Nagazaki’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?
Nagazaki çok sayıda etkileyici manzaraya ve tarihi yerlere sahip bir şehirdir. Yani, Japonya’nın etrafında seyahat ederken, Nagazaki’ye uğramak için bir çok neden bulabilirsiniz. Inasa Dağı’nda, dünyanın en iyi üç gece manzaralarından birine şahit olabilirsiniz.
Nagazaki Barış Parkı zorlayıcı bir yerde ama atom bombasından önce ve sonra hayata göz açıcı bir bakış sunuyor ve Savaş Gemisi Adası’na denizaşırı turistler tarafından ziyaret edilecek yerden, en çok aranan yerlerden biri olarak sık sık bahsedilmektedir ve bunlar gibi görülmesi gereken onlarca turistik alan sahip bir şehire kesinlikle uğramalısınız.
Gezilecek Yerler
Japonya ve dünyanın en iyi 3 gece manzaralarından birine sahip olan dağın gözlem güvertesinden Nagasaki Limanı’nın muhteşem gece manzarasını seyredebilirsiniz. En dikkat çeken özelliği, 360 derecelik büyük panoramik manzaraya sahip olmasıdır.
Hakodate Dağı ve Kobe’deki Rokko, Japonya’nın en iyi üç gece manzarasına sahip diğer yerlerdir ve bunlar arasında Inasa’nın gözlem güvertesi en ünlü olanıdır. Ayrıca 2012 yılında Hong Kong ve Monako ile birlikte dünyanın en iyi 3 gece manzaralarından biri seçilmiştir.
Nagasaki Flemenk Yokuşu
Nagasaki, çok sayıda yamaçtan oluşan bir şehir olarak bilinir. Kent, dağlarla çevrilidir ve bu dağların kenarlarında birçok özel ev bulunmaktadır. Ülkenin Edo döneminin sonlarında 1858’den itibaren Avrupa ve Amerika’dan gelen birçok insan Nagasaki’de yaşamaya başlamıştır.
Oura Koğuşu ve Dejima’nın Higashi-Yamate ve Minami-Yamate alanları kendi kendini yöneten bölgeleri temsil ediyor ve bu bölgelerde yer alan yokuşlar, Nagazaki ziyaretinizde görmeniz gereken tarihi yerler arasında yer alır.
Nagazaki Çin Mahallesi
Nagasaki’deki Chinatown, Yokohama ve Kobe ile birlikte Japonya’nın üç büyük Chinatown’undan biridir. Her dört yöndeki girişlerde parlak ‘chuukamon’ kapıları vardır ve bölgeye 250 metre mesafede, yaklaşık 40 Çin restoranın bulunduğu geniş bir kavşak vardır.
Çin mahallesinin kökenleri, Çin döneminden bu yana Çin’den gelen ticaret ürünlerinin depoları için inşa edilmiş olan Edo Dönemi’nin sonundaki Çin yerleşimlerinin terk edilmesi nedeniyle bu bölgeye taşınan birçok Çinli insandan gelmektedir.
Kofukuji Tapınağı
Edo Çağı’nın (yaklaşık 1600ler) başlarında, Nagazaki ticaret konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir şehir haline gelmiştir. Yabancı tüccarlar arasında çok sayıda Çinli insan bulunmakta ve altı kişiden birinin Çin’den geldiği söylenmektedir.
O dönemde, Hristiyanlığa karşı yasaklama sıkı tutulduğundan ve Çinliler arasında Hristiyanlar hakkında sorunlar olduğundan, Japonlar Budist olduklarını göstermek için birçok Çin tapınağı inşa etmek zorunda kalmışlardır. Bunlar arasında, Kofukuji Tapınağı’nın Japonya’nın en eski örneği olduğu söylenmektedir ve 1620’de açık denizlerde güvenlik ve ölenlere karşı barış için dua amacıyla kurulmuştur. Aynı zamanda vermilyon boyalı ana kapı nedeniyle “Kırmızı Tapınak” da denir.
Glover Bahçesi
Ulusal olarak Önemli Kültürel Nitelikler olarak adlandırılan Glover Bahçesi, Ringer House ve Alt House’un merkezileştirilmesi için 1860’lı yıllarda Batı tarzı binalar olarak kentin her yerinde toplam 6 tesis olarak kurulmuştur. Nagazaki’de sevilen ve orijinal hallerinde korunmuştur ve iç mekan, o zamanın yaşam tarzını göstermek için yeniden tasarlanmıştır.
Huis Ten Bosch
Huis Ten Bosch, 2013 yılından bu yana 2 yıldır yurtiçi tatil yapmak için Kyushu’nun önde gelen turistik yerlerinden biri olmuştur. 1.5 milyon metrekarelik alanı ve 6 km’lik su yolları ve yeşillikleriyle, sokakları yeniden canlandırmış bir eğlence tesisidir. 4 mevsimi temsil eden çiçeklerle çevrili Orta Çağ Avrupa’sı görünümü ile görmeniz gereken bir yerdir.
Ten Bosch, Flemenkçe’de “Ormanın Evi” anlamına gelir ve çocukların ve yetişkinlerin ilgi çekici yerlerin, müzelerin, restoranların ve otellerin tadını çıkarabileceği bir yerdir.
Nagazaki Barış Parkı
9 Ağustos 1945’te 11:02’de II. Dünya Savaşı sırasında Nagazaki’ye ABD tarafından bir atom bombası atılmış ve bir çok insan hayatını kaybederken binlercesi ise yaralanmıştır. Bombalamanın bir anıtı olan Nagazaki Barış Parkı, dünya barışını sağlamak için yapılmış önemli bir yerdir.
Yaklaşık 18.6 hektarlık bu büyük parkta, 5 bölge vardır: Hopes Bölgesi, Dua Bölgesi, Öğrenme Bölgesi, Spor Bölgesi ve savaş trajedisinin ele alındığı bölgeler olan Plaza Bölgesi, barış umutları yetiştirilmek, barışın önemi temas yoluyla gerçekleştimek ve barışın asaletini korumak adına oluşturulmuştur ve Japonya ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken özellikler taşımaktadır.
Dejima
ticaret limanı alışverişleri ile gelişmiştir. Ancak, ülke içindeki Hıristiyanlığın takipçilerinin artması ve birlikteliği, silahlı kuvvete karşı zorlu hale gelmiş ve 1634’te, Dejima’nın fan şeklindeki yapay adası, Hristiyanlığın yayılmasını önlemek için Portekiz’i bir alanda toplayıp kontrol etmek için kullanılmıştır.
Ayrıca Portekizliler ülke dışına çıkarılmış ve 200 yıl boyunca Japonya ile dış dünya arasındaki ticaret ve diplomatik bir politika olarak kısıtlanmaya devam etmiştir. Bu tarihi olayın geçtiği yapay adayı görmek isteyeceğinize eminiz.
Gunkanjima – Savaş Gemisi Adası
Kömür madenciliğinin altın çağında, insanlar nüfus yoğunluğu ile Tokyo’nun 9 katından daha kalabalık bir yaşam tarzına öncülük ettiler. Bu zamanların yaşamına dair izler, 30 yıl boyunca terkedilmiş bir adada olduğu gibi kalmıştır.
1810 yılı civarında, Hashima adasında, Nagazaki Limanı’ndan yaklaşık 30 dakika uzaklıkta tekne ile keşfedilen ve 80 yıl sonra 1890’da bulunan Mitsubishi, tüm ada için madencilik alanlarının haklarını satın almış ve kömür madenciliğine ciddi bir şekilde başlamıştır. Ada Gunkanjima olarak adlandırımıştır, çünkü şekli bir savaş gemisine benzemektedir.

Nagasaki

Eksiksiz Bir Şehir

Açık söylemek gerekirse Nagasaki’ye gelmeden önce bu kadar güzel bir şehirle karşılaşmayı beklemiyorduk. Daha önce Hiroşima‘dayken yeniden canlanmaya çalışan bir şehir bulduk. Tarihin yansımasını görebileceğiniz ve saygılarınızı sunacağınız bir şehir, ama daha fazlası değildi. Nagasaki’yi de 2. Dünya Savaşı’nda atom bombası ile vurulan diğer şehirler gibi bekliyorduk, ancak daha fazla yanılamazdık herhalde.Barış Parkı ve Atom Bombası Müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Bu iki yer, insanların üzerinde aynı duyguyu uyandırıyor. Barış Parkı’nın ortasında kocaman bir heykel, ağustos 1945’teki olayda ölen insanların hatıralarının sergilendiği kimlik ve fotoğraflarının tutulduğu bir anıt salonla birlikte ciddiyetle duruyor. Tepelik bir şehir olan Nagasaki‘de doğal bir liman bulunuyor fakat şehir merkezinden bir hayli uzakta. Ancak oraya giderseniz, oldukça uzun bir görülecekler ve yapılacaklar listesi sizi bekliyor.17. ve 19. yüzyıllar arasındaki, Sakoku’nun soyutlanma politikası boyunca Nagasaki, bölgede bulunan tek uluslararası ticaret merkezine sahipti. Ek olarak, Dejima (Japonya’nın Sakoku (dışarıya kapalılık)) politikasını izlediği döneme ait en önemli kalıntıları içerisinde barındırıyor. Bugünlerde bu ada (Dejima), anakara ile bağlantılı, ancak o dönem Hollandalı tüccarların Hristiyanlığı yaymasını önlemek için bu adada kalmaları zorunluydu. Dejima’da bulunan evler ve ambarlar, asıl yerlerinde tekrar inşaa edilmiş ve bu yerin tarihi, insanların ilgisini çekiyor.Turistlerin favori bahçelerinden biri olan Glover Bahçesi, tepelere karşı uzanır. İçerisinde Avrupa tarzında yapılmış konaklar bulunur ve koy manzarası buradan muazzam görünür. Fakat söz manzaradan açılmışken, hiçbir yer Inasa Dağı’nın manzarası kadar güzel olamaz. Japonya‘nın sahip olduğu en güzel üç akşam manzarasından biri bu dağ üzerinden seyredilir. Dağın zirvesine ulaştığınızda, 360 derecelik açıyla tüm manzara ayaklarınızın altında. Bu arada zirveye ulaşmak için araba, otobüs veya teleferik kullanabilirsiniz.Bütün bunların dışında Nagasaki, kiliselere, tapınaklara ve mabetlere sahip. Ayrıca içerisinde bir de ÇinMahallesi bulunuyor. Nagasaki Güzel Sanatlar Müzesi ise görülmeye değer yerler arasında. Fakat son olarak üzerine basarak anlatacağımız yer ise, Gunkanjima Adası. Terkedilmiş bir ada olmasına rağmen önceden kömür madeni olarak kullanılıyordu. Dünya genelinde bulunan en yoğun kömüre sahip olan maden burası. 1974 yılında maden kapatılmış. Hala Nagasaki‘den feribotla bu adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Açıkçası burayı biraz ürkütücü olarak tanımlayabiliriz.