Kiev Gezilecek Yerler Listesi, Kiev Tatil Yapabileceğiniz Mekanlar 2024

Eğer vize prosedürleri ile uğraşmaktan bıktıysanız ve en azından hafta sonu için kaçamak yapabileceğiniz, vizesiz hatta pasaportsuz, yalnızca çipli kimlik kartınız ile gidebileceğiniz güzel bir destinasyon arıyorsanız Ukrayna‘nın başkenti Kiev güzel bir seçenek olabilir. 2 günlük bir gezi boyunca Kiev gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerleri yazı boyunca detayları ile anlatacağım.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Kiev gezilecek yerler listesi, Sami Altınay, gezipgordum.com, Gezip Gördüm Kiev
Kiev gezilecek yerler rehberi

Kiev gezilecek yerler yazısı boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

 Nerede kalınır?  Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı ile Andrevski Yokuşu ve çevresi şehirde konaklama yapabileceğiniz popüler yerlerden.

 Otel tavsiyeleri:  Son gezimde ben 4 yıldızlı Khreschatyk City Center adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ Ibis Kiev City Center, 5★ Fairmont Grand.

 Yapılacak şeyler:  Havaalanından merkeze rahat ulaşım için Boryspil Havalimanı Kiev’e Özel Varış Transferi adlı tura, şehirdeki diğer günlerinizi değerlendirmek için de Kiev’den Çernobil’e 1 Günlük Grup Turu adlı tura göz atabilirsiniz.

1. Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

kiev'de gezilecek yerler bağımsızlık meydanı

Kiev gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Ukrayna ve Kiev’in en önemi meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ya da orijinal adıyla Maidan Nezalezhnosti var. Şehrin merkezi kabul edilen bu meydan geçmişten günümüze birçok önemli gösterinin, radikal protestoların gösteri merkezi olmuş.

İstanbul‘un simgelerinden Taksim Meydanı‘na benzetilen bu meydanın ortasında Ukrayna’nın simgesi olan bir heykel yer alıyor. Bunun dışında heykelin arkasında bir alışveriş merkezi ile karşısında şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak yer alıyor. Burada yer alan havuzda akşamları müzik eşliğinde su gösterileri yapılıyor.

kiev'de görülecek yerler kreşatik caddesi

Bağımsızlık Meydanı’nın da üzerinde yer aldığı Khreshchatyk ya da Türkçe okunuşu ile Kreşatik Caddesi de şehrin en önemli ve hareketli noktası. 1100 metre uzunluğundaki cadde boyunca birçok mağaza, kafe ve restoran yer alıyor. Stalin Döneminde inşa edilen tarihi binalar caddeye ayrı bir hava katıyor.

Caddenin bir ucunda kapalı Besarabsky Pazarı diğer ucunda ise Bağımsızlık Meydanı yer alıyor. Caddenin en güzel özelliklerinden biri ise hafta sonları belirli saatten sonra trafiğe kapanıp sokak sanatçılarına, konserlerine ev sahipliği yapması. Özellikle hava karardıktan sonra cadde boyunca dolaşmak oldukça keyifli.

Kiev gezilecek yerler listemizdeki yerlerin bir çoğu yine bu cadde ve meydana yürüme mesafesinde bulunuyor. Son olarak Gucci, Prada vb lüks markaların mağazaları cadde üzerinde değil de Mc Donalds’ın ara sokağında yer alan ufak sokakta yer alıyor.

 Otel Tavsiyesi:  Ben son seyahatimde Bağımsızlık Meydanı’nın hemen karşısında yer alan 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım.

2. Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

kiev'de gezilecek yerler Andrevski yokuşu

Benim Kiev seyahatimdeki favori noktalarımdan biri Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk) oldu. Burası geçmişte şehrin yönetim kısmı olan üst bölge ile halkın yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan önemli bir geçitken günümüzde şehrin en popüler yerlerinden. Yokuş, ilk yapıldığı dönemde yayaların geçebileceği bir yerken 1711 yılında yol genişletilerek at arabalarının da geçebileceği önemli bir bağlantı yolu olmuş.

Arnavut kaldırımları ile dikkat çeken Podil semtinin bu güzel bölgesinin en üst kısmında St Andrews Kilisesi yer alıyor. Ben gittiğim dönemde kilise tadilattaydı ama özellikle kilise ve çevresi bana Paris‘teki Montmartre Tepesi‘ni anımsattı.

kiev Andrevski yokuşu

Bölgenin en önemli özelliği ise hediyelik eşya alışverişi konusunda şehrin en zengin noktası olması. Yokuş boyunca yer alan sokaklarda birçok tezgahlar sıralanmış durumda. Matruşkalar, yöresel kıyafetler, magnetler, ahşap ürünler ve Kiev temalı hediyelikleri bolca bulabilirsiniz.

Bunun dışında tezgahlarda yer alan ve Sovyet döneminden kalma askeri ürünler, flamalar, antika ürünlerin yanında eski fotoğraf makinesi vb tarzda ürünleri kısaca envai çeşit ürünü burada bulabilirsiniz. Az da olsa pazarlık şansı olabilir.

Pazar günleri bölgede ekstradan tezgahlar oluyor, daha canlı oluyormuş. Bu yüzden ben pazar günü sabahtan gitmeyi tercih ettim. Eğer Bağımsızlık Meydanı civarında konaklarsanız yürüyerek 20-25 dakikaya bölgeye ulaşabilirsiniz.

Biz önce Bağımsızlık Meydanı’ndan metroya binip 1 durak sonra Poshtova Ploshchaistasyonunda indik. Hemen bu noktada yer alan finikülere binip Mihaylovskaya Meydanı‘na oradan da cadde boyunca yürüyüp yokuşa ulaştık. Finikülerden indikten sonra yine bir 15 dakika vb yürümeniz gerekiyor.

 Otel Tavsiyesi:  Bölgede yer alan 4 yıldızlı Vozdvyzhensky Boutique Hotel, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

3. Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral)

kiev'de gezilecek yerler Saint Sophias Cathedral

Ukrayna’nın Unesco Dünya Miraları Listesi’nde yer alan önemli eserlerinden olan Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) ismini Ayasofya‘dan alıyor. 1000 yıllık geçmişinde Ortodoks ve Katolikler tarafından kullanılan yapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

İnşasına 1011 yılında başlanan katedral 2007 yılında yapılan oyalama sonucuna Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak seçilmiş. Taç giyme görenleri, elçi karşılama gibi önemli olaylarda kullanılan katedral freskleriyle de ünlü.

Katedral girişinde yer alan çan kulesine çıkarak şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz. Yalnız baştan uyarayım burada asansör yok ve merdiven çıkmanız gerekiyor. Çıkış biraz sıkıntılı olsa da en üst noktadan Kiev manzarasını seyretmek oldukça keyifli, tavsiye ederim.

Aziz Sofya Katedrali kiev
Aziz Sofya Katedrali çan kulesinden Kiev manzarası. Bu manzara orta kata ait. Kulenin en üst katından şehir adeta ayaklarınızın altına seriliyor.

Katedral ziyaretinde bilet alırken biraz kafanız karışabilir çünkü birçok bilet çeşidi var. Katedral, çan kulesi, diğer bölümler vb farklı ücretlendiriliyor. Toplu bilet alabileceğiniz gibi tek tek de alabilirsiniz. Biz katedral + kule diye derdimizi anlatmıştık. Bu arada katedral içinde fotoğraf çekmek yasak. Her köşede Sovyet döneminden kalma ablalar sizi gözetliyor 🙂

Katedral, Kreşatik Caddesi‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde. Metro ile gitmek isterseniz Zoloti Vorota durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ziyaret saatleri genellikle 10.00-18.00 saatleri arasında.

4. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

büyük vatanseverlik savaşı müzesi kiev

Kiev gezilecek yerler listemizde sırada şehrin en önemli müzelerinden olan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum) var. Bazı kaynaklarda II. Dünya Savaşı Müzesi olarak geçebiliyor kafanız karışmasın. İkisi de aynı yer. Temmuz 2015’te alınan kararla müzenin adı Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi olarak değiştirilmiş.

1974 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan ve müze aslında oldukça büyük bir kompleks. Geniş bir alana kurulu olan müzenin açık ve kapalı kısımları var. Açık alanda dev bir heykel, savaş döneminde kullanılan askeri araçlar ve çeşitli heykeller yer alırken kapalı olan müze kısmında ise çeşitli sergiler yer alıyor.

Sovyetlerin Hitler Almanyasını yenmesi anısına yapılan müzede askeri araç gereçler, askerlerin kişisel eşyaları, üniformaları, resmi belgeler, çeşitli yazışmalar, madalyalar, çeşitli işkence aletleri, savaş dönemini anlatan çeşitli belgeler yer alıyor. Müzenin üst katında ise etkileyici bir fotoğraf galerisi var. Fon müziği eşliği gezilen bu galeri oldukça etkileyici olabiliyor.

kiev gezilecek yerler anavatan heykeli

Müzenin açık alanında yer alan önemli bölüm ise 102 metre yükseklik ve 560 ton ağırlıktaki Anavatan Heykeli (Mother Motherland). Anıt, Sovyetlerin Hitler zaferi sonrasında yapılmış. Anıtta 16 metre uzunluk ve 9 ton ağırlığında bir kılıç ile 13×8 metrelik bir kalkan var.

1981 yılında tamamlanan anıtın kılıç bölümünün bir parçası şehrin önemli dini yapılarından Lavra‘nın hacından daha yüksek olduğu için kesilmiş. Bu anıtta yer alan seyir terasına müze bölümünden asansörle çıkış mümkün ama bilet alırken buna göre bilet almanız gerekiyor. Seyir terası en üst noktada değil, alt bölümlere yakın bir alanda yer alıyor.

Pazartesi hariç 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilen müze şehrin biraz kıyısında kalıyor. Ulaşım için önce Kiev gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğim Arsenalnametro durağına gidin. Metro durağından çıkıp yolun karşısına geçin. Burada bulunan duraktan 24 numaralı otobüs ya da biraz ilerideki duraktan 38 numaralı troleybüse binerek son durakta inin.

Biz otobüsü tercih ettik. Bileti otobüs içinde orta bölümde bulunan görevliden de alabilirsiniz. Son durak Lavra‘ya daha yakın. Burada inip yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra müzeye ulaşabilirsiniz.

5. Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra)

kiev mağaralar manastırı

1051 yılında kurulmuş olan Pechersk Lavra ya da Türkçesi ile Mağaralar Manastırı, Ukrayna’daki en önemli dini yapılardan. Avrupa’daki Ortodokslar için önemli bir dini merkez olan manastırın bünyesinde 18 adet kilise yer alıyor.

Devasa bir kompleks olan manastırın içinde kilise haricinde Mikro Minyatür Müzesi gibi farklı bölümler de yer alıyor. Lavra’nın bu kadar popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri ise manastırın alt kısmında yer alan mağaralar. Lavra’nın “Mağaralar Manastırı” olarak anılmasını sağlayan bu bölümlerde gezmek değişik bir tecrübe olacaktır.

Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Lavra’yı gezmek için farklı bilet seçenekleri var. Şimdiye kadar dünyanın dört bir yanından yaklaşık 45 milyon kişinin ziyaret ettiği manastırı mutlaka Kiev gezilecek yerler listenize ekleyin.

Lavra, Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’ne yakın konumda yer alıyor. Üstte detaylıca anlattığım gibi metro ve otobüs ile bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz. Lavra’da gezdikten sonra yine aynı 24 numaralı otobüse binerek Kreşatik Caddesi‘ne rahatça ulaşabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Şehrin bu popüler yapısını dilerseniz rehberli özel turlar ile de gezebilirsiniz, tıklayın: Kiev Pechersk Lavra Özel Turu

6. Altın Kapı (Golden Gate)

altın kapı kiev

Kiev gezilecek yerler listemizin önemli tarihi yapılarından olan Altın Kapı (Golden Gate) 1017-1024 seneleri arasında Kiev prensliğinin kurucusu Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmış. Yapının bir kısmı zaman içerisinde yıkılsa da şehri yöneten Sovyet yetkililerin emri ile 1982 yılında aslına uygun yenilenmiş.

11. yüzyılda şehrin ana kapılarından olan Altın Kapı’nın dilerseniz içini de gezebilirsiniz. Ben gezdim fakat açıkçası çok olağanüstü bir durum yok. Zaten en fazla 20 dakika sürüyor her yerini gezmek. En üst kısımda bir seyir terası var lakin çok da etkileyici bir manzara sunmuyor. Bu nedenle bence yapı çevresini dışarıdan gezmek, fotoğraf çekmek yeterli olacaktır.

Altın Kapı, Kreşatik Caddesi’ne yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Aziz Sofya Katedrali’ne yakın bir konumda.

7. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

kiev'de gezilecek yerler St Michael

Kiev’in önemli dini yapılarından olan St. Michael Altın Kubbeli Katedral 1108-1113 yılları arasında kurulmuş. Mozaikleri ve freskleri ile dikkat çeken katedralin en tepesinde ise Başmelek Mikail’e adanmış bir anıt var. Zamanla çevresine Barok stilinde binaların inşa edildiği manastır zaman zaman tadilatlar geçirmiş.

Katedral, Kreşatik Caddesi’nin son bölümü olan Avrupa Meydanı tarafında. Buradan 10-15dakikalık bir yürüyüş ile katedrale ulaşmak mümkün. Yol biraz bayır bilmekte fayda var.

Bunun dışında Andrevski Yokuşu maddesinde bahsettiğim teleferiğin durağı katedralin arka kısmında yer alıyor. Dilerseniz önce teleferik ile bu noktaya gelip katedrali dolaşabilir sonrasında yokuşa geçersiniz. Katedralden 10 dakika yürüyerek Aziz Sofya Katedrali‘ne ulaşmanız da mümkün.

8. Mariinsky Park ve Mariyinsky Sarayı

kiev Mariinsky parkı

Mariinsky Park, Kiev gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir park. 1874senesinde kurulan ve şehrin en popüler parklarından olan yürüyüş ve biraz merkezin gürültüsünden uzaklaşmak için ideal bir yer. Parkın içerisinde 1744-1752 seneleri arasında Rus imparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından yaptırılan dönemin ünlü mimari Francesco Bartolomeo Rastrelli imzalı Mariinsky Sarayı yer alıyor.

Mariyinsky sarayı kiev

Barok tarzdaki bu saray cumhurbaşkanın Kiev’deki resmi tören evi. 19. yüzyıl başlarında bir dizi yangın ile hasar gören bina yıllar içinde aslına uygun olarak restore edilmiş. Burası günümüzde başkan ziyaretleri, uluslararası konferanslar ve resmi resepsiyonlarda kullanılıyor.

9. Shevchenko Park

kiev Shevchenko park

Shevchenko Park, benim Kiev gezilecek yerler araştırmalarımda çok karşılaşmadığım fakat Kiev’de dolaşırken birkaç kez mola verip çok beğendiğim bir park. Açıkçası parkın çok fazla bir esprisi yok lakin sokak sanatçılarının canlı performansları, mini hediyelik eşya tezgahları bana sevimli geldi.

Parkın ortasında dev bir heykel var. Üniversite ve Botanik Parkın karşısında yer alan park Kreşatik Caddesi’nin başlangıç noktalarına yakın konumda yer alıyor.

10. Arsenalna Metro İstasyonu

arsenalna metro station kiev

Metro istasyonunun Kiev gezilecek yerler listesinde ne işi var dediğinizi duyar gibiyim ama bu istasyonun bir özelliği var. Tam 105,5 m derinlikte yer alan bu istasyon dünyanın en derin metro istasyonu olarak geçiyor.

Sovyet döneminde sığınak olarak da kullanılması amacıyla metro durakları yerin çok altına inşa ediliyormuş. Bu istasyonlarda kullanılan yürüyen merdivenler bizdekilere göre çok çok hızlı. Arsenalna durağına inmek için bu hızlı merdivenler ile 4-5 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Eğer Kiev’de farklı bir tecrübe yaşamak isterseniz en azından Lavra ve Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzeleri’ne giderken bu durağı kullanabilirsiniz.

Bonus: Pirogovo Açık Hava Müzesi

kiev açık hava müzesi

Eğer Kiev seyahatiniz boyunca merkezden uzaklaşıp daha çok yerli halkın köy yaşantısını görmek isterseniz Pirogovo Açık Hava Müzesi‘ni gezebilirsiniz.

Şehir merkezinin güneyinde yer alan ve “Pyrohiv” olarak adlandırılan köy görünümlü açık hava müzesinde ahşaptan yapılmış 300 adet binada 70.000 parça eserden oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Açık hava müzesinde yöresel evler, yel değirmenleri ve çiftlikler yer alıyor. Bölgede kafe ve restoranlar da yer alıyor.

Kiev’de Gezilecek Diğer Yerler Kısa Kısa

kiev'de gezilecek yerler Besarabsky pazarı

Kiev gezilecek yerler içeriği boyunca şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Eğer Kiev gezinizde yeterli vaktiniz varsa Kiev gezilecek yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;

Besarabsky Market: Kreşatik Caddesi’nin başlangıcında yer alan kapalı pazarda meyve, sebze, et ürün satılışı yapılıyor. Ben almadım ama Rus havyarları da satılan ürünler arasında.

Botanik Parkı (A.V. Fomin Botanical Garden): Ülkenin en büyük parklarından olan yer adeta bir ormanı andırıyor. Üniversitenin arkasında. University metro durağı ile ulaşabilirsiniz. Botanik bahçe deyince aklınıza hemen Singapur‘daki gibi bir yer gelmesin. Burası daha çok orman havasında.

Ulusal Opera Evi: 1867 yılında açılan yapı Barok tarzının güzel örneklerinden. Altın Kapı’ya yakın konumda yer alan opera evinin mimarisi oldukça başarılı. İçerisinde Güzel Sanatlar Müzesi alıyor. Fırsatınız olursa Ukrayna-Rus balesi başta olmak üzere birçok gösteriye izleme fırsatınız var.

Gorodetsky House (House with Chimaeras): Nam-ı diyar Canavarlı Ev. 1901-1903 seneleri arasında Mimar Vladislav Gorodetsky tarafından özel ikametgah olarak inşa edilen yapı üzerinde yer alan birçok sıra dışı heykeller ile ünlü. Art Nouveau tarzın etkilerinin yer aldığı evi görmek için ben heves etsem de yapıyı görünce hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Ulaşımı da biraz zahmetli. Vaktiniz yoksa Kiev gezilecek yerler listenize eklemeseniz de olur.

Çernobil Müzesi (Ukrainian National Chornobyl Museum): Şehrin kuzeyinde yer alan bu müze 1986’daki Çernobil felaketinin anısına yapılmış. Müzede çeşitli maketler, görsel medya araçları gibi sergiler var.

Babi Yar: Nazi işgali sırasında, 1941 yılında yaklaşık 60.000 Yahudi, Roman ve çeşitli halkların katledildiği geçiş ve toplu mezar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir