene Adler’i Rachel MacAdams, müfettiş Lestrade’yi Eddie Marsan canlandırmakta. Filmin müzikleri Hans Zimmer tarafından yapıldı. Filmin yönetmeni ise ilk filmde de olduğu gibi Guy Ritchie. Zekice kurulmuş bir senaryo. Dahice bir film. Sherlock Holmes 2: Gölge Oyunları…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir