Los Angeles’ta doğa – Santa Monica Dağlari – En güzel gezilecek yerler, parklar

500 kilometreden fazla halka açık parkur, Santa Monica Dağları’nın enine boyuna bir keşif sunuyor. İlk defa ziyaret edecekler için kısa döngüler var. Dağın ve Pasifik Okyanusu’nun 360 derecelik manzarasına yol açan sağlam, dik tırmanışlar mevcut. Parkurların çoğu, şehir ormanından doğal vahşi yerlere kolay bir kaçış sağlayan 101 veya Pacific Coast Highway’den kısa bir sürüş mesafesindedir.

İz düzenlemelerinin çoğu zaman arazi yetkisine bağlı olarak değiştiğine dikkat edin, bu yüzden her zaman bir giriş ücreti olup olmadığını araştirmayi önceden planlayın.

Mishe Mokwa Trail to Split Rock: Mishe Mokwa Parkuru; Split Rock’a kadar : Orta, 5,6 kilometre tur

Kıyı şeridi, kıyı adaçayı bodurluğundan geçen bu parkur, Carlisle Kanyon”u ve Balanced Rock’ın muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Split Rock’ın meşe korusu, piknik yapmak için gölgeli bir mekan sunar.

 

Circle Ranch

Malibu’nun üstündeki kanyonlara sokulmuş ve görkemli Boney Dağı’nın altına yerleştirilmiş Circle X Ranch’i bulacaksınız. Bu eski İzci kampı keşif ve eğlence için birçok fırsat sunuyor.

Bu nadir kıyı Akdeniz ekosisteminde dolanan birçok parkurdan birini ziyaret edin. Chaparral bitki topluluğunu yaşayın ve Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açan kırmızı saplı bukle, kırmızımsı kahverengi kabuklu ağaç benzeri bir çalı, iplik benzeri yaprak kümeleri ve küçük beyaz çiçek demetleri arayın. Mavi karınlı kertenkeleler ve gündüz vakti tüyleri ovalayın ve alacakaranlıkta gri tilkiler ve yarasalar atın.

Santa Monica Dağları’nın en yüksek noktası olan Sandstone Zirvesi’ne gidebilir ya da yol boyunca dere tarafında bir pikniğin tadını çıkararak Grotto’ya doğru yürüyebilirsiniz. Grup kampını rezerve edin ve nispeten hafif kirlilikten arınmış bir gece gökyüzüne tanıklık ederken çakal şarkılarını dinleyin. Samanyolu’nu görebileceğiniz Los Angeles yakınlarındaki birkaç noktadan birine hayran kalin.

https://www.nps.gov/samo/planyourvisit/circlexranch.htm

Satwiwa Loop Trail – Satwiwa Parkuru: Kolay, 2,4 kilometre yolculuk
Otlaklar arasında dolaşın ve Satwiwa Yerli Amerikan Yerlilerinin Doğal Alanı. Boney Dağı’nın çarpıcı bir arka plana sahip olduğu bu güzel çayır, Kızılderili kültürlerinin korunması ve kutlanması için tasarlanmıştır.

Rancho Sierra Vista/ Satwiwa

Yerel tarihin iki ipliği, Rancho Sierra Vista / Satwiwa’nın kimliğini oluşturmak için iç içe geçmiştir. Çiftlik yapıları ve tanıtılan otlar, yüzlerce yılı aşkın çiftliği temsil ederken, yerli bitkiler, Chumash Hintlilerinin binlerce yıldır yaşadığı bir ortamı yansıtmaktadır.

Nazik eğimler, piknikçilerin, yürüyüşçülerin, bisikletçilerin ve binicilerin her mevsiminde keyif alacağı yollar sunar. Big Sycamore Canyon Trail, Satwiwa’dan Pasifik Okyanusu’na tarihi bir Chumash ticaret yolu boyunca iner.

Satwiwa Parkuru, yalnızca yürüyüşçüler için ve Chumash tarafından kutsal sayılan bir alan boyunca menderesler için tasarlanmıştır. Kıyı adaçayı çalılıklarında geyik ve çakallara dikkat edin, tepelerde şahinler ve şahinler yükselip, Boney Dağı ve Çınar Kanyonu manzaralarını seyredin. Tüm parkur kurallarına sadece belirtilen parkurlarda bisiklet sürerek veya ata binebilirsiniz.

Mayıs 2013 Yangını , Point Mugu State Park’ın ve Rancho Sierra Vista / Satwiwa’nın bazı bölümlerini yaktı. Yaya olarak, bisikletle veya at sırtında rekreasyon olsun, bu orman yangınının etkilerinden kurtulan bitkilerin, toprağın ve hayvanların belirtilerine dikkat edin.

Satwiwa Amerikan Yerli Hint Kültür Merkezi
Rancho Sierra Vista / Satwiwa, Satwiwa Amerikan Yerli Hint Kültürü Merkezi’ne (hafta sonları 09:00 – 17:00 arası açık) hizmet vermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerel kültürleri temsil eden Amerikan Yerlileri, yıl boyunca atölye çalışmaları, sunumlar ve sanat gösterileri düzenliyor. Erişilebilir park yeri hakkında bilgi için arayın: 805-370-2301.

https://www.nps.gov/samo/planyourvisit/rsvsatwiwa.htm

Solstice Canyon Trail – Solstice Kanyon Parkuru: Kolay, 3.4 mil yolculuk
Bu popüler yürüyüş parkur, ana park alanından şelaleye doğru yavaşça yükselir ve meşe ve çınar ormanlarının içinden geçen bir derenin ardından Roberts Ranch House’a erişir.

Solstice Kanyon kıyı adaçayı çalkalama ve nehir kenarı bitki toplulukları aracılığıyla kolay, orta veya yorucu yürüyüşler için çeşitli seçenekler sunar. Ziyaretçiler, Solstice Canyon Trail boyunca piknik yapabilir, gölgeli bir yürüyüş yapabilir ya da Rising Sun Trail’e daha zorlu bir tırmanış yapabilirler. Çok yıllık şelale popüler bir yürüyüş yeridir ve yol boyunca meşe palamudu ağaçkakanları, timsah kertenkeleleri, çit kertenkeleleri veya tepede yükselen kırmızı kuyruklu şahinlerle karşılaşabilirsiniz.

Ziyaretçiler, Solstice Kanyonu’nun doğal güzelliğini seviyor, ancak orman yangını son geçmişimizin mimari kalıntılarını geride bıraktı. Şelaleye yapılan hafif bir yürüyüşün tadını çıkarırken, yüzlerce yıl önce inşa edilmiş ve 2007 yılında yangından büyük ölçüde zarar görmüş olan taş avlama kabini olan Keller Evi’nin kalıntılarını geçeceksiniz. 1952’de mimar Paul Revere Williams tarafından tasarlanan The Robert’s Ranch evinin taş ve tuğla kalıntılarını buldu. 1929’da Williams, Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün ilk Afrikalı Amerikalı üyesi oldu ve daha sonra Los Angeles Uluslararası Havaalanında önemli bir yer işareti tasarladı “LAX Tema Binası (1961).”

https://www.nps.gov/samo/planyourvisit/solsticecanyon.htm

Backbone Trail – Omurga Parkuru: Strenuous, 65 mil tek yönlü
Santa Monica Dağları’nın omurgasının ardından, Backbone Trail Los Angeles’ın önde gelen uzun mesafe yolu. Bir gecede kamp yapmak için parkur boyunca yürüyüş yapmak mümkün olmamakla birlikte, birçok kişi her kış ve ilkbaharda National Park Service (Ulusal Park Servisi) destekli rehberli yürüyüşler de dahil olmak üzere birçok günlük gezi boyunca parkuru tamamlamaktadır.

Backbone Trail – Backbone Parkuru

Genel olarak Santa Monica Dağları Ulusal Rekreasyon Alanı ve Ulusal Rekreasyon Yolu olarak belirlenmiş Omurga Pateni oluşturmak için kaç kamu ve özel kuruluş, kuruluş ve bireyin bir araya geldiğini göreceksiniz.

Bireyler olarak parka birçok yönden destek olabilirsiniz. Bilginizi, parklar ve etkinlikler hakkında başkalarına söyleyerek paylaşabilirsiniz. Takvimimizde listelenen program ve derslere katılarak bilginizi artırabilirsiniz. Devlet veya Milli Park Servisi gönüllüsü olarak zamanınıza katkıda bulunabilirsiniz. Belkemiği Patikası’nın ve diğer patikaların korunmasına çeşitli ortak kuruluşlarla patika projelerine gönüllü olarak yardım edebilirsiniz.

https://www.nps.gov/samo/planyourvisit/backbonetrail.htm

Bu parkurdaki yürüyüşçüler olarak, dünyadaki sadece beş yerde bulunan ve birçok eşsiz bitki ve hayvan topluluğunu yaşayan Akdeniz ekosisteminin tadını çıkaracaksınız. Şehir hayatından kaçmayı başararak, yürüyüşün ve kendi eşsiz alanımız hakkında çok şey öğrenmenin sağlığa faydalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca, Kıyı Adaçayı Ovası, Chaparral, Meşe Ormanları, Çayırlar ve Akarsu bölgeleri arasında seyahat ederken, alanın bazı geçmişini de öğreneceksiniz.

Cheeseboro Canyon Trail – Cheeseboro Kanyon Parkuru – Orta, 3 mil gidiş dönüş
Patikaya döndüğünüzde Simi Tepeleri’nin panoramik manzarasını görmek için bir sırt tırmanmadan önce vadi meşe savanından düz eski bir çiftlik yolunu izleyin.

Cheeseboro and Palo Comado Trail – Cheeseboro ve Palo Comado Parkuru

Cheeseboro ve Palo Comado’nun hafif yuvarlanmış tepeleri ve kanyonları daha dik, daha yakın zamanda kurulan Santa Monica Dağları’ndan daha yaşlıdır ve yürüyüşçüler, bisikletçiler ve biniciler için popüler bir arazi sunar.

150 yılı aşkın bir süredir, çiftlik sahipleri bu kanyonları evlerini yaptılar. Ağır otlamaya iyi adapte olmayan yerli bitkilerin çoğu yabani yulaf, hardal ve devedikeni gibi Avrupa yıllıkları ile değiştirildi. Yıllarca süren sığır otlatmalarına rağmen, chaparral, kıyı adaçayı ve nehir kenarındaki ormanlık alanlar da dahil olmak üzere çeşitli yerel bitki toplulukları bulabiliriz.

Geride bıraktığınız şehirleri görmek için Sulphur Springs’e yürüyebilir veya Simi Zirvesi’nin zirvesine yürüyebilirsiniz. Meşe ağacının gölgesinde piknik yapmanın tadını çıkarın veya kuş gözlemek için dürbün alın. Meşe ağaçları ve tortul kaya alanları baykuşlar, şahinler ve diğer raptors için mükemmel yuva alanları sağlar. Geyik, bobcats, coyotes ve tavşanlara dikkat edin.

https://www.tripadvisor.com.tr/Attractions-g28926-Activities-c57-California.html

https://www.nps.gov/samo/index.htm

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir