Meditasyonun Hayatınıza Katacağı 10 Güzellik Meditasyon, stresi azaltır! Meditasyon, sağlıklı, kaliteli uyku demektir!

Meditasyonun Hayatınıza Katacağı 10 Güzellik

Bu yazı www.aysetolga.com adresinden alınmıştır.

İşten sonra eve girdiğinizde dünyanın bütün yükünü üzerinde hissettiğiniz oluyor mu? Sanki dünya gözünüzde flu bir hal alır. Gün içinde kaç saat çalışmış olursanız olun, eve döndüğünüzde “tüm gün taş taşımış” gibi hissediyor olabilirsiniz. Hele bir de kısacık hafta sonu bitmiş ve Pazartesi sabahı alarm acı acı çalıyorsa, yaşamınızdaki bazı şeyler yanlış ya da eksik ilerliyor olabilir. İtiraf edin, Pazartesi sabahları uyanıp kalkmak istemiyorsunuz. Endişelenmeyin, hiç yalnız değilsiniz. Günlük yaşantının rutinine alışmak, her daim daha fazla çalışmak, daha fazla kazanmak için çabalamak, üzerimizde baskı hissetmek ruhumuzun can çekişmesine sebep oluyor. Ama biraz nefes alsak, kendimize küçük de olsa bir özgürlük alanı, özgürlük zamanı yaratsak hiç fena olmaz. Aslında biz bu rahatlamaya doğru nefes alarak başlayabiliriz. Bunun için size en az zaman alan, hiç para gerektirmeyen ve maksimum fayda sağlayan meditasyonu öneriyorum. “Meditasyon, benim hayatıma ne katar” gibi bir sorunuz varsa, size meditasyonun kazandıracağı 10 temel fayda sayıyorum.

  1. Meditasyon, stresi azaltır!

Şimdiye kadar meditasyonun olumlu etkilerini araştıran, bunlardan bahseden herkesin en sık karşılaştığı verilerden birisi meditasyonun stresi azalttığı bilgisidir. Bu konuda yapılan çalışmalar, nefes odaklı çok basit bir meditasyonun kaygı ve depresyon semptomlarını azalttığını ve benlik saygısını artırdığını gösteriyor. Aynı zamanda meditasyon, beyinde savaş ve kaos etkilerini oluşturan amigdalayı da azaltır.  Düzenli olarak meditasyon yapan kişiler, daha az sinirlenir, gerginlik yaşar. Daha az stres = daha fazla nefes = daha az kötü hava olduğu için meditasyon, sağlıklı bir ruh hali getirir.

  1. Meditasyon, sağlıklı, kaliteli uyku demektir!

Dikkat, çağımızın en sık karşılaşılan sorunlarından birisi olan kalitesiz uyku, yetersiz uyku sorunu için meditasyon çok önemli. Düzenli olarak yapılan meditasyonun, uyku kalitesini artırdığı bir gerçektir. Aynı paralelde hepimiz biliyoruz ki; yeterince uyuduğumuzda, deliksiz bir uyku çektiğimizde tüm gün işte ya da sosyal yaşamda tam olarak kendimizin en kibar, en gerçek versiyonu ile karşılaşırız.

  1. Meditasyon, kendinizi bulabilmenize yardımcı olur!

Meditasyon, düşüncelerinizin farkına varmak ve sonra onları şu ana taşımakla ilgilidir. Meditasyonun kişinin kendi düşüncelerinin farkına vararak, daha doğru düşünme, kendi kendinizin “akıl hocası” olmanıza yardım eder. Meditasyon yaparken, düşüncelerinizin farkına varacağınız için çoğu zaman tüm düşüncelerinizin bir şarkının nakaratı gibi hepsinin tekrar ettiğini göreceksiniz. Ancak, bir şeyler hakkında nasıl düşündüğünüzü tam olarak keşfettiğinizde, örneğin sizi rahatsız eden şeyleri düzeltmeye çalıştığınızda, hangi düşüncelerin gerçekleşeceğine de siz karar verebiliyor olacaksınız. Yani aslında “doğru” düşünme tekniklerini keşfedeceksiniz.

  1. Meditasyon, zincirlerinizi kırmanıza yardım eder!

İnsanların bir kutunun içine sıkışıp hapsolmuş gibi yaşamaları aslında düşünce yollarının özgürleştirici olmamasından, kendi kendilerini hapsetmelerinden kaynaklanıyor. Meditasyon yoluyla öncelikle kendi zihinsel kalıplarınızı, zincirlerinizi tanıyıp sonra birer birer onları kırmak size güç verecektir. Bu, kendi yaşam rutininizi değiştirmek veya bu sıkıcı alışkanlıklar bütününü aşma şansınız olduğu anlamına geliyor.

Yeni ve fresh, yaratıcı düşünce kalıbını oluşturmak ve “iyi” düşünmeyi öğrenmek yaşam konforunuzu da artıracaktır. Yeni düşünce kalıpları edinme sürecinizde, alıştığınız sıradan ve çoğu zaman kötümser olan düşüncelerden kurtulmanızı sağlayacak. Meditasyon sayesinde hayatınızdan kavgalar, kaos ve stres çıkacak, otomatik tepkilerden kurtulup daha “mantıklı” düşünmeye başlayacaksınız. Ani durumlarda agresif davranmak size bir çözüm gibi geliyor, kolay yolu seçiyor olabilirsiniz. Ancak bir toplum içinde yaşadığımızı göz önünde bulundurduğumuzda diğer insanlarla iletişim halinde olmak, “iyi” diyaloglar kurmak zorundayız. İşte bunun için “iyi” bakma, “iyi” görme, “iyi” düşünmeyi öğrenmek gerek.

  1. Meditasyon, sizin merhametinizi artırır!

Uyguladığınız meditasyonun size vereceği en önemli mesajlarından birisi nezaketin yaşamınızdaki etkisi olacaktır. Kendi kendinizle ya da diğer insanlarla yaşadığınız ilişkilerde, gösterdiğiniz tutumlarda gerçekten nazik olmayı öğrendikten sonra, o nezaketin hem kendinize hem de diğerlerine merhamet şeklinde yansıdığını göreceksiniz. Bu bağlamda özellikle merhamet duygularını geliştiren meditasyon türleri de vardır. Bunlardan birisi loving – kindness meditasyondur. Bu meditasyon türü ile başkalarına karşı bağlılık ve pozitiflik duyguları geliştirilir.

  1. Meditasyon, anı yaşamayı öğretir!

Meditasyon, duygularınızı artırabilir, yoğunlaştırabilir ve yaptığınız her şeyi tam olarak, en derinden yaşamanıza izin verir. Kendinize zaman ve özel alan oluşturduğunuzda oturup temelde hiçbir şey yapmadan durduğunuzda yaşamınızdaki küçük şeyleri fark edersiniz. İşte hızla akıp giden zaman içinde hiç görmediğiniz, fark etmediğiniz bu küçük şeyler, yaşamınıza anlam katar. Kuşların cıvıl cıvıl seslerini duyar, yiyeceklerin tadını tam olarak alır, her nefes alışınızda oksijeni tüm hücrelerinize taşırsınız. İşte böyle zamanlarda meditasyonun yaşamınıza kattıklarına minnettar olursunuz. Gününüzü tam olarak yaşamak, tam da o anda olan bitenleri fark etmek, detayları görebilmek çevreyle ve kendinizle daha barışık bir kişi olmanıza yardım edecek.

  1. Meditasyon, kendi kendinizi kontrol edebilme yetinizi geliştirir!

Meditasyon, beynin kendini tanıma ile ilgili aktivitesini arttırır, dikkatinizi kendinize yönlendirme ani ve yıkıcı tepkilerinizi bastırma, duruma uygun davranışlar oluşturma kabiliyeti kazandırır. Meditasyon yapanlar, zihinleri geçmişte ya da evde, işte yaşanan kaoslarda dolaşırken, kişiyi o ana geri döndürmek için eğitebilirler. Bu bakımdan dikkat dağıtıcı ve hızlı değişen koşullarda nasıl çalışılacağını öğrenen kişiler, meditasyon sayesinde istedikleri her işe konsantre olabilirler. Gergin durumları daha sakin atlatabilecek yetiyi kazanmak için de düzenli olarak meditasyon yapılması önerilir.

  1. Meditasyon, duygularınızı yönlendirmenize yardım eder!

Meditasyon, düşüncelerin ve duyguların ortaya çıkmasına izin vererek, onlardan haberdar olmanızı, sonra yavaşça onları olumlu yönde düzenlemenizi sağlar. Çoğu zaman duygularımızı bastırmak, onları halının altına süpürmek zorunda kalırız. İşte meditasyon bizim bu duygularımızı doğru bir şekilde ortaya çıkarmamıza yardım eder. Bir meditasyon seansı sırasında hayatınız boyunca olan biteni en derinden hissedebilir, onlardan kötü olanların üzerinde durmadan yaşama devam edebilmenizi sağlar. Meditasyon dışındaki zamanlarda kötü duygular ortaya çıksa da, artık eskisi kadar travmatik hissetmez, daha olumlu bir tutum takınabilirisiniz.

  1. Meditasyon, yaratıcılığınızı geliştirir!

Meditasyon, düşünce ve duygularınızı ortaya çıkarmak, onları kullanarak kendinize yeni ve daha olumlu bir dünya yaratmanıza yardım eder. Meditasyon sayesinde kendi kendinizin daha net farkına varacağınız için zihninizi daha yaratıcı işlerle meşgul edebilir, kaybolan yeteneklerinizi keşfedebilirisiniz. Bir sorunu çözmek ya da yaratıcı düşünmek istediğinizde, yapacağınız ilk şey o an için her şeyi durdurup bir süreliğine sadece bir kanepede, sandalyede oturmak olmalıdır. Sonra çözüm tek başına size gelecektir. Bilimsel olarak bakıldığında da meditasyon, farklı düşünmeyi, yaratıcı olmayı teşvik eden, yani yeni fikirlerin oluşumunu destekleyen bir öz aktivitedir. Hayatınızda hiç bir ilişki veya konuşma içinde kendinizi sıkışmış hissettiniz mi? Farklı düşüncelere ilerlemek, yorgun durumlarla başa çıkmanın ve olumsuzlardan uzak durmanın, sorunlarla uğraşmanın yeni yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

  1. Meditasyon, sizi daha iyi bir dinleyici yapar!

Grup ile yapılan meditasyon seanslarının birçoğunda, eşleşirsiniz ve sırayla bir konu hakkında konuşursunuz. Dinleyicinin konuşmasına asla izin verilmez. Aslında dinleyici, konuşmacıya meditasyon yapar. Meditasyonda yargılama ve duraklama olmaz. Dikkatinizi bir nesneye odaklayıp sürekli olarak o nesneyi düşünürsünüz. Aslında bu konuda yapılan pek çok araştırma meditasyonun zihinsel dağınıklığı ve dolaşımı önlediğini, kendimize ya da dinleyicisi olduğumuz kişiye konsantre olmayı teşvik ettiğini gösteriyor. Bu beceriyi öğrendiğinizde, bunu iletişim halinde olduğunuz diğer kişilerde ve onlarla yaptığınız konuşmalarda uygulayabilirsiniz. Meditasyon sayesinde sadece orada bulunabilir, bu kişiyi tüm kalbinizle ve zihninizle hissedebilir ve anlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir