Londra Gezilecek Yerler Listesi, Londra’da Tarihi Mekanlar 2024

İngiltere‘nin başkenti Londra, yüzölçümünün yarıya yakınını kaplayan yemyeşil parkları, eşsiz koleksiyonlara sahip müzeleri ve ortasından geçen Thames Nehri’nin yarattığı özgün atmosfer aracılığıyla her yaş grubundan gezginin kendisine hayran kalmasını sağlıyor. Londra gezilecek yerler listesinde zengin içerikleriyle keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak yerlerin hangileri olduğunu öğrenebilir ve tatil planlamanızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler Listesi

Londra gezi rehberi, Sami Altınay, gezipgordum.com, Gezip Gördüm Londra
Londra gezilecek yerler rehberi. London Eye üzerinden Londra’nın simgesi Big Ben…

Londra gezilecek yerler listemizdeki yerlerin tamamını 4-5 günlük tatil süresi içerisinde rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Londra’da devlete ait müzeleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz, diğerleri içinse London Pass satın alarak aynı hakka sahip olabilirsiniz. Londra gezilecek yerler yazısı boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

 Nerede kalınır?  Covent Garden, Westminster, Mayfair & Oxford Street, Waterloo, City of London ve Soho, Londra’da konaklama yapabileceğiniz en güzel yerlerden.

 Otel tavsiyeleri:  Son gezimde ben 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 3★ The Montana Hotel, 4★ Radisson Blu Edwardian, 5★ St Martins Lane.

 Yapılacak şeyler:  Şehrin en popüler aktivitelerinin biletlerini internetten alıp uzun bilet kuyruklarında beklemekten kurtulabilirsiniz. Londra’daki en popüler turlardan bazıları: Harry Potter: Transferli Stüdyo Turu ve Coca-Cola London Eye.

1. Big Ben & Westminster Sarayı

Londra gezi rehberi big ben

Londra gezilecek yerler listenizin ilk sırasına, kentin en önemli simgelerinden olan Big Ben & Westminster Sarayı’nı yazabilirsiniz.

Adını 14 tonluk çanından alan Big Ben, Augustus Pugin tarafından tasarlanmış. 11 kata ve 96,3 metrelik yüksekliğe sahip Gotik saat kulesi, sarayın 1834’te çıkan yangında ağır hasar görmesinin ardından yenileme çalışmalarının bir parçası olarak inşa edilmiş. 1859’da kullanılmaya başlanan saatin çanının sesini 14 kilometre uzaklıktan rahatlıkla duyabilirsiniz.

Parlamentonun toplantılarını gerçekleştirdiği Westminster Sarayı ise ilk kez 1016 yılında kraliyet ailesi adına inşa edilmiş. 1512 ve 1834’teki yangın felaketlerinin ardından kullanılamaz hale gelen ihtişamlı yapı, günümüzdeki görünümünü 30 sene süren ve Charles Barry’nin gözetiminde gerçekleştirilen yeniden inşa çalışmaları sonucunda edinmiş. 1.100adet odası bulunan saraya girişler St. Stephen Kulesi‘nden yapılıyor.

 Otel Tavsiyesi:  Şehrin bu simge yapısına yakın bir yerde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı St. James’ Court, A Taj Hotel‘e göz atabilirsiniz.

 • Adres: Westminster, London SW1A 0AA
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Web: parliament.uk

2. London Eye

Londra gezisi London Eye

135 metrelik yüksekliğe sahip London Eye, 2000 yılı kutlamaları için inşa edilmiş. Thames Nehri kıyısındaki dönme dolabın tasarımını Marks Barfield Mimarlık Ofisi üstlenmiş.

Londra’nın her bir ilçesini temsil edecek şekilde üzerine 32 kapsül yerleştirilen eğlence aracının, turunu tamamlaması 20 dakika sürüyor. Her kapsül 25 kişilik kapasiteye sahipken, geniş boyutları sayesinde tura katılan bireyler içerisinde rahatlıkla dolaşabiliyor.

2013 yılında Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 60. yılı şerefine kapsüllerinden birine “Coronation Capsule” adı verilen dönme dolaba, eğer yükseklik korkunuz yoksa mutlaka binmenizi tavsiye ederim. Çünkü tur esnasında, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaralara şahit olma şansını yakalayabilirsiniz.

Bana göre Londra’da yapılacak şeylerin başında London Eye’a binmek gerekiyor çünkü şehrin eşsiz manzarasını en güzel seyredebileceğiniz yerlerden birisi burası. Yalnız London Eye kalabalık olduğu için dilerseniz biletinizi internetten de alabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Ben son seyahatimde London Eye’in hemen arkasında yer alan 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım, dilerseniz göz atabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  London Eye biletinizi internetten satın alarak sezonda oluşabilecek uzun bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz, tıklayın: Coca-Cola London Eye

 • Adres: Lambeth, London SE1 7PB
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.30
 • Giriş Ücreti: £27
 • Web: londoneye.com

3. British Museum

Londra'da gezilmesi gereken yerler British Museum

Alanında dünyanın en eskisi sayılan British Museum, doktor ve doğabilimci Sir Hans Sloane’un sahip olduğu koleksiyonun İngiliz hükumeti tarafından satın alınmasının ardından 1753’te kurulmuş.

Oxford kontları Edward ve Robert Harley ile Sir Robert Bruce Cotton’ın bağışları sonrası koleksiyonu kayda değer oranda genişleyen müze, 1759 yılında Montagu House’da ziyarete açılmış.

Sir Robert Smirke’ün tasarladığı günümüzdeki binasına 1847’de taşınan dünyaca ünlü kültürel tesisin koleksiyonu, 4 ana bölüme ayrılmış durumda.

Bu bölümler arasından en yoğun ilgiyi Antik Çağ Yapıtları Bölümü çekerken, İnsanlık Müzesi adlı etnografik koleksiyon ayrı bir yapıda sergileniyor. Antik Çağ eserlerine odaklı bölümde Tarih Öncesi İngiltere, Antik Yunan, Roma, Mısır ve Orta Çağ Avrupası’na ait buluntuları inceleyebilirsiniz. Anadolu’dan getirtilen tarihi eserlerse 54 numaralı odada sergileniyor.

 Tur Tavsiyesi:  Şehrin dünyaca ünlü bu müzesini dilerseniz rehberli turlar ile de gezebilirsiniz, tıklayın: British Museum Skip-the-Line Rehberli Turu

 • Adres: Great Russell St, Bloomsbury, London WC1B 3DG
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.30
 • Web: britishmuseum.org

4. Buckingham Sarayı

Londra gezilecek yerler Buckingham Sarayı

775 odalı Buckingham Sarayı‘nın bulunduğu alana, 18. yüzyılın ilk yıllarında Westminster Dükü’nün emriyle bir konak inşa edilmiş.

150 yıl kadar özel mülkiyette kalan bu yapı, 1763 yılında III. George’un eşi için satın almasının ardından halk arasında “Kraliçe’nin Evi” adıyla anılmaya başlanmış. 19. yüzyılda çeşitli mimarların gözetiminde gerçekleştirilen çalışmalarla birçok ek bölüme sahip olan saray, Kraliçe Victoria’nın 1837’de tahta çıkmasıyla birlikte kraliyet ailesinin Londra’daki ikametgahı haline gelmiş.

Görkemli yapı, günümüzde çeşitli bölümlerinde sergilenen koleksiyonlar nedeniyle kraliyet hayatına ilgi duyan gezginleri kendisine çekiyor.

II. Dünya Savaşı’nda Naziler’in gerçekleştirdiği bir hava saldırısında yıkılan şapelin yerine inşa edilen galeride Kraliyet Sanat Koleksiyonu sergilenirken, ayrı bir bölümde gösterimi yapılan koleksiyon kraliçenin hükümdarlığı boyunca giydiği elbiselerden oluşuyor.

Royal Mews ise kraliyet üyelerine tahsis edilmiş at arabalarına ve diğer araçlara ev sahipliği yapıyor. Haziran veya Temmuz aylarında saat 11.00‘da burada olursanız, nöbet değişim törenini izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Sarayın içini gezmeseniz bile eğer fırsatınız varsa nöbet değişim törenini mutlaka izlemeye çalışın. Güncel saatleri şu adresten kontrol edebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Sarayı rehberle özel bir turda gezmek isterseniz tıklayın: Buckingham Sarayı: Tur ve öğleden sonra çay Walking Kraliyet

 • Adres: Westminster, London SW1A 1AA
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-19.00
 • Giriş Ücreti: £24
 • Web: royalcollection.org.uk

5. Tower of London

Londra gezilecek yerler Tower of London

Londra gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer simgesel yapıysa, Thames Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan Tower of London.

Yapının en eski ve en önemli kısmı olan Beyaz Kule, I. William’ın emri doğrultusunda 1078yılında inşa edilmiş. Kraliyet sarayı ve kraliyet suçlularının alıkonulduğu bir hapishane olarak tasarlanan kule, Aslan Yürekli Richard döneminde savunma duvarları ile çevrelenmiş. Sonraki dönemlerde farklı hükümdarlar tarafından yaptırılan bölümlerse Oliver Cromwell’in emriyle yıkılmış.

Sansasyonları ile ünlü Tudor Hanedanı zamanında gözden düşen Londra Kulesi, 19. yüzyıldan beri müze olarak halkın ziyaretine açık tutuluyor. Kraliyet mücevherlerininsergilendiği müzede, hükümdarların Birleşik Krallık tahtına çıkarken kullandıkları 141 değerli eşyayı yakından görme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Bu güzel yapının biletini internetten de satın alabilirsiniz; tıklayın: Kraliyet Mücevherleri Sergisi ile Londra Kulesi Bileti

 • Adres: St Katharine’s & Wapping, London EC3N 4A
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: £22.70
 • Web: hrp.org.uk/tower-of-london

6. Hyde Park

Londra gezisi Hyde Park

Londra’nın kalbindeki en popüler kaçış alanlarından biri olan Hyde ParkBuckingham Sarayı‘na yürüme mesafesinde yer alıyor. 150 hektarlık alanıyla şehirdeki kraliyet parklarının en büyüğü konumundaki park, uzun süre boyunca kraliyet ailesi tarafından avlanma sahası olarak kullanılmış. 1536 yılında park haline getirilen alan, 17. yüzyılda halkın ziyaretine açılmış.

Ortasında büyük bir göletin bulunduğu parkta dilerseniz yürüyüş parkurlarını arşınlayarak veya çimlere uzanarak sakin bir gün geçirebilirsiniz. Pazar günleri “Konuşmacıların Köşesi” adlı bölüme giderseniz, farklı konulardaki tartışmaları dinleyebilirsiniz. At binebileceğiniz, tekneyle göletinde gezebileceğiniz, tenis oynayabileceğiniz parkta ayrıca yaz mevsimi boyunca dünya çapında ses getiren etkinlikler ve konserler düzenleniyor.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer Londra’nın bu güzel parkı çevresinde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Amba Hotel Marble Arch adlı otele göz atabilirsiniz.

7. Trafalgar Meydanı

Londra'da görülecek yerler Trafalgar meydanı

Amiral Horatio Nelson komutasındaki Birleşik Krallık donanmasının Fransızlar’ı ve İspanyollar’ı yendiği savaştan adını alan Trafalgar Meydanı, Kral IV. George döneminde Mimar John Nash’in tasarımına bağlı kalınarak inşa edilmiş.

Son şeklini ise 1845′te Charles Barry gözetimindeki çalışmalar sonucunda elde etmiş. Bölgenin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmaların öncesinde meydanın bulunduğu alan, yıllar boyunca hükümdarların atları için inşa edilen ahırlara ve eğitim alanlarına ev sahipliği yapıyormuş.

Tarihi boyunca büyük kutlamalara ve protestolara sahne olan meydanın ortasında 1805 yılında Amiral Lod Nelson adına yaptırılan 50 metre yüksekliğindeki Nelson Sütunubulunuyor. Gece otobüslerinin seferlerinin başlangıç noktası konumundaki meydanın çevresinde ziyaret edilmeye değer en önemli kültürel tesis ise Ulusal Galeri.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Amba Hotel Charing Cross, meydana birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan güzel bir otel.

8. Tower Bridge

Londra seyahati Tower Bridge

1886-1894 yılları arasında inşa edilen Tower Bridge, dünyanın en ünlü baskül tipi köprüsü olarak anılıyor. Londra Kulesi’ne yakınlığından dolayı bu isimle adlandırılan köprünün tasarımını Horace Jones ve John Barry yapmış.

Yapının limana girişi engellememesi için hidrolik bir düzenek aracılığıyla iki kanadın istenildiği zaman açılabilmesi sağlanmış. Günümüzde hidrolik sistem yerini elektrikli versiyona bırakmış durumda.

İnşasının tamamlandığı dönemde mühendislik harikası olarak değerlendirilen iki katlı köprüde yayalar ve araçlar için ayrı yollar bulunuyor. Yapının 1982 yılında halkın ziyaretine açılan iç kısmındaki sergi sayesinde tarihi ve teknik detayları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 2 kulesi arasındaki cam yürüyüş yoluna çıktığınızda ise Thames Nehri’nin eşsiz manzarasını izleme olanağına kavuşabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer Thames Nehri’nde keyifli bir gezi yapmak isterseniz Westminster’den Greenwich’e: Thames Nehri’nde Tekne Gezisi adlı tura katılabilirsiniz.

9. Westminster Abbey

Londra gezilecek yerler Westminster Abbey

I. Elizabeth döneminden beri birçok hükümdarın taç giyme ve evlilik törenlerine sahne olan Westminster Abbey, 12 Benedikten keşişi tarafından 960 yılında kurulmuş.

Günümüzdeki Romanesk stilli yapıysa “Günah Çıkartıcı” lakaplı İngiltere Kralı Edward’ın emriyle 1042-1052 yılları arasında inşa edilmiş. Yapı, manastırların mallarına el konulmasına yönelik kanundan etkilenmemesi için VIII. Henry tarafından 10 yıllık bir süre boyunca katedrale çevrilmiş. I. Elizabeth ise manastıra, hükümdarlara bağlı dini yapı statüsü vermiş.

Pek çok Birleşik Krallık hükümdarının ve Newton, Darwin gibi bilim insanlarının mezarlarının bulunduğu tarihi yapıda, günümüzde kraliyete ait değerli eşyalardan oluşan koleksiyonlar sergileniyor.

 Tur Tavsiyesi:  Bu yapının biletini internetten de satın alabilirsiniz, Westminster Abbey Giriş Bileti ve Sesli Rehber

 • Adres: 20 Deans Yd, Westminster, London SW1P 3PA
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-15.30
 • Giriş Ücreti: £22
 • Web: westminster-abbey.org

10. Piccadilly Circus

Londra gezi rehberi Piccadilly Circus

Şehirde günlük yaşamın ne kadar hareketli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, atmosferi ile New York’taki Times Meydanı’nı anımsatan Piccadilly Circus‘ı Londra gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

100 yıldan fazla süredir neon ışıkları ile aydınlatılan meydanda kalabalık ve gürültü hemen hemen hiç azalmıyor. Burlington House’dan Hyde Park’a kadar uzanan bir cadde üzerinde bulunan meydan çevresi, aynı zamanda ideal bir konaklama bölgesi olarak öne çıkıyor.

1893’te dikildiğinde olumsuz tepkiler alan Eros Heykeli‘ne ev sahipliği yapan meydanın çevresinde Tower Record, Madame Tussauds ve Segaworld gibi ilgi çekici cazibe merkezleri bulunuyor. Burada zaman geçirirken karnınız acıkırsa Simit Sarayı‘nı tercih edebilir, hediyelik eşya alışverişinizi Little Britain‘dan yapabilirsiniz.

11. Covent Garden Market

Covent Garden Market Londra gezilecek yerler

Orta Çağ’da sebze ve meyve yetiştirilen tarlalarla kaplı Covent Garden, günümüzde Büyük Londra’nın sosyal açıdan en hareketli yerleşim bölgesi olarak anılıyor. Bu semtin merkezinde yer alan ve 17. yüzyılda Mimar Inigo Jones tarafından tasarlanan meydana kurulu Covent Garden Market ise Salı’dan Pazar’a her gün, el işi ürünler satın almaktan hoşlanan yerli halktan bireyler ve gezginler ile dolup taşıyor.

Yeme-içme alanlarının da bulunduğu kapalı pazar yerinin hemen dışındaki bölüme Mayıs ayından Aralık’a kadarki dönemde yerel çiftçiler stantlar kurarak ürettikleri ürünlerin satışını yapıyor.

Kapalı pazar yerinin hemen önünde ise gün boyu sokak sanatçıları, akrobatlar ve müzisyenler canlı performanslarını sergiliyor. Burası şehirde en güzel hediyelik alışverişi yapılabilecek yerlerden biri.

 Otel Tavsiyesi:  Bu hareketli bölgede konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Fielding Hotel güzel bir seçenek.

12. St. Paul’s Cathedral

Londra gezilecek yerler St Pauls Cathedral

Londra Başpiskoposluğu’nun merkezi konumundaki St. Paul’s Cathedral, ihtişamı kadar yıkımlarla dolu tarihiyle de konuklarını etkiliyor. Çünkü 1600 yıllık tarihe sahip dini yapı, yangınlar ve kapsamlı yenileme süreçleri nedeniyle 5 kez yeniden inşa edilmiş.

Günümüze ulaşan katedralin inşasına ise 1666 yılında meydana gelen Büyük Londra Yangını’nın ardından Mimar Christopher Wren’in tasarımına bağlı kalınarak 1675 yılında başlanmış. Yeni yapıda ilk ayin 1697 yılında yapılsa da resmi açılış mimarın 76. doğum gününe denk gelen 1708’de gerçekleştirilmiş.

Cenaze, vaftiz ve düğün gibi önemli törenler için birçok defa İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından kullanılan katedralde sık sık çeşitli sanatçıların eserleri sergileniyor. Dini yapıya gelen ziyaretçiler ayrıca mimari açıdan göze hoş gelen ayrıntılara sahip Fısıltı Galerisi ve Yüksek Altar gibi bölümlerine yoğun ilgi gösteriyor.

 • Adres: St. Paul’s Churchyard, London EC4M 8AD
 • Ziyaret Saatleri: 08.30-16.00
 • Giriş Ücreti: £18
 • Web: stpauls.co.uk

13. Oxford Street

Londra turu Oxford Street

1,9 kilometrelik uzunluğa sahip Oxford Street, kendisiyle aynı adı taşıyan meydanı içine alacak şekilde Tottenham Court’tan Marble Arch‘a kadar uzanıyor.

Via Trinobantina isimli Antik Roma yolu ile aynı rotayı paylaşan caddenin geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanıyor. 18. yüzyılda Oxford Kontu’nun çevredeki birçok mülkü satın alması sonrasında cadde gelişim sürecine girmiş. İlk başlarda eğlenmek isteyen bireylerin ilgisini çeken bir yapıya bürünen cadde, bir sonraki yüzyıl perakende satış yapan mağazalara ev sahipliği yapmaya başlamış.

Günümüzde cadde üzerinde yüzlerce moda markası, alışveriş tutkunlarını seçkin koleksiyonları vasıtasıyla kendilerine çekmeye çalışıyor. Ayrıca kentin en lüks AVM’lerinden biri olan Selfridges burada faaliyet gösteriyor. Daha uygun fiyatlı ürünler içinse Primark‘ı ziyaret edebilirsiniz. Yeme-içme mekanları açısından da zengin profile sahip caddede yıl boyunca farklı temalara sahip etkinlikler düzenleniyor.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer Londra’nın dünyaca ünlü alışveriş caddesine yakın bir yerde kalmak isterseniz 4 yıldızlı Radisson Blu Edwardian, Berkshire otelini inceleyebilirsiniz.

14. Camden Town

Camden Town Londra gezisi

Kent merkezinin kuzeyinde yer alan Camden Town, hareketli yapısı ve zengin alışveriş, eğlence olanaklarıyla geniş kitleleri kendisine çekebilen bir başka popüler yerleşim bölgesi.

Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, hippi merkezi olarak adlandırılan ve yaratıcılığın merkezi kabul edilen bölgeye hafta sonu gitmenizi öneririm. Çünkü Cumartesi ve Pazar kurulan 6 pazar yerinde kitaptan takıya, çiftlik ürünlerinden giyime kadar birçok farklı kategoriden ürünü cazip fiyatlarla satın alma şansını yakalayabilirsiniz.

Açık hava pazarlarına alternatif olaraksa rotanızı benzer içeriği tek bir çatı altında sunan Camden Market‘a çevirebilirsiniz. Karnınız acıktığında dilerseniz kapalı pazaryerinin yeme-içme alanına gidebilir ya da yerleşimin sokaklarında faaliyet gösteren restoran ve kafelerde dünya mutfaklarından seçme lezzetlerin tadını çıkartabilirsiniz. Bölge aynı zamanda ucuz hediyelik eşya satan dükkanlara da ev sahipliği yapıyor.

15. Tate Modern

Tate Modern Londra'da görülecek yerler

Sanata meraklı gezginlerin oluşturduğu Londra gezilecek yerler listelerinde zengin içeriği sayesinde kendisine rahatlıkla yer bulabilen Tate Modern, eski Bankside Güç İstasyonu binasında faaliyetlerini sürdürüyor.

Müzede, 1900 yılından günümüze kadarki zaman diliminde İngiliz sanatçıların yarattığı modern ve çağdaş eserler sergileniyor. Özel organizasyonların gerçekleştirildiği geceler haricinde girişin yıl boyunca ücretsiz olduğu kültürel tesiste ayrıca Dali, Picasso ve Matisse gibi ünlü isimlerin çalışmalarını da inceleme fırsatını bulabilirsiniz.

Milenyum Köprüsü’ne yakın konumdaki müzede eserlerin sergilendiği 88 galeri dışında yeme-içme mekânları; kitap, basılı ürün, hediyelik eşya satışının yapıldığı dükkânlar ve eğitim merkezi bulunuyor.

 • Adres: Bankside, London SE1 9TG
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Web: tate.org.uk

16. Ulusal Galeri

Ulusal Galeri Londra turu

Trafalgar Meydanı’nda yer alan Ulusal Galeri, 18. yüzyılın sonlarına doğru Avrupa anakarasına yayılan kraliyet sanat koleksiyonlarının halka açılması akımının etkisiyle 1824 yılında kurulmuş.

Pall Mall Sokağı‘ndaki 100 numaralı evde faaliyet göstermeye başlayan kültürel tesisin günümüzdeki gösterişli binası, William Wilkins tarafından tasarlanmış ve 1832-1838 yılları arasında inşa edilmiş. Yapının sadece meydana bakan ön yüzü değişmeden günümüze ulaşabilmiş.

Müzenin 2.300 parçalık koleksiyonu, 13. yüzyılın ortasından 1900’lü yılların başına kadarki zaman aralığında üretilen tablolardan oluşuyor. Koleksiyon içerisinde İngiliz sanatçılarına ek olarak Avrupalı ve Amerikalı usta isimlerin çalışmaları da yer alıyor.

17. Victoria & Albert Müzesi

Londra'da gezilmesi gereken yerler Victoria and Albert Museum

South Kensington’daki Victoria & Albert Museum, 1852 yılında kurulmuş. Temelleri Henry Cole önderliğinde kurulan Üretim Müzesi’ne dayanan kültürel tesisin odak noktasında süsleme sanatı ve tasarım konuları yer alıyor.

5 bin yıllık süreçte üretilmiş nesnelerden oluşan geniş koleksiyonu aracılığıyla ülkede tasarım kültürünün gelişmesi ve üretimin hızlanması amaçlanmış.

Müzenin koleksiyonunda öne çıkan parçaların başında Rönesans döneminden kalma, nefes kesici mücevherler geliyor. Britanya tarihinin, sanat ve tasarım özelinde anlatıldığı müzede ayrıca moda, mobilya, demir işçiliği ve fotoğrafçılıkla ilgili sergileri inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.45
 • Web: vam.ac.uk

18. Madame Tussauds Müzesi

Londra gezi rehberi Madame Tussauds

Marie Grosholtz tarafından 1835 yılında açılan Madame Tussauds Müzesi konuklarına tarihi şahsiyetlerin, politikacıların, film yıldızlarının, alanlarında başarılı sporcuların hatta ünlü katillerin kusursuz benzerlikteki balmumu heykellerine yakın olma ve onlarla fotoğraf çektirebilme fırsatını veriyor.

Balmumu heykel müzesi, faaliyet göstermeye başladığı ilk yıllarda “Korku Odası” adlı bölümü ile büyük sükse yapmış. Günümüzde ise en yoğun ilgiyi 1993’te tesisin batı kanadında açılan “Londra’nın Ruhu” ismiyle anılan bölüm çekiyor. Londra Planetaryumu ile ortaklaşa geliştirilen eğlence alanında animasyonlar eşliğinde karanlık bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Dünyanın farklı yerlerinde bu tip müzeleri gezme şansınız olmuşsa bile eğer yeteri kadar vaktiniz varsa bu müzeye de zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

 Tur Tavsiyesi:  Müze biletinizi internetten satın alıp uzun bilet kuyruklarını atlayabilirsiniz, tıklayın: Madame Tussauds Londra Bileti

19. Doğa Tarihi Müzesi

Londra gezilecek yerler Natural History Museum

Güney Kensington’daki Sergi Yolu üzerinde yer alan 3 büyük kültürel tesisten biri olan Doğa Tarihi Müzesi, 1884 yılında kurulmuş. Müze, 1883’te kendi binasının inşası tamamlanana kadar British Museum’un bir parçası olarak faaliyetlerini sürdürmüş. Günümüzde de kullanılmaya devam eden Romanesk tarzdaki gösterişli yapının tasarımı, Alfred Waterhouse tarafından yapılmış.

Botanik, entomoloji, paleontoloji, mineraloji ve zooloji ile ilgilenen gezginlere bilgi dağarcıklarını genişletecek inanılmaz fırsatlar sunun kültürel tesisin 80 milyona yakın parçadan oluşan koleksiyonu 4 ana gruba ayrılmış. İç avlusunda Diplodocus cinsi bir dinozorun iskeletinin sergilendiği müze bünyesinde ayrıca oldukça geniş kaynak arşivine sahip bir kütüphane faaliyet gösteriyor.

 • Adres: Cromwell Rd, Kensington, London SW7 5BD
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.50
 • Web: nhm.ac.uk

20. Shakespeare’s Globe

Londra gezilecek yerler Shakespeares Globe

Londra gezilecek yerler listenize son olarak Tate Modern’in hemen yanında bulunan Shakespeare’s Globe‘u ekleyebilirsiniz. 1599’da inşa edilen orijinal tiyatro, 1644 yılında kökten dinciler tarafından yakılarak yok edilmiş.

Bu olaydan 350 sene sonra aktör ve yönetmen Sam Wanamaker önderliğinde kültürel yapı gerçekte bulunduğu yerin 230 metre kadar yakınına aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. 1997’de yeniden faaliyete geçen tiyatro,  ziyaretçilerini 17. yüzyılın sanatsal açıdan büyüleyici atmosferine geri götürüyor.

2014 yılında kapalı bölümü hizmet vermeye başlayan tiyatroda yıl boyunca usta oyuncular Shakespeare’in oyunlarını sergilemeye devam ediyor. Ayrıca çeşitli eğitim programları ile genç neslin bu sanat dalını yakından tanımalarına fırsat veriliyor.

 • Adres: 21 New Globe Walk, London SE1 9DT
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.00
 • Giriş Ücreti: £ 17
 • Web: shakespearesglobe.com

İngiltere Londra’da Gezilecek Yerler

Notting Hill Londra
Notting Hill, Londra

Londra gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler paylaştım lakin Londra gerçekten çok büyük ve turistik bir şehir. Bu yüzden şehirde gezip görülebilecek daha birçok önemli yer var. Eğer Londra seyahatinizde zaman sıkıntınız yoksa Londra gezilecek yerler listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz:

 • Notting Hill: Arnavut kaldırımları, dar sokakları, renkli evleri ve Portabello Road pazarı ile ünlü semt.
 • St James Park: 18. Yüzyılda düzenlenmiş ve içerisinde göl yer alan ünlü park.
 • HMS Belfast: 1938 II. Dünya Savaşı’nda suya indirilen ve 1971’den bu yana donanma müzesi olarak hizmet veren gemi müzesi.
 • Borough Market: Tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan Avrupa’nın en ünlü sebze-meyve pazarları.
 • Leicester Square: Sadece yayalara açık olan yer Londra’nın sinemalar merkezi.
 • Tate Britain: 16-21. Yy dönemi eserlerin sergilendiği Britanya Ulusal Sanat Eserleri Müzesi. Londra gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden…
 • Imperial War Museum: Silah, tank, savaş uçağı vb sergilenen önemli savaş müzesi.
 • Chinatown: 19 yy’dan bu yana Çin topluluğunun yaşadığı önemli semt, 70’ten fazla restoran yer alıyor.
 • National Portrait Gallery (Ulusal Portre Galerisi): Tudor Döneminden günümüze birçok önemli şahsiyetin portrelerinin sergilendiği önemli galeri.
 • Sea Life London Aquarium: London Eye’in hemen yanında yer alan ve birçok deniz canlısına ev sahipliği yapan dünyaca ünlü akvaryum.
 • Soho: Oxford Sokağı ile Piccadilly Circus arasında kalan Londra’nın eğlence merkezi. Birçok bar, restoran ve gece kulübü var.

Londra Gezilecek Yerler Alternatif Noktalar

Warner Bros Studios Londra gezilecek yerler
Warner Bros Studios, Londra
 • Museum of London: 1976’da açılan ve ilk çağlardan günümüze Londra’nın tarihini anlatan önemli müze.
 • Westminster Cathedral: Londra gezilecek yerler listemizdeki önemli dini yapılardan biri. Katolik rahipler için 1903’te tasarlanmış.
 • Southwark Cathedral: Tarihi 12. Yüzyıla kadar uzanan şehrin ünlü dini yapılarından.
 • The London Dungeon: 18 şov, 20 aktör ve 3 eğlence aracı ile Londra’nın 1000 yıllık tarihinin anlatıldığı eğlence merkezi, giriş bileti yetişkinler için 19,95 Pound’dan başlıyor.
 • Richmond Park: 2350 dönümlük alanı ile Kraliyetin en büyük parklarından biri..
 • Royal Botanical Garden Kew: 1840 yılında kurulan park, barındırdığı 30.000 civarında örnekle dünyanın en kapsamlı bitki koleksiyonuna sahip botanik park.
 • Regent’s Park: Londra gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli park.
 • London Zoo: 1847’de açılan dünyanın en eski ve önemli hayvanat bahçelerinden biri.
 • Greenwich: Londra’nın güneydoğusunda yer alan ünlü semt. Başlangıç meridyeninin sembolik çizgisi buradır.
 • Harrods: Londra’nın dünyaca ünlü alışveriş merkezi.
 • Mermer Tak: 1827 tarihinde inşa edilmiş anıtsal tak. Oxford Street başında yer alır.
 • Warner Bros Studios: Londra gezilecek yerler listemizdeki en ilgi çeken yerlerden. Bu eğlence merkezinde Harry Potter’ın çekildiği stüdyolarda gezebilirsiniz.
 • St Martin in the Fields: Yapımı 1726 yılında tamamlanan şehrin önemli kilisesi, Trafalgar Meydanı’nda yer alıyor.

Londra’da Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

Londra’da nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Londra’da konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Covent Garden, Westminster, Mayfair & Oxford Street, Waterloo, City of London, Soho, Bloomsbury, Kensington, Paddington ve King’s Cross

Premier Inn London County Hall
Son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall, Londra’da konaklama yapabileceğiniz çok güzel bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Ben uzun araştıramalar ve arkadaş tavsiyesinden sonra London Eye‘in hemen arkasında yer alan 3 yıldızlı Premier Inn London County Hall adlı otelde kaldım. Otel, Booking.com’da yaklaşık 3000’den fazla değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,7 gibi çok yüksek bir puana sahip. Otel şehrin simgesi Big Ben‘in hemen karşı kıyısında.

Londra Gezilecek Yerler Haritası

Londra gezilecek yerler harita konumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir