Ljubljana Gezilecek Yerler, Slovenya’nın Başkentinin Tarihi Yerleri ve Tatil Mekanları 2024

Merkezine kadar uzanan yeşil alanlarının güzelliği ve çevre dostu yapısı sayesinde “2016 Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen Slovenya’nın başkenti Ljubljana, tarihi eserlerinin güzelliği ve sıcakkanlı insanları ile hayranlık uyandırıyor. “Eski” ve “Yeni” olarak iki kısma ayrılan Ljubljana gezilecek yerler olarak tatilcilere mimarisiyle görenleri büyüleyen çok sayıda yapı sunuyor.

Ljubljana Gezilecek Yerler Listesi

Huzur dolu bir kent olan Ljubljana’yı keşfetmek için en iyi yöntem yürümek. Bisiklet ve scooter kullanımının yaygın olduğu kentte toplu ulaşım ise halka otobüsleri aracılığıyla sağlanıyor. Ulaşımın ucuz olduğu kentin turistik noktalarında indirimli fiyatlardan yararlanmak için tek yapmanız gereken Ljubljana Card edinmek.

1. Tromostovje

Ljubljana gezilecek yerler Üçlü Köprü

Ljubljana gezilecek yerler listeniz ilk sırasında yer verebileceğiniz Üçlü Köprü (Tromostovje, Triple Bridge), kentin modern kısmı ile Preseren Meydanı’nı birbirine bağlayan merkezi bir konumda bulunuyor. Ljubljanica Nehri’nin üzerine kurulmuş 3 köprüden oluşan yapının 2 tarafı yayaların, ortadaki bölümüyse araçların kullanımına sunulmuş. İlk olarak 1280 yılında ahşap olarak kurulmuş köprünün yerine taş yapılar 1842 ve 1932 yıllarında inşa edilmişler.

2. Ljubljana Kalesi

Ljubljana gezilecek yerler Ljubljana Kalesi

Ziyaretçilerine kentin eşsiz manzarasını sunan Ljubljana Kalesi (Ljubljana Castle), 15. yüzyılın 2. yarısında inşa edilmiş. Yapım amacı bölgeye düzenlenen Türk akınlarını durdurmak olan askeri yapının girişinde yerel el işçiliğinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz Galerija Rustika yer alıyor. Girişin diğer tarafında ise kalenin tarihinin anlatıldığı bölüm bulunuyor. Avlusunda Gotik tarzdaki St George Şapeli’ni barındıran yapının içerisinde ayrıca Sloven yemekleri yiyebileceğiniz bir restoran hizmet veriyor. Avlusuna girişin ücretsiz olduğu kaleye feniküler kullanarak veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

3. Ejderha Köprüsü

Ljubljana gezilecek yerler Ejderha Köprüsü

1895 depreminde zarar gören Kasaplar Köprüsü’nün yerine inşa edilen ve 1901 yılında kullanıma açılan Ejderha Köprüsü (Zmajski Most, Dragon Bridge), Vodnik Meydanı’ndaki pazaryerinin kuzeyinden kentin modern bölümüne bağlantı sağlıyor. Ljubljanica Nehri’nin üzerine inşa edilmiş köprü adını bağlantı noktalarında yer alan ve mimari cazibesini artıran yeşil renkli 4 büyük ejderha heykelinden alıyor. Güçlendirilmiş betonarme yapıdan geçerken daha küçük boyutlardaki 16 ejderha heykelini de görebilirsiniz.

4. Preseren Meydanı

Ljubljana gezilecek yerler Preseren Meydanı

Adını Slovenya’nın en ünlü şairi olan Dr. France Preseren’den alan Preseren Meydanı (Preseren Square), kentin sosyal hayatını gözlemlemek ve fotoğraf çekmek için ideal ortama sahip. Ortasında şairin heykelinin bulunduğu Preseren Meydanı’ndaki merdivenlerde güneşlenebilir, sokak müzisyenlerinin performanslarını izleyebilirsiniz. Yıl içerisinde etkinliklerin düzenlendiği kentin ana meydanının çevresinde Fransız KilisesiUlusal KütüphaneZale Mezarlığı ve Tivoli Parkı gibi turistik anlamda popüler mekânlar bulunuyor.

5. Belediye Binası

Ljubljana Belediye Binası

Kültürel faaliyetleri ve mimari özellikleri nedeniyle gezginlerin Ljubljana gezilecek yerler listelerine ekledikleri Belediye Binası (Town Hall of Ljubljana), şehir merkezindeki Kent Meydanı’nda bulunuyor. Ljubljana Katedrali’nin yakınındaki yapı, ilk olarak 1484’te Peter Bezlaj tarafından Gotik tarzda inşa edilmiş. 1717-1719 yılları arasında Gregor Macek tarafından yapılan yenileme çalışmalarıyla Barok stil kazanan binanın hemen dışında Robba Çeşmesi’nin bir kopyası bulunuyor. Yapının 4 avlusu, kardeş belediyelerin düzenlediği kent sergilerinden amatör sanatçıların güzel sanatlarla ilgili çalışmalarının gösterimine kadar pek çok farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

6. Tivoli Parkı

Ljubljana gezilecek yerler Tivoli Parkı

Kent merkezinin kuzeyinde yer alan Tivoli Parkı (Park Tivoli), 1813 yılında Fransız Jean Blanchard’ın Podturn ve Cekin konutlarının çevrelediği bir dizi parkı birleştirmesiyle kurulmuş. Doğal park kapsamında olduğu için koruma altında olan yeşil alan, 5 km²’lik alanı içerisinde çeşitli ağaç ve kuş türlerini barındırıyor. Kiraladığınız bisikletle gezebileceğiniz, mini golf sahasında keyifli saatler geçirebileceğiniz parktaki Cekin Konutu Çağdaş Sanat Tarihi Müzesi’ne, Tivoli Hall spor karşılaşmalarına ev sahipliği yapıyor.

7. Metelkova Sosyal Merkezi

Ljubljana Metelkova Sosyal Merkezi

Geçmişte ordu tarafından kullanılan, kent merkezindeki 12.500 m²’lik alan içerisinde faaliyet gösteren otonom kültür merkezi Metelkova City, 1993’te kurulmuş. İlk açıldığında 200 gönüllünün desteklediği kültürel alan, etkinlik açısında oldukça yoğun bir takvime sahip. Sanat galerileri, barlar, tasarım stüdyoları ve konser alanlarıyla dolu merkezde sanatçıların birbirinden ilginç tasarımlarını görebilir; barlarında eğlenebilir; caz, tekno, heavy metal ve rock konserlerini izleyebilirsiniz. Tesisteki yoğunluk genelde akşam saatlerinde artıyor.

8. Modern Sanatlar Müzesi

Ljubljana Modern Sanatlar Müzesi

Slovenya Hükümeti’nin aldığı karar doğrultusunda 1947 yılında kurulan ve 1948’de halka açılan Modern Sanatlar Müzesi’nde (Museum of Modern Arts, Moderna Galerija) geçtiğimiz ve içinde bulunduğumuz yüzyıllarda Sloven sanatçılar tarafından yaratılmış eserler sergileniyor. Her yıl düzenlenen Uluslararası Grafik Sanatları Bienali’ne ev sahipliği yapan kültürel tesislerden birisi olan müzede 20. yüzyıl sergisi daimi olarak gösterimde tutulurken, yeni çalışmalar süreli olarak sergileniyor. Müzeye bağlı olarak 2011 yılında kurulan Çağdaş Sanatlar Müzesi ise Metelko Caddesi’nde faaliyet gösteriyor.

9. Robba Çeşmesi

Ljubljana gezilecek yerler Robba Çeşmesi

Kopyasını Belediye Binası’nı ziyaret ederken görebileceğiniz Robba Çeşmesi (Robba Fountain), 1743-1751 yılları arasında Venedik doğumlu heykeltıraş ve mimar Francesco Robba tarafından yaratılmış. Yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği kentteki son çalışması olan çeşmenin tasarımında mimar, Roma dönemindeki çeşmeleri model almış.Ulusal Galeri’de sergilenen eserin üzerinde kentin çevresindeki nehirleri yarattıklarına inanılan 3 tanrıyı simgeleyen heykeller bulunuyor.

10. Fransız Kilisesi

Ljubljana Fransız Kilisesi

Ljubljana gezilecek yerler listelerinize ekleyebileceğiniz ilk dini yapı olan Fransız Kilisesi (The Franciscan Monastery and the Church of the Annunciation), pembe rengiyle Preseren Meydanı’nın en çok ilgi çeken yapıları arasında sayılıyor. İlk olarak eski bir kilisenin yerine 1646-1660 tarihleri arasında inşa edilen yapının manastır bölümü 18. yüzyılın sonlarına kadar Dominikan Tarikatı’na bağlı keşişler tarafından kullanılmış. Ana sunağı Francesco Robba tarafından tasarlanan kilisenin iç kısmındaki freskler 1895 depreminde zarar gördüğü için yenileri 1936’da Matej Sternen tarafından yaratılmış.

11. Eski Şehir

Ljubljana Eski Şehir

Kentin özgün tasarımlara sahip köprülerinden geçerek ulaşabileceğiniz Eski Şehir (Old Town) bölgesi, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında ev yapımı çikolatalar, hediyelik eşyalar satan dükkânları; kahvelerinizi keyifle yudumlayabileceğiniz kafeleri ve tarihi pazarları barındırıyor. Preseren Meydanı’nın merkezini oluşturduğu bölgenin mimari harikası tarihi binalarının ve bahçelerinin bulunduğu sokakları yürüyerek veya bisikletle rahatlıkla gezebilirsiniz.

12. Cumhuriyet Meydanı

Ljubljana Cumhuriyet Meydanı

1991 yılında Slovenya’nın bağımsızlığının ilan edildiği Cumhuriyet Meydanı (Square of the Republic, Trg republike), yakınındaki Ursuline Manastırı’nın bahçelerinin kapladığı alana 1960’da inşa edilmiş. Modern kentin merkezinde yer alan meydanın tasarımı mimar Edvard Ravnikar tarafından yapılmış. Kuzeyinde Meclis Binası, güneyindeyse Cankar Centre’ın bulunduğu alandaki yer altı alışveriş merkezinin inşası sırasında bulunan Roma Dönemi kalıntılarını Şehir Müzesi’nde görebilirsiniz.

13. Ulusal Kütüphane

Ljubljana gezilecek yerler Ulusal Kütüphane

Orta Çağ el yazmaları ve Rönesans baskıları içeren zengin bir koleksiyona sahip Ulusal Kütüphane’nin (National and University Library) tarihi binası, 1936-1941 yılları arasında Jose Plecnik’in tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş. 1895 depreminde yıkılan 17. yüzyıldan kalma Barok tarzı bir sarayın alanı üzerinde yükselen kütüphanenin koleksiyonunda yer alan 1,3 milyon kitabın, 8,700 el yazmasının ve çok sayıdaki görsel kaynağın bir kısmı yer darlığından dolayı Auersperg ve Leskosek caddelerindeki depolarda korunuyor. Yapıyı ve içeriğini görmek isteyenler için ayda bir rehberli turlar düzenleniyor.

14. Aziz Nicholas Katedrali

Ljubljana görülecek yerler Aziz Nicholas Katedrali

Yeşil kubbesi ve ikiz kuleleri sayesinde yüksek bir yerden bakıldığında kolaylıkla fark edilebilen Aziz Nicholas Katedrali (St. Nicholas Cathedral, Ljubljana Cathedral), Ciril-Metodov Meydanı’nda bulunuyor. 18. yüzyılın başlarında Gotik tarzdaki kilisenin yerine Barok stille yeniden inşa edilen katedralin güney duvarındaki oyuntulara yerleştirilmiş kumtaşı heykeller ve freskler en çok ilgi çeken ayrıntılarını oluşturuyor. İnşasından itibaren ülkenin önde gelen sanatçılarının çalışmalarıyla büyük bir mimari zenginliğe kavuşan dini yapıyı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

15. Museum of Architecture and Design of Ljubljana

Museum of Architecture and Design of Ljubljana

Oldukça zengin bir geçmişe sahip Sloven mimarisi hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin Ljubljana gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Mimari Müze (Museum of Architecture and Design of Ljubljana), Fuzine Kalesi’nde faaliyet gösteriyor. Mimarinin dışında kent planlaması, endüstriyel ve grafik dizayn, fotoğrafçılık alanlarında çalışmaların sergilendiği müzede fikir paylaşımları yapılarak bu alanlarda yeni projelerin ortaya çıkmasını amaçlayan atölyeler de bulunuyor. Müzede her yıl Endüstriyel Dizayn Bienali düzenleniyor.

Eğer Ljubljana seyahatinizde yeterli zamanınız varsa Ljubljana gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz; Mimari Müze, Kongresni Meydanı, Cooperative Bank Binası, Krakow Şehri, Ulusal Galeri, Vodnik Meydanı, Seyir Terası,
Smartinska Cesta Alışveriş Caddesi, Zale Mezarlığı, Roma Kalıntıları, Citypark Alışveriş Merkezi ve Ljubljana Nehri.

Ljubljana’da nerede kalınır?

Ljubljana seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Best Western Premier Hotel Slon adlı tesise göz atabilirsiniz.

Ljubljana gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir