Kundalini Yoga

Yogi Bhajan tarafından öğretilmiş Kundalini Yoga (KY), yoga gelenekleri içerisinde en kapsamlı olanı olarak kabul edilmektedir.

Kundalini Yoga
 Yogi Bhajan tarafından öğretilmiş Kundalini Yoga (KY), yoga gelenekleri içerisinde en kapsamlı olanı olarak kabul edilmektedir.
 Kundalini Yoga bir ‘Raj Yoga’ dır (yoganın tüm sekiz dalını tek bir uygulamada toplar).Amacı, omurganın tabanında, Kundaliniden ilenatıl latent enerjiyi, uyarıp, canlandırıp, harekete geçirmektir.KY, bu enerjiyi kullanarak, chakra enerji merkezleri ve nadi enerji kanalları boyunca subtilbedenlerin birbirini etkilemesi ile işlev görür.Böylece bireysel enerji düzeyimiz yükselir, bilincimiz gelişir ve evrensel olan bilinçile yüce birliği deneyimleriz.
Binlerce yıldır, bu kutsal bilim, yalnızca yüce kişiler arasında, ustasından,seçilmiş öğrencisine geçirildi. Fakat 1969 yılında, Yogi Bhajan, bu kutsal öğretileri batıya getirmeye karar verdi.
Sınıflar, gevşeme, kendinizi şifalandırma ve zihinsel yükselme sanatını öğreten, postürlerin, nefes tekniklerinin (pranayama), mantra ve meditasyonun dinamik bir karışımıdır. Kundalini Yoga, beden zihin ve ruhu dengeleyerek, gerçek kimliğinizin ‘’Sat Nam’’ınızın, güzelliğini ve saflığını deneyimlemeniz isağlar.Onu uygulayanlara yaratıcılıkve yükselmiş farkındalıklar getiren, fiziksel, duygusal ve ruhsal bedenleri dengeleyerek işlev görür.
 ‘Naad Yoga’ denilen mantraların(ilk sesin) kullanımı, Kundalini Yoganın bütünsel bir parçasıdır. Naad Yoga, zihni, mantralar aracılığı ile,bilincin derinliklerinde tınılayan vibrasyona yönlendirir ve odaklar. Böylece, bedenin farklı enerji alanlarında depolanmış farklı duyguların açılıp,farkındalık düzeyine çıkarak temizlenmesine ve beden boyunca enerji dağılımını dengeleyip, güçlenmesine yardımcı olur.Dolayısı ile zihni temizlemekte (bilinçaltını) çok etkilidir.Bunu, zihni meditative düzeye hazırlayarak yapar.
 İlk derste sonuçlar alabilmeniz için daha önceden bir yoga deneyimine sahip olmanız gerekmez.
‘’ Herkes gerçeği duymak ister,
Herkes gerçeği bilmek ister,
Fakat gerçeği yaşayabilen çok az kişi vardır!’’
– YOGİ BHAJAN –
Yazan: Dr. Nilay ALACALI
Dr. Nilay ALACALI
6 Mayıs 1958 yılında ‘’Dünya Planeti’’nde gözlerimi açtığımdan bu güne yaşamımı kronolojik olarak şöyle özetleyebilirim;
1976 ya kadar, Yıllarım, çekirdek ailem (öğretmen bir anne ve ziraatçı bir baba, ben ve sonrasında ailemize katılan iki küçük kardeşim) ile birlikte, babamın, Anadolu ve Trakya’nın farklı Şeker Fabrikalarında ki görevi sırasında, her dört ila beş yılda bir gerçekleşen seyahatlerle geçti. Büyük annelerin, amca ve teyzenin, bağ ve bahçe, deniz ve ırmaklarında geçen yaz tatilleri ve yaşadığımız yerlerin doğası ile zenginleşen, deneyimlerle dolu bir çocukluk sunmuştu bize o yıllar.Hareketli bir sosyallik içerisinde iken bile sessizlik ve sükunet doluydu ve sonrasında yoğun iç gözleme dönüşecek meraklı, araştırmacı ve cesaretli doğamın, yapı taşlarını döşemişti.
 1972 – 1975. Edirne Lisesi Yıllarım. Eğitimin yanısıra, müzik ve sporla dopdolu geçen yıllar.
1976 – 1982. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yıllarım.Gene eğitimin yanısıra müzik, sanat ve sonraki yıllarda daha bir anlam kazanacak, yoğun kendini tanıma deneyimleri sağlayan arkadaş ilişkileriyle geçen yıllar
1983 – 1987. Mecburi Hizmet (İzmir) Yıllarım.Pratisyen Doktor olarak görev aldığım her anlamda deneyim dolu güzel yıllar.
 1987 – 1991. İ.Ü.İ.Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında geçen İhtisas Yıllarım.Eğitimin yanısıra, ‘’Yoga ve Meditasyon’’ ile inisiye olduğum yıllar. Hem arkadaş, hoca ve hasta ilişkilerimdeki kendimi deneyimleme, hem de doğayı ve onun değişmez yaslarını ve onlarla uyumlanmayı farketme yolunda ki içsel yolculuğumun başlangıç yılları. Gerçek anlamda zihin-beden-ruh bütünlüğünün keyfini çıkardığım yıllar.‘
 1991 – 1993. Amerika Birleşik Devletleri(ABD)’nde bulunduğum Yıllar. Önce, Iowa eyaleti, Fairfield kasabasında kurulmuş MUM(Maharishi University of Management)’da hem Yoga, Meditasyon ve Ayurveda, hem de ESL programı(English as a Second Language)’nda geçen bir 10 ay. 
Sonrasında OSU(Ohio State University) Göz Hastalıkları Depatmanında yaklaşık 15 ay süren mesleki çalışmalar.
1993 – 2009. Türk Diyabet ve Obezite Vakfı(TÜDOV)’na ait Özel Diyabet Hastanesinde ki Çalışma Yıllarım. Çoğunlukla Diyabetli olan hastaların göz problemlerine medikal ve cerrahi tedaviler uyguladığımız, yoğun çalışma yılları. Mesleki olarak çok doyurucu geçen bu dönemin, son üç yılında, hem Göz Hastalıkları Uzmanı kimliği ile konuşmacı olarak, hem de Yoga ve Meditasyon uygulayıcısı sıfatıyla, pratisyen hekimler, aile hekimleri, diyetisyenler ve halk için düzenlenmiş Diyabet Eğitim Kurslarına ve Tip I ve Tip 2 Diyabetli hastalar için düzenlenmiş Diyabet Kamplarına, katıldığım yıllar.
2008.Yoga ve Meditasyon deneyim ve bilgilerimi paylaşmaya karar verdiğimde Fransa Alplerinde ki ‘’Amritnam Sarovar Kundalini Yoga Okulu’’nda eğitime başladığım yıl.
2009. TÜDOV Özel Diyabet Hastanesinde ki görevimden ayrıldığım ve mesleki anlamda önemli bir dönüşüm yapmaya karar verdiğim yıl.
2008 – 2010. Kundalini Yoga (KY) I. ve II. Seviye Eğitim Yıllarım
2010 – 2012. ‘’Sağlık ve Yaşam Danışmanlığı’’ Eğitim Yıllarım.ABD’nde, New York’ta toplumu, Sağlık konusunda doğru bilinçlendiren, Sağlık ve Yaşamla ilişkili önemli farkındalıklar sunan, Özgün ve Bütünsel  Sağlık Programları ile Doğal, Özgün Yaşam Tarzı değişimleri yaratan ve herkese açık bir okul olan, ‘’The Institute for Integrative Nutrition’’ da eğitim aldım.
Aynı yıllar ‘’Amritnam Sarovar Kundalini Yoga Okulu’’nun ‘’Eğitmen Yetiştirme Programı’’ içerisindeydim.
2012. ‘’Functional and İntegrative Medicine’’ de eğitime başladığım Yıl.Günümüzde, hızlı bir şekilde artmakta olan Obezite, Diyabet, Kronik Kalp Hastalıkları, Kanser v.s gibi Kronik Hastalıklarından hem korunmak hem de onları, doğal, doğru ve özgün yöntemlerle tedavi etmek amacıyla, ABD’de, Sağlık Profesyonelleri için düzenlenmiş ‘’Functional and Integrative Medicine’’ de eğitime başladım.
2013. Uluslararası Kundalini Yoga Eğitmen Akademisi(IKYTA)’ne başvurduğum Yıl
Bu yazı https://www.alternatifterapi.com/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir