Montenegro ülke mi? Haritadaki yeri neresidir?

Montenegro ülke mi sorusu merak edilen sorular arasında yer alıyor. Peki, Montenegro haritadaki yeri neresidir? İşte Montenegro hakkında merak edilen tüm bilgiler…

Karadağ, Balkanlar’da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica’dır.

KARADAĞ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Karadağ; yeşil dağları ve turkuaz deniziyle ‘Balkanların cenneti’ olarak da anılmaktadır. Doğası, sıcakkanlı insanları ve güvenilirliği sayesinde turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülkedir.

Ülkenin başkenti Podgorica’dır.

Resmi dil olan Karadağca dışında Sırpça, Boşnakça, Arnavutça gibi diller de konuşulmaktadır.

Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Karadağ’a yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

LOKASYON / KONUM

Güneydoğu Avrupa’da yer alır. Doğusunda Kosova, güneydoğusunda Arnavutluk, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek ile komşudur. Güneyinde Adriyatik Denizi yer alır.

Balkanların yeni cazibe merkezi Montenegro, yatırımcılar için çok avantajlı imkanlar sunuyor. Avrupa’nın yeni gözbebeği, dev yatırım şirketlerinin bölgesel üssü olma yolunda… Montenegro, Dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamasında en üstte yer almaktadır. Avrupa’nın merkezindeki konumu, hızla büyüyen ekonomisi, gelişmeye çok açık olan coğrafi yapısı, tarihsel, kültürel ve doğal zenginlikleri sebebiyle Montenegro, uluslararası yatırımcıların Avrupa’daki yeni hedefi…

Montenegro’da yaşam diğer Avrupa ülkelerinden çok daha ucuz. Fiyatlar kışın dramatik bir şekilde düşüyor, turist sezonunun açılması ile birlikte yazın yükseliyor. Yine de markette çok güzel bir şişe şarabın fiyatı 3-4 €’dan başlıyor, etin kilosu 4-5 €. Montenegro’da kira fiyatları aylık 250-350 € gibi küçük bütçelerden başlıyor. 3 kişilik bir ailenin yaşaması için aylık yemek 250 €, ulaşım 150 €, elektrik, telefon vb. giderler 150 € gibi tutmaktadır. Ortalama yeni bir araba 15.000 €. Montenegro’da iyi işleyen bir sağlık sistemi mevcut. Sağlık sektöründe devlet ve özel hastaneler bulunuyor. Sosyal sigorta primleriniz ödeniyor ise bütün devlet hastaneleri sizin için ücretsiz. Montenegro’da özel ve devlet okulları bulunuyor. Devlet okulları ücretsiz. Eğitim sistemi eski Yugoslavya döneminden kaldığından yüksek kalitede. Ülkenin her dalda üniversiteleri ve meslek okulları mevcut. Ülkede yabancılar için ingilizce eğitim veren ücretli yabancı okullar da bulunuyor.

EN ÇOK ZİYARET ALAN ŞEHİRLERİ

Podgorica, Kotor, Budva, Tivat, Centinje, Niksıc, Herceg Novi, Zabljak

İKLİM / HAVA DURUMU

İklim farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Yüksek bölgelerde sert, vadilerde ise ılıman iklim görülür. Yazlar kuru ve sıcak, kışlar nemli ve bol yağışlıdır.

NE ZAMAN GİDİLİR?

Seyahat etmek için en uygun dönem Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

ÜLKE MUTFAĞI / NE YENİR NE İÇİLİR?

Osmanlı mutfağıyla benzerlik göstermektedir. Et çeşitlerinin yanı sıra deniz ürünlerinin de önemli bir yeri vardır. Jambon, peynir çeşitleri, mantar ve donut çok tüketilen yiyeceklerdir. İçecek olarak Karadağ şarapları oldukça lezzetlidir.

MONTENEGRO’DA GEZİLECEK YERLER

PETROVAC
Petrovac, temiz denizi ve uzun sahili ile ilgi görüyor. Şehrin tamamı, sahile kolayca ulaşabileceğiniz büyük turistik oteller ve pansiyonlardan oluşuyor. Tarihle dokunmuş diğer kent ve kasabalarına nazaran daha modern bir yerleşim yeri olan Petrovac, Akdeniz’in kalabalık otel ve sahillerinden sıkılanlar için güzel bir tercihtir.

KOTOR
Tarihi dokusu, mükemmel denizi ve sakinliği ile büyüleyici Kotor UNICEF’in koruması altındadır. Tamamını yürüyerek yaklaşık üç saatte gezebilirsiniz.

VİRPAZAR VE SKADAR GÖLÜ
Balkanların en büyük gölü olan Skadar, Arnavutluk’la Karadağ arasında da sınır oluşturuyor. Gölü gezmek için Vir kıyısından kalkan tekneleri kullanabiliyorsunuz.

Gölün içinde Osmanlıların sınır için inşa ettiği daha sonrasında hapishane olarak kullanılan Grmožur kalesi var. Bir kısmı Nilüfer çiçekleri ile kaplı olan gölde çok çeşitli balık ve kuşlar mevcuttur.

RİJEKA CRNOJEVİCA
Skadar gölünün bir başka kıyısıdır. Burada yerleşimden çok restoran ve kafeler bulunmaktadır.

PERAST
Kotor’dan arabayla 15 dakika uzaklıktaki bu tarihi yerleşim yeri de görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Kentin içinde yaya olarak gezebiliyor, inanılmaz güzel tarihi binalarının yanı sıra kıyıda güzel restoranlar ve kafelerde vakit geçirebiliyorsunuz.

Perast’tan, tekne ile kente çok yakın olan iki küçük adaya da ulaşabiliyorsunuz. Adadaki kilise, vebadan korunmak için yapılmıştır.

Karadağ ( Montenegro ) Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yenir ?

Avrupa’nın yeni parlayan yıldızı Karadağ diğer adıyla Montenegro, son dönemlerde bizim de ilgimizi çekiyor. Türkler’in de yeni kaçış yeri.  Bu kadar ilgi çekmesinin nedenlerini sıralarsak; vizesiz oluşu, tertemiz sahilleri, eğlence , tarihi ve doğal güzellikleri diyerek liste uzar gider.

Karadağ,  dünyanın en yeni bağımsız devleti.  Küçük bir ülke, nüfusu da yaklaşık 700.000 civarında. Eski Yugoslavya’nın 6 cumhuriyetinden de biri. 2006 yılından  beri bağımsız.  Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek ve tabii muhteşem Adriyatik denizi ile komşu.

İlginin en fazla olduğu şehirlerin başında Kotor ve Budva geliyor. Kotor, tarihi ve doğal güzelliğiyle çekerken; Budva, Adriyatik’in turkuaz rengi sularının yer aldığı uzayıp giden plajları, gece eğlenceleri ve casinolarıyla dikkat çekiyor. Bir de binlerce Euro ödeyip bir gecelik yaşayacağınız sevimli adası Sveti Stefan’dabir ayrıcalık sunuyor.

Başkenti Podgorica, diğer şehirleri kadar popüler olmasa da yakınında yer alan İşkodra Gölü doğal güzelliğiyle etkilerken , şehirde yer alan manastır ve tarihi yapılar da ilgi çekici.  Diğer şehirleri ise Bar, Tivat, Cetinje. Özellikle eski başkent Cetinje’degörülmesi gereken tarihi şehirlerden biri. Biraz Osmanlı’nın izlerini sürelim derseniz Bar’a da uğramadan dönmeyin.

Gördüğünüz gibi Karadağ’a gelmek için birçok neden var. Deniz tatili yapalım derseniz Adriyatik’in turkuaz rengi suları sizi büyülerken; aynı zamanda doğal güzellikler ve tarihin havuzunda yüzmek için de doğru yerdesiniz. Buraya en az bir haftanızı ayırmanız gerekiyor.

 

NASIL GİDİLİR?

Hava yoluyla yaklaşık bir saat yirmi dakika uzaklıkta yer alan ülkeye direk olarak THY uçuyor. Her gün belli saatlerde uçuş mevcut. Özel günlerde oldukça yüksek fiyatlara bilet bulurken,  diğer zamanlarda da pek altta kalır değil. Daha ucuz uçuş tercih ederseniz o zaman aktarmalı olanları tercih etmelisiniz. THY İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Podgorica’ya uçuyor. Ülkede iki havaalanı var. Podgorica, Budva ve Kotor’a biraz uzak olmasına rağmen Tivat Havaalanı oldukça yakın. Maalesef Tivat’a Türkiye’den direk uçuş yok.

Aktarmalı uçuş tercih ederseniz Air Serbia’yı tercih edebilirsiniz. Podgorica’ya uçuşlar biraz yüksek ancak Tivat’a oldukça uygun fiyatta uçak bileti bulabiliyorsunuz.

Bir Balkan turu yapıp bir de Karadağ’a uğrayalım derseniz; Hırvatistan’ın Split ve Dubrovnikşehirlerinden,  Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dan otobüsle de gidebilirsiniz. Treni tercih ederseniz Sırbistan’ın başkenti Belgrad’an ulaşım var.

Birçok seçeneği bir arada bulacağınız SKYCANNER’dan   Podgorica’ya  ya da Tivat  uçuşlarına üzerini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

NELER YENİR?

Taze  deniz ürünleri ilk sırayı almalı. Ancak hamur işleri de çok lezzetli. İtalya’daki yediğiniz pizzalardan daha lezzetli ve daha ince hamurlu olanlarını  burada yiyeceksiniz. Çeşitli salatalardan, zengin makarna çeşitlerine kadar lezzet durağındanız.

 

NEREDE KALINIR?

Günübirlik ziyaretçilerin dışında konaklamak için geldiyseniz kalacağınız yerler   şehre göre değişiyor. Budva’yı tercih ederseniz, seçenek çok, fiyatlarda makul. Apartlardan tutun da bol yıldızlı otellere kadar zengin seçenek var. Kotor, daha mistik ve tarihi bir havada doğal güzellik harikası. Old town bölgesinden başlayıp, körfez kıyısı boyunca  butik oteller yeralıyor. Sveti Stefan Adası’nın dışında konaklama pek cep yakmıyor.

KOTOR ve BUDVA’DA GEZİLECEK YERLER

Dört günlük tatilimizde sizin için Kotor ve Budva’yı gezip, dolaşıp, deneyimledik. Kotor ve Budva gezi yazılarımızı da üstlerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

SON

Montenegro ( Karadağ) demek fiyortlar demek. Bol bol yüzmek güneşlenmek demek. Gezi listenizin ilk sırasına hemen yazmalı bu tarihi ve doğal güzelliği canlı yaşamalısınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir