Muğla Gezilecek Yerler 2024

Muğla gezi rotaları

Yaz yaklaşırken tatil planları yapanlar için Türkiyenin en güzel şehirleri arasında olan Muğla’da gezilecek 10 yeri akıllarınıza kazımak istedik.

Tatil dendiği zaman aklımıza ilk gelen yerler daima Borum, Marmaris, Fethiye ve Datça olmaktadır. Bu muhteşem yerlerde denize girmek, güneşin ve kumsalın tadını çıkartmak bir başkadır. Muğla bölgesinin bir diğer güzel yanı ise birçok hem tarihi hem de hoş tatil bölgelerine ev sahipliği yapıyor. Muğla’da yer alan tatil beldelerinin birçoğu tarihi antik kentlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebep ile bölge turizm açısından farklı bir önem kazanmaktadır ve Muğla’da gezilecek yerler listesi ile tatil öncesi gezi listenizi hazırlamanızda size faydalı olacaktır.

Sakin plajları, renkli ortamları ile beraber son derece keyifli olan bu yerde gezerken huzur bulabileceğiniz yerleri sıralamaya başlayalım.

Muğla Gezilecek Yerler 2019

Bodrum Antik TiyatrosuBodrum Antik TiyatrosuKlasik Çağ Bodrum’unun günümüze gelmiş anıtsal eseri Bodrum tiyatrosudur. Tiyatro antik geleneğe uygun olarak Göktepe’nin güney yamacına yaslanmıştır. Hemen her tiyatroda olduğu gibi Bodrum tiyatrosu da üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar skene (sahne binası), orkestra (yarım yuvarlak), cavea’dır (oturma alanı). Bu tiyatro Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir. Mausolos Devrine aittir.

İztuzu Plajıİztuzu Plajı Muğla Gezilecek Yerler

Plajın en önemli özelliği kesinlik ile tatlı su ile deniz suyu arasında bulunmasıdır. Bu tip plajlara çok nadiren rastlanılmaktadır. Caretta caretta kaplumbağaları plajın etrafında yaşamaktadırlar ve zaman zaman bu plaja yumurtalarını bırakmaktadırlar. Bu sebep ile halk arasında plaja ”Kaplumbağa Plajı” da deniliyor. Plajın etrafında, yaralı kaplumbağaları tedavi etmek amacı ile yapılan bir merkez de bulunmaktadır. Çok fazla bilinmeyen bu plaj genellik ile sakindir ve çok fazla turist çekmemektedir. Bunun sebebi ise tamamen plajın henüz çok da keşfedilmemiş bir alan olmasıdır.

Turgut Şelalesi

Marmaris’teki bu şelale ormanlarla ve çeşit çeşit çiçeklerle kaplı bir bölgede bulunuyor. Doğa yürüyüşü yapmak için enfes bir konumda bulunan şelalenin civarında dinlenecek, bir şeyler yiyip içilecek tesisler de bulunuyor. Yeşile doyacağınız bu şelalenin buz gibi sularında yürüyüş sonrası serinleyebilirsiniz.

Telmessos Kaya Mezarları
Kaya mezarı, Hermepias’ın oğlu Amyntas’a ait olup M.Ö. IV. yüzyılda yapılmıştır. Telmessos Antik kentinden günümüze ulaşan en eski kalıntı grubununu kaya mezarları oluşturuyor. Tapınak biçimli bir kaya mezarı da günümüze kadar ulaşmıştır.

Telmessos Kaya Mezarları


Milas
Gümüşkesen Anıtı Muğla Gezilecek YerlerMuğla’nın en önemli ilçelerinden biri olan Milas, merkeze yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunuyor. Geçmişte Karya Uygarlığı’na ve Menteşe Beyliği’ne başkentlik yapmış olan ilçe, tarihi eserleri, her daim canlı çarşısı, antik kalıntıları ve ünü dünyaya yayılan Midas halılarıyla tanınıyor. Köklü bir tarihe geçmişe sahip olan Milas’ta Augustus (Uzunyuva) Tapınağı, eski surlardan bugüne ulaşan Baltalıkapı, Halikarnas Mozolesi’nin küçük bir modeli olan Gümüşkesen Anıtı, Osmanlı Dönemi’nden kalan Çöllüoğlu Hanı gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Antik Tiyatro

muğla bodrum gezilecek yerler

Bodrum’da Klasik çağdan günümüze kadar ulaşabilen tek yapı olan Antik Tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatroları arasında yer alıyor. 60’lı yıllarda restore edilen ve 13 bin kişilik kapasiteye sahip olan Antik Tiyatro, yılın belirli dönemlerinde çeşitli festivallere ve konserlere ev sahipliği yapıyor. Eski çağlarda Dionysos uğruna kurbanlar verilen Antik Tiyatro’da tarihten izler bulabilirsiniz.

Yeşilyurt

yeşilyurt muğla ile ilgili görsel sonucu

Belde, dokumacılığı ile ünlü. M.Ö. 1500 yıllarına kadar uzanan Pisye antik kentinin izlerini taşır. Pisye Akropolisinin bulunduğu tepe, Yeşilyurt Kasabasının 1,5 km. kadar güneyindedir. Burada bazı temel ve duvar kalıntıları vardır. Ayrıca kasabanın kuzeyinde 2 km. kadar uzağında bulunan, geliş yolunuzun eteğinden dolandığı tepecik üzerinde, halkın Aslanlı dediği yer, toprak çanak, çömlek kırıntısı ile doludur. Hatta tek tük ilk çağ yapılarından kalma işlenmiş taşlar görülmektedir. Burada belki de İlkçağ kentinin bir dış mahallesi vardı.Kasaba içinde, hatta eski yapılarda, cami duvarı gibi olağan yerlerde, İlkçağ kenti yapılarından devşirme parçalara pek az da olsa rastlanılmaktadır.

Köyceğiz Gölü

Tektonik bir çukurun içine su birikmesiyle ve Dalaman çayının etkisiyle alüvyonlarla oluşmuş bir göldür. Burada ‘Sülüngür’isminde tatlı-tuzlu suyun karıştığı ‘Lagün Gölü’mevcut. Bu göl Kefal balığının yumurtlama yeri.

Bu göl içerisinde 8 ay boyunca su kayağı yapabilirsiniz. Hatta bazı kürek takımlarının uğrak yerlerinden biri.

Sultaniye Kaplıcaları

Ülkemizin en yüksek radyoaktivesi olan ideal kaplıcalardandır. Romatizma, siyatik, cilt ve kadın rahatsızlıklarını iyileştirmeye birebirdir. Ancak en önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici olmasıdır.

Kaunos Antik Kenti

Antik kente gidebilmeniz için Dalyan tarafından tekneye binmeniz şart. Tekne gezisi sonrasında 10 dakikalık bir yürüme ile Antik Kent’e ulaşabilirsiniz. Kaunos, denizin alüvyonlarla dolması sonucu liman özelliğini yitirmiştir.

Sarıgerme PlajıSarıgerme-Plajı-muglaDört mevsimin yaşandığı Türkiye’de özellikle yaz turizminde önemli bir noktadır Muğla. İlçesinden köyüne birçok turistin akın ettiği şehir birbirinden güzel plajlarıyla gelen herkesi dinlendirmektedir.

Muğla’da tatil yapmayı planlıyorsanız, Sarıgerme Plajı’nın muhteşem manzarasında ve tertemiz sularında vakit geçirmeyi sakın unutmayın. Ortaca’da bulunan plaj, eski adı Osmaniye olan Sarıgerme Köyü’ndedir ve aynı zamanda Mavi Bayraklı plajlarımızdan biridir.

Aktur Tatil Köyü

Aktur Tatil Köyü Muğla Gezilecek Yerler

Marmaris yolu üzerinden Datça’ya doğru ilerlerken sol tarafınızda kalan bu tatil köyü son derece sakin ve şirin bir yerdir. Kamp alanı, kendine has evleri, birkaç restoranı ve iki koyu ile son derece şık bir tatil köyü oluşmuştur. Bölge de iki adet koy bulunmaktadır. Bunlar büyük koy ve küçük koy olarak adlandırılırlar. Büyük koy, daha geniş olmasından dolayı daha fazla dalga alırken küçük koy daha sakindir. Kır kahvesi, tiyatro ve pazar alanı bulunmaktadır. Herkesin birbirini tanıdığı samimi ve şirin bir ortam vardır. Sadece ev sahipleri değil aynı zamanda karavan veya çadır sahiplerine de son derece hoş bir tatil imkanı sunulmuştur. Bölge de yer alan motel ise kampın içerisindedir. Bölge gün geçtikçe gelişmektedir.

Kelebekler Vadisi

muğla fethiye gezilecek yerler

Akdeniz Bölgesinin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ’ın eteklerini süsleyen Kelebekler Vadisi, ülkemizin en güzel 10 doğal güzelliğinden biri. Doğal güzellikleri nedeniyle 1995’te birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş vadi ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden biri.Adını içinde barındırdığı seksenden fazla kelebek türünden alıyor. Ancak gidince her yerde uçuşan kelebekler beklemeyin, sezonda vadinin derin noktasındaki nehir ve şelaleler civarında görülebiliyor. Denize girmek, kamp yapmak için ideal. Ölüdeniz’den kalkan teknelerle gidilebiliyor.

BodrumBodrum Kalesi Muğla Gezi Rehberi

Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden biri. Üç tarafı Ege Denizi ile çevrili olan kent, Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Akyarlar, Karaincir gibi birbirinden güzel tatil beldeleriyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Antik çağda Halikarnassos adıyla anılan Bodrum’da yine aynı dönemde inşa edilen ve Dünya’nın Yedi Harikası’nın arasında yer alan Halikarnas Mozolesi (Mausoleum Halikarnassos) bulunuyor. Masmavi denizi, bembeyaz evlerin ve ertemiz plajlarının yanında Bodrum’da Rodos Şövalyeleri tarafından yapılan ve günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren Bodrum Kalesi, Deniz Müzesi ve ünlü sanatçı Zeki Müren’in eşyalarının sergilendiği Zeki Müren Sanat Müzesi mutlaka görülmeli.

DalamanDalaman Muğla Gezilecek Yerler

Muğla’nın en güneydeki ilçesi olan Dalaman, Akdeniz ve Ege Bölgeleri arasındaki geçiş noktasında yer alıyor. Fethiye Körfezi ’ne paralel uzanan dağlık bir alan üzerine kurulu olan ilçe, koyları yeşil doğası ve güzel deniz manzarası ile meşhur. Dalaman Havalimanı sayesinde özellikle transit geçişler için sıklıkla kullanılan Dalaman, sahip olduğu benzersiz doğal güzellikleriyle doğayla baş başa bir tatil yapmak isteyenler için oldukça güzel bir alternatif. Yolunuz Dalaman’a düşerse çam ağaçlarıyla çevrili muhteşem manzaralı Gökgemile ve Sarsıla Koyu’nu, antik kent kadar meşhur Yaka Köyü’nü, rafting yapmak isterseniz de Dalaman Çayı’nı ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir