Midilli Gezilecek Yerler Listesi, En Temiz ve Güzel Plajlar 2024

Midilli gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Zümrüt Ada veya Lesvos olarak da bilinen Midilli, Ege’de güneşin ve ayın en güzel battığı yer olarak tarif ediliyor. Kuzeydoğu Ege’nin eşsiz adalarından biri olan Midilli, uzun tarihi ve zengin geleneği sayesinde huzurlu bir tatil arayanları kendine çekiyor. 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Midilli’ye deniz otobüsü veya feribot ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Siz de Ayvalık’tan kalkan feribotlarla 1-1,5 saat süren bir yolculukla Midilli’ye ulaşabilirsiniz. Tarihi dönemlerden ilginç manzaralar sunan ve yeşil ile mavinin binbir tonunu bir araya getiren Molivos, Petra, Sigri, Kalloni ve Agiasos gibi birbirinden güzel kasabalara yakından göz atabilirsiniz.

 

Midilli Gezilecek Yerler Listesi

Midilli gezi notları
Midilli gezilecek yerler rehberi

Midilli gezilecek yerler yazısı boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

 Otel tavsiyeleri:  Midilli Adası’ndaki en popüler otellerden bazıları: 4★ Theofilos Paradise Boutique Hotel, 4★ Heliotrope Hotels ve 5★ Elysion Hotel.

1. Midilli (Mytilene)

Midilli adası gezi notları Mytilene

Midilli gezilecek yerler listemizin ilk sırasında ada ile aynı adı taşıyan Midilli, bir diğer ismi ile Mytilene var. Geniş limanları, el değmemiş tarihi dokusu, canlı şehir hayatı ve uzun sahilleri ile göz dolduran Mytilene, adayı ziyaret edenlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. 

Etkileyici kubbesiyle Agios Therapon Kilisesi ve Gataluzi Kalesi, Midilli’ye adımınızı atar atmaz dikkatinizi cezbedecek yapılar arasında başı çekiyor. Adanın ikonik değerlerinden biri olan tarihi kale, yaz aylarında tiyatro, opera, müzik, sanat etkinlikleri ve festivaller için sıklıkla kullanılıyor.

Çevresindeki şık barları ve kafeleriyle dikkat çeken cadde ve sokaklar, yerel halk için klasik bir buluşma noktası olan Sappho Meydanı‘ndan başlayarak adanın içlerine doğru uzanıyor. Midilli’nin ana alışveriş caddesi olarak bilinen Ermou Caddesi üzerinde hediyelik eşya, zeytinyağı ve uzo alabileceğiniz çok sayıda yöresel dükkân da göze çarpıyor.

Helenistik dönemden kalma bir yapı olan Mytilini Antik Tiyatrosu, yapı özelliklerini ve ihtişamını günümüzde de koruyor. Yerel mimar Argyris Adalis tarafından yaptırılan ve 1935 yılında hizmete açılan Agios Therapon Kilisesi de adanın sembolik yapıları arasında yer alıyor.

Ünlü yerel halk sanatçısı Theophilos’un resimlerinin sergilendiği Theophilos Müzesi, kütüphane ve müze olarak kullanılan Eleftheriadis Teriade Modern Sanatlar Müzesi ve şehrin kuzeyinde yer alan ünlü Çarşı Hamamı da Midilli’de gezilip görülebilecek başlıca yerler arasında bulunuyor. Kısacası Mytilene şehri, Midilli gezilecek yerler listemizdeki en önemli duraklardan bir tanesi.

 Otel Tavsiyesi:  Tsamakia Plajı’na ve şehir limanına yürüme mesafesinde olan 4 yıldızlı Theofilos Paradise Boutique Hotel bölgede en popüler tesislerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Molivos (Mithymna)

Midilli adası gezi rehberi Molivos Mithymna

Uçsuz bucaksız Ege Denizi ve nefes kesen manzarası ile tatilinize eşsiz bir renk katacak olan Molivos (Methymna), Midilli gezilecek yerler listemizde 2. sırada yer alıyor.

Adanın en güzel ve en popüler beldeleri arasında yer alan, Orta Çağ’da Mithymna veya Molyvos olarak da bilinen Molivos,  mitolojiye göre adını efsanevi Kral Makara’nın beş kızından biri olan Mithymna‘dan alıyor.

1965 yılında koruma altına alınan ve kasaba olarak ilan edilen Mithymna, tarihi yapısını ve doğal görünümünü günümüzde de başarıyla koruyor. Şehrin geleneksel mimarisi ise geçmişin modus vivendi ve sosyal yaşam tarzlarını kusursuz bir şekilde yansıtıyor.

1960’lardan itibaren kapılarını yabancılara açan Molyvos, bir anda bölgenin en popüler ve en canlı gezi noktalarından biri halini alıyor. Molyvos’ta her sene yerel ve uluslararası ölçekli çok sayıda kültürel etkinlik ve konferans düzenleniyor.

Kasabada gerçekleştirilen sanat sergileri, tiyatro gösterileri, konserler ve folklor etkinlikleri hem yerel halk tarafından hem de yabancı turistler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Yolu Molivos’a düşen herkes, beldenin doğal cazibesine kapıldığını söylemekten çekinmiyor. Siz de Molivos ziyaretinizde Bizans Kalesi‘ne kadar uzanan Arnavut kaldırımlı eski Agora Caddesi boyunca yürüyebilir; belediye sanat galerisine, güzel sanatlar okuluna, köy kütüphanesine, kiliselere, barlara, restoranlara ve kafelere yakınlığı ile bilinen Pitoresk Limanı bölgesinde hoş vakit geçirebilirsiniz.

Yeme-içme sahnesi ve gece hayatı anlamında adanın en renkli bölgelerinden birinde olmanın tadını da doyasıya çıkarabilirsiniz. Kısacası burada konaklamasanız bile Midilli gezilecek yerler listenize burayı mutlaka ekleyin.

 Otel Tavsiyesi:  Molyvos’a 1,5 km mesafedeki 4 yıldızlı Aphrodite Hotel konaklama için tercih edilebilecek bir yer.

3. Sigri

Sigri Midilli gezi rehberi

Adanın en batı ucunda bulunan Sigri, yazlık evleri, sakin kasaba hayatı, küçük balıkçı limanı, korunmuş doğası ve Türk Kalesi ile dikkat çekiyor.

Midilli gezilecek yerler listemizin popüler noktalarından biri olan bu kasabanın plajı özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Oldukça sığ ve dalgasız bir yapıya sahip olan kasaba plajının hemen ardında ziyaretçilerine serinlik veren ufak ormanlık bir alan da bulunuyor.

Yöresel lokantalar, kafeler, büfeler ve tavernalar ise halk plajı çevresinde eğlenceli zaman geçirebilmek ve karnınızı doyurabilmek için çok sayıda seçenek sunuyor. Kasabanın kuzey ve güney yakasındaki nefes kesici plajlar, derin tundra örtüsü sayesinde kayalar arasında gezinmeye ve balıklar ile yüzmeye de olanak tanıyor.

1757 yılında korsan istilalarından korunmak ve güvenli kargo taşımacılığı için Süleyman Paşa tarafından inşa ettirilen Sigri Kalesi, Midilli’nin en büyük kaleleri arasında yer alıyor. Adanın en batı kıyısında bulunan kale, beldenin de en çok ziyaret edilen tarihi yapıları arasında başı çekiyor.

Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunan Sigri Kalesi’nin doğusunda demir plakalarla kaplı ana giriş kapısı yer alıyor. Kalenin iç kısmında muhafızların yerleştirilmesi için kullanılmış olan taş hücreler bulunuyor.

Tüm yıl boyunca açık olan ve ücretsiz olarak girilebilen Sigri Kalesi, nefes kesen Ege Denizi manzarası, kakmalı Türk yazıtları ile Türk Kalesi olarak da biliniyor. Kalenin ince işçiliğe sahip mimarisi, ziyaretçilerin hayranlığını kazanıyor.

4. Petra

midilli adası gezilecek yerler Petra

Adanın kuzeybatısındaki en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Petra, içerisinde çok sayıda taş evin bulunduğu geleneksel köyleri, kendine özgü yapısı ve yemyeşil bitki örtüsü ile dikkat çekiyor.

Midilli gezilecek yerler listemizdeki bu popüler yer; Thrasyvoulos StavrouTakis Eleftheriadis ve Neoklis Kazazis gibi sanat ve edebiyat alanında ünlü şahsiyetlerin doğduğu yer olarak da biliniyor.

Ressamların, yazarların ve şairlerin uğrak noktası olan ve aktif bir kültür merkezi olma özelliğini günümüzde de koruyan Petra, yıl içinde çok sayıda kültürel organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Uzun bir sahil şeridine sahip olan Petra kasabası, Glykfylousa Panagia Kilisesi ve dik kayalıkları ile ilgi çekiyor. Taşın içine oyulmuş 114 basamaklı merdiveni tırmanarak kayanın tepesine ulaşılabilmek mümkün oluyor. Bu yüksek kayanın üzerine inşa edilmiş olan Panagia Kilisesi’nden tüm kasaba ve kasabayı çevreleyen eşsiz deniz ve kır manzarası mükemmel bir şekilde izlenebiliyor.

Gece ve gündüz canlı bir yer olan Petra’nın neoklasik taş evleri, renkli tavernaları, popüler barları, butik dükkânları ve ünlü lokantaları ziyaretçiler tarafından ilgi ile karşılanıyor. Palmiyeler, meyve ağaçları ve yasemin çiçekleri ile çevrelenen plajlar, su sporları ile ilgilenenlere de çok sayıda seçenek sunuyor.

5. Plomari

Midilli gezi rehberi Plomari

Adanın güney kıyısında yer alan Plomari, Mytilene’den sonra adadaki en büyük ikinci kasaba olma özelliğini koruyor. Midilli’den 42 km uzaklıkta bulunan Plomari, denize yakın konumu ve kültürel dokusu ile göz dolduruyor.

Akrasi, Neohori, Ampeliko, Trigonas, Megalohori, Paleohori ve Plagia olmak üzere yedi farklı köyden oluşan otantik kasabanın deniz ticareti açısından da önemli bir geçiş noktası olduğu biliniyor.

Kayalık bir zemine sahip olan Plomari’de sarp yamaçlara kadar uzanan zeytinlikler, derbentler, dağlar, küçük kanyonlar ve güney kısmı denize uzanan yarı dağlık bölgeler bulunuyor.

Kasabanın kuzey ve doğu kısmında görülen toprak şekli ise bölgenin nispeten izole olmasına yardımcı oluyor. Zengin bitki örtüsünü, altın renkli plajları ve inanılmaz dağ manzaralarını bir arada sunan bu sahil kasabası ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Bölgenin geleneğe uygun mimari yapıları da zaman içinde bozulmadan ayakta kalmayı başarıyor.

Devasa eski konaklar, tarihi ahşap yapılar, zeytinlikler, tabakhaneler, farklı büyüklükteki ve renkteki köy evleri, kasabanın genel mimari yapısını özetliyor.

Plomari halkının ve ziyaretçilerin sıklıkla tükettiği uzo ise yörenin önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Plomari içindeki birkaç uzo fabrikası ve kasabaya giden yolda bulunan Barbayannis Uzo Müzesi de gezginlerin uğrak noktaları arasında bulunuyor.

 Otel Tavsiyesi:  Booking.com puanı 8,3 olan 3 yıldızlı Sandy Bay Hotel, bu bölgede konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek.

6. Eressos

Midilli gezi rehberi Eressos

Midilli gezilecek yerler listemizdeki yerler içinde doğal güzellikleri ve eşsiz mimarisi ile ilgi çekici bir yer olan küçük Eressos kasabası, Mytilene’in 85 km batısında yer alıyor.

Milattan önce 7. yüzyılda yaşayan şair Sappho‘nun ve milattan önce 4. yüzyılda yaşayan filozoflar Theophrastus ve Phanias‘ın doğduğu yer olarak da bilinen bu hoş kasaba, adanın en güzel kumsallarına ev sahipliği yapıyor.

Skala EresouYalos ve Sigri gibi adanın başlıca turistik noktalarını içine alan Eressos dünyaca ünlü plajları ile göz dolduruyor. Bu eşsiz güzellikteki plajlardan bazıları çıplaklar plajı olarak kullanılıyor.

Sıra dışı doğası, olağanüstü tarihi eserleri, eski manastırları, güzel plajları, lezzetli mutfağı ile öne çıkan Eressos, ziyaretçilerine eğlence dolu anlar vadediyor.

Eressos sınırları içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Midilli Taşlaşmış Ormanı‘na da kasabanın doğa parkuru üzerinden yürüyerek ulaşabilmek mümkün oluyor.

Ordimnos Dağı’nın zirvesine inşa edilmiş olan Ispilu Manastırı ve içerisinde yapay bir gölet bulunan Pitari Manastırı bölgenin en ünlü yapıları arasında bulunuyor. Güzel bir kumsala, harika restoranlara ve hoş bir manevi topluluğa sahip bir sahil kasabası düşlüyorsanız ilk tercihlerinizin arasına Eressos’u ekleyebilirsiniz.

7. Mantamados

Midilli gezi notları Mantamados

Adanın kuzeydoğusunda konumlanan Mantamados; geleneksel mimarisi, Arnavut kaldırımları ve otantik sokakları ile biliniyor. Gezerken dinlenebileceğiniz ve dinlenirken de yörenin lezzetlerini tadabileceğiniz geleneksel mekânlar yol boyunca karşınıza çıkıyor.

Kurutulmuş et, peynir, zeytinyağı, yoğurt ve lokma tatlısı, Mantamados’un ünlü yiyecekleri arasında başı çekiyor. Yöre halkı, leziz yemeklerin yanı sıra seramik sanatına da epey ilgi gösteriyor. Seramik atölyelerinde ve çömlekçilerde, mutlaka ilginizi cezbedecek çok sayıda hediyelik eşya bulabilirsiniz. Midilli gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu yer kısacası alışveriş olanakları ile de zengin.

Bu ufak kasabanın en sembolik yapılarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi‘nin içindeki sıra dışı eserler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Mantamados’da; restore edilmiş eski atölyeleri, çömlekçileri, peynir çiftliklerini ve butik dükkânları gezerek zaman geçirebilirsiniz.

Ağustos ayının başında yolunuz Mantamados’a düşerse Pallesviaki Ekthesi Keramikis isimli seramik fuarını da ziyaret edebilir, adanın en özgün eserlerinden birine sahip olma ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

8. Agiasos

midilli'de gezilecek yerler Agiasos

Ünlü Olimpos Dağı’nın çam ve zeytin kaplı yamaçlarındaki Mytilini kasabasına 26 km uzaklıkta bulunan Agiasos, Arnavut kaldırımlı geleneksel dar sokakları ve pitoresk şeritlerden oluşan süslemeleri ile göz dolduruyor.

Kestane, armut, çınar, elma ve kiraz ağaçlarına kasabanın her yerinde rastlayabilmek mümkün oluyor. Geleneksel mimaride inşa edilmiş olan evlerin kapı girişlerinde ve sachnisia olarak bilinen ahşap balkonlarında ise begonya, karanfil ve sardunya süs bitkilerine sıklıkla yer veriliyor.

Agiassos’un çalışkan kadınları, geçmişte olduğu gibi günümüzde de el işçiliği ürünler imal ediyor. El dokuma halılar ve kilimler, çanak ve çömlekler, oyma ahşap ikonalar ve mobilyalar yöre halkının ilgilendiği başlıca zanaatlar içinde yer alıyor.

Adanın turistik faaliyetlerinin çoğu plajlarda ve sahil kasabalarında gerçekleştiği için Agiassos gibi yerlerin geleneklerine daha bağlı olduğu görülüyor. Köyün alt kısmında, ziyaretçilere hitap eden çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor.

Midilli’nin adeta resmi içeceği olan uzoyu ve ona eşlik eden leziz mezeleri ise kilisenin aşağı bölümünde konumlanan lokantalarda tadabilirsiniz. Bu güzel bölgeye de mutlaka Midilli gezilecek yerler listenizde yer verin.

9. Skala Sykamineas

midilli'de gezilecek yerler Skala Sykamineas

Midilli’nin ufak ve en şirin sahil kasabalarından Skala Sykamineas, adanın sembolik noktalarından biri olarak da beğeni topluyor.

Skala Sykamineas, adada gezdikten sonra belli bir süre dinlenmek isteyenlerin ve lezzetli deniz ürünlerini deneyimlemek için gelen gezginlerin bir numaralı tercihi oluyor. Sahildeki büyük kayaların çevresine inşa edilen Meryem Ana Kilisesi ise sade ve huzurlu bir yaşam tarzının hüküm sürdüğü liman kasabasının mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında.

Skala Sykamineas’da adanın diğer kıyılarında olduğu gibi geniş kumsallar olmasa dahi denize rahatlıkla girilecek noktalar mevcut. Kasabada 100 yılı aşkın bir zamandır ayakta olan devasa dut ağacının altında serinlemek, dinlenmek ve soğuk bir şeyler içmek için kullanabileceğiniz bir de kafe bulunuyor.

Midilli gezilecek yerler listemizdeki Türk turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Skala Sykamineas kasabasının lokantalarında, Türkçe yiyecek ve içecek menüleriyle de karşılaşabilirsiniz. Sahil kenarına sıralanan yerel restoranlarda birbirinden leziz ahtapot, kalamar ve diğer taze deniz mahsullerinin tadına uzo eşliğinde bakabilirsiniz.

10. Kalloni

Midilli gezi rehberi Kalloni

KalloniYera ile birlikte Midilli’nin iki iç körfezinden büyük olanı. Körfezin adını taşıyan ve Dafia, Agra, Anemotia, Kerami, Arisvi, Parakoila, Filia ve Skalohori yerleşim birimlerinden oluşan bir belde olan Kalloni’de tarihi, turistik ve doğal açıdan ilginizi çekebilecek çok sayıda yer bulunuyor.

Adanın tam ortasında yer alan Kalloni; geniş ovaları, kaynak suları ve farklı kanallardan beslenen nehirleri ile adanın en el değmemiş beldelerinden biri olma özelliğini günümüzde de koruyor.

Kalloni bölgesinin en çok dikkat çeken tarihi yapılarından biri olan Moni Limonos Manastırı, çevreden izole hali, kemerli mimari yapısı ve duvar figürleri ile dikkat çekiyor.

Ana geçiş güzergâhı üzerinde yer alan Kalloni Tuz Gölü, bölgenin kuş cenneti olarak da biliniyor. Klapados Şelalesi ve Potamia Vadisi ise doğa yürüyüşü yapmaktan hoşlanan gezginler için harika bir rota sunuyor. Midilli’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Kalloni çevresinde de yöresel yemekler, uzo ve en taze mezeleri müşterilerine sunan çok sayıda yerel restoran bulunuyor.

BONUS: Midilli’nin En Popüler Plajları

midilli gezilecek yerler en güzel plajları

Midilli gezilecek yerler rehberi hazırlamışken adanın birbirinden güzel plajları hakkında da kısaca olsa bilgi vermek istiyorum. Altın sarısı kumsalları ve doğa ile bütünleşmiş sahilleri ile gezginleri baştan çıkaran Midilli’nin en popüler 7 plajını bir araya getirdik.

1. Eresos Plajı: Akdeniz’deki en temiz plajlardan biri olan mavi bayraklı Eresos Plajı, 2.5 km uzunluğu ve berrak suları ile adaya gelen ziyaretçilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

2. Saint Hermogenes Plajı: Turkuaz renkli deniz ile yemyeşil çam ağaçlarının kesişme noktasında yer alan Saint Hermogenes Plajı, Midilli’nin en çok tercih edilen ve haliyle en çok rağbet gören plajları arasında ilk sıralarda.

3. Vatera Plajı: Yaklaşık 9 km uzunluğa sahip olan Vatera Plajı, adanın en büyük plajı olarak öne çıkıyor. Etkileyici Vatera Plajı’nın masmavi suları ve ince kumları ile sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

4. Xampelia Plajı: Sakin turkuaz suları ve tertemiz kumsalları ile dikkat çeken Xampelia Plajı, aileler ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için iyi bir alternatif sunuyor. Sahil çevresinde tüm geleneksel lezzetlerin tadını çıkarabileceğiniz yöresel lokantalar da bulunuyor.

5. Sigri Plajı: Rahatlamak ve kafa dinlemek için ideal olan bu korunaklı beldenin kristal berraklığındaki denizi ve bol kumlu sahili yazlıkçılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

6. Petra Plajı: Geniş kumsalları ile dikkat çeken Petra Plajı, ziyaretçilere sunduğu sosyal olanaklar ile de biliniyor. Midilli’nin 57 km kuzeybatısındaki Petra Plajı’nda güzel vakit geçirebilmek ve plajın tüm imkânlarından daha iyi yararlanabilmek için şemsiye ve şezlong kiralamak, sahilde yer alan duş ve soyunma kabinlerini kullanmak mümkün oluyor.

7. Molyvos Plajı: Yaz aylarının popüler turizm beldesi olan Molyvos, berrak suları ve yay gibi uzanan sahilleri ile ziyaretçilerinin beğenisini topluyor. Midilli’nin 60 km kuzeyinde yer alan Molyvos’da hem berrak derin koyların hem de sığ sulara sahip uzun plajların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Midilli’de Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

midilli adası gezilecek yerler otel tavsiyesi
4 yıldızlı Heliotrope Hotels, Midilli’de konaklama yapabileceğiniz en güzel tesislerden bir tanesi. 

Aslında Midilli Adası’nda tam şu noktada, şu otelde konaklama yapın demek yanlış olur çünkü adanın her köşesi ayrı güzellikte. Adada 4-5 yıldızlı lüks otel sayısı çok fazla olmasa da sahil kenarında, butik, birbirinden güzel bir çok pansiyon tarzı tesis de mevcut.

Eğer yine de ulaşımı kolay, merkezi bir yerde konaklamak isterseniz ada ile aynı sahip Midilli (Mytilini) şehrinde konaklayabilirsiniz. Bu bölgedeki en güzel ve popüler otellerden bir tanesi 4 yıldızlı Heliotrope Hotels. Booking.com’da yaklaşık 400 ziyaretçinin yaptığı değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,4 gibi güzel bir puan alan tesis, hem kaliteli hem temiz hem de sahil kenarında.

Midilli Gezilecek Yerler Haritası

midilli gezilecek yerler harita konumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir