Lüksemburg Gezilecek Yerler, En Güzel Tatil Mekanları Lüksemburg 2024

Tarihi yapıları, modern unsurlarla harmanlamayı başaran nadir ülkelerden birisi olan Lüksemburg Benelux turlarının duraklarından birisini oluşturuyor. Belçika ve Hollanda’ya yakın konumdaki Lüksemburg gezilecek yerler bakımından yemyeşil ormanların arasında kalmış mekânlarıyla tarih meraklılarını kendisine çekiyor. Üstelik bu yerlerin tamamının ülkenin başkenti olan Lüksemburg Şehri’nde olması gezi planlaması yapmayı kolaylaştırıyor.

Lüksemburg Gezilecek Yerler Listesi

Coğrafi konumunun getirdiği avantajları iyi değerlendirerek güçlü bir ekonomiye sahip olan Lüksemburg’un turistik başkentinde şehir içi ulaşım büyük oranda otobüslerle sağlanıyor. Eğer toplu ulaşımla ilgilenmiyorsanız bir bisiklet kiralayıp, şehrin birçok bölgesine güvenle seyahat edebilirsiniz. Çünkü Lüksemburg Şehri, bisiklet kültürü açısından Avrupa’nın en gelişmiş kentlerinden birisi. (Not: Lüksemburg gezilecek yerler listemizde yalnızca Lüksemburg şehrinde yer alan gezi noktaları yer alıyor.)

1. Bock Casemates

Lüksemburg gezilecek yerler Bock Casemates

Lüksemburg gezilecek yerler listesinin ilk sırasında gezginlerin şehrin yerleşimi hakkında bilgi edinmek için yoğun ilgi gösterdikleri kayalık yükselti (Bock Casemates, Bock Tahkimatı) bulunuyor. Yarattığı savunma avantajını fark eden Kont Siegfried tarafından üzerine kale inşa edilen kayalık, içine oyulan tünellerle birlikte yıllarca şehri düşman akınlarından korumuş. Sağladığı güvenlikle şehrin kurulma sürecini hızlandıran tepenin altında bulunan galerileri ve tünelleri gezdikten sonra üst kısmına çıkıp, Petrus Vadisi’nin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

2. Notre-Dame Cathedral

Lüksemburg gezilecek yerler Notre-Dame Cathedral

20. yüzyılın ilk yarısında genişletilerek günümüzdeki görünümüne kavuşan gotik tarzdaki Notre-Dame Cathedral1613-1621 yılları arasında Belçika’dan gelen din adamları tarafından inşa ettirilmiş. 3 kulesi ve tasarımına eklenen Rönesans tarzı mimari ayrıntılarla görünümü zenginleştirilen dini yapı alanında ülkenin en büyüğü konumunda. Yönetimde söz sahibi olmuş tarihi şahsiyetlerin mezarlarının bulunduğu katedralin en dikkat çekici noktası, heykeltıraş Lucien Wercollier tarafından yapılan “Politik Mahkûmlar” anıtı.

3. Büyük Dük Sarayı

Lüksemburg Büyük Dük Sarayı

1572-1795 yılları arasında belediye binası olarak inşa edilen Büyük Dük Sarayı (Grand Ducal Palace), 1817’den sonra Lüksemburg Hükümeti tarafından kullanılmaya başlanmış. Büyük Dük ve Düşes’in ikamet ettikleri yapı 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından işgal edilerek, tavernaya dönüştürülmüş. İkametgâh olması ve devlet işlerinin yürütülmesi dışında, resmi davetlerin de gerçekleştirildiği saray yılın belirli dönemlerinde rehberli turlar ile gezilebiliyor.

4. Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi

Lüksemburg Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi

Bina tasarımında, Paris’teki Louvre Piramidi’ni de tasarlayan Ming Pei’nin imzası olan Grandük Jean Modern Sanatlar Müzesi (Mudam Luxembourg Modern Art Museum) 2006yılında açılmış. Toplanacak yerel bir koleksiyon olmadığı için uluslar arası alanda popüler olmuş sanatçıların eserlerine odaklanan müzede aralarında Andy Warhol, Bruce Nauman’ın bulunduğu 100’e yakın ismin çalışmaları sergileniyor.

5. Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Lüksemburg Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Tarih meraklısı tatilcilerin Lüksemburg gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi (National Museum of History and Art), Lüksemburg Dukalığı Tarihi Anıtları Koruma Kurumu tarafından 1854 yılında kurulmuş. Roma dönemine ve Orta Çağ’a ait eşyaların yanı sıra 18.-20. yüzyıl arasında Lüksemburglu sanatçılar tarafından yaratılan heykellerin ve tabloların sergilendiği kültürel tesis, kentin tarihi kısmındaki Fish Market Caddesi üzerinde bulunuyor. Müzede tarihi eserlerin dışında yerli ve yabancı sanatçıların çağdaş sanat çalışmalarını da görebilirsiniz.

6. Philharmonie Luxembourg

Lüksemburg Philharmonie

2005 yılında açılan ve her yıl yüzlerce performansın sergilendiği konser salonu Philharmonie Luxembourg (Grande-Duchesse Joséphine-Charlotte Concert Hall), kentin kuzeydoğusundaki Kirchberg’de yer alıyor. 1933’te kurulan Lüksemburg Filarmoni Orkestrası’nın evi konumundaki salonun mimarı Christian de Portzamparc, binayı insanların doğal bir filtreden geçerek müziğin dünyasına giriş yapmaları düşüncesinden yola çıkarak tasarlamış.

7. Adolphe Köprüsü

Lüksemburg gezilecek yerler Adolphe Köprüsü

Petrus Nehri üzerinden güvenli geçiş sağlamak için 1900-1903 yılları arasında inşa edilen Adolphe Köprüsü (Adolphe Bridge), tren garı ile kent merkezini birbirine bağlıyor. Taşıt trafiğinin yanı sıra yayaların kullanımına da açık olan 153 metre uzunluğundaki tarihi yapı, ülkenin bağımsızlığını simgeliyor. Yapım yılı her ne kadar 100 yılı aşmış olsa da şehirde kullanıma açılan son köprü olması nedeniyle yerel halk tarafından “Yeni Köprü” olarak adlandırılıyor.

8. Neumünster Abbey

Lüksemburg gezilecek yerler Neumünster Abbey

Kent halkının açık alanını sosyal aktiviteler için kullandığı manastır Neumünster Abbey, Grund’da yer alıyor. Kentte bulunan eski manastırın 1542 yılında yok edilmesinden sonra keşişler tarafından 1606’da inşa ettirilen yapı, çeşitli dönemlerde güvenlik ve askeri amaçlı kullanılmış. Kapsamlı yenileme çalışmalarının ardından 2004 yılına halka açılan manastırın binası günümüzde Avrupa Kültür Yolları Enstitüsü’ne ve heykeltıraş Lucien Wercollier’in eserlerinin sergilendiği bir galeriye ev sahipliği yapıyor.

9. Luxembourg City History Museum

Luxembourg City History Museum

17. ve 19. yüzyıllarda inşa edilmiş ve Orta Çağ mimarisinden izler taşıyan 4 binada faaliyet gösteren Luxembourg City History Museum, 1996 yılında kurulmuş. Eski kent merkezindeki tesiste kentin tarihinin yanı sıra kültürel, politik ve sosyal gelişimini multimedya destekli öğrenebilirsiniz. Binasının restorasyonunda yerel ve Fransız mimarların ortak çalışma yürüttükleri müzenin ilk katında bulunan kent tarihi koleksiyonu daimi olarak sergilenirken, üst katlar geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

10. Place Guillaume II (Knuedler)

Lüksemburg Place Guillaume II

Bir tarafında belediye binası, diğer tarafındaysa Dük 2. William’ın anıtı bulunan meydan Place Guillaume II (Knuedler), Krautmaart Caddesi ile Franklin Delano Roosevelt Bulvarı arasında yer alıyor. 1991’den beri her yıl binlerce kişisinin katıldığı rock festivalinin düzenlendiği meydanda çarşamba günleri yerel tarım ürünlerinin satışının yapıldığı bir pazar kuruluyor.

11. Place d’Armes

Lüksemburg Place d'Armes

Eski Kent’in merkezindeki meydan Place d’Armes , yerel kültürle iç içe olmayı sağlayan atmosferi nedeniyle gezginler tarafından Lüksemburg gezilecek yerler listelerine ekleniyor. Özellikle yaz aylarında kent halkının yoğun ilgi gösterdiği açık alan, geçmişte askerler tarafından tören alanı olarak kullanılmış. Kafeleri ve restoranları ile önemli bir cazibe merkezi olan meydan, yaz akşamları müzik gruplarının performanslarıyla renkleniyor. Noel pazarının kurulduğu alan ayrıca ayın 2. ve 4. cumartesileri bitpazarı ile hareketleniyor.

12. Luxembourg City Hall

Lüksemburg'da görülecek yerler Luxembourg City Hall

Büyük Dük Sarayı’nın devlet idaresine tahsis edilmesinin ardından kullanılmaya başlanan Luxembourg City Hall ‘un yapımı 1838 yılında tamamlanmış. Kentin ana meydanı olarak kabul edilen Place Guillaume II’de yer alan belediye binası, geçmişte manastır olarak kullanılan ve Fransız işgali sırasında yok edilen yapının bulunduğu alana inşa edilmiş. Girişindeki aslan heykelleri, Neo-Klasik mimariye sadık kalınarak tasarlanan binayı görkemli hale getiriyor.

13. Bank Museum

Lüksemburg Bank Museum

Sadece hafta içi ziyaret edilebilen Bank Museum, Devlet ve Tasarruf Bankası Genle Müdürlüğü’nün geniş bir odasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Ülkenin 140 yıllık bankacılık geleneği hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz müzenin 650 m²’lik alanında kütüphane, ticaret odası, elektronik bankacılık gibi bölümler bulunuyor.

14. Saint Michael’s Church

Lüksemburg gezilecek yerler Saint Michael's Church

Kayıtlara göre Lüksemburg Şehri’ndeki en eski dini yapı olan kilise Saint Michael’s Church, ilk olarak 987 yılında şapel olarak inşa edilmiş. Kale alanı içerisinde bulunması nedeniyle pek çok kez zarar görüp, yeniden inşa edilen yapı gotik tarzdaki mevcut formuna 1519’da kavuşmuş. Gotik tonozları ile B. Namur’un Barok sunağı kilisenin görsel ve tarihi açıdan öne çıkan bölümlerini oluşturuyor.

15. St. John Church

Lüksemburg St. John Church

Günümüzde kentin önde gelen sosyalleşme alanlarından birisi olan Neumunster Manastırıiçerisinde yer alan St. John Church, manastır ile aynı zamanda inşa edilmiş. Barok tarzı mobilyaları; 1710’dan kalma piyanosu ve siyah renkli Bakire Meryem heykeli, mevcut görünümüne 1688 ve 1705 yıllarında yapılan mimari çalışmalarla kavuşan dini yapının ilgi çekici unsurları olarak değer görüyor.

Lüksemburg’da nerede kalınır?

Lüksembrug seyahatinizde şehre 1 ya da 2 gece ayırmak isterseniz bölgede yer alan 100‘e yakın otelden birini tercih edebilirsiniz. Otelinizi internetin en güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Lüksemburg otel tavsiyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir