New Orleans Gezilecek Yerler, New Orleans En Güzide Tatil Mekanları ve Tarihi Yerleri 2024

400 bine yaklaşan nüfusuyla ABD’nin Louisiana Eyaleti’nin en büyük kenti New Orleans aynı zamanda önce tüm ülkeye sonra da dünyaya ihrac ettiği jazz müziği ile tanınıyor. Mississippi Yanıyor filminden de hatırlayabileceğiniz şehir tamamen kendine özgü bir kültüre ve tarihe sahip. Siyahi nüfusun çokluğundan, tarihte çektikleri acılardan da beslenen sebeplerle belki de en isyankar şehirlerden. Ülkenin güneyinde yer alan kent tarihi bölgeleri, parkları ve müzeleriyle New Orleans gezilecek yerler yazısında kısaca bahsedeceğim bitmek bilmeyen aktivite ve olanaklara sahip.

New Orleans Gezilecek Yerler Listesi

1. French Quarter

New Orleans French Quarter

Şehrin simgesi, turistlerin ziyaret etmeden New Orleans’dan ayrılmadıkları ve içerisinde St Louis KatedraliJackson Square gibi görülmeye değer pek çok başka nokta da bulunduran bölge. Mississippi Nehri kenarında kurulmuş olan French Quarter, New Orlerans gezilecek yerler listesinin de hem en önemli hem de en kapsamlı durağı. Şehirde geçirdiğiniz zamanın 1 gününü bu bölgeye mutlaka ayırmalısınız.

Her ne kadar restoran, bar ve publar açısından son derece zengin olsa da bölge asıl eski, tarihi, Fransız stili binaları ile ünlü. Bazıları 250-300 yıllık olan binalar ve pasajlar daracık sokaklarda yer alıyor. New Orleans atmosferini tam olarak yaşayabilmek için bugün çoğunluğu otel, restoran, hediyelik eşya dükkanı, sanat galerisi olan binaları hem içeriden hem de dışarıdan görmelisiniz. Bölgede yer alan diğer turistik yerlerden de kısaca bahsetmek istiyorum:

Bourbon Caddesi

French Quarter’daki en ünlü cadde görülmeye değer olmakla birlikte biraz overrated. Bence bölgede çok daha güzel yerler de var. Gündüzleri caddedeki mimarinin keyfini çıkarırken, geceleri de burada yer alan bar ve publarda şehrin en önemli ihracat kalemi olan caz müziğini yerel sanatçıların performansı ile dinleyebilirsiniz.

Royal Caddesi

En az Bourbon Caddesi kadar hareketli ancak biraz daha elit bir yer olduğunu söyleyebilirim. Yemek yemek, alış veriş yapmak, müzik dinlemek için ideal bir cadde. “Court Of Two Sisters” ise hem bu caddedeki görülmeye değer en önemli tarihi yapı hem de bugün artık bir restoran.

Jackson Meydanı

New Orleans'da görülecek Yerler Jackson Meydanı

Placed’Armes” adıyla da bilinen Jackson Meydanı French Quarter’ın tam merkezinde yer alıyor ve General Andrew Jackson’un at üzerinde bir heykelinin burada yer almasından dolayı Jackson Meydanı da deniliyor. Bölgenin merkezi olmasının yanı sıra yeşil alanları, faytonları ve büyüleyici St. Louis Katedrali görüntüsü ile son derece fotojenik bir yer. Meydan özellikle gece ışıklandırmasıyla çok etkileyici.

St. Louis Katedrali

New Orleans Gezilecek Yerler St Louis Katedrali

1794 yılında, daha önceden orada bulunan iki eski kilisenin üzerine inşa edilmiş olan St. Lous Katedrali hem New Orleans şehrinin simgesi, hem de tüm ülkede hâlâ kullanımda olan en eski katedral. Mimar Adrian De Pauger tarafından tasarlanan yapının ahşap kısımları 1794 yılındaki büyük yangında tamamen kaybedilmiş ve zamanın zenginlerindenDon Andres Almonoster de Roxes’in bağışlarıyla katedralin onarımı yapılmış.

Görkemli dış görünüşü kadar yapının içi de etkileyici. Renkli vitraylarla süslü pencereleri, duvar resimleri, yüksek tavanı ve yaldızlı mihrabıyla St. Louis Katedrali New Orleans gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi yapı ve ibadethane.

2. MardiGrass

New Orleans Mardi Grass

New Orleans’ın simgesi haline gelmiş olan ve 2 hafta süren MardiGrass festivali her yıl Şubat sonunda yapılıyor. Dolayısıyla, eğer ilgili tarihte şehri ziyaret edecek olursanız New Orleans gezilecek yerler listesinin bir anda en önemli durağı haline geliyor. Şehirde ilk olarak Fransız göçmenler tarafından başlatılan MardiGrass 19. YY sonlarında gelişip popülerleşmeye başlamış. Festival renkli sokak yürüyüşlerinden, çocuklu aileler ve/veya yetişkinler için parti ve etkinliklerden oluşuyor. En önemli etkinlikler Bourbon Caddesi’nde yer alsa da aslında tüm French Quarter bu festivalden payını alıyor.

3. MardiGrass World

New Orleans kentini MardiGrass zamanı ziyaret edemeyenler üzülmesin. Çünkü festival havasını koklayıp arka planda yaşananları yılın her zamanı görebileceğiniz bir tur var. Festivalde büyük rol oynayan The Blaine Karn Stüdyoları’nın hazırlıklarını, kostümlerini ve festivalle ilgili her türlü aktivitelerini görebileceğiniz bu 1 saatlik turun ücreti yetişkinler için 19,95 USD, 65 yaş üstü ve öğrenciler için 15,95 USD ve 11 yaşına kadar olan çocuklar için 12,95 USD.

4. Steamboat Natchez

New Orleans Gezilecek Yerler Steamboat Natchez

Buharlı gemi Steamboat Natchez New Orleans’ı keşfetmek için ideal bir yol. Yaklaşık 2 saat süren nehir turunda New Orleans gezilecek yerler listesinde yer alan tüm önemli noktaları farklı bir bakış açısıyla seyretmek de bir başka avantajı. Eğer yemekli akşam turu yapacak olursanız canlı Jazz müziği dinlemek de mümkün.

5. Preservation Binası (PreservationHall)

New Orleans Preservation Hall

New Orleans’da jazz müziği dinlemeden dönmek istemeyenler için en iyi seçenek tarihi bir bina olan Preservation Hall’da yerel sanatçıları dinlemek. Küçük, kapasitesi sınırlı ancak akustiği son derece iyi olan Preservation Hall, St. Peter Caddesi’nde yer alıyor ve günlük programı http://preservationhall.com/hall/ adresinden veya her gün kapıya asılan afişlerden görebilirsiniz.

6. Dünya Savaşı Müzesi (National WWII Museum)

Üç farklı seksiyonda II. Dünya Savaşı’na (Pasifik Bölgesi, Avrupa ve savaş uçakları seksiyonları) dair her türlü görsel, döküman ve objeyi görebileceğiniz müzenin son derece geniş bir koleksiyonu var. New Orleans gezilecek yerler listesindeki en önemli müze olan II. Dünya Savaşı Müzesi tarih meraklıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Magazine Caddesi’nde yer alan müzenin giriş ücretleri yetişkinler için 27 USD, 65 yaş üstü için 23,50 USD, öğrenci ve askerler için 17,50 USD.

7. The Garden Bölgesi (The Garden District)

New Orleans Gezilecek Yerler The Garden District New

Aslında yerleşim yeri olan The Garden District’i New Orleans gezilecek yerler listesine almak istedim. Eski ancak çok bakımlı evleri, bahçeleri ve geniş caddeleri ile fotojenik bir bölge olan The Garden District’i birkaç saat içinde yürüyerek gezebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bölgenin güneybatısında yer alan ve tarihi 1886 yılına dek uzanan Audubon Park da yemyeşil bir alanda huzurlu birkaç saat geçirmek için ideal.

8. City Park

New Orleans Gezilecek Yerler City Park

Sadece yürüyüş yapıp dinlenilecek bir yeşil alan değil, aynı zamanda New Orleans Botanik Bahçeleri, New Orleans Sanat Müzesi ve Heykel Bahçesi, Carousel Gardens Tema Parkı, tenis kortları ve golf sahaları gibi ilginç ziyaret noktalarını bünyesinde bulunduruyor City Park. 800 yıllık devasa meşe ağaçları ise burayı özel kılan bir başka neden.

9. New Orleans Sanat Müzesi

Sürekli koleksiyonunda Amerikan, Fransız, Japon ve Afrikalı sanatçıların eserlerine yer veren New Orleans Sanat Müzesi sanat severler için en ilginç New Orleans gezilecek yerler durağı. Müzede ayrıca farklı temalarda geçici sergiler de yer alıyor.

Müzenin bahçesinde yer alan Sydney ve Walda Heykel Bahçesi ise sahip olduğu 60 heykel ile görülmesi gereken bir başka ilginç yer. Pazartesi günleri kapalı olan müzeye giriş ücretleri yetişkinler için 12 USD, 65 yaş üzeri için 10 USD, üniversite öğrencileri için 8 USD ve çocuklar için 6 USD.

10. Ölüm Müzesi (Museum Of Death)

New Orleans'da Gezilecek Yerler Museum Of Death

New Orleans gezilecek yerler listesinin son durağının herkese göre bir yer olmadığını baştan söyleyeyim. Her ne kadar müze “nasılsa herkes bir gün ölecek” diyerek bir yaş sınırı koymasa da burada görebilecekleriniz rahatsız edici olabilir. O yüzden sadece gerçekten ilgisini çeken ve dayanabilecekler için bir durak.

Otopsi videoları, iskeletler, kadavra parçaları ve seri katillere ait çeşitli resim, mektup ve dökümanlardan oluşan müzenin koleksiyonu son derece geniş. Daha da özele inmek gerekirse Dr.Kevorkian’ın intihar makinesi, John.F Kennedy’yi öldüren Lee Harvey Oswald’ı öldüren Jack Ruby’nin kartviziti, seri katil Jeffrey Dahmer ve Ted Kaczynski’nin mektupları, bir başka seri katil John Wayne Gacy’nin kendi çizdiği resimleri burada görebileceklerinizden sadece birkaçı. Müzeye giriş ücreti ise 15 USD.

New Orleans da Nerede Kalınır?

New Orleans otel tavsiyesi Hotel Le Marais

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir