Kos Adası Gezilecek Yerler, Kos Adası Tarihi Mekanlar ve En Güzel Tatil Yerleri 2024

Bodrum’dan kalkan tekneler aracılığıyla ulaşabileceğiniz Kos Adası, diğer adıyla İstanköy, tertemiz havası; pırıl pırıl plajları; antik dönemlere uzanan tarihi nedeniyle gezginler tarafından tercih ediliyor. Stratejik konumu sayesinde oldukça hareketli bir geçmişe sahip olan adaya ilk kez gidecekseniz,  yazımın devamındaki Kos Adası gezilecek yerler listesi sayesinde popüler noktaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kos Adası Gezilecek Yerler Listesi

Hipokrat’ın doğduğu ve çalışmalarını gerçekleştirdiği Kos’un merkezini rahatça gezmek için bisiklet, kasabalarına gitmek içinse araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca liman ve çarşıdan kalan otobüsler vasıtasıyla adaya gelen gezginlere ekonomik ulaşım imkânı sağlanıyor.

1. Asklepion

kos adası görülecek yerler Asklepion

Yunan mitolojisinde tıp ve şifa tanrısı olduğuna inanılan Asklepius’a adanmış olan Asklepion, milattan önce 357 yılında inşa edilmiş. Antik dönemlere ışık tuttuğu için Kos Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yapı kompleksinde kaplıca, hamam, eğitim alanları ve kütüphane gibi bölümler varmış. Tıbbın kurucusu sayılan Hipokrat’ın eğitim verdiği alan üzerine kurulan antik şehir, 1902 yılında Alman arkeolog Herzog’un başında olduğu kazı çalışmaları sonucunda keşfedilmiş. Günümüzde kentin teras bölümlerindeki yapıların kalıntılarını görebilirsiniz.

2. Hipokrat Ağacı

kos adası Hipokrat Ağacı

Listenin ilerleyen bölümlerinde sizlere tanıtacağım Gazi Hasan Paşa Camii’nin de bulunduğu Çınar Meydanı’nda yer alan günümüzdeki Hipokrat Ağacı’nın (Tree of Hippocrates) yapılan testlerle 500 yaşında olduğu tespit edilmiş. Ancak bu ağacın 2400 yıl önce aynı yerde bulunan çınar ağacının soyundan geldiği düşünülüyor. Koruma altında olan ağacın hemen yanında Osmanlı Valisi Gazi Hasan Paşa tarafından yaptırılan çeşmeyi de görebilirsiniz.

3. Şövalyeler Kalesi

kos adası Şövalyeler Kalesi

Orijinal adını adada yaygın olarak bulunan narenciye ağaçlarından alan Şövalyeler Kalesi (Neratzia Castle), 14. yüzyılın sonlarında karşısındaki Bodrum Kalesi ile birlikte deniz yolunu savunmak için Tapınak Şövalyeleri tarafından inşa ettirilmiş. Kos Kalesi adıyla da anılan askeri yapı, iç ve dış olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Osmanlı’nın eline geçtiği 16. yüzyıldan itibaren içerisine ek binalar inşa edilen yapı, 1816 yılındaki patlama nedeniyle kullanılamaz hale gelmiş. İtalyan işgali sırasında fazlalık yapılarından kurtarılan ve iç kısmı aslına uygun olarak restore edilen kale, ziyaretçilerine eşsiz bir deniz manzarası sunuyor.

4. Zia

kos adası Zia

Adanın merkezinden güneydoğu istikametinde 16 kilometre kadar gittiğinizde karşınıza çıkacak Zia (Işık Köyü), Dikeos Dağı’nın orta yamaçlarına kurulmuş. Günbatımının sunduğu eşsiz güzelliğe sahip manzarasıyla ünlenen köyün ana caddesi zeytinyağı sabunu, yün terlik, dantel işleme gibi el yapımı ürünlerin, denizden çıkarılan süngerlerin satıldığı tezgâhlarla dolu. Girişinde kafelerin ve tavernaların faaliyet gösterdiği köyde ülkemiz kıyılarının manzarası eşliğinde enfes bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

5. Defterdar Camii 

kos adası gezilecek yerler Defterdar Camii

Kos Adası gezilecek yerler listesinde sizlere görmenizi tavsiye edeceğim ilk Osmanlı dönemi yapısı, Defterdar Camii (Defterdar Mosque). Platani Köyü’ndeki türdeşiyle birlikte ibadete açık durumdaki iki camiden birisi olan dini yapı, 1724 yılında Defterdar İbrahim Efenditarafından yaptırılmış. İki katlı tarihi yapının ilk katı dükkânlara, ikinci katıysa ibadete ayrılmış. Camideki gezinizi bitirdikten sonra hemen yanındaki, 8 köşeli şadırvanı da ziyaret edebilirsiniz.

6. Tigaki Plajı 

kos adası Tigaki Plajı

10 kilometre uzunluğundaki Tigaki Plajı‘nı (Tigaki Beach) bembeyaz kumsalı ve rengi turkuaza çalan, tertemiz denizi nedeniyle tercih edebilirsiniz. Limanın 10 kilometre kuzeyinde yer alan plaj, su sporları açısından elverişli yapıda. Yerel halkın deniz girmek için en çok tercih ettiği mekânlardan birisi olan plajın kuzeyinde önce nudist, daha da ilerisinde eşcinsel bölgeleri yer alıyor. Çevresi oldukça yeşil olan Tigaki’nin yakınında Alikes Tuz Gölübulunuyor.

7. Agora

kos adası Agora

Kazı çalışmalarında keşfedilen değerli buluntuları yakınında Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Agora’nın MÖ 4. ve 3. yüzyıllarda inşa edildiği düşünülüyor. Kos Kalesi’nin güneyinde bulunan antik pazar yerine önce yönetim binası ve ana tapınak; ardından dükkânlar, evler, hamamlar, daha küçük boyutlu tapınaklar inşa edilmiş. Panoramik manzaraya sahip tarihi alanda Afrodit ve Herkül tapınaklarının ve 5. yüzyıl Hıristiyan bazilikasının kalıntılarını görebilirsiniz. Bölgeyi ziyarete ettikten sonra hemen yakınındaki Barlar Sokağı’na gidip, eğlenebilirsiniz.

8. Gazi Hasan Paşa Camii

kos adası gezilecek yerler Gazi Hasan Paşa Camii

Cezayir valiliği yaptığı dönemde ticaret gemilerini koruma karşılığında ABD Parlamentosu’nu vergiye bağlayan Gazi Hasan Paşa tarafından 1786 yılında inşa ettirilen Gazi Hasan Paşa Camii, daha önce belirttiğim gibi Hipokrat Ağacı’nın da bulunduğu Çınar Meydanı’nda yer alıyor. Bizans döneminden kalma Aya Yorgi Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edildiği düşünülen Gazi Hasan Paşa Camii, savaşlarda zarar görmesi nedeniyle harap durumda; ancak mermer oymacılığının en güzel örneklerinden sayılan kısımları halen daha görkemini koruyor. Yapının altındaki dükkânlar ise günümüzde hediyelik eşya satışı için kullanılıyor.

9. Kardamena

istanköy gezilecek yerler Kardamena

Geçmişte kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Kardamena, kilometrelerce uzunluğundaki plajlarına turistlerin yoğun ilgi göstermesiyle popüler bir tatil bölgesi haline gelmiş. Bembeyaz kumsalıyla ün kazanmış Paradise Plajı’nın da bulunduğu yerleşim bölgesi, adanın merkezinin 29 kilometre güneybatısında yer alıyor. Yeme-içme ve eğlence imkânları açısından zengin olan yerleşimde ayrıca ziyaret edebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Gezginlerin hoşuna giden tüm özelliklerinin dışında köy, her yaz kültürel bakımdan oldukça yoğun içeriğe sahip bir festivale ev sahipliği yapıyor.

10. Platani 

kos adası gezilecek yerler Platani

Limanın 3 kilometre uzağındaki Platani, Kos Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer yerleşim. Yakın zamana kadar resmi adı Germe olan köy, 19. ve 20. yüzyıldaki göçlerden sonra adada kalan Türk nüfusunun büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Bu özelliğinden dolayı adanın tek Türk köyü olarak anılan yerleşimde ziyaret edebileceğiniz yapıların başında, halen daha kullanımda olan camisi ve Ortodoks kilisesi geliyor. Köyün içerisinde hizmet veren 3 restoranın menüleri, bizim mutfak kültürümüze ait yemeklerle dolu. Köyde tadına bakabileceğiniz eşsiz lezzetlerse ev yapımı domates reçeli ve bademli çikolata.

11. Tarihi Hipokrat Hastanesi

kos adası Tarihi Hipokrat Hastanesi

Faaliyet gösterdiği döneme göre yenilikçi sayılan tedavi yöntemlerinin uygulandığı Tarihi Hipokrat Hastanesi’nin kalıntılarını, Platani Köyü’nün biraz ilerisindeki antik Asklepion’un ilk terasında görebilirsiniz. Simgesi yılan olan sağlık tesisi, içerisindeki doktorların aynı zamanda rahip olması nedeniyle dini amaçlı olarak da kullanılmış. Yapınınkilerin hemen yanında okul ve hamam olarak kullanılan bölümlerin kalıntılarını da inceleyebilirsiniz.

12. Roma Evi (Casa Romana)

kos adası Roma Evi

Mimari açıdan Pompei’deki türdeşlerine benzeyen Roma Evi (Casa Romana), 2. yüzyılda inşa edilmiş. Helenistik dönemden kalma bir evin yıkıntıları üzerinde yükselen yapının 36 odası, gün ışığından en iyi şekilde yararlanmaları için 3 iç avlunun etrafına konumlandırılmış. Her biri çeşme süslenmiş olan bu avlulardan ilki Asklepius heykeli, diğer ikisiyse yer mozaikleri ile zenginleştirilmiş. Evde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunan tüm heykel ve mozaikleri Kos Arkeoloji Müzesi’nde inceleyebilirsiniz. Evdeki gezinizi bitirdikten sonra, yakınındaki Odeon’u ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

13. Arkeoloji Müzesi

kos adası gezilecek yerler Arkeoloji Müzesi

Adanın İtalyan işgali altında olduğu dönemde Neo-Klasik stille inşa edilmiş bir binada faaliyet gösteren Arkeoloji Müzesi (Archaaelogical Museum of Kos), Eleftherias Meydanı’ndaki Defterdar Camisi’nin yanında yer alıyor. Kos’un antik dönem de dâhil olmak üzere tarihi hakkında detaylı bilgiyi barındıran tesiste günlük hayatta kullanılmış eşyaları, değerli materyalleri, heykelleri ve mozaikleri inceleyebilirsiniz. Agora’nın hemen bitişiğindeki müzede ayrıca diğer adalardan gelen tarihi eserler de sergileniyor.

14. Kefalos Plajı

kos adası'nda görülecek yerler Kefalos Plajı

Kos Kenti’nin 40 kilometre batısında yer alan Kefalos Plajı (Kefalos Beach), diğer plajlara göre daha soğuk olan suyu sayesinde yazın sıcak günlerinde serinlemenizi sağlıyor. Yapısı nedeniyle çocuklu ailelerin ve su sporları ile ilgilenenlerin yoğun ilgisini çeken plajın rıhtımında konuklarına taze deniz mahsullerinden yapılmış, lezzetli yemekler sunan tavernalar bulunuyor. Yakınında mimari açıdan oldukça güzel olan Agios Nikolaos’un bulunduğu plaja temmuz ve ağustos aylarında giderseniz, düzenlenen festivallere katılabilirsiniz.

15. Hipokrat Meydanı

kos adası gezilecek yerler Hipokrat Meydanı

Kos Adası gezilecek yerler listesinin son sırasındaki Hipokrat Meydanı (Hippocrates Square), kalenin güneyinde yer alıyor. Kos Kenti’nin ana meydanı Platia Eleftherias ile benzer yapıdaki açık alanın en çok turist çeken mekânlarını Hipokrat’a adanmış çınar ağacı, Gazi Hasan Paşa Camii ve tarihi çeşme oluşturuyor. Ayrıca meydanda keyifli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda kafe ve restoran bulunuyor.

Kos Adası gezilecek yerler listesinin en önemli maddeleri hakkında bilgi verdik. Bunlar dışında zamanı olan gezginler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler; Eleftherias Meydanı, Agios Fokas, Kalymnos, Loziya Camii, St. Paraskevi Kilisesi, Yel Değirmenleri, Lambi Plajı, Therma Plajı, Marmari Plajı, Mastichari Plajı, Plaka Ormanı, Osmanlı Hamamı, Aspri Petra Mağarası, Pyli, Agios Stefanos Plajı, Paleo Pili ve Odeon.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir