KİEV’DEKİ GÜZELLİKLERİ GÖZDEN KAÇIRMAYIN!

Kiev gezilecek yerler konusunda vizesiz gezilebilecek en güzel yerlerden. Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı, Andrevski Yokuşu, Aziz Sofya Katedrali ve Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi Kiev’de gezilecek yerler listemizde ilk sıralarda yer alıyor.

Eğer vize prosedürleri ile uğraşmaktan bıktıysanız ve en azından hafta sonu için kaçamak yapabileceğiniz, vizesiz hatta pasaportsuz, yalnızca çipli kimlik kartınız ile gidebileceğiniz güzel bir destinasyon arıyorsanız Ukrayna‘nın başkenti Kiev güzel bir seçenek olabilir. 2 günlük bir gezi boyunca Kiev gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerleri yazı boyunca detayları ile anlatacağım.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

  1. Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

Kiev gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Ukrayna ve Kiev’in en önemi meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ya da orijinal adıyla Maidan Nezalezhnosti var. Şehrin merkezi kabul edilen bu meydan geçmişten günümüze birçok önemli gösterinin, radikal protestoların gösteri merkezi olmuş.

İstanbul‘un simgelerinden Taksim Meydanı‘na benzetilen bu meydanın ortasında Ukrayna’nın simgesi olan bir heykel yer alıyor. Bunun dışında heykelin arkasında bir alışveriş merkezi ile karşısında şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak yer alıyor. Burada yer alan havuzda akşamları müzik eşliğinde su gösterileri yapılıyor.

Bağımsızlık Meydanı’nın da üzerinde yer aldığı Khreshchatyk ya da Türkçe okunuşu ile Kreşatik Caddesi de şehrin en önemli ve hareketli noktası. 1100 metre uzunluğundaki cadde boyunca birçok mağaza, kafe ve restoran yer alıyor. Stalin Döneminde inşa edilen tarihi binalar caddeye ayrı bir hava katıyor.

Caddenin bir ucunda kapalı Besarabsky Pazarı diğer ucunda ise Bağımsızlık Meydanı yer alıyor. Caddenin en güzel özelliklerinden biri ise hafta sonları belirli saatten sonra trafiğe kapanıp sokak sanatçılarına, konserlerine ev sahipliği yapması. Özellikle hava karardıktan sonra cadde boyunca dolaşmak oldukça keyifli.

Kiev’de nerede kalınır başlıklı yazımda da belirttiğim gibi burası şehrin kalbi. Mümkünse konaklama yapacağınız oteli buraya yürüme mesafesinde seçin. Cadde üzerinde yer alan 2 metro istasyonu ile uzak noktalara da rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kiev gezilecek yerler listemizdeki yerlerin bir çoğu yine bu cadde ve meydana yürüme mesafesinde bulunuyor. Son olarak Gucci, Prada vb lüks markaların mağazaları cadde üzerinde değil de Mc Donalds’ın ara sokağında yer alan ufak sokakta yer alıyor.

 Otel Tavsiyesi:  Ben son seyahatimde Bağımsızlık Meydanı’nın hemen karşısında yer alan 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım.

  1. Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

Benim Kiev seyahatimdeki favori noktalarımdan biri Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk) oldu. Burası geçmişte şehrin yönetim kısmı olan üst bölge ile halkın yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan önemli bir geçitken günümüzde şehrin en popüler yerlerinden. Yokuş, ilk yapıldığı dönemde yayaların geçebileceği bir yerken 1711 yılında yol genişletilerek at arabalarının da geçebileceği önemli bir bağlantı yolu olmuş.

Arnavut kaldırımları ile dikkat çeken Podil semtinin bu güzel bölgesinin en üst kısmında St Andrews Kilisesi yer alıyor. Ben gittiğim dönemde kilise tadilattaydı ama özellikle kilise ve çevresi bana Paris‘teki Montmartre Tepesi‘ni anımsattı.

Bölgenin en önemli özelliği ise hediyelik eşya alışverişi konusunda şehrin en zengin noktası olması. Yokuş boyunca yer alan sokaklarda birçok tezgahlar sıralanmış durumda. Matruşkalar, yöresel kıyafetler, magnetler, ahşap ürünler ve Kiev temalı hediyelikleri bolca bulabilirsiniz.

Bunun dışında tezgahlarda yer alan ve Sovyet döneminden kalma askeri ürünler, flamalar, antika ürünlerin yanında eski fotoğraf makinesi vb tarzda ürünleri kısaca envai çeşit ürünü burada bulabilirsiniz. Az da olsa pazarlık şansı olabilir.

Pazar günleri bölgede ekstradan tezgahlar oluyor, daha canlı oluyormuş. Bu yüzden ben pazar günü sabahtan gitmeyi tercih ettim. Eğer Bağımsızlık Meydanı civarında konaklarsanız yürüyerek 20-25 dakikaya bölgeye ulaşabilirsiniz.

Biz önce Bağımsızlık Meydanı’ndan metroya binip 1 durak sonra Poshtova Ploshchaistasyonunda indik. Hemen bu noktada yer alan finikülere binip Mihaylovskaya Meydanı‘na oradan da cadde boyunca yürüyüp yokuşa ulaştık. Finikülerden indikten sonra yine bir 15 dakika vb yürümeniz gerekiyor.

 Otel Tavsiyesi:  Bölgede yer alan 4 yıldızlı Vozdvyzhensky Boutique Hotel, şehirde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

  1. Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral)

Ukrayna’nın Unesco Dünya Miraları Listesi’nde yer alan önemli eserlerinden olan Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) ismini Ayasofya‘dan alıyor. 1000 yıllık geçmişinde Ortodoks ve Katolikler tarafından kullanılan yapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

İnşasına 1011 yılında başlanan katedral 2007 yılında yapılan oyalama sonucuna Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak seçilmiş. Taç giyme görenleri, elçi karşılama gibi önemli olaylarda kullanılan katedral freskleriyle de ünlü.

Katedral girişinde yer alan çan kulesine çıkarak şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz. Yalnız baştan uyarayım burada asansör yok ve merdiven çıkmanız gerekiyor. Çıkış biraz sıkıntılı olsa da en üst noktadan Kiev manzarasını seyretmek oldukça keyifli, tavsiye ederim.

Katedral ziyaretinde bilet alırken biraz kafanız karışabilir çünkü birçok bilet çeşidi var. Katedral, çan kulesi, diğer bölümler vb farklı ücretlendiriliyor. Toplu bilet alabileceğiniz gibi tek tek de alabilirsiniz. Biz katedral + kule diye derdimizi anlatmıştık. Bu arada katedral içinde fotoğraf çekmek yasak. Her köşede Sovyet döneminden kalma ablalar sizi gözetliyor

Katedral, Kreşatik Caddesi‘ne kısa bir yürüyüş mesafesinde. Metro ile gitmek isterseniz Zoloti Vorota durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ziyaret saatleri genellikle 10.00-18.00 saatleri arasında.

  1. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

Kiev gezilecek yerler listemizde sırada şehrin en önemli müzelerinden olan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum) var. Bazı kaynaklarda II. Dünya Savaşı Müzesi olarak geçebiliyor kafanız karışmasın. İkisi de aynı yer. Temmuz 2015’te alınan kararla müzenin adı Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi olarak değiştirilmiş.

1974 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan ve müze aslında oldukça büyük bir kompleks. Geniş bir alana kurulu olan müzenin açık ve kapalı kısımları var. Açık alanda dev bir heykel, savaş döneminde kullanılan askeri araçlar ve çeşitli heykeller yer alırken kapalı olan müze kısmında ise çeşitli sergiler yer alıyor.

Sovyetlerin Hitler Almanyasını yenmesi anısına yapılan müzede askeri araç gereçler, askerlerin kişisel eşyaları, üniformaları, resmi belgeler, çeşitli yazışmalar, madalyalar, çeşitli işkence aletleri, savaş dönemini anlatan çeşitli belgeler yer alıyor. Müzenin üst katında ise etkileyici bir fotoğraf galerisi var. Fon müziği eşliği gezilen bu galeri oldukça etkileyici olabiliyor.

Müzenin açık alanında yer alan önemli bölüm ise 102 metre yükseklik ve 560 ton ağırlıktaki Anavatan Heykeli (Mother Motherland). Anıt, Sovyetlerin Hitler zaferi sonrasında yapılmış. Anıtta 16 metre uzunluk ve 9 ton ağırlığında bir kılıç ile 13×8 metrelik bir kalkan var.

1981 yılında tamamlanan anıtın kılıç bölümünün bir parçası şehrin önemli dini yapılarından Lavra‘nın hacından daha yüksek olduğu için kesilmiş. Bu anıtta yer alan seyir terasına müze bölümünden asansörle çıkış mümkün ama bilet alırken buna göre bilet almanız gerekiyor. Seyir terası en üst noktada değil, alt bölümlere yakın bir alanda yer alıyor.

Pazartesi hariç 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilen müze şehrin biraz kıyısında kalıyor. Ulaşım için önce Kiev gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğim Arsenalnametro durağına gidin. Metro durağından çıkıp yolun karşısına geçin. Burada bulunan duraktan 24 numaralı otobüs ya da biraz ilerideki duraktan 38 numaralı troleybüse binerek son durakta inin.

Biz otobüsü tercih ettik. Bileti otobüs içinde orta bölümde bulunan görevliden de alabilirsiniz. Son durak Lavra‘ya daha yakın. Burada inip yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra müzeye ulaşabilirsiniz.

  1. Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra)

1051 yılında kurulmuş olan Pechersk Lavra ya da Türkçesi ile Mağaralar Manastırı, Ukrayna’daki en önemli dini yapılardan. Avrupa’daki Ortodokslar için önemli bir dini merkez olan manastırın bünyesinde 18 adet kilise yer alıyor.

Devasa bir kompleks olan manastırın içinde kilise haricinde Mikro Minyatür Müzesi gibi farklı bölümler de yer alıyor. Lavra’nın bu kadar popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri ise manastırın alt kısmında yer alan mağaralar. Lavra’nın “Mağaralar Manastırı” olarak anılmasını sağlayan bu bölümlerde gezmek değişik bir tecrübe olacaktır.

Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Lavra’yı gezmek için farklı bilet seçenekleri var. Şimdiye kadar dünyanın dört bir yanından yaklaşık 45 milyon kişinin ziyaret ettiği manastırı mutlaka Kiev gezilecek yerler listenize ekleyin.

Lavra, Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’ne yakın konumda yer alıyor. Üstte detaylıca anlattığım gibi metro ve otobüs ile bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz. Lavra’da gezdikten sonra yine aynı 24 numaralı otobüse binerek Kreşatik Caddesi‘ne rahatça ulaşabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Şehrin bu popüler yapısını dilerseniz rehberli özel turlar ile de gezebilirsiniz, tıklayın: Kiev Pechersk Lavra Özel Turu

 

ARZU YATAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.