Lyon Gezilecek Yerler, Fransa Tarihi Mekanlar, Lyon’un En Güzide Mekanları 2024

Lezzetli mutfak kültürü ile Fransız gastronomisinin merkezi,  Auguste ve Louis Lumière kardeşler sayesinde de ülke sinemasının gelişmesinde en önemli katkıyı sağlamış şehir olan LyonFransa’nın güneydoğusunda yer alıyor. Rhône ve Saône nehirlerinin arasına kurulmuş Lyon gezilecek yerler anlamında zengin bir şehir. Eşsiz kent planlaması, uzun süredir ticaret merkezi olması ve Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan tarihi kente bu zenginliği getiren nedenlerin başında geliyor.

Lyon Gezilecek Yerler Listesi

Ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan bisiklet istasyonlarına sıkça rastlayacağınız Lyon’da gezilecek mekânlara ulaşmak için geçitlerden veya merdivenlerden yararlanarak kendinize rahat yürüyüş rotaları oluşturabilirsiniz. Yürüyerek enerji harcamak istemiyorsanız da metro, otobüs veya füniküler kullanarak gitmek istediğiniz noktaya hızlıca ulaşabilirsiniz. Üstelik toplu taşımada gün boyu tek bilet sistemi kullanılıyor.

1. Vieux Lyon

Lyon gezilecek yerler Vieux Lyon

Tarihi mekânların büyük kısmını barındırdığı için Lyon gezilecek listelerinin vazgeçilmezi konumundaki eski kentte (Vieux Lyon) ulaşım kolaylığı sağlamaları için açılmış geçitlerin 4. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Su kıtlığının yaşandığı dönemde inşa edilen geçitler halkın evlerinden Saône Nehri’ne, ipek işçilerininse dükkânlarından tüccarlara ulaşmalarını kolaylaştırmış. Günümüzde geçitler çoğunlukla kent tarihini anlamak ve fotoğraf çekmek için ziyaret ediliyor.

2. Notre-Dame de Fourviere Bazilikası

Lyon gezilecek yerler Notre-Dame de Fourviere Bazilikası

Merdivenlerden çıkarak veya füniküler kullanarak ulaşabileceğiniz Notre-Dame de Fourviere Bazilikası (Basilica of Notre-Dame de Fourvière), 1872-1884 yılları arasında inşa edilmiş. Tarihi kent merkezindeki yüksek bir tepede olduğu için şehrin her noktasından görülebilen dini yapının dış cephesinde Romanesk, iç kısmında ise Bizans mimarileri tercih edilmiş. Görünümünden dolayı yerel halkın “ters duran fil” lakabını taktıkları bazilika, hem sahip olduğu mimari güzelliklerle hem de kent manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

3. Parc de la Tete d’Or

Lyon Parc de la Tete d'Or

117 hektarlık alanıyla Fransa’nın en büyük parklarından birisi olan Parc de la Tete d’Or, Lyon’un 6 numaralı bölgesinde yer alıyor. Yürüyüşçülerin ve bisikletçilerin en sık kullandıkları yerlerden birisi olan parkta ücretsiz giriş yapabileceğiniz botanik ve hayvanat bahçeleri bulunuyor. 1857’de açılan parkın içerisinde ayrıca spor sahalarına ve minyatür bir trene de yer verilmiş. Yeşil alan özellikle doğayla iç içe vakit geçirmek ve fotoğraf çekmek için ideal.

4. Musee des Beaux Arts de Lyon

Musee des Beaux Arts de Lyon

Terreaux Meydanı’nda yer alan güzel sanatlar müzesi (Musee des Beaux Arts de Lyon) 17. ve 18. yüzyıllarda manastır olarak kullanılmış tarihi bir binanın içerisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Eski Mısır Uygarlığı’ndan modern sanat dönemine kadar uzanan geniş koleksiyonu, 1801 yılında kurulan müzeyi alanında en önemlilerinden birisi haline getirmiş. Müzenin koleksiyonunda Avrupa’nın en önemli ressamlarının yarattığı tabloların ve heykellerin yanı sıra antik eşyalarla basılı sanat eserleri bulunuyor.

5. Lyon Cathedral

Lyon gezilecek yerler Lyon Cathedral

Saint-Jean Meydanı’nda bulunan Lyon Cathedral (Saint-Jean Katedrali), uzun süren yapım sürecinin ardından 1476’da tamamlanmış. Mimarisindeki Gotik tarzın Romanesk detaylarla zenginleştirildiği dini yapı başpiskoposun ikametgâhı olduğundan içeriye yalnızca kıyafet kurallarına uyanlar kabul ediliyor. Katedralin en ilgi çekici detayını, 14. yüzyıldan kalma astronomik saati oluşturuyor.

6. Bellecour Meydanı

Lyon görülecek yerler Bellecour Meydanı

Kapladığı alan bakımından kentin ve ülkenin en büyükleri arasında sayılan Bellecour Meydanı (Place Bellecour), Lyon gezilecek yerler listesine 7/24 hareketli atmosferi nedeniyle giriyor. Kentte gerçekleşen gösterilere ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapan meydanda çok sayıda kafe ve restoran bulunuyor. Yazın dönme dolabın, kışın hava şartları müsaitse buz pateni pistinin kurulduğu alanda Kral 14. Louis’nin görkemli bir heykeli bulunuyor. Meydanda zaman geçirdikten ve “ONLY LYON” yazısının önünde fotoğraf çektirdikten sonra dilerseniz yakındaki alışveriş caddelerine yönelebilirsiniz.

7. Opera National de Lyon

Lyon gezilecek yerler Opera National de Lyon

Kent merkezine yakın konumdaki opera binası Opera National de Lyon1831’de inşa edilmiş ve 1993’te modernize edilmiş. Şehrin en hareketli meydanlarından birisi olan Place de la Comédie’de bulunan binada pek çok eserin dünya çapında ilk gösterimleri yapılmış. Lyon Opera ve Bale Topluluğu’nun performans sergilediği salonda modern dans gösterileri de organize ediliyor.

8. Place des Terreaux

Lyon gezilecek yerler Place des Terreaux

Barındırdığı mekânlar ve atmosferi nedeniyle çoğu gezginin favorisi konumundaki Place des Terreaux (Terreaux Meydanı), Rhône ve Saône nehirlerinin arasında kalan yarımadanın üzerinde bulunuyor. 19. yüzyılın ortalarında yarımadanın iskân planındaki genişletme çalışmalarının sonucunda temelleri atılan meydanda Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, Belediye Binası ve Bartholdi Çeşmesi gibi tarihi yapılar bulunuyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne eklenen alanda ayrıca çok sayıda kafe ve restoran hizmet veriyor.

9. Fourviere Tepesi

Lyon Fourviere Tepesi

Tarihi kentin batı bölümünü oluşturan Fourviere Tepesi (Fourviere Hill), Saône Nehrikıyısında yer alıyor. Roma döneminden itibaren üzerinde yerleşim bulunan coğrafi yükselti, Lyon’u kuşbakışı izlemek için en ideal nokta. Tepe üzerinde başta Notre-Dame de Fourviere Bazilikası olmak üzere çok sayıda tarihi yapı ve kalıntı ziyaret edilmeyi bekliyor. Ayrıca tepede Eyfel’e rakip olarak inşa edilmiş ve günümüzde televizyon röle kulesi olarak kullanılan Metalik Kule bulunuyor. Tepedeki turistik noktalara füniküler kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

10. Musee Miniature et Cinema

Lyon Musee Miniature et Cinema

Minyatüre meraklı gezginlerin eşsiz koleksiyonu nedeniyle Lyon gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri Musee Miniature et Cinema, kentin tarihi kısmında bulunuyor. Dan Ohlmanntarafından kurulan müzede dünyanın çeşitli kültürlerine ait gerçek mekânlarla filmlerde kullanılan nesnelerin ve setlerin minyatür kopyaları sergileniyor. Kapladığı alanı toplamda 2000 m²’yi bulan koleksiyon, müzede görev yapan sanatçıların çalışmaları sayesinde her geçen gün daha da büyüyor.

11. Rue St Jean

Lyon Rue St Jean

Place St Jean’dan başlayıp, Place du Change’de biten yaya yolu Rue St Jean Eski Lyon’un en hareketli iki caddesinde birisi. Kafe, restoran, mağaza gibi çok sayıda turistik mekânın bulunduğu cadde geçmişte Lyonlu bankacıların ve İtalyan ipek tüccarlarının ikametgâh olarak seçtikleri önemli bir ticari merkezmiş. Caddeyi ve üzerindeki mekânları gezdikten sonra listenin ilk sırasında sizlere anlattığım geçitlerle paralelindeki Rue du Bœuf’a geçebilirsiniz.

12. Musee gallo-romain de Fourviere

Lyon Musee gallo-romain de Fourviere

Fourviere Tepesi’nde bulunan Musee gallo-romain de Fourviere, bölgede kurulmuş Galya-Roma yerleşimi hakkında detaylı bilgiyi barındırıyor. Amfitiyatronun da dâhil olduğu, yarısı halen toprak altında olan arkeolojik alanın hemen yanında bulunan müzenin 1975’te açılan binasında yerleşimin mimari geçmişine ışık tutan renkli mermer blokların yanı sıra o dönemki kültürü yansıtan heykel ve mozaikler sergileniyor.

13. Musee de l’Imprimerie

Musee de l'Imprimerie Lyon

Basılı kitapların ve grafik sanatlarının değerini artırmak, eserleri korumak ve tarihi hakkında bilgi vermek amacıyla 1964 yılında açılan Musee de l’Imprimerie (Museum of the Printing Press ), Lyon’un 2 numaralı bölgesinde yer alıyor. 15. ve 16. yüzyıllarda kitap basımının ve ticaretinin merkezi olduğu için Lyon’da kurulan kültürel tesiste 15. yüzyıldan itibaren geliştirilen baskı makineleri ve bu makinelerde basılan kitaplardan örnekler sergileniyor.

14. Kukla Müzesi

Lyon Kukla Müzesi

Eski Lyon’un merkezinde bulunan Kukla Müzesi (Musee Gadagne), 16. yüzyılın başında inşa edilmiş Hotel Gadagne’ın binasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Bina içerisinde hem Lyon Tarih Müzesi hem de Kukla Müzesi faaliyet gösteriyor. Orta yaşlardaki pek çok tatilcinin çocukluk anılarını canlandıran Kukla Müzesi’nde kuklaların yanı sıra binlerce kale maketi, poster, aksesuar ve el yazması sergileniyor.

15. Trois Gaules Amfitiyatrosu

Lyon Trois Gaules Amfitiyatrosu

Fourviere Tepesi’ndeki türdeşiyle birlikte günümüze ulaşmayı başaran Trois Gaules Amfitiyatrosu (Amphitheatre of the Three Gauls), kentin Roma dönemi hakkında bilgi edinmek isteyen tatilciler tarafından Lyon gezilecek yerler listelerine ekleniyor. Adını, şu anki Lyon’un bulunduğu yere antik dönemde kurulmuş 3 Galya yerleşiminden alan yapı M.Ö. 19 yılında inşa edilmiş. Galyalı kabilelerin Roma ve İmparator Agustus için kutlama yapmak için kullandıkları amfi tiyatro, Hristiyanlık dininin ortaya çıktığı yıllarda ilk Hristiyanlar’ın Lyon’da aslanlara atıldığı yer olarak tarihe geçmiş.

 

Lyon otel tavsiyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir