Z , harika plajları, zengin tarihi ve mükemmel yemekleri ile büyüleyici bir adadır.

En güzel manzaraları, tavsiye edilen otelleri, iyi restoranları ve kaçırmamanız gereken içerideki ipuçlarını içeren Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’a seyahat ipuçlarımı topladım!

Tamam … O zaman Kıbrıs Rehberinden başlayalım.

 • 1. Seyahat Rehberi
 • 2. manzaraları
 • 3. En iyi 10 seyahat ipucu
 • 4. Varış + trafik
 • 5. Oteller + konaklama
 • 6. Güvenlik
 • 7. Kültür, mutfak, dil
 • 8. En iyi seyahat süresi
 • 9. Harita
 • 10. Önerilen
Lefkoşa'daki alışveriş caddesi, Kıbrıs'ın başkenti.
Lefkoşa’daki alışveriş caddesi, Kıbrıs’ın başkenti.

1. Seyahat Rehberi

sermayesi: Lefkoşa
Uçuş süresi: 3-4 saat
dil: Yunan
para birimi: avro
Zaman dilimi: EET +1

Kıbrıs’ın Yunan güneyi AB’ye aittir. Kıbrıs’ın kuzeyi Türk kesimi bağımsızlığını 40 yıl önce ilan etmiş ve yalnızca Türkiye tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmıştır.

Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs BM korumalı bir tampon bölgeyi ayırıyor.

Kıbrıs’ta bir plaj tatili için en çok ziyaret edilen yerler, Güney Yunan’daki Paphos, Agia Napa ve Limassol’dur. Larnaka sahili boyunca kumsallarda yeni oteller ortaya çıkıyor. Kuzey Kıbrıs’ta Girne ve Gazimağusa popüler yerlerdir. Ancak, Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuş yoktur.

Gelecek birkaç noktada, Kıbrıs ile ilgili tüm sorulara daha ayrıntılı olarak geleceğim.

Şehir merkezindeki kalede Larnaka
Şehir merkezindeki kalede Larnaka

2. Kıbrıs’taki ilk 10 atraksiyon

 1. Lefkoşa: Adanın bölünmüş başkentini UNO bölgesi ile gezip, sınırı geçerek, eski şehir surlarını, alışveriş caddelerini, camileri ve ortodoks kiliselerini dolaşıyor.
 2. Limasol: Kale, mesire ve restoranlar ile marina, camiler, Ortodoks kiliseleri, Kourion antik kentinin kalıntıları, Akrotiri tuz gölü ve pazar kentin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.
 3. Larnaka: Eski Şehir Kalesi, Ortodoks Lazarus Bazilikası, Larnaka Tuz Gölü ve Hala Sultan Tekke Camii, restoranlar ve gece hayatı.
 4. Baf: tüm şehir bir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Nea Paphos, Paphos Kalesi, Mercan Koyu, Agios Neophytos Manastırı ve restoranlar, barlar ve plajların bulunduğu kent merkezini ziyaret edin.
 5. Plajlar: Plaj tatil beldeleri Agia Napa, Paphos, Limassol ve Larnaka’dır. Hava, bir plaj tatili için yaz aylarında idealdir, yüzme sezonu nisan ayından kasım ortasına kadar sürer.
 6. Cape Greco: Agia Napa sahil beldesinde, Kıbrıs’ın en doğusu ve Milli Park. Nissi Plajı’nda yüzmek için uğrayın.
 7. Girne “Girne” ve Aziz Hilarion Kalesi: Türkiye, Girne Limanı ve kale, pazar ve limanı ile Kuzey Kıbrıs’taki Haçlı Kalesi’ni ziyaret edin.
 8. Mağusa ve Salamis: Antik Salamis kentinin kalıntıları, BM Bölgesi’ndeki hayalet kasaba ve eski Mağusa eski şehri ile Kuzey Kıbrıs’a günlük gezi.
 9. Trodos Dağları: kayak merkezleri, milli park, manastırlar, küçük köyler, doğa, yürüyüş ve restoranlar.
 10. Şarap: Limasol ve Larnaka arasındaki şarap imalathanelerini ziyaret edin. Dünyanın en eski şarap markası olan Commandaria’yı deneyin.
Lefkoşa'nın kuzeyindeki restoran
Lefkoşa’nın kuzeyindeki restoran

3. Top 10 Kıbrıs Seyahat İpuçları

 1. Giriş: Kıbrıs AB’ye aittir, ancak Schengen bölgesine değildir. Kimlik kartınızı girmenize izin verilir, ancak giriş kontrolünden geçmek zorundasınız. Kuzey Kıbrıs’tan sonra Kıbrıs’a yalnızca resmi olarak girmenize izin verilir. Kuzey Kıbrıs kimlik kartınızı girişe geçer. Akrotiri ve Dekelia’nın İngiliz yerleşim bölgelerine tamamen askeri üsler olarak girmek mümkün değildir.
 2. Dil: Yunanca, Kıbrıs’ın ulusal dilidir. Kuzey Kıbrıs’ta Türkçe konuşuyorsunuz. İngilizce, Kıbrıs’ta bütün sakinleri konuşur, çünkü ada 1960’a kadar Birleşik Krallık’a aitti .
 3. Kuzey Kıbrıs sınırı ve BM bölgesi: Sınır geçişlerinde kimlik kartınıza veya pasaportunuza ihtiyacınız var. Önce Kıbrıs Rum polisine, daha sonra UNO bölgesi üzerinden ve sonra Kıbrıs Türk polisine ya da tam tersine. Bunu yaparken, kimliğinizi iki tarafa da gösterirsiniz.
 4. ATM’ler: her yerde bulunan mavi ve sarı Euronet makinelerini kullanmaktan kaçının. Sık sık para çekmek için ek para isterler. Kıbrıs’ta normal bankaların ATM’lerini daha iyi kullanın.
 5. Prizler: Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’ta G tipi İngiliz prizleri için bir seyahat fişine ihtiyacınız var
 6. Sol trafik ve kiralık araçlar: Kiralık araçlar kırmızı plakalıdır. Kıbrıs, Büyük Britanya’nın bir kolonisiydi. Bu nedenle, kuzey Kıbrıs da dahil olmak üzere tüm adanın solunda trafik var. Kuzey Kıbrıs sınırını kullanmak istiyorsanız, kendinizi doğrudan kiralık araç kiralama konusunda bilgilendirin.
 7. Alışveriş: Her yerdeki şehirlerde, günlük tüketime sahip küçük süpermarketler ve alkol için kendi dükkanları vardır. Genellikle akşam saat 22: 00’ye kadar açıktırlar.
 8. Fotoğraf çekmek: Yeşil Hat UNO Bölgesi’nin görüntüleri ve filmleri, Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’ta askeri tesisler ve sınır geçişleri kesinlikle yasaktır!
 9. Zaman Farkı: Kıbrıs, Orta Avrupa’dan bir saat ileride. Aslında iki saat olmalı. Güneşin sabahları en yüksek olduğunu ve kışın erken saatlerde battığını fark ediyorsunuz.
 10. Para Birimi: Euro Kıbrıs’ta, Türk Lirası ise Kuzey Kıbrıs’ta ulusal para birimidir.
Larnaka Arkeoloji Müzesi yanında bulunan antik kalıntılar
Larnaka Arkeoloji Müzesi yanında bulunan antik kalıntılar

4. Varış, uçuşlar ve toplu taşıma

 • Uçuş: Kıbrıs’ın güneyinde Larnaka ve Baf havaalanı ile ulaşabilirsiniz. Düşük maliyetli havayolları, charter ve tarifeli havayolları yıl boyunca havaalanına uçuyor. Kuzey Kıbrıs’taki Ercan uçuşları sadece Türkiye’de bir mola ile mümkün.
 • Toplu taşıma: Kıbrıs’ta, toplu taşıma sadece otobüslerden oluşmaktadır. Uzun mesafe otobüsleri Kıbrıs’taki şehirleri ortalama her 30 dakikada bir bağlar. Yerel otobüsler şehirlerde daha sık seyahat ediyor. Larnaka – Limasol arası bir saatlik otobüs yolculuğu fiyat karşılaştırması olarak her iki yönde de 7 € maliyeti. Şehirlerde yapılacak tek seyahatin maliyeti 1,50 – 2 €. CyprusByBus.com tüm tarifelerine sahiptir.
 • Feribotlar: Limasol ve İsrail arasındaki deniz seferleri bazı yerel tur operatörlerini satıyor. Türkiye’den Alanya ve Mersin’den Kuzey Kıbrıs’a feribotlar yaz aylarında Cyrene limanına gidiyor.
 • Taksi: Kıbrıs’ta yolculuklar nispeten ucuz. Taksi sürücülerinin daima taksimetreyi kullandıklarından emin olun.
Larnaka şehir merkezinde plaj
Larnaka şehir merkezinde plaj

5. Kıbrıs’taki Oteller

Limasol, Larnaka, Agia Napa ve Paphos’ta plaj tatil köyleri, şehir otelleri ve daireler var.

Plaj otelleri şehir merkezlerinin dışındaki kumlu sahillerde durmaktadır. 5 ve 3 yıldız kategorisine giriyorlar. Bazıları mükemmel derecelendirmelere sahiptir.

Her şey dahil en büyük oteller, iki ana sahil beldesi olan Agia Napa ve Paphos’ta bulunmaktadır. Resortların değerlendirmeleri iyi ve hızlı bir şekilde Larnaka veya Paphos havaalanından ulaşabilirsiniz.

Strandpromende’deki şehirler kentler giderek otellere ya da lüks dairelere dönüştürülüyor. Bu kentte bir plajla birlikte yaşama alternatifi.

Ülkenin geri kalan kısmında pansiyonlar, tatil evleri ve küçük oteller bulunmaktadır. Uluslararası otel zincirleri de başkent Lefkoşa’ya yerleşti.

Lefkoşa'da Büyük Han, Kuzey Kıbrıs
Lefkoşa’da Büyük Han, Kuzey Kıbrıs

6. Güvenlik ve turist tuzakları

 • Yeşil Hat UNO Bölgesi: BM Bölgesi’ne girmek kesinlikle yasaktır! Sadece BM askerlerinin girmesine izin verilir. Eğer bölgeyi hala geçersen, iki tarafın askerleri de gerekirse silahla seni durdurur! Sınırı geçip yüzmeyerek veya tekneyle geçemezsiniz!
 • Suç: Kıbrıs küçük bir ada ve toplumun avantajından yararlanıyor. Suç oranı bu nedenle tüm adada çok düşük.
 • Fotoğraf yasağı: Adaların her iki tarafındaki askeri tesislerin görüntüleri kesinlikle yasaktır.
 • Araba sürmek: Kıbrıs’ta soldaki trafiği düşünün. Yeşil Hatları, Kuzey Kıbrıs’tan veya Kıbrıs’tan bir kiralık araçla değiştirmeyi iki kez düşünmelisiniz, çünkü hasar durumunda yüksek maliyetlere ve bürokratik sorunlara neden olur.
 • ATM’ler: sokaktaki turist kasabalarının her yerinde bulunan mavi ve sarı ATM’leri kapatın. Genellikle para çekmek için ek bir ücret alırlar.
 • Kumar: sadece Kuzey Kıbrıs’ta izin verilir. Kumarhaneler ve diğer kuruluşlar çok kötü bir üne sahip oldukları için, onlara karşı tavsiyelerde bulunuyorum.
Limasol'daki Ayia Napa Katedrali
Limasol’daki Ayia Napa Katedrali

7. Kültür, dil ve mutfak

kültür

 • Müzik: Kıbrıs’ın sadece küçük bir müzik sahnesi var. Parti müziği genellikle, Ibiza’yı yönlendirmeyi seven, deniz kenarındaki Agia Napa beldesinden gelir. Yunan müziği, aksi takdirde Kıbrıs’ta yaygındır. Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye’den müzik yaygındır. Adanın her iki bölgesinde de uluslararası tanınmış müzisyenler yoktur. Kypria Uluslararası Festivali’nde çok çeşitli Kıbrıslı müzikler ile tanışacaksınız. Klasik ve halk müziği güneyde Yunanistan’a, kuzeyde ise Türkiye’ye yönlendirilir.
 • Kitap okuma: Niki Marangou, bölünmüş Lefkoşa şehri hakkında yazıyor, Nikos Orfanidis, tanınmış bir şair
Yunanca, Türkçe, Ermeni: Kıbrıs'ta birçok ülke mutfağıyla tanış!
Yunanca, Türkçe, Ermeni: Kıbrıs’ta birçok ülke mutfağıyla tanış!

mutfak

Kıbrıs Rum yemeklerinden daha fazlasını biliyor. Levant’ın, Türkiyenin ve Orta Doğu’nun etkisiyle adada kendinizi güçlü hissediyorsunuz.

Meze ve garnitür olarak Tahini, Yunan ve Türk mutfağında başka türlü değildir. Kıbrıs’ta Tahini, mükemmeliyetin standart takviyelerinden biridir.

Kıbrıs’ın Yunan kesiminde Keftedes, Kounouppodi Kappama ve Bourekia’yı mutlaka deneyin. Kalamar veya ahtapot gibi deniz ürünleri yemekleri Kıbrıs restoranlarında da yaygındır.

Commandaria, dünyadaki en eski şarap markasıdır. Kıbrıs’ta adı verilen aynı şarapçılık bölgesinden geliyor.

Kuzey Kıbrıs’ta, adanın mutfağı üzerindeki Türk etkisini daha güçlü hissedebilirsiniz. Kıbrıs’taki yaklaşık 100 yıllık İngiliz yönetimi bölge mutfağında çok az iz bıraktı.

Yeni başlayanlar için Kıbrıslı Rum

Merhaba! Jiá su!
lütfen Parakalo!
sağol icharistó!
güle güle Sto apanithín!
evet Nai
hayır ki
bahane Sijnóm
tuvalet “Ουαλέτα “Tualéta”
giriş Aσοδος “Aí” sothos “
çıktı Éοδος É “xothos”
Ayia Napa hava durumu
Ayia Napa hava durumu

8. En iyi seyahat süresi, hava durumu ve iklim

Sıcaklık. yağmurlu günler deniz
Ocak 8-17 ° 9-11 17 °
Şubat 8-17 ° 8-10 17 °
Mart 9-20 ° 5-7 18 °
Nisan 11-22 ° 3-5 20 °
Mayıs 15-25 ° 2-3 21 °
Haziran
18-28 ° 0-2 21 °
Temmuz 21-30 ° 0-1 26 °
Ağustos
22-31 ° 0-1 27 °
Eylül 20-30 ° 0-1 26 °
Ekim 17-27 ° 0-2 24 °
Kasım 13-24 ° 2-3 20 °
Aralık 10-19 ° 5-7 17 °
 • Sıcaklık: ~ minimum ve maksimum sıcaklık
 • Deniz sıcaklığı: ortalama
 • Yağmur: ortalama yağışlı gün

Kıbrıs’ta iklim Akdeniz’dir.

Kıbrıs, komşu ülkelere kıyasla biraz daha kurudur. Kıbrıs’taki güneydeki konum nedeniyle, kuzeydeki ülkelere göre sıcaklıklar da daha yüksektir.

Kasım ayında bile Kıbrıs’ta 25 ila 30 ° sıcak ve sıcaktır. Deniz Aralık ayında o kadar serin ve yüzmem için çok soğuk.

Aralık ve Ocak aylarında sıcaklık gün boyunca nadiren 20 ° C’nin altına düşer, bazen 25 ° C’den daha sıcaktır

Banyo havası ile ideal seyahat süresi Nisan ayında Kıbrıs’ta başlar ve Kasım ayına kadar sürer. En yoğun tatil mevsimi, mayıs ve ekim ayları arasındaki aylardır.

9. Kıbrıs haritası

10. Önerilen

Faydalı linkler

Kıbrıs Seyahat Blog
Kıbrıs Dış Ofisi
Auswaertiges-Amt.de
Alman Büyükelçiliği Lefkoşa Nikosia.Diplo.de
Kıbrıs Büyükelçiliği Berlin Mva.Gov.Cy

Önerilen web siteleri ve hizmetler

 • HolidayCheck: Gezginlerin yorumları, görüşleri ve resimleri artık benim için vazgeçilmez. Rezervasyon yapmadan önce her zaman onlara bakarım. Kıbrıs’ta% 80’den az bir otel rezervasyonu yapmamalısınız.
 • Hotels.com: Otel ve daire bulmak için en sevdiğim site. Her 10 gecede bir hesapla ücretsiz.
 • Santander 1plus Visa Card: Kuzey Kıbrıs‘ta hiçbir ücret ödemeden yurtdışına ücretsiz olarak para çekin .
 • Getyourguide: yorumlar, resimler ve açıklama ile Kıbrıs’ta günübirlik geziler için arama yapın.