MEGA STAR TARKAN BURADA DOĞDU: RÜZGARLI KÖYÜ!

Rüzgarlı Köyü hem Doğu Karadeniz’in tabiatını en duru şekilde yansıtmasıyla hem de Türkiye’nin en ünlü sanatçılarından Tarkan Tevetoğlu‘nun memleketi olmasıyla çok özel bir seyahat rotası.

MEGA STAR TARKAN BURADA DOĞDU: RÜZGARLI KÖYÜ GEZİ REHBERİ

Gezdiğim her köy her toprak bir nebze ruhuma dokunuyor. Nasıl ki bedenin gıdaya ihtiyacı varsa ruhun da doymaya ihtiyacı oluyor. Size soruyorum yaşamadan hissetmek ya da hissetmeden yaşamak mümkün mü? Rize’de Rüzgarlı Köyü denen çok özel bir keşif rotası var. Haydi hep birlikte bu kartal yuvası gibi yüksekliğe kurulan köyü tanıyalım.

RÜZGARLI KÖYÜ

Rüzgarlı Köyü’nün geçmişi çok eskiye dayanıyor; Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı rüzgarlı köyü 3 farklı kültürün harmanı olmuş adeta Türk, Hemşin ve Laz kültürlerinin harmanlanmış hali. Eski adı bazı kaynaklarda MZE bazılarında MİZE diye geçiyor; anlamı ise ardıç hayvanı olan Siyah kuş manasına geliyor.

Rüzgarlı Köyü, İkizdere’ye 5, Rize’ye ise 57 kilometre mesafede bulunuyor. Karadeniz’de bulunan bir çok yerleşim yeri gibi yerleşimi oldukça dağınık geçim kaynakları ise tarım ve hayvancılıkla sağlanılıyor. Merak eden olursa köyün nüfusu 110 görünüyor ama ben tüm köyde sadece 4 kişiye rastladım.

TARKAN’IN BABA OCAĞI

Bilmeyenler için İkizdere ilçesinin eski adı Kura-i Seba yani Yedi Köy anlamına geliyor bu ismi veren köylerden biri de Rüzgarlı Köyü oluyor. Siz bakmayın bu kadar az insanın olduğunu bu köy dünyaca ünlü mega starımız Tarkan’ın baba ocağıdır. Yanlış okumadınız Tarkan Tevetoğlu’nun babasının mezarı köyde bulunmaktadır. Sadece sanat değil bilim dünyasına da insan yetiştirmiştir bu topraklar; Prof. Dr. Kemal Köymen de Rüzgarlı Köyü’ndendir.

RÜZGARLI KÖYÜ‘NDE GÖRÜLECEK YERLER

Rüzgarlı Köyü’ne İkizdere ilçesinden Ovit yönüne giden istikamettin 5. Kilometresinde ana yolun sağından bir yol ayrılıyor. Giriş kısmından devam ettiğinizde köyün merkezine hemen ulaşıyorsunuz. Yer yer sizi eski ve yeni evler birlikte karşılıyor, köy 2 parçadan oluşuyor yukarı doğru çıktığınız da sağdan devam ettiğiniz zaman köyün muhtarlığının ve camisinin bulunduğu bölüme ulaşıyorsunuz.

Yolun sol bölümünden devam ederseniz burası diğer yerden ziyade daha düz bir alan ve içerisinden köyün deresi akıyor. Bu yol ayrımının olduğu köprünün hemen yanında bir de şelale var yöredeki adına ulaşamadım fakat biz Rüzgarlı Şelalesi diyebiliriz.

Sol yönden devam ettiğiniz taktirde yaklaşık 10 kilometre sonra köyün yaylalarına ulaşabiliyorsunuz. Vadiyi çıktıkça yaylada ki evleri bile açık hava da oldukça kolay seçebilirsiniz. Mize yaylası ve onun ilerisin de Harman yaylası ikisi de inanılmaz bir bakirliğe sahip mize yaylası daha önce anlattığım Manle yaylası ile karşılıklı bir konum da normal şartlarda bu iki yayla arasında yol olduğu halde ulaşım sağlanamıyor.

Nedenine gelirsek iki köyün anlaşmazlığı yüzünden yolun üzerine büyük taşlar konulmuş ve yol kapatılmış. Biraz trajikomik aslında çünkü yıl da belki 3 sefer çıktıkları yaylalarına karşı bu tutumu ben biraz saçma buluyorum doğrusu. Bu mevsim de köyün bitki örtüsü oldukça huzurlu yani sonbahar bana hep huzurlu gelmiştir.

RÜZGARLI KÖYÜ‘NE NASIL GİDİLİR?

Köyün yolları toprak ama kötü değil, Rize’den veya Trabzon’dan araç kiralayarak çok rahat bir seyahat yapabilirsiniz.

Rüzgarlı Köyü Rize ilinde yer almakta olup, İkizdere Köyleri semtinde bulunan Rüzgarlı Köyü İkizdere ilçesine bağlıdır.Rüzgarlı Köyü haritası konumu ise 40° 45′ 22.7952” Kuzey ve 40° 33′ 18.0288” Doğu gps koordinatlarıdır. Rüzgarlı Köyü bağlı olduğu İkizdere ilçe merkezine 2 kilometre mesafe uzaklıktadır. Rüzgarlı Köyü Rize şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 30 kilometredir.

RİZE HAKKINDA

Rize ili, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yeralan ve Karadeniz’e sahili olan bir il. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yeralan Rize’nin batısında Trabzon doğusunda Artvin, Güneybatısında Bayburt, güneyinde Erzurum illeri bulunur. Türkiye’nin en çok yağış alan ilidir. En önemli ürünü çay olan Rize’de kivi meyvesi yetiştiriciliği de başlamış durumdadır. Fakat kivi üretimi fazla olmadığı için ancak şehrin kendi ihtiyacını karşılar.

Rize’de yaz mevsimi ılık geçer. Sonbahar ve kış mevsimleri ise yağışlı geçer. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize, bölgenin en karakteristik özelliklerini gösterir. Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılır. Dik yamaçlı vadileri, zirvelere ulaşılabilir dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir turizm beldesidir.

Osmanlı döneminde liman, nahiye ve kaza merkezi olarak önemini korumuştur. 1640 yılında buraya gelen Evliya Çelebi Rize’den şöyle söz etmiştir: “Trabzon’a bağlı deniz kıyısında bahçeli güzel bir yerdir”. Osmanlı döneminde Batum Kalesi muhafızı Tuzcuoğlu Memiş Ağa (1814-1817) ve Trabzon ağalarının isyanı (1835) gibi isyanlar olmuş ve bastırılmıştır. Rize 19. yüzyılda önemli bir kaza merkezidir. Berlin Antlaşması ile (1878) Lazistan sancağının merkezi olan Batum Rusya’ya bırakılınca Rize Trabzon Vilayetine bağlı sancağın merkezi olmuştur.

Yaylalar: Rize’nin iç kesimlerinde, zengin orman dokusu civarında yer alan yaylalarda mevcut altyapıyı kullanarak yapılabilecek fazla yatırım gerektirmeyen bir turizm çeşididir. Bu aktivite için gerekli potansiyel tüm yaylalarımızda mevcut olup, halen Ayder, Anzer, Çad, Elevit, Handüzü]] gibi yaylalarımızda yapılmaktadır.

Rize’nin güneyindeki Kaçkar Dağları ile yüksek dağların eteklerinde birbiriyle bağlantılı birçok güzel yayla vardır. Bütün bu yaylalar yaz mevsiminde insanlarla dolup taşar. Olağanüstü güzellikteki bu yaylaların hemen hepsinde ot biçme şenlikleri yapılmaktadır. Bu şenliklere katılmak mümkün olduğu gibi yayla eteklerindeki yamaçlarda rehberlerle birlikte doğa yürüyüşü yapma imkânı da bulunmaktadır.

ULAŞIM

Türkiye’nin her tarafından Rize’ye karayolu bağlantısı vardır. Doğu Karadeniz sahil şeridi üzerinde yer alan Rize’de ulaşım karayolu ve deniz yoluyla yapılmaktadır. Ulaşımda ağırlık karayolundadır. Demiryolu ağı ve hava limanı ilimizde mevcut değildir. Hava yolu ile ulaşım, Rize’ye en yakın il olan Trabzon havalimanından sağlanmaktadır.

Batıda 76 km ile Trabzon’a, güneyde İkizdere ilçesi üzerinden 251 km ile Erzurum’a, doğuda ise 159 km. ile Artvin’e ve 109 km. ile de Sarp Sınır Kapısı’na kara yolu ile bağlantılıdır. Yıl boyu ülkenin her tarafına kolayca ulaşım olanağı mevcuttur. Ayrıca yaz aylarında İstanbul-Samsun-Trabzon bağlantılı feribot seferleri Rize’ye kadar uzanmaktadır. Bağımsız Devletler Topluluğundan gelen turistler için Rize-Batum, Rize-Tiflis arası otobüs seferleri yapılmaktadır.

Doğu Karadeniz limanları içerisinde gelişmeye en müsait topoğrafik konumda olan liman, Rize limanıdır. Liman, konumu itibari ile karayolu hatlarına bağlı olup; Trabzon, Hopa, Rusya limanları ve İkizdere-Erzurum üzerinden İran bağlantısı ile Karadeniz Bölgesinin en kestirme transit yol merkezidir.

İKLİM

Rize’de yazları serin, kışları ılıman ve her mevsimi yağışlı bir iklim görülür. Elli yıl boyunca yapılan rasat sonuçlarına göre Rize’nin yıllık sıcaklık ortalaması 14 °C’yi biraz geçer. Bu süre içinde kaydedilen en düşük sıcaklık -7 °C derece olup, en yüksek sıcaklık ise 38 C° derecedir. En soğuk ay olan Ocak ayının sıcaklık ortalaması 6,7 C° derece, en sıcak ay olan Temmuz ayının sıcaklık ortalaması ise 22,2 C° derecedir. Ocak minimum -5,6 C° derece, Temmuz maksimumunun 32,5 °C derece olduğu Rize’de yıllık sıcaklık salınımı 25,8 °C derecedir.Bu haliyle Rize, denizsel iklimlerin karakteristik özelliğini taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir