Liverpool Gezilecek Yerler, Liverpool Tarihi Mekan ve Tatil Yerleri 2024

Daha çok futbol takımının başarılarıyla tanınan Liverpool şehri Mersey Deltası’nda yer alan 500 bin nüfuslu tipik bir İngiliz şehri. Hatta önemli bir seyahat yayını olan Rough Guide’ın 2014 yılında yaptığı ankete göre de İngiltere’nin en sıcakkanlı ve misafirperver insanlarına sahip şehri. Kent barları, pubları, hareketli sosyal hayatı ve yemyeşil alanlarıyla gezginlere İngiltere’de olduklarını her an hissettiriyor. Liverpool gezilecek yerler yazısında sizlere kentteki görülmeye değer noktalardan bahsedeceğim ancak önceden söylemeliyim, bu şehir müze severler için tam bir cennet. Liverpool’da tarihten denizciliğe, müzikten geleneksel ve modern sanatlara kadar çok geniş bir yelpazede hemen her konuda bir müze bulabilirsiniz.

Efsanevi The Beatles Grubu üyelerinin doğduğu, müziğe ilk adımlarını atarak grubu oluşturduğu ve yine efsanevi futbol kulübü Liverpool FC’nin de ev sahibi olan kenti haydi daha yakından tanıyalım.

Liverpool Gezilecek Yerler Listesi

 

1. The Beatles Turu

Liverpool gezilecek yerler The Beatles Turu

Gelmiş geçmiş en ünlü rock gruplarından The Beatles’ın doğum yeri Liverpool’da grubun ayak izlerini takip eden bir tur yapmamak olmazdı. Aslında bu tur sırasında Liverpool gezilecek yerler yazısının devamında bahsedeceğim yerlerden birkaçına da uğrayabileceğiniz için The Beatles turu kentteki diğer noktaları da görmenizi sağlayacak.

Tur sırasında görebileceklerinizden bazıları; Cynthia Lennon’un resimleri eşliğinde Cavern Walks, The Beatles Mağazası,The Beatles Story Müzesi, grubun ilk şarkılarını yazdığı, bestelerini yaptığı Paul McCartney’in Forthlin Road’daki evi, John Lennon’un Menlove Caddesi’ndeki çocukluğunun geçtiği evi, grubun ilk davulcusu Pete Best’in ailesinin açtığı West Derby’deki Casbah Coffee Club. 16 Pound olan tur biletlerini The Beatles Story’den alabileceğiniz gibi gitmeden önce online olarak da satın alabilirsiniz. www.beatlesstory.com

2. Anfield Road Stadyumu

Anfield Road Stadyumu Liverpool

Dünyanın sayılı futbol kulüplerinden Liverpool FC’nin efsanevi stadı, hatta mabedi Anfield Road Stadyumu Liverpool gezilecek yerler listesinin de en önemli durağı. Futbol severlerin burayı pas geçeceğini düşünmüyorum zaten ancak konsantrasyonu futbol olmayanlar için de kentte mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekan. Şöyle ki; Türk futbolunda Çarşı taraftarı ne ise, İngiltere’de, hatta aslında tüm Avrupa’da Liverpool taraftarı da o. Kulübün efsanevi marşı You’ll Never Walk Alone’un her hafta inlettiği, İngiltere’deki stadyumlar arasında en ünlüsü, en ateşlisi olan bu 45 bin kişilik stadyumu maç günleri dışında yaklaşık 1 saat süren turlarla gezebilir, soyunma odalarından sahaya her yerini görebilirsiniz. İçerisinde takımın tarihine ve başarılarına ışık tutan bir müzenin de olduğu stada yapacağınız turun ücreti ise 20 Pound.

3. Albert Rıhtımı (Albert Dock)

Liverpool gezilecek yerler Albert Dock

Albert Rıhtımı, bir liman kenti olan Liverpool’da kırmızı tuğla ve demir kullanarak inşa edilen 5’er katlı tarihi binaların çepeçevre sardığı, bir zamanlar pamuk, tütün, şeker gibi şehir için önemli ticaret ürünlerinin kente girdiği, ziyaret ettiğinizde kendinizi bambaşka bir dünyada bulabileceğiniz bir yer.

Victoria stili yapıların oluşturduğu sokaklarda tasarımcı butikleri, cafe ve restoranlar bulabilirsiniz. Bölgede ayrıca Uluslararası Kölelik Müzesi ve deniz kaçakçılığıyla ilgili binlerce görsel ve dokümanın bulunduğu Border Force Ulusal Müzesi de yer alıyor.

4. Tate Galerisi

Londra’daki Tate Galeri’nin bir kolu olan Liverpool Tate Galeri 19. YY’da kurulmuş. Liverpool gezilecek yerler listesindeki bu modern sanatlar müzesi İngiliz ve kıta Avrupası’nın en önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar şeker fabrikası deposu olan yapıda yer alan Tate Galerisi hem sürekli hem de geçici sergiler ve etkinliklerle Liverpool’daki en ilginç yerlerden biri. Müze Albert Rıhtımı’nda yer alıyor.

5. Merseyside Denizcilik Müzesi

Merseyside Denizcilik Müzesi Liverpool

Önemli bir liman kenti olması sebebiyle Liverpool’da deniz ve denizciliğe dair son derece geniş bir yelpazede etkinlik bulabilirsiniz. Merseyside Denizcilik Müzesi ise özellikle 1830–1930 yılları arasında Mersey’den hareketle Amerika’ya, o döneme özgü ifade biçimiyle söylersek “umuda” yolculuk edenlerin hikayeleri üzerine kurgulanmış. Ancak bundan daha fazlası da var. Liverpool gezilecek yerler listesinin sıra dışı müzesinde model gemilerden liman maketlerine kadar denizcilikle ilgili her türlü obje ve görsel yer alırken, tarihin en büyük deniz trajedisi Titanic ve Lusitiania facialarına dair de bir sergi bulunuyor. Merseyside Denizcilik Müzesi de Albert Rıhtımı’nda.

6. Pier Head

Liverpool'da gezilecek yerler Pier Head

Liverpool’un merkezinde yer alan Pier Head “Three Graces” adıyla tanınan en önemli üç yapıyı bulunduran bir bölge aynı zamanda Unesco Kültür Mirasları arasında. Liverpool Liman BinasıCunard Binası ve Liver Kraliyet Binası ise Victoria stili mimarisiyle biraz önce bahsettiğim üç önemli yapı. Tarihi yapılara ev sahipliği yapsa da bölge son derece modern ve düzenli. Liverpool’da geçireceğiniz zaman içerisinden bir yarım günü bu bölgede geçirerek hem bu binaları ziyaret edebilir hem de etrafta yer alan cafe ve publarda biraz keyif yapabilirsiniz. Bölgede ayrıca Titanic’in makine dairesinde çalışan ve faciada hayatını kaybeden denizcilere adanmış bir anıt da yer alıyor.

7. George’s Hall

St Georges Hall Liverpool

Neo-Klasik dönem eserleri arasında en önemlilerinden biri olarak gösterilen St.George’s Hall Liverpool gezilecek yerler listesindeki de en etkileyici yapı. Kırmızı granit sütunların desteklediği çatısı, devasa aslan heykeli ve sayısı 30 bini aşan eşsiz mozaikleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Burada ayrıca dünyanın en büyük orgu da yer alıyor ve zaman zaman konserlerde kullanılıyor. Sarayın hemen yanındaki St. John Bahçeleri ise birkaç saat kendinizi kaybedebileceğiniz, yemyeşil bir cennet.

8. Walker Art Galerisi

Walker Art Galerisi Liverpool

14. YY İtalyan, Hollandalı ve Fransız sanatçılarından günümüze kadar pek çok önemli ressam ve heykeltraşın da eserlerinin sergilendiği Walker Art Galerisi aslında 18. YY’dan 20.YY’a İngiliz eserlerine yoğunlaşmış. Müzenin bir parçası olan Sudley House da modern sanatlara dair sergilere ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla Walker Art Galerisi sanatseverleri geçmişten günümüze benzersiz bir estetik yolculuğuna çıkarıyor. Galeri William Brown Caddesi’nde yer alıyor ve St. George’s Hall’dan 5-10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde.

9. Liverpool Katedrali

Liverpool'da görülecek yerler Liverpool Katedrali

Çoğunluğu Protestan olan ülkede bir Katolik Kilisesi Liverpool Katedrali. Aslında çok eski bir yapı da sayılmaz. Yapımına 1928 yılında başlanan katedral 1967 yılında tamamlanmış ve 18-19. YY’larda İrlanda’dan göç eden Katolikler’in ibadet edebilmesi için inşa edilmiş. Bir feneri andıran mimarisi ve 60 metre çapındaki kulesi ile ziyaretçilere sıra dışı bir mimari örneği sunuyor. Katedral Mount Pleasant Yolu üzerinde yer alıyor.

10. Liverpool Müzesi

Pier Head’de yer alan Liverpool Müzesi kentin tarihine dair son derece önemli görseller, dokümanlar ve objeler sergiliyor. 2011 yılında açılan müze geçmişten günümüze kentin sosyal hayatı, ticareti ve arkeolojik yapısına dair bilgiler veriyor.

11. Croxteth Hall

Liverpool gezilecek yerler Croxteth Hall

Liverpool şehir merkezinin hemen dışında yer alan Croxteth Hall aslında bence Liverpool gezilecek yerler listesinin en önemli durağı. Bir zamanlar Molyneux Ailesi’ne ait olan bu Edward Dönemi taşra evi, hatta sarayı diyelim, hem yapının kendisi, hem iç dekorasyonu hem de bahçeleri ile ziyaretçileri büyülüyor. Jane Austin romanlarından fırlamış gibi duran evi ziyaret ettiğinizde kendinizi 18. YY İngilteresi’nde yaşıyor gibi hissetme ihtimaliniz çok yüksek.

Eğer tüm kompleksi ziyaret etmek isterseniz ücret 7 Pound ancak sadece evi, veya çiftliği veya bahçeleri ziyaret etmek isterseniz daha uygun fiyatlara tekli bilet satın alabilirsiniz. Şu linkte tüm ücretler mevcut.

12. National Waterways Museum

Müzelerden oluşan Liverpool gezilecek yerler listesinin bir başka ilginç müzesi. Manchester Kanalı üzerinde yer alan müzede bir tekne turu yaparak hem Victoria ve Edward Dönemiyapıları, hem limanları, hem de zamanın ticaretinde önemli yer tutan depoları görebilirsiniz. Müze Ellesmere Limanı’nda yer alıyor.

13. Birkenhead Park

Mersey’in batısında yer alan Birkeanhead Liverpool’dan feribotla veya Queensway Tüneli’nden araçla 15 dakikada ulaşabileceğiniz bir mesafede. İki kent arasında bağlantı sağlayan tünellerin yanında 12. YY’dan kalma bir manastır ve başka tarihi yapılar da yer alıyor. 1847 yılında açılan park İtalyan, Gotik ve Norman stili mimari örnekleri de içeriyor.

Liverpool bir müzeler şehri demiştim. Bunun hakkını da fazlasıyla veriyor. Ancak bunlar dışında kentte biraz dinlenip etrafı seyretmek için Chavasse Park, botanik meraklıları için Wavertree Botanik Bahçeleri, mimari sevenler için de Victoria stili zarif yapısıyla Princess Road Sinagogu Liverpool gezilecek yerler listesinin son durakları.

Liverpool’da nerede kalınır?

Pier Head ve Albert Dock civarı olarak geçen şehir merkezi, Liverpool One çevresi veSefton Park, Liverpool’da konaklama yapabileceğiniz güzel bölgelerden birkaçı. 3 yıldızlı Holiday Inn Express 4 yıldızlı Staybridge Suites ve Hatters Liverpool şehirdeki güzel tesislerden.

Liverpool otel rezervasyonu Staybridge Suites

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir