MANİSA’DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

MANİSA’DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

 

MANİSA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

*İl merkezi haricinde Manisa’nın toplamda 17 adet ilçesi bulunmaktadır.

(Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler, Turgutlu, Yunusemre)

*Manisa ili, Türkiye Cumhuriyetinin Ege Bölgesinde yer alan bir ildir.

*Şehzadeler şehri olarak bilinen, Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında, İzmir-İstanbul karayolunun kuzeyinde, İzmir’e 36 km uzaklıkta bulunan Manisa, Ege Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biridir.

*Ünü Türkiye’yi aşan şifalı mesir macunu, sultaniye üzümü, doğal ve tarihi güzellikleri, sıcakkanlı insanları, yeşilin binbir tonunu barındıran Spil Dağı, çiçeklerle bezenmiş sokakları, bahçe içindeki şirin evleri, miskin sokak kedileri, büyük şehirlerin karmaşasından uzak, telaşsız hali ile adım attığınız anda büyüler sizi Manisa.

*Manisa, Batı Anadolunun denize kıyısı bulunmayan fakat kıyıya en yakın ilidir. 27 08′ ve 29 05′ doğu boylamları ile 38 04′ ve 39 58′ kuzey enlemleri arasında yer alır. Doğudan Uşak ve Kütahya, Batıdan İzmir, kuzeyden Balıkesir, güneyden Aydın, güneydoğudan Denizli illeri ile çevrilidir. Yüzölçümü 13.810 km2 dir. Yükselti ise 50 metre ile 850 metre arasında değişmektedir. İl merkezinden doğuya gidildikçe yükselti artmaktadır.

MANİSA’NIN CĞRAFYASI

*Dağlık ve sarp alanlar ilin doğu, güney ve kuzeyinde bulunmaktadır: batıya gidildikçe yükseltisi azalan dağlar, dere ve çaylarla kesilmektedir. Manisa ilinin doğu kısımları, daha doğusunda yer alan iç Anadolu geniş çanağı ile ege bölümünde yer alan Gediz ve Kumçayı ovaları arasında güneydoğu-kuzeybatı eksenli bir eşikte yer almaktadır. İlin güneyindeki Bozdağlar kuzeye doğru, yani Gediz vadisi üzerine oldukça dik inmektedir. Manisa’da yeryüzü şekillerinin bütün biçimlerine rastlanabilmektedir. Fakat ağırlık il alanının %54.3 ünü kaplayan dağlarındır. İkinci sırada %27.8 ile platolar ve üçüncü sırada %17.9 ile ovalar yer almaktadır.

*Manisa’da Akdeniz iklimi ile beraber İç Anadolunun karasal iklim özellikleri hakimdir. Ovalar ve ovaları çevreleyen vadilerde karasal nitelikli Akdeniz iklimi görülürken, yüksek dağlık bölgeler ve platolar ile kuzey ve kuzeydoğusundaki dağlar ve platolarda iç anadolunun karasal nitelikli ikliminin etkileri görülür.

Manisa ovalarına hâkim olan iklim, Akdeniz kara iklim tipi olarak da adlandırılır. Yaz aylarında sıcaklık yükselirken yağışlar kış aylarında yoğunlaşır. Ovaların çevresindeki dağlar deniz etkisini kesecek kadar yüksek olmadığından ve denize dik konumlarından dolayı denizin etkisi batıdan doğu doğru azalan ölçüde hissedilir. Ovalık kesimlerin ikliminde denize yakınlık nedeniyle yumuşama söz konusudur. Ancak Manisa şehri Manisa dağının etkisi altındadır. Dağın şehre bakan çıplak ve sarp yüzü yazın yanıcı, kışın dondurucu bir etki yapmaktadır.

Bu kısa bilgileri de verdiğimize göre size, eğer bir gün yolunuz Manisa’ya düşerse nereleri gezebilirsiniz onları sıraladık.

Kurşunlu Kaplıcaları

KURŞUNLU KAPLICALRI

Kurşunlu Kaplıcaları: Bozdağ’ın kuzey eteklerinde, fokurdayıp kaynayan suların duman duman tüttüğü bir dere içinde bulunan Kurşunlu Kaplıcaları adeta bir “ Yalancı Cennet ” görünümü ile insanları büyülüyor. Doğal güzelliklerin kuşattığı bu büyülü vadide ben de kalmak istiyorum diyenler için süper bir yer.

Sart Antik Kenti

SART ANTİK KENTİ

Sart Antik Kenti: Kazılarına hala devam edilen antik kenti size kalıntılarını sunmak için hazır. Yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterdiği Sart Antik Şehri’nde bulunan küçük kiliseler, dükkanlar, Artemis tapınağı, sinagog ve altın arıtmaevi’ni gördükten sonra tarihe bir ilginiz olmasa bile hayranlığınızı kazanacak.

Spil Dağı Milli Parkı

SPİL DAĞI MİLLİ PARKI

Spil Dağı Milli Parkı: Spil Dağı Millî Parkı, 1968 yılından beri milli park sıfatı taşımakta olup, Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bağlıdır.

Dağın çevresinde derin vâdiler ve bunların içinde dere yatakları bulunmaktadır. Dağın bitki örtüsü ormanlıktır. Manisa lâlesi gibi endemik türler de dahil olmak üzere, zengin bir floraya sahiptir. Ünlü yaban atlarının(yılkı) yanı sıra, diğer birçok yaban hayvanı türleri de mevcuttur.

Manisa Kalesi

MANİSA KALESİ

Manisa Kalesi: Manisa’nın tarihi kalıntıları arasında yer alan Manisa Kalesi, Spil Dağı’nın eteklerinde konuşlanmıştır ve gören herkesin dikkatini çekmeye devam etmektedir.

Manisa tatilinizde kesinlikle bir an bile canınız sıkılmayacak. Doğal güzellikleri ve tarihi alanları gezip görerek hem eğlenecek hem de bilgi dolu bir yolculuk yapacaksınız. Manisa Kalesi, Sandık Tepe üzerinde bulunur.

Kula Evleri

KULA EVLERİ

Kula Evleri: Kula’da dikkatinizi ilk çeken, Osmanlı İmparatorluğu’nun hakim olduğu her bölgede karşılaşılan, Türk Evi diye tabir edilen ahşap evler oluyor. Osmanlı kent dokusuna sahip ilçedeki tarihi Kula Evleri genellikle iki katlı, ahşap yapıya sahip… Yapıların mimari açıdan bozulmamış tipik örnekler olarak kalması, ilçeye ‘anıt kent’ özelliği kazandırıyor. Kula evleri, ilçenin aslında kale içi bir yerleşim olduğunun da ipuçlarını veriyor. Demircikapı, Seferkapı gibi belde isimleri, evlerin sıkışık bir yapıda ve bir çekirdek etrafında toplanması -ortada bir kalenin varlığı olmasa da- Kula’nın kale içi yerleşim olduğunu doğrular nitelikte. Kula evlerinin diğer bir tipik özelliği de, hepsinde mutlaka bir avlu ve sokağa bakan bir pencere olması.

Ağlayan Kaya

AĞLAYAN KAYA

Ağlayan Kaya: Manisa’nın Çaybaşı Mahallesi’nde bulunan Ağlayan Kaya uluslararası bir üne sahiptir. Ağlayan Kaya’nın bir özelliği daha vardır ki; kendine adanmış bir efsanesi bulunmaktadır.

Ağlayan Kaya Efsanesi

Efsaneye göre; Spil Dağı yakınlarında yaşayan ve Tantalos’un kızı olan Niobe’nin 12 çocuğu olmuştur. Bununla sürekli övünen Niobe, Zeus’un eşi olan Leto’nun iki çocuğu olduğu için her fırsatta kendisinin çok çocuğu olduğunu dile getirmiştir. Bu durum Tanrıça Leto’yu çok sinirlendirir ve çocukları olan Artemis ile Apollon’u çağırıp Niobe’ye ceza vermelerini söyler. Apollon ve Artemis oklarıyla Niobe’nin tüm çocuklarını öldürür. Niobe çocuklarının ölümünden sonra günlerce ağlar, Tanrı Zeus, Niobe’ye acır ve onu Spil Dağı’nın eteklerinde taşa çevirir. Ağlayan Kaya efsanesi böyledir.

Aigai

AİGAİ

Aigai: Manisa merkeze bağlı Köseler Köyü sınırları içinde bulunan Aigai, Herodot’un bahsettiği on iki Aiol kentinden biridir. Kenti çevreleyen surların bir kısmı ayaktadır. Agora, tiyatro, stadyum, meclis binası ile tapınak kalıntıları belirgin durumdadır.

Manisa Muradiye Camii

MANİSA MURADİYE CAMİİ

Manisa Muradiye Camii: 3. Murat adına yaptırılan Muradiye Camii’nin, projesi Mimar Sinan’a aittir ve Mimar Mehmet Ağa tarafından tamamlanmıştır.Osmanlı mimarisinin en gösterişli örneklerinden biridir. Kapısı fildişi ve sedef kakmalarla süslüdür. Medrese ve imarethane bölümleri müze haline getirilmiştir. Avludaki kütüphane kısmı ise Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.
Manisa Yeni Han
MANİSA YENİ HAN

Manisa Yeni Han: Manisa’nın merkezinde bulunan Yeni Han’a gidin ve gezin. Zaten alışveriş yapmayı siz kendiniz isteyeceksiniz. Çünkü birçok antika eşya, yöresel elbiseler, taş oymaları, deriden yapılmış ürünler ve daha neler neler. Eliniz asla boş çıkmayacaksınız. Hem kendinize hemde sevdiklerinize ne alacağınız şaşırabilirsiniz.

Manisa Spil Dağı ve Milli Parkı

 

SPİL DAĞI MİLLİ PARKI

Manisa Spil Dağı ve Milli Parkı: Manisa’nın simgelerinden olan Spil Dağına mutlaka gidin ve Spil Dağını mutlaka gezin. Bilindiği gibi Manisa, Spil Dağının harika manzarası sizi zaten büyüleyecektir. Spil Dağına çıktığınız zaman buradaki yaban atlarını görmeyi de ihmal etmeyin. Burada oluşturulan milli parkı yani Spil Dağı Milli Parkı bol bol gezin.

Yapmadan Dönme
-Aigai antik kentini dolaş
-Demirci Gelinuçtu tepesi
-Kula peri bacaları
-Mesir Macunu Festivali
-Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri
-Soma Barajı
-Spil Dağı sülüklü göl
-Türkmen Köyü ve Şelalesi
-Türkmenköy şelalesi
-Yunt Dağı köylüleri ile tanış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir