Kiev’de Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

Kiev’de Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, gerçekten tam gezilmesi gereken ve tarihi bol olan bir şehirdir. Ziyaret edilmesi gereken, Kiev’deki en ilginç yerleri sizin için derledim.

Kiliseler ve Manastırlar

Kiev, uzun süredir “Altın Kubbeli” olarak adlandırılan kiliseleri ve manastırlarıyla ünlüdür. Şehir, ülkenin manevi başkentiydi ve böyle de kaldı.. Bugün Kiev’de birkaç yüz kilise ve birkaç düzine manastır var. Özellikle değerli olan antik Kiev kiliseleri – Moğol öncesi döneminden günümüze beş kilise korunmuş. Elbette ki Kiev’in en ünlü manevi merkezleri, her yıl bir milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen Kiev-Pechersk Lavra ve St. Sophia Katedrali’dir.

Bağımsızlık Meydanı ve Kiev’in tarihi üçgeni

Maidan Nezalezhnosti, ülkenin kaderinin kararlaştırıldığı, Ukraynalıların ve ulusal meclisin geleneksel olarak toplandığı bir yerdir. Çevresindeki sokaklarda unutulmaz yerleri hatırlatan modern Ukrayna tarihinin en trajik olayları buradaydı. Restore edilen Lyadsky Gates’in hatırlattığı gibi:” Burası, Sofya ve Mikhailovskaya meydanlarıyla birlikte, Kiev’in tarihi üçgenini oluşturuyor”. Üçgen aynı zamanda, zirvelerdeki Kiev göksel patronu Başmelek Mikail’in üç figürü tarafından oluşturulmuştur: Lyadsky Kapısı, Kiev Ayasofya’nın Güney Kapısı ve Aziz Michael’ın Altın Kubbeli Katedrali. Bu arada, başkentin merkezinde bu çeyrek devrim öncesi mimarisi ile avluların eski sokaklarında dolaşabilirsiniz.

Khreshchatyk

Khreshchatyk hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok – bu Kiev’in en ünlü caddesi. Uzunluğu 1.3 kilometredir ve maksimum genişlik 75 metredir ve bu da caddeyi Avrupa’nın en geniş caddesi haline getirir. Khreshchatyk Maidan’dan geçer ve Avrupa ile Bessarabian bölgelerini birbirine bağlar. Bu caddeden ilginç mimariye sahip sakin ve rahat sokaklar var, birkaç kestane türü büyüyor ve ayrıca ilginç yapılar da var: Passage, Merkez Postanesi, Bessarabsky pazarı.

Mariinsky Park ve Parkovy Köprüsü

Mariinsky Park – eski kestane, akçaağaç ve ıhlamur ağaçları ile rahat bir gölgeli yeşil alan – park sanatının harika bir anıtı. Gözlem güvertesinden başkentin panoramik manzarasını sunar. Parkta her zaman temiz hava ve yolları her zaman yürümek için güzel ortam sağlar. Mariinsky Park’tan sessizce Şehir Bahçesine, sonra da Khreschaty Yar’a giriyoruz. Son iki park, Kiev’deki en romantik yer olan ünlü Park Köprüsü veya sevgililer köprüsü ile birbirine bağlanmıştır. Aşklarını desteklemek için çiftlerin bıraktığı çeşitli kilitler, kurdeleler ve yazıtlarla süslenmiştir.

Castle Hill ve St. Andrew’ın İnişi

Castle Hill, Kiev’deki en eski yerlerden biridir. Litvanya zamanlarında, Kazaklar tarafından tahrip edildiğinde Bogdan Khmelnytsky’nin zamanına kadar var olan, güçlü bir şekilde güçlendirilmiş ve korunan ahşap bir kale inşa edildi. Buradan Podol, Vozdvizhenka, Starokievsky Dağı ve St. Andrew’s Descent’in güzel manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu arada, dağa tırmanabildiğin uzun merdiven boyunca inişten geliyor. Ve Andreevsky inişinin özel bir sunuma ihtiyacı yoktur – bu, Üst Şehri Podol ile bağlayan eski bir caddedir.

İkinci Dünya Savaşı’nda Anavatan ve Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev’de nerede olursanız olun, 100 metrelik Anavatan Anıtı’nı neredeyse her yerden görebilirsiniz. Burası, tarihin sayfalarını kendi gözleriyle görmek isteyenler ve aşırı duyumları arayanlar için ilginç olacak. Müzeye ek olarak, heykelin kendisinde bir asansör var, zemini 36 ve 62 metre yükselterek ziyaretçi çekiyor.

Grotsko adını taşıyan Botsad

Özellikle Kiev’deki pek çok kişi ve başkentin misafirleri Mayıs ayında burayı ziyaret ediyor; manzaralar tam anlamıyla burada hayat buluyor, çünkü o zaman Ukrayna’daki en büyük leylak koleksiyonu burada açıyor. Buradan Dnyeper ve Kiev’in güzel manzaraları var. Ayrıca, botanik bahçesinin üst ve alt kısımlarında sırasıyla ünlü Ioninsky ve Vydubitsky manastırları, bir diğeri de Zverinetsky topraklarına bitişiktir.

Posta Meydanı

2015-2017 arasında, Posta Meydanı belki de kesinlikle görülmeye değer olan Kiev’deki en çekici yer haline geldi. Yukarı Şehir, Podol ve Dnieper’ın etekleri arasındaki iyi konum, bölgeyi kasaba halkı arasında oldukça popüler kılmaktadır. Bir füniküler, hafif müzik çeşmesi, Taras Şevçenko’nun ölüm maskeli bir kilise, Dinyeper boyunca çok daha fazlası var.

Obolonskaya Sahili

Obolonskaya Sahili son birkaç yıl içerisinde sadece Kiev’deki en ünlü ve ziyaret edilen yerlerden biri değil aynı zamanda en modern yerlerden biri haline gelmiştir. Sokaklar ve parklar, heykeller ve çeşmeler, koy ve modern mimari, kafeler ve restoranlar – bunların hepsi şehrin her yerinden Kiev sakinlerini kendine çeker.

Kiev Kalesi

Bu merkeze yakın benzersiz bir tahkimat tesisidir. Yaklaşık 20 hektarlık alanda, XIX. Yüzyılda Kiev’in savunma yapılarının bir kompleksidir. Burada iki müze var ve kalenin kendisine Ukrayna’nın yedi harikasından biri ve Avrupa’nın en büyük taş toprak yapısından biri deniyor.

Kiev’de Gece Hayatı

Kiev partisi insanları en sevdikleri kulüpler hakkında çok şey söyleyebilir. Ukrayna’nın başkentindeki en popüler işyerleri arasında, daha önce Orman İskelesi olarak adlandırılan Nizhneyurkovskaya Caddesi’ne Daha yakın gece kulübü dikkat çekmektedir. Bu mekan birkaç yıl boyunca yurtdışındaki benzer kulüpleri araştıran, Avrupa’nın en ünlü dans pistlerinde aydınlanan, ünlü DJ’lerle tanışan ve daha sonra Kiev’e geri dönüp ve periyodik olarak arkadaşları için parti vermeye başlayan tekno-müzik severler tarafından düzenlenmiştir.

Atmosferi içinde şaşırtıcı bir başka yer, bodrum katındaki Ilinskaya Caddesi üzerindedir. İnsanların yaratıcı mesleklerde toplandıkları ve bazen tema partileri düzenledikleri bir sanat atölyesi olan “Ether” kulübü tarafından işgal edildi. Çoğu zaman, kulüp bir tanışma veya davet yoluyla tanıdıktır. Bu nedenle, oraya gidenlerin ruhu olan insanlardan oluştuğundan emin olabilirsiniz.

Glubochitskaya Caddesi’ndeki “Pumpkin” kulübü tarafından da tam olarak bir gece kulübü olmadığı düşünülen ilginç programlar sunuluyor. Daha doğrusu Kiev müzisyenlerinin eserlerini kaydettiği bir stüdyodur. Stüdyo konserler için geniş bir alan düzenliyor. Her nasılsa, stüdyo sahipleri burada tüm arkadaşları ve tanıdıklarının davet ettikleri bir parti düzenler. Konser salonunda yaklaşık 200 kişinin konaklayabileceği tahmin ediliyor. Eğlenceli bir girişim ve partilere daha çok geçmeye başladı. Sonunda, “Balkabağı” yeni misafirlerimizi ağırlayacağımız bir gece kulübü oldu. Kulübün akılda kalıcı bir tabelasını aramanın faydası yok: balkabağıyla mütevazı bir demir kaplı kapı kuruma liderlik ediyor.

Bir psikiyatri hastanesi olarak stillendirilen uzayda, Vorovskogo caddesindeki “Ward 6 numaralı kulüp” kulübüne bir ziyaretçi ola bilirsiniz. Buradaki garsonlar, bir erkek dergisinin sayfalarından iniyormuşçasına, hemşireler gibi gözüküyor ve barmenler ve gardiyanlar, vahşi bir hastayı iki şekilde çevirebilecek düzeni gösteriyorlar. Hastanede oyunlar partilerde devam ediyor. “Oda No. 6” da, seksi bir hemşirenin ona vereceği bir kokteyl sipariş ederek bir arkadaşı oynayabilirsiniz.

Kiev’de Gece hayatında dikkat edecekleriniz

Kulüplerde dinlenmek için, Kiev’in gece hayatını keşfederken dikkatsiz bir turistin başına gelebilecek çeşitli sorunlarla yüzleşmemek için, bazı kurallara uymalısınız:

Issız sokaklarda yalnız yürümeyin; Sizi otele götürecek olan kulüp veya restorana taksi çağırmak en iyisidir;

Sıradan tanıdıklarla tartışmamak ve konuşmada siyasi konulardan kaçınmamak;
Eğlence kuruluşlarına çok miktarda para bulunduğunu gösterme;
Rusça konuşmaktan korkmuyorum, çünkü Kiev’in yarısı büyük ve güçlü biri hakkında konuşuyor.

Kiev’de çok daha ilginç yerler olmasına rağmen, bu yerlerin ilk etapta ziyaret edilmesini öneriyoruz.

Polat Hasimoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.