seyahat raporları

Kıbrıs’ta sadece rüya plajları ve güzel sahil kasabaları bulunmuyor, adanın içindeki başkent Lefkoşa’nın size sunacağı çok şey var ve gerçek bir içeriden bahşiş! Lefkoşa, ortada bir sınırla ayrılmış son bölünmüş başkent olduğundan, tarih ve Kıbrıs ihtilafının yakınlaştığını göreceksiniz ve zıt teklifle şaşırtacaksınız: Kıbrıslı Türkler ve diğer birçok uluslararası etki , kent yaşamını şekillendirecek . Yolculuğa çıkın ve bu heyecan verici şehri benimle tanıyın!

Lefkoşa’da sizi neler bekliyor?

Konum ve çevre | Tarihi Eski Şehir 

 Özel manzaralar

Restoranlar ve kafeler | gece hayatı

 

Sadece orta yerine: Lefkoşa

Lefkoşa denizde olmasa da, şehir adada oldukça merkezi bir konumda yer almakta ve onu mükemmel bir destinasyon haline getirmekte ve her yerden kolaylıkla ulaşılabilmektedir . Ayrıca, Kıbrıs’ı güney, “Yunan” Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türk işgali altındaki bir kuzey kesime ayıran sınır eski şehrin ortasından geçiyor. Burada , biri doğrudan popüler yaya Ledras’ında bile olmak üzere üç resmi sınır kapısını bulacaksınız . Ayrılma ve Kıbrıs çatışması hakkında daha fazla bilgi için Kıbrıs ipuçlarınıokuyabilirsiniz.

Guru ipucuAyrılma nedeniyle, şehirlerin çoğu zaman birkaç adı vardır . şu geçerlidir:

  • Lefkoşa / Lefkosia = Lefkoşa
  • Lemesos = Limasol
  • Girne = Girne
  • Gazimagusa = Gazimağusa

A1, Kıbrıs ana karayolu ve uzun süredir sadece karayolu , bir zamanlar sadece hareketli liman kenti olan Limasol’dan Lefkoşa’ya kadar yol açtı. Bugün, parça kadarıyla oldu Baf genişletilmiş ve Larnaka karayolu bağlı. Sonuç olarak, tüm kıyı köyleri sizi doğrudan başkente götürür. Tersine, elbette buradan çok kolay gezilere başlayabilirsiniz. Kiralık arabalar veya uzun mesafeli otobüsler  , Troodos Dağları’nda ve Girne’nin popüler şehirlerinden ve kuzey kesiminde bulunan Mağusa’da bile sizi ucuz ve kolay bir yere getiriyor.

Hala Sultan Tekkes Camii, Kıbrıs'ta Larnaka Tuz Gölü kıyısında yer almaktadır.
Mükemmel bir yer: Larnaka’daki tuz gölündeki cami

 

Lefkoşa’daki en önemli olayların haritası

Size haritanın en güzel manzaralarını, en lezzetli restoranlarını ve diğer önemli yerlerini işaretledim.

Tarih boyunca bir gezinti

Yuvarlak veya yıldız şeklindeki Venedik şehir kalesi benzersizdir ve hala tüm Eski Şehir’i çevrelemektedir. Onun sayesinde ekonomik gökdelenleri ile etrafındaki mahallelerin koşuşturmalarını ve yoğun trafiğini geride bırakarak uzak zamanlara dalıyorsunuz.

Duvar boyunca ve narin kokuların nargile kafelerden aktığı dar sokaklarda yürüyün ve geleneksel hediyelik eşyalar ve yiyeceklerle dolu küçük tezgahlarda stok yapabilirsiniz. Tüm favori mağazalarınızı bulacağınız Ledras Caddesi’nde alışverişe gidin . Sessiz ve tarihi, pitoresk evleri, ünlü Mağusa Kapısı, Piskopos Kiliseleri, oryantal bir hamam ve camileri bulabileceğiniz, Yunan kesimindeki doğu bölgesidir. Burada Türk ve Yunan etkilerinin ne kadar karışık olduğunu fark ettiniz mi?

Sınır boyunca

Sen gerçek sınır geçişleri misin? Ardından yolunuzu alın ve tarihi kentin sokaklarında dolaşın. Eğer takip ediyor musunuz Yeşil Hat Yürüme , her zaman varil ve dikenli karşılaşma korumalı gözcüler, silahlı asker ve duvarlar ile aniden köşeleri dönüp olacaktır.

Çılgın olduğunu Kebap House Berlin Duvarı sayılı 2 , burada bulabilirsiniz. Bazı yerlerde, kilitli insan olmayan toprakları, BM tampon bölgesini , Kıbrıslı Türkleri ve Türk bayraklarını sallayarak bir bakış açısı yakalayabilir ve ıssız evlere bakabilirsiniz. Kıbrıs’ın üzücü tarafı – ve yine de süper heyecan verici ve kesinlikle görülmeye değer!

“Türk” kuzey kısmı

Kebap tezgahları, nargile barları ve camileri, sınırın gerisinde sizi neyin beklediğinin tadına varıyor. Onun ne zaman Ledras Sokak yürüyüşlere boyunca sonuna kadar, sen gelip kontrol noktasında , sadece yürüyüş kimlik kartı veya pasaport ibraz kuzey kesiminde gidebilirsiniz.

Burada sanki Türkiye’de inmiş gibi hissediyorsunuz.

Küçük, yuvarlak bir yere varıyorsunuz ve aniden Türkiye’ye inmiş gibi hissediyorsunuz: tüccarlar el çantası ve spor kıyafetlerini pazarlık fiyatlarında sunuyorlar, miktarlarda zeytin, baharat ve baklagiller ve minarelerden dua çağrısı yapan şarkılar söylüyorlar. , Özellikle tuhaflık, Gotik tarzında özgün Sophia Katedrali olarak inşa edilen ve daha sonra iki minare kuleli camiye çevrilmiş olan ve daha sonra siyasi olayların gerçek bir uygulaması olan Selimiye Camii’nin görülmesi.

Guru İpucu:  otobüs durağı sadece hafifçe sola ve sonra kontrol noktasına arkasında kare Girne Kapısı düz gitmek yuvarlak zaman, ondan Girne ve Mağusa ila geçer, bulacaksın, Girne Kapısı, çalıştırın.

Selimiye Camii, eski şehir ve Kıbrıs'ta Lefkoşa'daki dağların manzarası.
Fotoğraf: Klemen K. Misic / shutterstock.com

En iyi manzaralar ve aktiviteler

Müzeler, camiler, kiliseler, pazarlar veya galeriler olsun: Kültürel olarak Lefkoşa’nın size sunacakları çok şey var. Ayrıca sportif olarak burada yolda olabilir ve tesadüfen ülke kültürünü tanıyabilir ve sevmeyi öğrenebilirsiniz. Seni en sevdiğim olaylarla tanıştırıyorum.

Kervansaray Büyük Han

Burada saf oryantal atmosferi deneyimleyebilirsiniz: Bir zamanlar tüccarlar durduğunda, atları ve develeri mallarını tedarik edip depoladıklarında, bugün hala el yapımı geleneksel ürünleri , sanat eserlerini ve kitaplarını satın alabilirsiniz. Etkileyici eğlencelerle Büyük Han’ın beyaz kubbeli küçük bir cami göreceksiniz merkezinde pitoresk kare, kuşatır. Sultan’ın evine adım atın ve oryantal avluda bir fincan kahve ile gezmeye ara verin .

Kervansaray Büyük Han, Kıbrıs'ta Lefkoşa'da Büyük Han

Sanat, tarih ve kültür

Müzeler gezerken kendinizi bir ülkenin tarihine çekmeyi seviyor musunuz ? O zaman kesinlikle Kıbrıs Müzesi’ni ziyaret etmelisin .

Bilgi ve Püf Noktaları Kıbrıs Müzesi:

  • Konum / Konum: Paphos Tor’daki eski şehrin güneybatısında
  • Giriş ücreti: 4.50 €
  • Açılış saatleri: Pzt kapalı, Sal-Cum 8-18 saat, Sat 9-17 saat, Güneş 10-13 saat
  • Değerli: 1-7 gün boyunca Kıbrıs’taki birçok müze için birleşik biletler mevcut

Burada Kıbrıs’taki kazılar sırasında keşfedilen en ilginç bulguları görmek için zaman içinde 9.000 yıla kadar taşınacaksınız . Mozaiklerden kil figürlerine, vazolardan ve altın mücevherlere kadar her şey burada! Daha sanatsal olarak, ağırlıklı olarak Yunan sanatçılarının tablo ve heykellerinden oluşan küçük bir Avrupa eseri seçkisi sunan AG Leventis Gallery’de . Burada da, Kıbrıs’ın hayatı ve tarihi hakkında iyi bir fikir edineceksiniz.

Oryantal hamamda rahatla

Vücudunuza ve ruhunuza biraz dinlenmek istiyorsanız, Hamam Ömerye’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Dışardan bile, Türk kubbeli bina müzik, çay ve çalılık, masaj ve ambalaj gibi çok sayıda uygulamanın bir seçiminden önce sizi oryantal dünyalara götürür. sizi rahatlatır geleneksel Türk hamamı ve yağlar, kahve ve zeytin çekirdekleri kese ile sonradan kendini let – tüm duyu için eşsiz bir deneyim. Mükemmel yan etki: Soyulduktan sonra cildiniz güneşi şarj etmeye hazırdır.

Spor olayları

Aranızdaki spor hayranları için Lefkoşa’nın da çok fazla mağazası var. Futbol taraftarları, bir sonraki Lefkoşa futbol takımı Apoel maçı için bilet alabilir ve stadyumda tezahürat yapabilir . Ancak çok sayıda spor barı ve kafesi oyunları yayınlar ve vatanın gerçek aşkı ile Kıbrıslıların tutkusunu yaşamanıza izin verir.

Kontrol noktasından spor yapmak için …

Kendilerini aktif olmayı tercih edenler, Eski Kent’in batısındaki BM tampon bölgesinin ortasında, yoga ve Zumba kurslarında ücretsiz sınırlar arasındaki “İşbirliği Evi” ne katılabilirler . Kontrol noktası üzerinden spora – benim için Kıbrıs’taki en olağanüstü deneyimlerden biri! Bu arada, ev aynı zamanda eşsiz bir atmosferde rahatlayabileceğiniz veya ilginç etkinlikleri ziyaret edebileceğiniz “Home Café” yi de barındırıyor.

Tüm limitleri aşıyor

Diğer bir özel deneyim, Engelleri Aşan Bisikletçiler kampanyasıdır . Dernek, tekerlekli sandalye kullananlar da dahil olmak üzere herkesin eski şehir içinde ve hatta BM bölgesine girip bisiklete binmesine izin verilen rehberli bisiklet turları sunuyor . Bu süreçte, engellilere yönelik sosyal engeller azaltılacak, siz de bir grup olarak, kelimenin tam anlamıyla Rumlar ve Türk tarafları arasındaki sınırları geçeceksiniz. Bir sonraki tur gerçekleştiğinde, Facebook’ta öğrenebilirsiniz.

Lefkoşa’nın çeşitliliğini tadın

Gezip görmek seni aç ve yine de yapar: Yerel spesiyalleri tatmaktan daha iyi bir kültürü nasıl tanıyabilirsin? Daha önce fark ettiğiniz gibi, en farklı etkiler elbette renkli karışık mutfağa da yansıyan Lefkoşa’da bir araya geliyor . Buna ek olarak, Kıbrıslılar çok sosyaldirler ve tüm aileleriyle birlikte Mezze’ye oturmak ya da her sokakta bulacağınız Kafenions adlı tipik Yunan kahvesinde saatlerce sohbet etmek isterler. Ayrıca elinizde bir atıştırmalık, ister falafel çantalar, kebap veya Hellim turtaları olsun her yere. Aşağıda, son ziyaretimde nerede yemek yemeyi tercih ettiğimi öğreneceksiniz.

Kıbrıs'ta Lefkoşa'da humus, marul, et, pide ekmeği ve falafel ile geleneksel mezeler.

Modern, bölgesel ve ucuz

In  Piatsa Gourounaki iki kez Lefkoşa eski şehirdeki, tüm tipik salata, çağdaş bir ortamda pide ekmek, dips, et, sebze ve peynir orada bulacaksınız. Özellikle yararlı olan, doğrudan makul bir fiyat için farklı yemekler bir seçim elde Platters vardır. Farklı ılık ve soğuk yol vericileri ayrı ayrı sipariş edebilirsiniz.

Deniz ürünleri ve balık

Bir şey göz alıcı kendi beslemeleri Pyxida onların taze deniz ürünleri ve lezzetli deniz ürünleri birçok küçük yemek seçimi denir olarak mezze için, içki alır. Bu arada, balık, suşi ve benzerlerini satın alabilirsiniz. Ocean Basket restoran zincirinde daha ucuz ve modern bir atmosferde .

Balık ve deniz ürünleri, Kıbrıs Lefkoşa'da bulunan bir Yunan mezesinin bir parçasıdır.

Hızlı gitmek zorundaysa

Kıbrıs’ta yemek saatlerce süren sosyal bir dövüş sanatları olmasına rağmen, elinizde geleneksel fırın bazlı yiyecekler alabileceğiniz bol miktarda atıştırmalık bulacaksınız .

En sevdiğim, eski şehrin kalbindeki Ermeni restoranı Avo idi . Burada örneğin Hellim, ıspanak veya et dolgulu ekmekler, falafel poşet veya Ermeni pizzalarını bulabilirsiniz. Alternatif olarak, ana alışveriş caddesi üzerindeki eski şehirden biraz daha uzaktaysanız , Bake ‘n’ take’da benzer şeyler bulabilirsiniz .

Olağanüstü kafeler

Kahve içmek, Kıbrıslılar tarafından da geniş çapta kutlanıyor: tipik Yunan, filtrelenmemiş kahveyidenemelisiniz! Çok özel bir atmosferde, bunu , BM bölgesinin doğrudan bariyerinde kahve ve ev yapımı keklerin tadını çıkarabileceğiniz Giagia Victoria’da yapabilirsiniz .

güzel Café Lefkoşa kesinlikle Pieto de kahve yanında ev yapımı limonata keyfini renkli ayarıyla. Şehrin kuzeyindeyseniz, modern Cafe No: 3 orada çok popüler. Yaz aylarında serin bir şey mi arıyorsunuz? Onları, özellikle ev yapımı dondurmalar ve dondurulmuş yoğurtların bulunduğu Gelateria Gelatiamo’da özellikle tatlı bir şekilde bulacaksınız .

Geceyi gündüze çevir

Lefkoşa çok hareketli bir şehirdir, en azından Kıbrıs Üniversitesi, Avrupa Üniversitesi ve Lefkoşa Üniversitesi öğrencileri nedeniyle. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle gerçek bir öğrenci şehri olarak, elbette kutlamak için iyi kulüpler ve barlar olmalı .

En havalı yerler

Parti ve parti yapmak için iki disko Omnia Gece Kulübü ve Club Teez sadece olacak yer ve Ayia Napa’daki parti milleri de o kadar da uzak değil.

Havuzun yanındaki salıncak banklarında kokteyllerin tadını çıkarın

Gezmeyle geçen uzun bir günden sonra, iyi müzik ve iyi bir şirket dinlerken rahatlamak ve bazı kokteyllerin tadını çıkarmak istiyorsanız, Garden Day & Night, küçük havuzun yanındaki salıncak banklarında arkanıza yaslanıp rahatlamak içinmükemmel bir yerdir. , Türk tarafında, sağdaki kontrol noktasının hemen arkasında, gizlenmiş başka çok özel bir yer var: Kendi içeceğinizi tadabileceğiniz, çılgın gençler ve etkinliklerle tanışabileceğiniz alternatif ve çok renkli bir bar düşünün. Akşam parti.

Peki, Kıbrıs’ın başkentinin bu kadar heyecan verici olduğunu düşünür müsünüz? İlk bakışta şehir bir taş olmasa da, özellikle eski şehir kesinlikle görülmeye değer ! Şahsen, Lefkoşa‘yı gerçekten tanımaya ve sevmeye geldim ve Kıbrıs tatiliniz sırasında birkaç gün geçirmenizi tavsiye ediyorum. Tatilinizi kumsalda geçirmeyi tercih etseniz bile, eşsiz kültürü ve tarihi kaçırmamalısınız ve sıcak havalarda küçük sokaklarda gölge bulabilirsiniz. Öyleyse gidip bu heyecan verici şehri keşfedelim!