Neden High Life iyi bir yapım?

High Life (2019)

Sanat filmi severler, ekran başına! Bilimkurgu- korku türünde karşımıza çıkan High Life’ı beğeneceksiniz.

Uzunca bir süre Twilight film serisinin ünüyle baş etmiş, oyunculuğu ile adından defalarca söz ettirmiş Robert Pattinson’ın başrol olarak karşımıza çıktığı High Life, yönetmen Claire Denis’in bir filmi. 2019 gösterim tarihli filmin beğenenleri kadar beğenmeyenleri de oldukça fazla. Bunun cinsellik ve hikâyenin anlatım amacının iyi bir ifadesi olmaması gibi sebeplerden kaynaklanması olası.

Filmin başrol oyuncusunun rolüyle arasındaki uyum, filmin atmosferine yakışır şekildeki sadeliği ile en büyük övgüyü hak eden yanlarından birisi. Robert Pattinson’ın bağımsız filmlerdeki rollerinde gösterdiği temiz oyunculuk bu filminde de omuzlarında hakkıyla taşıdığı bir özellik. Bunun sonucu, seyirciye onunki gibi bir karakterin başına geleceklere gösterdiği tepkiyi merak etmek düşüyor.

Ölüm cezasına çarptırılmış mahkûmların biyolojik deneyler içeren bir programla uzaya gönderilmesini konu edinen film oyunculuk açısından hiçbir soruna sahip değil. Filmin ilk dakikalarında öğrendiğimiz ölümcül bir deney için yolculuk yapan karakterler seyircinin de düşünmesi ve olayları sindirmesi için yavaş ilerliyor, ahlaki ve felsefi meselelerin hikâyeye yedirilmesi için vakit veriyor.

Filmin oldukça karanlık bir havası olduğunu söylemek gerek. Filmin türü ne kadar bilimkurgu ve korku olarak belirtilmişse de gerilim ve felsefeye daha uygun düşüyor. Daha sanatsal amaçlarla yapıldığı açıkça ortada olan filmde bazı sekanslar oldukça artistik ve yönetmenin seyirciyi sadece gerçek istediği anlaşılıyor.

Bazen filmin anlaşılması için bazı fikirlerin düşünülmüş olması önemlidir. High Life’ı izlemeden toplumsal ahlak, suç, doğru-yanlış, evrim, yaşama tutunma isteği, ilkel benlik gibi kavramların düşünülmüş olması gerekiyor.

Filmin olumsuz yanlarından birisi, bu kavramların üstünü çok kapatıyor ve seyirciye bakacak çok fazla şey veriyor olması. Bu şekilde olduğu için odaklanılması gereken birden fazla parçanın birleşmesi mümkün olmuyor ve bazı olaylar askıda kalıyor. Diğerleri ise zamansal karmaşanın belki de ‘amatör’ diyebileceğimiz bir şekilde kullanılması ve bazı gereksiz flashback sekanslarına sahip olması.

Şüphesiz ki izleyicilerin beğenmemesinin arkasında pek çok farklı sebep olabilir ama bizce film izlenmesi gereken kaliteli bir yapım.

Filmin ağır atmosferine ve konusuna bakılacak olursa, uykusu olanların uzak durması daha iyi olacakken, bilimle ilgilenen tutkunlar için uzayda yaşam, insan yaşamının değeri ve içgüdüsel davranışlarla ilgilenenlerin bir dakika bile düşünmeden açması gerekiyor.

Keyifli seyirler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir