Lizbon’da Mutlaka Gezmeniz Gereken 20 Yer!

Lizbon küçük bir şehir olmasına rağmen yoğun tarihi ve kültürel içeriği ile fazla zaman ayrılmasını hak ediyor. Bu nedenle tıpkı İstanbul gibi 2 yakaya yayılmış kente 4 ya da 5 gün ayırırsanız, hem listede yer alan mekânları rahatça gezebilir hem de kenti eşsiz kılan yerel müziği ve mutfak kültürünün detaylarını öğrenebilirsiniz.

Otel tavsiyeleri:  Lizbon’da konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden bazıları: 3★ Rossio Garden Hotel, 4★ Lisboa Pessoa Hotel ve 5★ Eurostars Das Letras

 Yapılacak şeyler:  Şehirdeki en popüler turlardan bazılarına gezi öncesinde kayıt olarak rahat edebilirsiniz: En İyi Fado Şovu: ‘Fado in Chiado’ Biletleri ve Lizbon Essential Tour: Tarih, Hikayeler & Lifestyle adlı turlara mutlaka göz atın.

Havaalanı-otel arası özel transfer: Eğer havaalanından otelinize lüks araçlar ile rahatça ulaşmak isterseniz otel transfer paketi (4 kişiye kadar 22 Euro) satın alabilirsiniz, tıklayın.

1. Belém Kulesi

Lizbon turu Belem Kulesi

Lizbon gezilecek yerler listemizin ilk sırasında, Gotik tarzı mimarisindeki zarif ayrıntılarla ziyaretçilerini büyüleyen Belém Kulesi yer alıyor.

Aziz Vincent Kulesi adıyla da tanınan yapı, savunma sisteminin bir parçası olarak Tagus Nehri’nin kuzey kıyısına 1514-1520 yılları arasında inşa edilmiş. I. Manuel döneminin mimari harikası olarak anılan kule, 30 metre yüksekliğe ve 4 kata sahip. İnşasında kireç taşı kullanılan yapının hemen yanında askerlerin konuşlanması için kullanılan bir tabya bulunuyor.

Tamamlanmasından sonraki süreçte yapılan eklemelerle hem fonksiyonel hem de görsel anlamda zenginleşen kulenin en üst katına çıkarsanız, göz alıcı manzarayı seyretme olanağı bulabilirsiniz. Yapıyı ziyaret ettikten sonra Gago Coutinho ile Sacadura Cabral’ın gerçekleştirdiği ilk okyanus aşırı yolculuğun anısına yaptırılan anıtı ve Jeronimos Manastırı‘nı da görmenizi tavsiye ederim.

 Tur Tavsiyesi:  72 Saatlik İndi Bindi Otobüs, Tramvay & Tekne Bileti satın aralak şehir içi ulaşımda rahat edebilir, gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlere kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Av. Brasília, 1400-038 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.30
 • Giriş Ücreti: 6 Euro
 • Web: torrebelem.gov.pt/en/

2. São Jorge Kalesi

Lizbon gezilecek yerler Sao Jorge Kalesi

M.Ö. 2. yüzyıldan itibaren askeri yapılara ev sahipliği yapmaya başlayan bir tepe üzerinde yükselen São Jorge Kalesi, 11. yüzyılın ortalarında Morolar tarafından inşa edilmiş.

Moro mimarisine dair önemli detayları bünyesinde barındıran kale, altın çağını ise 1147‘de Afonso Henriques’in Kuzey Avrupa’dan gelen şövalyelerin desteği ile kenti ele geçirmesinden sonra yaşamaya başlamış. 1255’te Lizbon krallığın başkenti haline geldiğinde, III. Alfonso yönetim merkezi olarak kaleyi seçmiş.

20. yüzyıl başına kadar askeri amaçlarla kullanılmaya devam eden yapıda, 1938-1940 yılları arasında kapsamlı restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş. İçerisinde değişik dönemlere ait birçok yapıyı ve tarihi kalıntıları görebileceğiniz kalenin surları, kent manzarası izlemek isteyenlere cazip fırsatlar sunuyor.

 Tur Tavsiyesi:  Tam Gün Özelleştirilmiş Özel Şehir Turu‘na katılarak şehirdeki önemli yerleri rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

 • Adres: R. de Santa Cruz do Castelo, 1100-129 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
 • Giriş Ücreti: 8,50 Euro
 • Web: castelodesaojorge.pt/en/

3. Jerónimos Manastırı

Lizbon gezi notları Jeronimos Manastırı

Belém Kulesi’ne yakın konumdaki Jerónimos Manastırı, eski bir kilisenin yerine I. Manuel’in emri doğrultusunda 1501-1601 yılları arasında inşa edilmiş.

Uzun süren yapım süreci için gerekli bütçe, denizcilik faaliyetleri sonucunda Afrika ve Orta Doğu’dan elde edilen ticari kazançla oluşturulmuş. Uzunca bir süre denizcilere yardım eden keşişlere ev sahipliği yapan manastır, tıpkı kule gibi geç Gotik mimarinin Portekiz’de benimsenmiş hali olan Manueline stilinde tasarlanmış.

Ünlü Kâşif Vasco de Gama‘nın mezarının bulunduğu binanın bazı kısımları günümüzde Denizcilik ve Arkeoloji müzeleri tarafından kullanılıyor. 2007 yılında Avrupa Birliği tarihi için önemli sayılan Lizbon Antlaşması’nın imza törenine sahne olan manastırın bulunduğu alanı çevreleyen kemerli yola da zaman ayırırsanız, farklı mimari stillerin oluşturduğu etkileyici görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

4. Alfama Bölgesi

Alfama Lizbon gezilecek yerler

Lizbon’un en eski mahallelerinden Alfama Bölgesi‘nin geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Kentte ağır hasara yol açan 1755’teki deprem felaketinden fazla etkilenmediği için tarihi dokusunu günümüze hiç bozulmadan taşımayı başaran yerleşim bölgesi, São Jorge Kalesi ile Tagus Nehri arasında uzanıyor. Yamaca kurulu mahalle adını, dilimizdeki karşılığı “hamam” olan Arapça “Al-hamma” kelimesinden alıyor.

Geçmişte kadınların deniz aşırı yolculuklara çıkacak sevgililerini veya eşlerini uğurlarken söyledikleri Fado’nun çıkış noktası sayılan Alfama’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken fayans kaplı evleri görme olanağına kavuşabilirsiniz.

Miradouro de Santa Luzia‘ya gittiğinizdeyse hem nehrin hem de kentin karşı tarafının eşsiz manzarasını fotoğraflama imkânı bulabilirsiniz. 28 hat numaralı tramvaya binerek rahatça dolaşabileceğiniz mahallede karnınız acıktığınızdaysa hem mimarileri hem de zengin menüleri ile konuklarını büyüleyen restoranlardan birine girebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Memmo Alfama – Design Hotels, bu bölgede, manzaralı bir yerde konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek.

5. Santa Justa Asansörü

Lizbon gezilecek yerler Santa Justa Asansörü

Lizbon gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mimari harikasıysa Baixa ile Bairro Alto’yu birbirine bağlayan Santa Justa Asansörü.

Mimar Raoul Mesnier du Ponsard’ın tasarımına bağlı kalınarak 1900-1902 yılları arasında inşa edilen 45 metre yüksekliğindeki asansör, ilk açıldığında yerel halkın yoğun ilgisine maruz kalmış. Günümüzde ise tarihi araç,  gezginlere kısa sürede iki yerleşim bölgesi arasında geçiş yapma olanağının dışında seyir terası aracılığıyla Baixa’nın gösterişli manzarasının tadını çıkarma imkânı sunuyor.

Tasarımında tercih edilen stil nedeniyle Eyfel Kulesi ile büyük benzerlikler gösteren asansör, hizmet vermeye başladığı ilk yıllarda buhar gücüyle çalışıyormuş. Ancak 1907 yılında orijinal sistem, yerini elektrikle çalışan daha güçlü bir motora bırakmış. Asansörde yukarıya doğru aynı anda 20 kişi yolculuk yapabiliyor. Aşağıya inerken ise yalnızca 15 kişinin binmesine izin veriliyor.

 • Adres: R. do Ouro, 1150-060 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-11.00
 • Giriş Ücreti: 5,15 Euro

6. Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon gezilecek yerler

Avrupa’da alanında en büyük 2. tesis olma özelliğini taşıyan Lizbon Okyanus Akvaryumu, 1998 yılında gerçekleştirilen ticaret fuarı kapsamında açılmış.

Kentin en önemli cazibe merkezleri arasında sayılan Milletler Parkı‘nın içerisinde, kıyıdan birkaç metre açığa inşa edilen 2 katlı bir binada faaliyet gösteren akvaryum, 450 farklı türden 15 binin üzerinde su altı canlısına ev sahipliği yapıyor.

Aynı zamanda su altı müzesi olarak da faaliyetlerini sürdüren tesisin ilk katında sığ sularda yaşayan balık, kuş ve memeli türlerini görme şansını yakalayabilirsiniz. Alt katta ise derin deniz canlıları bulunuyor. Su altı müzesinin en çok ilgi çeken bölümü olan merkez akvaryum, birkaç farklı türde köpekbalığı ile vatozlar, mantalar ve renkli tropikal balıklar başta olmak üzere yüzlerce türe ev sahipliği yapıyor.

 Tur Tavsiyesi:  Akvaryum giriş biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz. Tıklayın: Lizbon Oşinaryumu Giriş Bileti

 • Adres: Esplanada Dom Carlos I s/nº, 1990-005 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: 18 Euro (Tüm Gösterimler)
 • Web: oceanario.pt/en/

7. Gulbenkian Müzesi

Lizbon gezi notları Gulbenkian Müzesi

Sanat tutkunlarının yoğun ilgi gösterdikleri Gulbenkian Müzesi, Orta Doğu’da petrol ticareti yaparak hatırı sayılır bir servete sahip olan ve ömrünün son yıllarında Portekiz’e yerleşen Calouste Gulbenkian‘ın vasiyeti doğrultusunda 1969 yılında açılmış.

Yaşamının büyük bölümünü Osmanlı himayesindeki topraklarda geçiren iş insanının oluşturduğu 6 bin parçalık değerli koleksiyon, kuzey binasında sergileniyor. Kültürel tesiste gösterimi yapılan modern koleksiyon ise 1956 yılından itibaren vakıf tarafından toplanan eserleri bünyesinde barındırıyor.

Gulbenkian’ın 19. yüzyılın sonlarından 1953’e kadarki zaman diliminde topladığı ve “Kurucu’nun Koleksiyonu” adı altında sergilenen eserler; Mısır, Greko-Romen, Mezopotamya, İslam, Ermenistan, Uzak Doğu ve Batı Sanatı isimli salonlara kronolojik sırayla yerleştirilmiş. Vakfın oluşturduğu koleksiyonda ise modern ve çağdaş sanat eserleri bir arada ziyaretçilere sunuluyor.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer şehirdeki çoğu gezi noktasını gezmeyi planlıyorsanız Lizbon Kart: 24-, 48- ve 72-Saat seçeneklerine göz atabilirsiniz.

 • Adres: Av. de Berna 45A, 1067-001 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 12.50 Euro (Tüm Bölümler)
 • Web: gulbenkian.pt/museu/en/

8. Keşifler Anıtı

Lizbon gezilecek yerler Kesifler Anıtı

Belém’de zaman geçirirken mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye edeceğim Keşifler Anıtı, ilk olarak Dünya Fuarı için 1940 yılında Cottinelli Telmo ve Leopold de Almeida tarafından demir ve çimento iskelet kullanılarak inşa edilmiş.

Anıt, günümüzdeki haliyle “Kâşif” lakaplı Prens Henry’nin 500. ölüm yıldönümü anısına 1960’ta yeniden yaptırılmış. 1985 yılında ziyarete açılan 56 metre yüksekliğe sahip eserin yeniden yapım sürecini Mimar Fernando Ramalho üstlenmiş. Anıtın üzerinde Prens Henry dışında aralarında Vasco de Gama ve Macellan gibi isimlerin de olduğu 30 önemli kâşifi tasvir eden heykeller bulunuyor. Altında ise 50 metre çapında, mozaikten yapılmış bir pusula yer alıyor.

Tagus Nehri kıyısındaki anıtın bulunduğu alandaki sergi alanında ve oditoryumda, yıl boyunca ülke tarihine dair değerli bilgiler edinebileceğiniz etkinlikler düzenleniyor. Eğer tüm Belém ile birlikte anıtın yakınındaki kuleyi ve manastırı yukarıdan görmek isterseniz, üst kısmındaki seyir terasına çıkabilirsiniz.

9. Pedro IV (Rossio) Meydanı

Lizbon gezilecek yerler Pedro IV Rossio Meydanı

Lizbon tatiliniz sırasında sosyalleşmek ve eğlenmek istediğinizde, çevresi çok sayıda anıt ve tarihi yapıyla çevrili Pedro IV (Rossio) Meydanı‘na gidebilirsiniz.

Kentin en canlı yerleşim bölgelerinden biri olan Baixa’nın sınırları içerisindeki meydan, Rua Augusta‘nın kuzeyinde yer alıyor. Etrafında çok sayıda restoran, bar, otel ve alışveriş yeri bulunduğundan yerel halkın “Rossio” ismiyle andıkları meydan, gezginler için cazip bir konaklama bölgesi haline geliyor.

Meydanda zaman geçirirken ilk olarak “Asker Kral” lakaplı IV. Pedro anısına inşa edilen sütuna odaklanabilirsiniz. Kralın adalet, bilgelik, güç ve ılımlılık gibi öne çıkan özelliklerini temsil etmesi için sütunun alt kısmına 4 kadın figürü eklenmiş.

Eseri inceleyip bol bol fotoğrafını çektikten sonra 1842’de inşa edilen II. D. Maria Ulusal Tiyatrosu‘nu ziyaret edebilirsiniz. Tiyatro binasının solunda bulunan metro istasyonu ise girişindeki mimari ayrıntılarla çarpıcı bir görünüm sergiliyor. Mola vermek istediğinizde 200 yıldan fazla süredir faaliyette olan Café Nicola‘yı tercih edebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Şehrin en hareketli noktalarından biri olan bu meydan çevresinde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Figueira by The Beautique Hotel sizin için güzel bir seçenek olabilir.

10. Lizbon Katedrali

Lizbon gezilecek yerler Lizbon Katedrali

Yerel halkın “Sé de Lisboa” ismiyle andığı Lizbon Katedrali‘nin yapım süreci, Kral Afonso Henriques’in kentin kontrolünü ele geçirdiği 1147 yılında başlamış. Süreç ilerledikçe tasarımında birçok değişiklik yapılan katedralin tamamlandığı tarihse 13. yüzyılın başına denk geliyor.

Katedral, kentin en eski ve önemli dini yapısı olarak değerlendirildiği için gezginlerin Lizbon gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezleri arasında sayılıyor.

1755’teki deprem felaketi de dâhil olmak üzere birçok doğal afetten mucize eseri yara almadan kurtulmayı başaran dini yapının içerisinde Romalılar ve Morolar’a ait eserler sergileniyor. 2. kattaki hazine bölümünün 4 salonunu gezerken, farklı dönemlere ait dini eşyaları, mücevherleri ve giysileri inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Largo da Sé, 1100-585 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 07.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 4 Euro
 • Web: patriarcado-lisboa.pt

11. Bairro Alto

Lizbon turu Bairro Alto

Adının dilimizdeki karşılığı “Üst Mahalle” anlamına gelen Bairro Alto, popüler komşusu Chiado ile birlikte Fado’nun ve gece hayatının merkezi olarak anılıyor.

15. yüzyılın ikinci yarısında Lizbon’da gerçekleşen sosyal ve ekonomik değişimin sonucunda kurulan yerleşim bölgesinin sokakları, neredeyse her akşam karnaval atmosferine bürünüyor. Özellikle Fado restoranlarından dışarı taşan eğlencelere katılarak tatil günlerinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Gece son derece hareketli yapıya bürünen Bairro Alto, gündüz saatlerinde ise sıradan bir yerleşim izlenimi yaratıyor. Ancak bu görünüm sizi hemen yanılgıya düşürmesin. Zira Arnavut kaldırımlı ara sokaklara girerseniz, grafiti çizili duvarların balkonlarında çamaşır asılı rengârenk evlerle oluşturduğu görsel şöleni fotoğraflama imkânına sahip olabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı 9Hotel Mercy bu bölgenin en popüler otellerinden biri.

12. Rua Augusta

Lİzbon'da nereler gezilmeli Rua Augusta

Nehre paralel uzanan Rua Augusta, gerek yeme-içme gerekse de alışveriş olanaklarının çeşitliliği ile konuklarını fazlasıyla memnun ediyor.

Araç trafiğine kapalı tutulan cadde, Rossio ile Ticaret Meydanı arasında uzanıyor. Her zevke ve yaşa hitap eden mağazalar, yerel lezzetlerin sunulduğu kafeler, çiçekçiler ile dolu caddede ilerlerken performanslarıyla size keyif dolu anlar yaşatacak sokak sanatçılarını izleyebilirsiniz.

Estetik yer döşemeleri sayesinde kentteki türdeşlerinden farklı havaya sahip olan caddede, mağaza ve kafelerin dışında ziyaret edilmeye değer yapılar da bulunuyor.

Millenium BCP Bankası’nın içerisindeki Roma hamamının kalıntıları, caddede görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Kalıntıları görmek için rehberli turlara katılabilirsiniz. Ticaret Meydanı’na doğru ilerlediğinizdeyse Rua Augusta Takı‘nı görebilirsiniz. Tarihi şahsiyetleri ve mitolojik karakterleri tasvir eden birçok heykelle süslü takın üst katından kent manzarasını izleyebilirsiniz.

13. 28 No’lu Tramvay

Lizbon seyahati 28 Nolu Tramvay

Nostaljik bir toplu taşıma aracı içerisinde keyifli bir yolculuk yapmak isterseniz, 28 Nolu Tramvay‘a binebilirsiniz. Sarı rengi ve ahşap ağırlıklı iç bölümüyle konuklarına eşine az rastlanır bir deneyim yaşatan tramvay, São Jorge Kalesi ile Bairro Alto arasındaki 10 kilometre uzunluğa sahip hatta hizmet veriyor.

Turizm sezonunda her gün binlerce gezginin bindiği araç yolculuğu boyunca Graça, Mouraria, Alfama, Baixa, Chiado ve Madragoa’dan geçiyor.

Geçtiği yerler 28 no’lu araç kadar ilgi çekici olmasa da benzer bir atmosferde yolculuk deneyimi yaşamak için 15 numaralı tramvayla da şehir merkezinde gezebilirsiniz. Tramvay, Ticaret Meydanı yakınındaki istasyondan Belém’e doğru hareket ediyor.

14. National Tile Museum

National Tile Museum Lizbon gezilecek yerler

Koleksiyonunda Portekiz ve İspanya’ya özgü bir çeşit seramik süsleme sanatı olan Azulejoile renklendirilmiş çalışmaları barındıran National Tile Museum, 1965 yılında kurulmuş.

1980’de ulusal müze haline getirilen kültürel tesiste sergilenen eserlere görsel zenginlik katan süsleme sanatının İber Yarımadası’nda yaygınlaşmasında büyük oranda Mağribiler’in payı olduğu düşünülüyor.

Müzenin kalıcı koleksiyonunda 15. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar uzanan süreçte üretilmiş çiniler sergileniyor. Koleksiyonda ayrıca 19. ve 20. yüzyıllardan kalma farklı tarzlarda işlenmiş seramikler, porselenler ve fayanslar da yer alıyor.

 • Adres: R. Me. Deus 4, 1900-312 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 5 Euro
 • Web: museudoazulejo.gov.pt/

15. Belém Pastanesi

Lizbon'da gezilecek yerler Belem Pastanesi

Seyahat ettiğiniz yerlerde özel lezzetler denemeye önem veriyorsanız, Lizbon gezilecek yerler listenizi oluştururken Belém Pastanesi‘ne öncelik vermeyi sakın unutmayın. 1837yılında açılan pastane, özellikle tatlı hamur işlerinden hoşlananlar için adeta bir mabet niteliğinde.

Pastaneyi popüler kılan lezzetlerin başında Pastel de Nata adlı turta geliyor. Tarifi gizli tutulan bu eşsiz lezzet, ilk olarak pastanenin hemen karşı çaprazındaki Jeronimos Manastırı’ndaki rahibeler tarafından 18. yüzyılda topluluğa ek gelir getirmesi için yapılmaya başlanmış. 1820’li yıllarda manastır kapatılmış; ancak fırında üretim devam etmiş. Sonraki yıllarda ise bu fırın Belém Pastanesi’ne dönüşmüş.

 • Adres: R. de Belém 84-92, 1300-085 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-00.00
 • Web: pasteisdebelem.pt/en

16. Berardo Müzesi

Lizbon gezisi Berardo Müzesi

Pastanenin lezzetli turtalarının tadına baktıktan sonra rotanızı, 2007 yılında kurulan Berardo Müzesi‘ne çevirebilirsiniz. Belém Kültür Merkezi bünyesindeki sergi alanında faaliyetlerini sürdüren kültürel tesis, koleksiyoner ve iş insanı Jose Berardo‘nun adını taşıyor.

Kalıcı koleksiyonu Berardo’nun biriktirdiği eserlerden oluşan müzede, 20. yüzyıldan günümüze kadarki süreçte oluşturulmuş modern ve çağdaş sanat eserlerine de yer veriliyor.

Pablo Picasso, Joan Miró, Andy Warhol ve Cindy Sherman kalıcı koleksiyonda eserleri bulunan isimlerin başında geliyor. Müzenin geçici sergilerinde ise daha çok Avrupalı ve Kuzey Amerikalı sanatçıların çalışmaları konukların beğenisine sunuluyor.

 • Adres: Praça do Império, 1449-003 Lisboa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 5 Euro
 • Web: en.museuberardo.pt

17. Ticaret Meydanı

Ticaret Meydanı Lizbon

1755’te meydana gelen deprem sırasında yıkılan kraliyet sarayının yerine inşa edilen Ticaret Meydanı, bir zamanlar denizden Lizbon’a açılan bir kapı olarak nitelendiriliyormuş. Zira günümüzde kentin ana meydanı konumundaki alan, denizcilik faaliyetlerinin yoğunlaştığı dönemde ticari hayatın merkezinde yer alıyormuş. Şimdilerde ise meydan yakınına sadece Cais de Sodré İskelesi’ne yanaşan feribotlar geliyor.

Tagus Nehri’ne bakan tarafı hariç çevresi sarı renkli binalarla çevrili meydanda 2 önemli cazibe noktası bulunuyor. Bunlardan ilki kuzey tarafındaki Rua Augusta Takı. Diğeriyse Portekiz Kralı I. Joseph’in bronzdan yapılmış heykeli.

Tak, 1755’te kenti yerle bir eden depremin ardından Santos de Carvalho’nun tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş. Meydana ihtişam katan heykelde tasvir edilen I. Joseph ise bu felaket sırasında Portekiz tahtında oturuyormuş.

18. Sintra Kasabası

Lizbon Portekiz Sintra Kasabası

Portekiz’in en mistik ve romantik atmosfere sahip yerleşimi sıfatıyla ününe ün katan Sintra Kasabası‘na, Lizbon’dan trenle 40 dakikada rahatça ulaşabilirsiniz.

Aniden ortaya çıkan ve ortama gizem katan sisi, taze ürünlerin yetiştirildiği çiftlikleri, yemyeşil tepelerini süsleyen tarihi yapıları ile Sintra, büyülü ve eşsiz bir yer izlenimi veriyor. Kasabanın barındırdığı tüm güzelliklerin tadını çıkarmak için normalde 3 gün ayırmak gerekiyor. Tabii sadece belli başlı yerlere odaklanıp, yerleşimi günübirlik ziyaret ederek de aynı hissi tadabilirsiniz.

Bu tarz bir program oluşturursanız, Sintra gezinize ilk olarak Pena Sarayı‘ndan başlayabilirsiniz. Sanata, edebiyata ve müziğe verdiği önemle tanınan Kral I. Ferdinand, yapının görüntüsüyle bir opera sahnesini andırmasını istemiş. Daha sonra birçok gizli geçide sahip Quinta da Regaleira‘da vakit geçirebilirsiniz. Hazır buraya gelmişken Avrupa’nın en batısı olan Roca Burnu‘na da zaman ayırabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Sintra’ya dilerseniz Lizbon’dan düzenlenen turlara katılarak da gidebilirsiniz. Popüler turlardan biri: Lizbon Sintra ve Cascais Tam Gün Tur

19. Cascais

Lizbon'da gezilecek yerler Cascais

Yazın Lizbon’a seyahat ettiğinizde deniz keyfi yapmak için tatil sürenizin bir kısmını Cascais‘te geçirebilirsiniz. Sintra gibi buraya da trenle konforlu bir şekilde ulaşabilmek mümkün.

Yerleşimin merkezine yakın konumdaki plajlar, sakin yapıları ile özellikle çocuklu ailelere güvenli ortam sunuyor. Kuzeyde, Serra de Sintra Doğa Parkı‘nın sınırları içerisinde kalan alanlarsa büyük dalgalara açık olmaları nedeniyle sörfçülerin ilgisini çekiyor.

Bir balıkçı kasabası olan Cascais’te zamanınızı yalnızca denize girerek ve güneşlenerek geçirmek zorunda değilsiniz. Çünkü yerleşimin merkezinde ilgi çekici koleksiyonlara sahip müzeler, tarihi yapılar ve birbirinden güzel parklar sizleri bekliyor. Bisiklet kiralayarak tüm bu güzelliklerin tadını çıkartabilir, acıktığınızda ise balık restoranlarında taze deniz ürünleriyle karnınızı doyurabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Sintra Kasabası maddesinde tanıttığım tur haricinde dilerseniz Cascais’a şu tura kaydolarak da gidebilirsiniz: Sintra, Roca Burnu ve Cascais: Tam Günlük Tur

20. 25 Nisan Köprüsü

Lizbon gezilecek yerler 25 Nisan Köprüsü

Lizbon gezilecek yerler listenizin son sırasına, 25 Nisan Köprüsü‘nü yazabilirsiniz. Avrupa’nın en uzun asma köprüsü, 1966 yılında ülkeyi yöneten Salazar’ın adıyla hizmete açılmış. Ancak sonraki yıllarda yapının ismi, Portekiz’in diktatörlükten demokrasiye geçişini sağlayan Karanfil Devrim’in gerçekleştiği tarih ile değiştirilmiş.

Yapımı 45 ay süren köprüde Golden Gate‘i de tasarlayan ekibin imzası bulunuyor. Bu nedenle yapı, Amerika’daki öncülünün daha küçük bir kopyası gibi duruyor. Köprüde önce 6 şeritli araç yoluna sahip tek kat bulunuyormuş. 1999 yılında yapıya trenlerin de geçiş yapabilmesi için bir kat daha eklenmiş.

Lizbon’da Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

Lizbon konaklama otel tavsiyeleri
4 yıldızlı TURIM Marques Hotel şehirdeki en güzel ve popüler tesislerden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Lizbon’da her bütçeye göre birbirinden güzel otel seçenekleri var. Üstelik bölgedeki konaklama fiyatlarının Avrupa’daki diğer yerlere nazaran çok daha makul olması ziyaretçileri oldukça mutlu ediyor. Turistik diğer şehirlerde 2-3 yıldızlı otellere vereceğiniz paralara burada 4-5 yıldızlı tesislerde konaklama şansınız var.

Şehirde birçok popüler otel var lakin ben fikir vermesi açısından Lizbon gezilecek yerler rehberimize de bir otel adı vermek istiyorum. 4 yıldızlı TURIM Marques Hotel Booking.com’da 6000 üzeri değerlendirme sonucu 10 üzerinden 8,9 puan gibi müthiş bir ziyaretçi puanı almış, şehrin en popüler tesislerinden biri.

Santo Antonio bölgesinde, Özgürlük Caddesi’ne 400 metre mesafede yer alan otelde bir restoran ve bar da hizmet veriyor. Amoreiras’a 1 km ve Bairro Alto’ya 1,4 km mesafede bulunan tesis şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir