LİMAN BAŞKANLIĞI BAŞVURU C KODU

Gemiadamı Cüzdanı, STCW ve Yeterlik Belgelerini Edinmeye Yönelik Başvuru İşlemleri

    Gerek gemiadamları gerekse diğer online vatandaşlık işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz adına, PTT şubelerinden ücret karşılığında bir adet “e-Devlet Şifresi” temin ediniz. Bu şifreyi daha sonra sisteme ilk giriş yapmanızı takiben değiştiriniz.

1) GEREKLİ BELGELER

   STCW sertifikasyon başvurularını yapabilmek ve “Gemiadamı Cüzdanı (GAC)” edinmek için Liman Başkanlıklarına ibrazı zorunlu bilgi ve belgeler aşağıdaki tabloda açıklamaları ile birlikte belirtilmiştir. Dikkatle inceleyiniz (Açıklamalar kısmında, bu sayfanın oluşturulduğu 28.07.2016 tarihinde geçerli olan harç bedelleri görüntülenmektedir).

Müracaat – İşlem Belge Tablosu

Açıklamalar

 2) BAŞVURU VE SINAV GİRİŞ FORMLARI   

    a) Yukarıdaki tabloda belirtilen işlemlere yönelik başvuru formu için aşağıdaki linki tıklayınız. Bu formun önlü-arkalı bir çıktısını alıp doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 GEMİADAMI CÜZDANI, STCW VE YETERLİK BELGELERİNE YÖNELİK BAŞVURU FORMUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

     b) Ayrıca, İşletmelerde Beceri Eğitimi dersi kapsamında deniz üzerinde faaliyet gösteren bir işletmede eğitim görmüş öğrenciler, 60 günlük hizmetlerini gösterir Kaptan onaylı bir belge ile Liman Başkanlıklarına başvurdukları takdirde “Seyir Vardiyası Tutma Belgesi” edinebilirler. Bu ve bunun gibi gerekli diğer işlemlere yönelik boş bir “Hizmet Belgesi” indirmek için aşağıdaki linki tıklayınız.

 HİZMET BELGESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

      c) 10. sınıfta “Denizde Emniyet ve Denizcilik Teknolojisi” dersini başarıyla tamamlayan öğrenciler, okuldan temin edecekleri birer “Öğrenci Belgesi”, “Transkript” ve “Müfredat İçeriği” belgesi ile birlikte Liman Başkanlıklarına başvurarak  temel STCW sertifikalarını edinebilirler. Mezuniyet sonrası diğer STCW belgelerinin edinilebilmesi yönelik gerekli sınav başvuru belgesi için aşağıdaki linke tıklayınız.

 STCW SINAVLARI GİRİŞ BELGESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

    d) Açık deniz stajınızı başarıyla tamamladıktan sonra, Gemiadamı Sınav Merkezi (GASM) tarafından Gemiadamı Online Sınav Sistemi (GOSS) üzerinden tertiplenen yeterlik sınavlarında kullanılmak üzere boş bir “Sınav Kimlik Belgesi” indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

 SINAV KİMLİK BELGESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 3) GEREKLİ HARÇ BEDELİNİN HESAPLANMASI VE TAHSİL EDİLMESİ

    Bütün harç hesaplamaları “http://odemeler.udhb.gov.tr/” adresi üzerinden “Bireysel Kullanıcı” seçeneği seçilerek yapılacaktır. Bu seçenek sizi “e-Devlet Şifresi ile Giriş” bölümüne yönlendirecektir. Giriş yapıldıktan sonra ekranın sol tarafında kalan listeden uygun işlem seçilecektir. Başvuru tamamlandıktan sonra, anlaşmalı bankalarda “Gişe İşlemleri”nden sıra alınarak nüfus cüzdanıyla beraber ödeme yapılacaktır (Banka, ödenecek miktarı sistemden otomatik görerek sizi yönlendirecektir).

    a) Gemiadamı Cüzdanı harç hesaplaması için “Liman İşlemleri” başlığı altında “Gemi Adamı Cüzdanı ve Türk Denizciliğine Kayıt Suretleri” seçeneğini tıklanacaktır. Ekranın sağ tarafında beliren kutucuklarda “Cüzdan” seçeneği seçildikten sonra “Kişi Adı” hanesi doldurularak “Hesapla” butonuna basılacaktır. Harç bedeli görüldükten sonra işlemin tamamlanması için “Başvur” butonuna basılacktır.

 Gemiadamı Cüzdanı Harcı

    b) STCW belgeleri harç hesaplaması için “Liman İşlemleri” başlığı altında “STCW Belgeleri” seçeneğini tıklanacaktır. Ekranın sağ tarafında beliren kutucuklarda “Adet” ve “Kişi Adı” hanesi doldurularak “Hesapla” butonuna basılacaktır (İlk kez başvuracak öğrencilerimiz için bu miktar 4 adettir). Toplam harç bedeli görüldükten sonra işlemin tamamlanması için “Başvur” butonuna basılacaktır. Tüm harç bedellerinin genel toplamının hesaplanması için “Tüm Başvurularım” butonu tıklanacaktır.

STCW Harcı

     c) Sınav başvuru ve itirazlarına yönelik harç hesaplaması için “Deniz ve İç Sular Düz. Gn. Md. Gelir Kalemleri” başlığı altında “Sınav ve Sınav İtiraz Harçları” seçeneğini tıklanacaktır. Ekranın sağ tarafında beliren kutucuklarda “Personel Adı” hanesi doldurup girilecek sınav türü seçilerek “Hesapla” butonuna basılacaktır. Toplam harç bedeli görüldükten sonra işlemin tamamlanması için “Başvur” butonuna basılacaktır.

 Sınav Harcı

Liman İşlemlerinde Kullanmak için ‘C Kodu’ Nasıl Oluşturulur?

Limanlarda işlem yapabilmek için (sertifika güncelleme, liman cüzdanı yenileme gibi) e-devlet üzerinden bir ‘ C Kodu’ oluşturmak gerekiyor. Limanlarda işlerimiz hallederken en çok vakti burada harcıyoruz. Yazının devamında liman işlemlerinde kullanmak için ‘C Kodu’ nasıl oluşturulur? anlatmaya çalıştık. Liman İşlemlerinde Kullanmak için ‘C Kodu’ Nasıl Oluşturulur?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir