Muğla Gezilecek Yerler I Gezi Planım I BafaGölü I Kapıkırı Köyü I İncirliin Mağarası

Hereklia-Kapıkırı: Kent bu günkü Kapıkırı
Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas’a 39 
km. uzaklıktadır. Kent, antik çağda Ege Denizi’nin bir uzantısı olan Latmos Körfezi’ne sahipti. Ancak Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla dolması sonucu körfez bu günkü Bafa Gölü’ne dönüşmüştür.M.Ö 1. yy’da denizle ilişkisinin kesilmesi üzerine eski önemini kaybeden Herakleia ulaşımdaki güçlük nedeniyle Hrıstiyan keşişlerin bir gizlenme yeri olmuştur. Çok engebeli ve kayalık bir arazi üzerine kurulan antik kentin etrafı 65 kule ile takviye edilen 6.5 km uzunluğunda sur ile çevrilmiştir. 🌏

BAFA GÖLÜ

Muğla’nın Milas İlçesi sınırları içinde yer alan Bafa Gölü, 2000 yıl önce denizdi. Antik çağlarda Ege Denizi’nin bir koyu olan Bafa Gölü’nün denizle bağlantısı Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla kesilmiş ve koy, göle dönüşmüş. Gölün etrafı zeytin ağaçları ve çamlarla çevrili. Civarda yapılacak aktivite çok. Kuşları izlemek isterseniz, sabaha karşı sandalla gölde açılıp ağır ağır yol alın. Uluslararası önemli kuş alanları listesinde ilk sıralarda yer alan göl ve çevresinde, nesli tehlike altında olan Cüce Karabatak ve Deniz Kartalı gibi kuş türleri ürüyor. Bafa’da konaklamak isterseniz, Kapıkırı Köyü bunun için de uygun. Burası İzmir-Bodrum yolu üzerinden görünmüyor, ana yoldan dikkatlice bakınca küçük bir tabela köyü işaret ediyor.

AY TANRIÇASININ AŞK YUVASI

 Efsaneye göre çoban Endymion, Beşparmak Dağları’nda sürülerini otlatırmış ve kavalından başka bir varlığı yokmuş. Issız dağlarda gündüz kavalını üflerken, gece sere serpe uyurmuş. Öyle derin uyurmuş ki, Ay Tanrıçası Selene her gece gelip delikanlının üzerine eğilir, onu ışığıyla sarıp, öpermiş. Ama Selene çok mutsuzmuş, çünkü ölümlü bir insanla beraber olması Zeus yasalarına göre imkânsızmış. Onlar da gizli gizli buluşurlarmış. Efsaneye göre iki âşık hâlâ geceleri Bafa kıyılarından yükselen Beşparmak Dağları’nın eteklerinde buluşuyor. Bu dağlar, efsanede ayın en güzel parladığı yer olarak anlatılıyor. Çünkü Ay Tanrıçası Selene, sevdiği çobanı görmek için en güzel ışıklarını, en parlak biçimde buraya “akıtırmış…”

🌏
İncirliin Mağarası: İncirliin Mağarası Milas’ın güneybatısındaki Manastır Dağının Gökçeler Kanyonuna bakan yamacında bulunmaktadir. Mağara son derece güzel ve ilginç dev sarkıt, dikit, sütun ve damlataş havuzlarıyla kaplıdır. Toplam uzunluğu 345mdir. Tek girişi ve birçok birbirleriyle bağlantılı salonları vardır. Mağarada gezilebilecek kısım 155mdir. Bazı bölümlerine yarasaların korunması ve doğal hayatı bozulmamasi için girişler kapatılmıştır. Mağaraya giriş 10tl. Max. 20 kişilik gruplar halinde içeri alıyorlar. İçeride en son salon harici fotoğraf çekmek yasak. Serbest yerlerde ise flash kapalı fotoğraf çekmek serbest. Nedenini sorduğumda yarasaların rahatsız olup saldırganlaşmasın diye cevap aldim.
🌏
Gökçeler Kanyonu: Gökçeler Mahallesi Mevkiinde bulunan Gökçeler Kanyonu, Karacahisar Mahallesi Suçıkan mevkiinden başlayıp, Gökçeler Mahallesi’ne kadar yaklaşık 8 km. uzunluğundadır.Kanyonda yer yer arkeolojik buluntulara rastlanmıştır. Gökçeler Kanyonu, Fesleğen Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içinde olup, asırlık zeytin, ceviz, incir ve çınar ağaçları, maki (sandal, sakızlık, akçakesme, defne) bitki örtüsü ve kızılçam ağaçları ile kaplıdır. Kanyonda özel olarak doğa yürüyüşü, tırmanış ve mağara gezileri yapılıyormuş. 30 adet mağara bulunmaktadır. İrili ufakli cüce yarasa cinsine ev sahipliği yapıyor. Kanyonu tepeden gören teras kafe var ve fiyatlari gerçekten oyle biyer için normal hatta ucuz diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir