MALATYA GECE HAYATI VE KULÜPLERİ

Malatya Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde cafe ve türkü barlardan geçer. Bunun dışında ilimizde çok az sayıda gazino, disco ve pavyon bulunur. Burada bulunan mekanlarda gece hayatı sabaha kadar devam eder.

Malatya 781.305 toplam nüfusu ile Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunur. Bölgemizin en kalabalık şehirlerinden biri olmasına rağmen gece hayatı pek hareketli değildir. Bunun sebebi ise kentin Mütedeyyin yapısı olarak söylenebilir.

Fakat ilimizde bulunan üniversitenin varlığı nedeni ile kent merkezinde birkaç gece mekanı bulunur. Buralara gidip sabaha kadar gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Şimdi ilimizde bulunan bazı mekanları önereceğim. Umarım memnunun kalırsınız.

MALATYA EĞLENCE HAYATI
Quzuu Restaurant & Cafe: Malatya merkezde bulunur. Burada harika yemekler ve canlı müzik eşliğinde gecenize renk katar. Buraya gelen ziyaretçiler gayet menun bir şekilde ayrılır. Size tavsiyem buraya gelirseniz Kuzu tandır yemeğini tatmanız.

Nostalji Tarihi Malatya Evi: Malatya merkezde bulunur. Buraya özgü yöresel yemekleri ve tarihi dokusu ile size harika bir gece yaşatmaktadır. Bunun yanında Doğu yöresine ait türkülerle gecenize renk katar.

Malatya Şehir Rehberi
Malatya Foto Galeri
Genel Bilgi
Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Malatya, Türkiye’nin en kalabalık 27. ili olma özelliğini taşıyor. Nüfusu 772 bin olan Malatya, yaz aylarında en kalabalık dönemlerini yaşıyor. Şehrin sınır komşuları arasında; Sivas, Elazığ, Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli ve Kahramanmaraş yer alıyor. Birbirinden lezzetli kayısıları ile hem Türkiye’de hem de dünyada ünlü olan şehir, ülkenin neredeyse tüm kayısı ihtiyacını karşılıyor.

Temiz havası, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve lezzetli mutfağı ile hem ruhunuza hem de zihninize iyi gelecek olan Malatya’yı gezmek için gezi rotanızı hemen bu şehre çevirebilirsiniz.Belli aralıklar ile Malatya uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirerek Malatya uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ucuz Malatya uçak bileti fiyatları konusunda indirimlerden yararlanmak için erken rezervasyon avantajınızı kullanmayı unutmamalısınız. Ayrıca daha uygun olan Malatya uçak bileti fiyatı seçeneklerinden yararlanmak için dilerseniz gece yarısından sonra ya da sabahın en erken saatinde düzenlenen Malatya uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ne Tarz Bir Tatil
Kültür Turizmi
İklim
Karasal ve sert bir iklime sahip olan Malatya’da kışları oldukça soğuk ve uzun geçiyor. Yaz dönemleri ise bunun aksi yönde olup oldukça sıcak ve kurak bir havaya sahip oluyor. Yaz aylarında sıcaklık 25-41 derece arasında seyrederken kış aylarında ise bu sıcaklık 0 derecenin altına düşüyor. Yılın yaklaşık bir ayı kar altında geçen şehirde, ortalama 383 mm yağış olduğu görülüyor.

Ne zaman gidilir?
Kış aylarında oldukça soğuk hava şartlarına sahip olan şehre, yaz ya da bahar aylarında gitmelisiniz. Yaz aylarında oldukça rağbet gören şehir, çok fazla kalabalık olduğundan mutlaka Malatya uçak biletleri kısa sürede tükeniyor. Bu nedenle tatil tarihinizi belirledikten hemen sonra Malatya uçuşları hakkında hemen bilgi sahibi olmalı ve sizin için ideal olan ucuz Malatya uçak bileti seçeneğini değerlendirmelisiniz.Yeme İçmeOldukça zengin bir mutfağa sahip olan Malatya’da her damak tadına göre tat bulmak mümkün oluyor. Hem tatlı hem hamur işi hem de ev yemekleri konusunda bin bir çeşit lezzetin yer aldığı Malatya mutfağı şık sunumları ile göze hitap ederken damak zevklerini de büyülüyor. Malatya’nın en meşhur yemekleri arasında; Bıldık Köftesi, Ispanaklı İçli Köfte, Patatesli İçli Köfte, Kulak Çorbası, Erik Ekşisi, Bulgurlu Dolma, Fasülye Yaprağı Dolması, Mercimekli İçli Köfte, Analı Kızlı, Yoğurtlu Çorba, Patlıcan Tava, Kısır, Yarmacalı Pilav, Tarhana Çorbası, Reyhanlı Malatya Köftesi ve Samutlu Mercimek Köftesi yer alıyor.Bu lezzetli yemeklerin hepsini tatmak için hemen bulunduğunuz şehirden Malatya uçuş seferleri listesine bakmalı ve Malatya iç hat uçuşları ya da Malatya dış hat uçuşları arasından sizin için ideal olanı satın almalısınız. Biletinizi aldıktan sonra müşteri hizmetlerini arayarak iptal iade koşulları ve bagaj limiti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Seyahatinizden en az 24 saat önce online check-in yaparak zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Gezinizi tamamladıktan sonra yaşadığınız şehre ya da başka bir destinasyona dönmek için Malatya kalkışlı uçuşlar seçeneklerini değerlendirerek biletinizi vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz.

People filming a concert

Yeme İçme
Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Malatya’da her damak tadına göre tat bulmak mümkün oluyor. Hem tatlı hem hamur işi hem de ev yemekleri konusunda bin bir çeşit lezzetin yer aldığı Malatya mutfağı şık sunumları ile göze hitap ederken damak zevklerini de büyülüyor. Malatya’nın en meşhur yemekleri arasında; Bıldık Köftesi, Ispanaklı İçli Köfte, Patatesli İçli Köfte, Kulak Çorbası, Erik Ekşisi, Bulgurlu Dolma, Fasülye Yaprağı Dolması, Mercimekli İçli Köfte, Analı Kızlı, Yoğurtlu Çorba, Patlıcan Tava, Kısır, Yarmacalı Pilav, Tarhana Çorbası, Reyhanlı Malatya Köftesi ve Samutlu Mercimek Köftesi yer alıyor.Bu lezzetli yemeklerin hepsini tatmak için hemen bulunduğunuz şehirden Malatya uçuş seferleri listesine bakmalı ve Malatya iç hat uçuşları ya da Malatya dış hat uçuşları arasından sizin için ideal olanı satın almalısınız. Biletinizi aldıktan sonra müşteri hizmetlerini arayarak iptal iade koşulları ve bagaj limiti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Seyahatinizden en az 24 saat önce online check-in yaparak zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Gezinizi tamamladıktan sonra yaşadığınız şehre ya da başka bir destinasyona dönmek için Malatya kalkışlı uçuşlar seçeneklerini değerlendirerek biletinizi vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz.

Gündüz Ne Yapmalı?
Malatya’da gündüz saatlerinde yapılabilecek en güzel şey şehri gezmek oluyor. Kayısı diyarı olan Malatya’yı 1 haftada baştan sona kadar gezebilirsiniz. Tarihi yerleri, müzeleri ve camileri ile ün salan bu şehirde gördüğünüz manzaraları hayatınız boyunca unutamayacağınıza emin olabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz yerlerin fotoğraflarını çekerek muhteşem bir Malatya albümü oluşturabilirsiniz.

Gece Ne Yapmalı?
Gece hayatı çok aktif olmayan Malatya’da eğlenilebilecek sayılı bar ve gece kulübü bulunuyor. Bu tarz mekanlara gitmek için mutlaka önceden rezervasyon yapmayı unutmamalısınız aksi takdirde dışarda kalma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun dışında kafe ve restoranlarda geceleri sahne alan müzik gruplarını dinlemeye gidebilirsiniz. Eğer kaldığınız otelde akşamları yapılan etkinlikler bulunuyorsa bunlara da göz atabilirsiniz.

Alışveriş
Zengin bir kültüre sahip olan Malatya’dan dönerken sevdikleriniz için birbirinden farklı pek çok hediyelik eşya alabilirsiniz. Bu şehirden ayrılırken alabileceğiniz hediyelikler arasında; yazma, perde, sofra bezi, halı, kilim, bakır süs eşyası, güm güm, ahşaptan yapılan kaşık, kuru kayısı, kayısı reçeli, marmelat, pestil, kayısı turşusu ve kayısı konservesi gibi ürünler bulunuyor. Bu ürünleri, Malatya kent merkezinde bulunan Milli Egemenlik Caddesi Alışveriş Merkezleri, Kuru Kayısı Pazarı, Atatürk ve İnönü Caddeleri, Bakırcılar Çarşısı, ve Kapalı Çarşı’da bulabilirsiniz.

Festivaller
Kayısı Festivali (Temmuz ~ Festival)

Malatya Uluslararası Film Festivali (Kasım ~ Festival)

Arguvan Türkü Festivali (Temmuz ~ Festival)

İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali (Nisan ~ Festival)

Yazıhan Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos ~ Festival)

Önemli Yerler
Günpınar Şelalesi

Aslantepe Ören Yeri

Levent Vadisi

Battalgazi Ulu Cami

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Şire Pazarı

Emir Ömer Türbesi

Doğanşehir Kalesi

Somuncu Baba Camii

Molla Eyüp Mescidi

Eski Arapgir Kalesi

Taşhoron Kilisesi

Hasan Gazi Türbesi

Hamidiye Çarşısı

Gündüz Bey

Kanlı Kümbet

İnönü Müzesi

Eski Malatya Suru

Malatya Müzesi

Başkonaklar Etnografya Müzesi

Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı

Havaalanı Ulaşım
Malatya sınırları içerisinde bulunan Malatya Havalimanı, şehrin yaklaşık 34 km kuzeyinde bulunuyor. Pek çok farklı hava yolu şirketinin sayısız uçuş gerçekleştirdiği havalimanından şehre ulaşmak için dilerseniz taksi, havalimanı servisi ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Özel aracınız ile şehri gezmek için ise Malatya araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Sorularınız olursa bu sayfadan cevaplayabiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir