Mükemmel Deniz, Kusursuz Eğlence: Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi 2024

Hemen yanı başımızdaki yavru cenneti keşfetmeye hazırlan. Kıbrıs gece hayatının ününü mutlaka duymuşsundur. Bu sevimli ada, aynı zamanda denizi ve doğal güzellikleriyle de sana tüm yılın stresini atabileceğin bir tatil deneyimi sunuyor.

Kıbrıs Tatili Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Bu yaz tatilinde düşük bütçeli bir seyahate çıkmak istersen Kıbrıs tatil fırsatlarını düşünmeye başlayabilirsin. Öncelikle en ucuz Kıbrıs uçak bileti için Pegasus’ta seçeneklere göz at. Kıbrıs uçak biletini ayırdıysan sıra Kıbrıs gezin için gerekli bilgileri öğrenmekte. Başlıyoruz:

  • Kıbrıs’ta 1 adet havalimanı bulunuyor o da Lefkoşa’ya 23 kilometre uzaklıkta bulunan Ercan Havalimanı. Gideceğin şehir için bir transfer aracı ayarlaman ya da toplu taşımadan yararlanman gerekecek. Girne 43 km, Gazimağusa 50 km, İskele 47 km, Güzelyurt ise 56 km uzaklıkta.
  • Yolculuğunu dış hatlar terminalinden yapacaksın ama KKTC, Türkiye tarafından bağımsızlığı tanınan bir ülke. Yani orada Türk bankaları çalışıyor ve alışverişte Türk Lirası kullanılıyor.
  • KKTC seyahatin için pasaporta ihtiyacın yok. Sadece kimlikle gidebiliyorsun. Pasaportla da giriş yapabilirsin ama bu pek tavsiye edilmez. Pasaportunda KKTC giriş çıkışı olan yolcular daha sonra Yunanistan vizesi başvurularında sorun yaşayabiliyorlar. Bu arada uçuşlarında yurt dışı çıkış harç pulu ödemen gerekmiyor.
  • KKTC’de toplu taşıma pek gelişmiş değil. Taksi ücretleri de pahalı. KKTC ulaşımı konusunda pratiklik ve konfor bekliyorsan Pegasus araç kiralama servisini kullanabilirsin. Kıbrıs’ta trafik soldan akıyor. Yani araçların direksiyonu sağda.
  • KKTC tatilinde musluk suyu içmeni önermiyoruz.
  • KKTC hava sıcaklığı, yazın yüksek rakamlara ulaşıyor. Kıyafetlerinin hepsi ferah ve hava alışverişine izin veren kumaşlardan yapılmış olursa iyi olur.

Kıbrıs Gezi Programı Fikirleri

Kıbrıs, tam bir eğlence kenti. Dünyanın birçok yerinden gezginler, Kıbrıs gece hayatını ve birbirinden renkli Kıbrıs diskolarını keşfetmek için tüm yıl boyunca buraya akın ediyor. Sıcak sezonlarında Kıbrıs otellerinde yer bulmak zor olabiliyor. Kıbrıs seyahati için gezi planını erken yaparsan daha iyi fiyatlarla bütçeni oluşturabileceğin gibi otellerde de yer bulman kolaylaşır.

Kıbrıs denizleri, AB komisyonu tarafından düzenlenen raporlara göre % 99 temiz ve mavi bayraklı. Yani Kıbrıs’ta her yerde denize girebilirsin. Kıbrıs’ın en iyi plajlarını keşfetmek istersen buraları mutlaka gör: Altınkum Sahilleri, Glapsides, Yavuz Çıkarma Plajı, Alagadi Plajı ve Yeşilırmak Plajı. Yeşilırmak Plajı’na gidersen dünyanın en büyük asmasını göreceksin, şaşırma!

Akdeniz’in en güzel sahillerine sahip Kıbrıs’ın tarihini keşfetmek istersen karşına pek çok seçenek çıkacak çünkü burası tam bir kültür şehri… Çok eski zamanlardan beri deniz rotaları için ideal bir liman olmuş Kıbrıs, büyük medeniyetler tarafından her zaman desteklenmiş ve sanat eseri yapılarla adanın mimari dokusu zenginleştirilmiş.

Kıbrıs’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kıbrıs’ta gezilecek yerleri keşfetmen için Gazimağusa’dan başlayabilirsin. Famagusta olarak da bilinen bu bölge, Güney Kıbrıs’ın birçok tarihi yerini içinde barındırıyor.

KKTC seyahatinde kültürel bir tura çıkmak istersen görmen gereken ilk yer Salamis Antik Kenti. MÖ 11. yüzyıla tarihlenen Salamis Antik Kenti, Hz. İsa’nın havarilerinden biri olan Aziz Barnabas’ın vaazlarına tanık olmuş zamanında… Aziz Barnabas’ın hatıralarına bir göz atmak için rotanı Barnabas Kilisesi’ne çevirebilirsin. Tarih boyunca ateşli tartışmalara neden olmuş Barnabas İncili’ni yazan Aziz Barnabas, Kıbrıs’ın en ünlü tarihi simalarından…

Kıbrıs’ta tarihe tanıklık etmek için görmen gereken diğer iki yer Namık Kemal Zindanı ve Venedik Sarayı. Tarihin en başarılı deniz tacirleri Venediklilerin baskın olduğu dönemden önce Lüzinyanlar tarafından yaptırılan saray, Kıbrıs krallarının ikameti olmuş. Venedikliler tarafından hükümdarlıklarına son verilen Lüzinyanlar, kökeni Kudüs’ün eski kralı Fransız Guy de Lusignan’a dayanan soylu bir aileymiş. Yapıya neden Venedik Sarayı denildiğini ise yerliler bile bilmiyor.

Kıbrıs kültür turunda başka nereleri görebilirim diye düşünüyorsan bu yerleri Kıbrıs seyahat rehberine not al: Lala Mustafa Paşa Camii, Aziz Nicholas Katedrali, Bellapais Manastırı, Barbarlık Müzesi, Girne Kapısı, Büyük Han, Mavi Köşk ve Batık Gemi Müzesi…

LEFKOŞA’DA GEZİLECEK YERLER

Lefkoşa şehri Kuzey Kıbrıs Rum kesimindeki Ercan Havalimanından 24 km uzaklıkta bulunuyor. Yani tam sınırda. Lefkoşa’nın en büyük özelliği Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk kesiminin de başkenti olması. Bu ne mi demek? Lefkoşa her iki ülkenin de başkenti demek oluyor. Dünyanın tek bölünmüş başkenti! Adanın en büyük şehri Lefkoşa Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik, siyasi ve kültürel merkezidir.

Arab Ahmet Mahallesi : Lefkoşa’nın en huzurlu en renkli en çok vakit geçirilmesi gereken yeridir. Tam sınırda bulunan mahalledeki evler Lefkoşa’nın güney kesimini görmektedir. Buradaki evlerin önünden geçerken yerlilerin evlerin önünde oturduğunu göreceksiniz. Çekinmeden yanlarına gidin, hallerini hatırlarını sorun. Zaten siz detaya girmeden onlar tüm sıcak kanlılığıyla size hayat hikayelerini anlatacaklardır. Belki de Kıbrıs’ı sevmemizin bir diğer nedeni de insanların içten  ve misafirperver olmalarıydı.

Mahalle adını Osmanlı’nın Lefkoşa’yı alırken görevli olan Kıbrıs valisi Arab Ahmet Paşa’dan almıştır. Osmanlı’dan önce daha çok Ermenilerin oturduğu bölge olan Arabahmet mahallesi Ermeni mahallesi olarak bilinirmiş.

Lokmacılar Çarsışı : Kuzey ve Güney Kıbrıs geçiş noktasıdır. Hemen hemen pek çok Kıbrıs vatandaşı iki ülke arasındaki geçişlerini buradaki sınır kapısından gerçekleştiriyorlar. Minicik bir çarşı olmasına rağmen oldukça kalabalık ve her yerde dükkanlar vardır.

Büyük Han : Lefkoşa’daki en önemli Türk eserlerinden biri Büyük Han’dır. Han Osmanlı Valisi Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafında 1572 yılında yaptırılmıştır. Genel olarak kervansarayların bir ana kapısı varken Büyük Han’ın aksine artı bir girişi daha vardır. Bursa şehrinde Kozahan’a giden var mı bilmiyoruz ama Büyük Han’ı görür görmez aklımıza Kozahan geldi. Neredeyse aynı mimariye sahip Büyük Han avlusunda oturup çay-kahve molası için en ideal ve huzurlu yerlerden bir tanesidir.

Selimiye Cami (St. Sophia Katedrali) : Gotik mimariye sahip yapı Kıbrıs’ın en büyük ibadethanesidir. Kıbrıs’taki önemli kiliselerde Lüzinyan kralları taç giyme töreni yaparmış. St. Sophia Katedrali de onlardan biriymiş.

1373 yılında Cenevizlilerin ardından 1426 yılında Memlüklerin yağmalaması ve üstüne yaşanan depremle yapı ciddi zarar görmüştür. 1491 yılında yaşanan depremler sonucu bir bölümü yıkılan katedral Venedikliler tarafından onarılırken, eski Lüzinyan kralı II.Hugh’un mezarı ortaya bulunmuştur. Bozulmamış durumda olan cesedin başında altın bir taç, üzerinde de altından eşya ve belgeler bulunmuştur. Katedral Fransız mimar ve ustalar taafından inşa edilen orta çağ mimarisinin örneklerindendir.

Barbarlık Müzesi : 1963 yılı 24 Aralık gecesi yaşanan katliamın izlerini göreceğiniz evdir burası. Rum çeteler tarafından silahlarla saldırıp evdeki insanların vahşice öldürüldüğü ve bunun üzerine müze yapılan yerdir. Saldırı sonrasında bölgede bulunan muhabirlerin haberleri şöyledir.

Daily Express : Bu gece son 5 gün içinde 200-300 kişinin vahşice katledildiği Lefkoşa’nn kuaşılmış Türk semtine girdik. Buraya giren batılı gazeteciler olarak, anlatılması mümkün olmayan çok korkunç manzaralar gördük. O kadar korkunç bir dehşet ki insanların yüzünde gözyaşlarının ötesinde şaşkına dönmüş bir vaziyette ve  gözyaşlarından daha korkunç olan kontrolsüz ve neşesiz bir gülümseme ifadesi görülmekteydi. “Rene Mac Coll and Daniel Megaechie”

The Times : Cumhurbaşkanı Makarios’un dünkü açıklaması korkunç derece sorumsuzcaydı. Makarios ilk demecinde İngiltere, Yunanistan ve Türkiye arasındaki Garanti ve İttifak anlaşmasını sona erdirme kararı aldığını ifade etmiştir. İkinci demecinde ise bu kararı niyet deklarasyonuna çevirdiğini beyan etmiştir. Bu sulandırılmış şekli bile ortamı barut fıçısına çevirdi.

Le Figaro : Bir evin banyosunda babaları bir Türk subayı olduğu için öldürülen üç küçük çocuk ve annelerini gördüm

Bu yaşanan vahşetin üzerine eli silah Türkler mücahit olmak için sıraya girmiştir. 1963 gecesi sadece bu eve değil pek çok yere saldırılar gerçekleşmiştir. Ve bu gün tarihe “Kanlı Noel” olarak geçmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir