Muğla Gezilecek Yerler

Tatil denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden biri olan Muğla deniz, kum ve güneş üçlüsü haricinde tarihi dokusu ile de insanların ilgisini çekmektedir. Muğla’da bulunan tatil beldelerinin çoğu aynı zamanda antik kentlere de ev sahipliği yapan beldeler olmaktadır. Bundan dolayı Muğla turizm sektörü için kendisini daha özel bir konuma da sokmaktadır. Muğla’da bulunan tarihi yerler, doğal güzellikler ve yazın vazgeçilmezi plajları Muğla gezilecek yerler listemizde bulabilirsiniz.
Ölü deniz
Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölü deniz 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı ünvanını almıştır. Çarşaf gibi terimi kullanılan Ölü Deniz’ de diğer yerlerde rüzgar sonucu büyük dalgalamalar olsa bile burada deniz son derece sakin ve dalgasız olarak durmaktadır.
• Saklıkent Kanyonu
Kalkerli bir arazi yapısına sahip olan Saklıkent Kanyonu, sular ile aşınması sonucu fay çatlamalarından yardım etmesi sonucunda kanyon haline gelmiştir. Kanyona direk olarak giriş yapmak mümkün değildir. Çünkü kanyon girişinde çok şiddetli bir şekilde akan su bulunmaktadır. Kanyona girişin yapılabilmesi için özel yapılmış olan köprüden geçilmesi gerekmektedir. Doğa harikası teriminin anlam bulduğu kanyona gittiğiniz zaman hem hoş vakit geçirebilir hem de doğa ile iç içe olabilirsiniz.
Aktur Tatil Köyü
Şirin bir köy olan Aktur Köyü, Marmaris yolu üzerinden Datça tarafına giderken sol tarafta kalmaktadır. Köyde kamp alanları, iki koy ve birkaç adet şirin restoranları bulunmaktadır. Bölgede bulunan 2 koydan birisi büyük diğeri ise küçüktür. Büyük olan koy geniş olmasından dolayı fazlaca rüzgar alırken küçük koy ise oldukça sakindir. Herkesin birbirini tanıdığı oldukça samimi olan köyde aynı zamanda kır kahvesi, Pazar alanı ve tiyatro da bulunmaktadır. Gün geçtikçe gelişen köyde sadece ev sahipleri değil oraya karavan ve çadırları ile gidenlerde güzel bir tatilin tadını çıkarmaktadırlar.
• Knidos Antik Kenti
Geçmiş zamanlar da bilim ve mimari alanda oldukça gelişmiş olan kentte aynı zamanda ikinci en büyük tıp alanı kurulmuştur. Günümüzde ise ziyaretçilerin yoğun olarak geldiği Knidos Antik Kenti berrak ve serin sulara sahip bir koyun birleşiminden oluşmaktadır. Oldukça uzun bir iskeleler ye sahip olan kentte iskelenin sonuna yabancı ülkelerden gelen turistler teknelerini bağlamaktadırlar. Sahilde sadece bir adet restoranın bulunduğu kentte enfes balık ve ızgaraların tadına bakabilirsiniz. Knidos Antik Kenti içerisinde kesinlikle görülmeye değer olan Afrodit Tapınağını ziyaret etmeyi unutmayın.
• Kleopatra Adası
Adını Kleopatra ile alakalı olan bir efsaneden alan Kleopatra Adası aynı zamanda Sedir Adası olarak da bilinmektedir. Güzel ve temiz bir denizi olan ada Muğla’nın Ula ilçesinde bulunmaktadır. Üçlü ada grubunun en büyüğü olan ada ile alakalı Kleopatra efsanesinin ise sadece bir düzmecede ibaret olduğu söylenmektedir.

• İztuzu Plajı
Henüz keşfedilmemesinden dolayı çok fazla turistin bulunmadığı İbuzu Plajı’nın en önemli özelliği keskin bir şekilde tatlı su ile deniz suyunu ayırmasıdır. Bu türden plajları Dünya’da çok nadir olarak rastlanılmaktadır. Plajın etrafında caretta caretta kaplumbağaları yaşamaktadır. Bundan dolayı da plajın ismi halk arasında Kaplumbağa Plajı’dır. Plajın etrafında aralı olan kaplumbağaları tedavi edebilmek için bir merkez bulunmaktadır.
Kabak Koyu
Fethiye ilçesinde bulunan Kabak Koyu masmavi denizi ile harika bir tatil fırsatı sunmaktadır. Bölgede herhangi bir otelin bulunmamasından dolayı çadırınızı yüklenip rahatlıkla gidebileceğiniz bir yerdir. Dolmuştan indikten sonra yürüme mesafesinde olan koyda 3 adet kamp bulunmaktadır. Bu kamplardan herhangi birine kayıt yaptırarak konaklamanız mümkün olmaktadır. Kabak Koyu doğa ile baş başa kalmak isteyenler için harika bir fırsattır.
Köyceğiz
Muhteşem bir manzaraya sahi olan Köyceğiz adını Köyceğiz gölünden almaktadır. Buraya gittiğiniz zaman Köyceğiz’deki muhteşem manzarayı görebilir ve aynı zamanda Kaunus kentini gezebilirsiniz.
Bodrum Kalesi
Bodrum’un tam anlamıyla imgesi haline gelmiş olan kale günümüzde Sualtı arkeoloji müzesi olarak hizmet vermektedir. 1406 yılında şövalyeler tarafından yapımı başlanılan Bodrum Kalesi’nde farklı ülkelerin isimlerini alan kaleler bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir