NİCE GEZİLECEK YERLER

Nice gezilecek yerler listesini hazırlarken elimden geldiğince Cote d’Azur bölgesinin en özel yerleşimi konumundaki kentin tarihine ve kültürel birikimine ışık tutan mekânları seçmeye çalıştım. Zira kent, ilk bakışta tipik bir Fransız yerleşimi gibi gözükse de farklı ulusların etkisiyle zenginleşmiş kültürel yapısını ve tarihini anlamak için doğru noktalara odaklanmak gerekiyor. Bu noktaya dikkat eden gezginler, yaz mevsiminde deniz keyfi yapmaya ve eğlenmeye daha fazla vakit ayırabiliyor.

Nice gezilecek yerler yazısında neler var?

Bunlara Dikkat: Nice’deki en ünlü etkinliklerin biletlerini şimdi satın alın, uzun bilet kuyruklarında zaman kaybetmeyin! En popüler turlardan bazıları:

Nice Gezilecek Yerler Listesi

nice gezilecek yerler listesi
Nice gezilecek yerler rehberi

Nice‘te gezilip görülmeye değer yerlerin büyük bölümü, listemizin ilk iki sırasındaki Vieux Nice ile Promenade des Anglais arasında yer alıyor. Bu yüzden konaklama tercihinizi yaparken bu iki yerleşim bölgesinden birini seçerseniz ulaşım açısından sıkıntı yaşamazsınız.

Nice gezilecek yerler yazısı boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

 Nerede kalınır?  Old Town, Promenade des Anglais, Jean-Médecin, Le Port ve Gambetta çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Nice’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

 Otel tavsiyeleri:  Şehirdeki en güzel ve popüler otellerden bazıları: 3★ Ibis Styles Nice Centre Gare, 4★ Mercure Nice Promenade Des Anglais, 5★ Boscolo Exedra Nice & Spa, Autograph Collection.

 Yapılacak şeyler:  Nice French Riviera Tam Gün Tour ve Eze Köyü, Monako ve Monte Carlo 5 Saatlik Tur şehirde katılabileceğiniz en popüler turlardan bazıları…

1. Vieux Nice

fransa nice eski şehir old town

Kentte ilk defa tatil yapacaksanız ilk olarak Vieux Nice‘i ziyaret etmenizi öneririm. Çünkü Nice’in tarihi merkezi, 18. yüzyıldan bu yana mimari açıdan çok az değişikliğe uğramış durumda. Bu yüzden bölgeyi Nice gezilecek yerler listelerinin en başına yazan gezginler, kentin tarihi hakkında detaylı bilgi alma, restoranlar aracılığıyla yerel mutfağın özgün lezzetlerinin tadına bakma ve bol bol alışveriş yapma fırsatı buluyor.

Vieux Nice sınırları içerisinde Cathedrale Sainte-ReparateChapelle de la MisericordePalais Lascaris gibi Barok mimarinin en görkemli örnekleri bulunuyor.

Bölgeyi ziyaretiniz sırasında ayrıca alışverişe ayırdığınız vakit içerisinde butiklere ek olarak iki nefis sokak pazarını da ziyaret etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Bunlardan Cours Saleya, hem gastronomiye hem de botaniğe meraklı bireyleri kendisine çekiyor. Place St-François‘da kurulan balık pazarı ise küçük olmasına rağmen renkli atmosferi ile ilgi çekiyor.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz Güzel Rehberli Yürüyüş Turu Hazineleri adlı tura katılarak bölgeyi rehber eşliğinde keşfedebilirisiniz.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Palais Saleya Boutique Hôtel, bölgede konaklama yapabileceğiniz güzel otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Promenade des Anglais

nice gezilecek yerler Promenade des Anglais

Nice’in tarihi merkezini ziyaretin ardından gezginlerin birçoğu, nefis deniz manzarası eşliğinde keyif dolu birkaç saat geçirmek için Promenade de Anglais‘ye gidiyor.

Fransa‘nın Akdeniz kıyılarındaki en güzel kordon boylarından biri olan gezinti yeri, adını 1822’de bölgede arazi satın alan İngiliz iş insanlarından alıyor. 4 kilometre uzunluğundaki yolda yaya olarak dolaşmak istemezseniz çevredeki dükkânlardan bisiklet, paten ya da segway kiralayabilirsiniz.

Fransız Rivierası’nın en özel noktalarından biri olan Promenade des Angleis’de yürüyüş yaparken kentin simge yapılarından bazılarına denk gelebilirsiniz.

Terasında göz alıcı Akdeniz manzarasını seyredebileceğiniz Hotel Negresco ve Art-Deco tarzdaki Palais de la Mediterranee, bu yapıların başında geliyor. Yerel heykeltıraş Sabine Geraudie’nin imzasını taşıyan La Chaise de SAB isimli eser de sıra dışı görünümü ile yoğun ilgi çekiyor.

Tur Tavsiyesi: Nice’de keyifle dolaşmanın en kolay ve keyifli yollarından bir tanesi üstü açık turistik otobüslerin turlarına katılmak, bilgi için tıklayın: 1 ya da 2 Günde Hop-On Hop-Off Otobüs Turu.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Mercure Nice Promenade Des Anglais, sadece bu bölgedeki değil, aynı zamanda şehirdeki en güzel ve popüler otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Cours Saleya (Çiçek Pazarı)

nice'de gezilmesi gereken yerler Cours Saleya

Yerel çiftliklerde yetiştirilen ürünlere, uygun fiyatlı hediyelik eşyalara ve rengârenk çiçeklere ilgi duyuyorsanız Eski Nice’i ziyaret ederken vaktinizin büyük bölümünü Cours Saleya‘ya ayırabilirsiniz.

Çiçek satışının yapıldığı stantlar, haftanın her günü kurulan pazarı oldukça ünlü kılmış durumda. Ancak gıdaya yönelik bölümünde de sayısız fırsat, gastronomi tutkunlarını ve yeni lezzetler denemekten çekinmeyen gezginleri bekliyor. Hatta pazartesi günleri aynı alanda antika ve ikinci el eşyalar bulabileceğiniz bir bitpazarı kuruluyor.

Ürün çeşitliliği ve satıcıların pazarlığa açık olmaları, Cours Saleya’yı alışveriş tutkunu bireylerin gözünde vazgeçilmez kılıyor. Tamamını dolaşmanın birkaç saat aldığı pazarda stantları gezerken yorulursanız çevredeki restoranlardan veya kafelerden birine oturup kısa molalar verebilirsiniz. Bu arada pazar haftanın altı günü 17.30’a kadar açık tutuluyor. Pazar günü ise kapanış saati 13.30 olarak belirlenmiş.

4. Parc de la Colline du Château

nice gezi rehberi Parc de la Colline du Chateau

Nice’in kırmızı kiremitli yapılarının oluşturduğu enfes manzarayı seyretmek ve fotoğraflamak için eski kentin doğu ucundaki Parc de la Colline du Château‘ya çıkabilirsiniz.

Gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda sık orman örtüsü ile kaplı tepede Kelt ve Roma dönemine ait kalıntılar keşfedilmiş. Yükselti, Orta Çağ’da ise bir kaleye ev sahipliği yapmış.

1706 yılında XIV. Louis’nin önderliğindeki Fransız ordusu tarafından işgal edilen bu askeri yapıdan geriye yalnızca 16. yüzyılda inşa edilen Tour Bellanda kalmış.

08.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık tutulan tepeye kurulu park, güneşli günlerde piknik yapmak ve huzur bulmak isteyen bireyler tarafından yoğun şekilde ziyaret ediliyor.

Birçoğu 18. yüzyılda inşa edilen şelaleler ve havuzlar da parka gelen ziyaretçilerin keyif dolu saatler yaşamalarını kolaylaştırıyor. Buraya piknik yapmak yerine manzara seyretmek için gitmeyi amaçlarsanız, gün batımına yakın saatleri tercih etmenizi öneririm.

5. Place Massena

nice gezisi Place Massena

Promenade des Angleis’den yürüyerek birkaç dakikalık uzaklıktaki Place Massena, 1840’lı yıllarda inşa edilmiş. Kentin ana meydanı konumunda olduğu için gezginlerin Nice gezilecek yerler listelerinde kendisine rahatlıkla yer bulabilen alan, kentin ünlü caddeleri Jean Medicine ve Rue Massena arasında köprü vazifesi görüyor.

2007 yılında gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonucunda daha da ilgi çekici bir görünüme kavuşan meydanda göreceğiniz heykeller, 7 kıtayı temsil ediyor ve İspanyol mimar Jaume Plensa’nın imzasını taşıyor.

İtalyan tarzı binalarla çevrili Place Massena, ilk açıldığı günden bu yana geniş çaplı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca konserlerin ve festivallerin düzenlendiği meydan, en görkemli haline 13 Şubat-1 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Nice Karnavalı esnasında bürünüyor.

Otel Tavsiyesi: 3 yıldızlı Albert 1er hem meydana hem de Eski Şehir’e yakın güzel ve ekonomik bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

6. Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas

nice gezilecek yerler Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas

Rengârenk kubbeleri ve iç mimarisindeki detayların zenginliği ile gezginlerin ilgisini çeken Cathedrale Orthodoxe Saint Nicholas, bir zamanlar Nice’de ikamet eden ve hızla büyüyen Rus topluluğu için 1902-1912 yılları arasında inşa edilmiş. Zira o dönemde Nice, Rus aristokratlar için gözde bir tatil destinasyonu konumundaymış.

Milli anıt statüsündeki dini yapı, yurt dışında yaşamlarını sürdüren Ruslar için yapılmış en büyük Ortodoks katedrali olma özelliği taşıyor.

Bir parkın ortasında yer alan Rus Ortodoks Katedrali’nin içerisine girdiğinizde göz kamaştırıcı güzelliğe sahip onlarca ikonayı görebilirsiniz.

Lakin bu eserler hakkında çok az açıklayıcı bilgi bulunduğunu da belirtmem gerekiyor. Ayrıca benim gittiğim dönemde ışıklandırma oldukça kötüydü. Bu yüzden dini yapıya özgünlük kazandıran mimari ayrıntıları detaylıca inceleyebilmek için ziyaretinizi geç saatlerde gerçekleştirmemenizi tavsiye ederim.

 • Adres: Avenue Nicolas II, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Web: sobor.fr

7. Musée d’art moderne et d’art contemporain

nice seyahati Musee d'art moderne et d'art contemporain

1990 yılında kapılarını ziyarete açan Musée d’art moderne et d’art contemporain, II. Dünya Savaşı sonrasındaki dönemden günümüze kadarki zaman diliminde 300 sanatçının yarattığı 1.300’den fazla esere ev sahipliği yapıyor.

Kültürel tesiste, daimi koleksiyonun dışında yıl içerisinde gerçekleştirilen geçici sergilerle sanatseverlere farklı isimleri tanıma imkânı sunuluyor.

Müzede çalışmalarını görebileceğiniz sanatçılar arasında, yeni gerçekçilik akımının temsilcilerinden Yves Klein, Arman, Cesar ve Niki de Saint Phalle bulunuyor. Eğer şanslıysanız müzenin çatı katındaki bölümde düzenlenen sergilerden birine denk gelebilir ve Nice’in enfes manzarası eşliğinde göz kamaştırıcı güzellikteki sanat eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.

 • Adres: 1 Place Yves Klein, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 10 Euro
 • Web: mamac-nice.org

8. Musée Matisse

nice gezilecek yerler Musee Matisse

Tarihi kent merkezinin 2 kilometre kuzeyinde Cimiez Mahallesi‘nin sınırları içerisinde faaliyet gösteren Musée Matisse ise 1963 yılında kurulmuş.

Adında da kolayca anlayabileceğiniz üzeri kültürel tesis, ünlü Fransız ressam Henri Matisse‘e adanmış. Sanatçının birçok eserini görme imkânı bulacağınız müzenin koleksiyonu, Matisse’in erken dönem çalışmalarından kariyerinin sonlarına doğru ürettiği tablolara doğru kronolojik biçimde sıralanmış.

Musée Matisse’i ziyaret ettiğinizde bir kısmı sanatçının kendisi tarafından bağışlanmış 68 tabloyu, 236 çizimi, 218 baskıyı içeren kapsamlı bir koleksiyonu inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Tabii arada dışarı çıkıp geniş bir zeytinlikle çevrelenmiş Villa des Arenes’in göz alıcı mimari detaylarına odaklanabilirsiniz. Ceneviz stilindeki ihtişamlı köşk, 1670-1685 yılları arasında inşa edilmiş.

 • Adres: 164 Avenue des Arènes de Cimiez, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 10 Euro
 • Web: musee-matisse-nice.org

9. Musee National Marc Chagall

nice turu Musee National Marc Chagall

Nice’de farklı dönemlerde yaşamış sanatçılara adanmış birçok müze bulunuyor. 1973 yılında kurulan Musee National Marc Chagall da sizlere ziyaret etmenizi önereceğim bu tarzdaki kültürel tesislerden bir tanesi.

Müze, yine adından kolayca anlaşılabileceği üzere, 1887-1985 yılları arasında yaşamış Belaruslu ressam Marc Chagall‘in çalışmalarına odaklanıyor.

Yaşamı boyunca garip, rüyayı andıran çalışmalar ortaya koyan ressamın, tarihi kent merkezi ile arasında 20 dakikalık yürüme mesafesi olan müzede sergilenen eserleri ağırlıklı olarak din temalı. Hatta tesisin ana sergi salonunda dev boyutlara sahip 12 çalışma bulunuyor. Belaruslu ressam, bu çalışmaları oluştururken Yaratılış ve Göç’te yer alan hikâyelerden ilham almış.

10. Cimiez Manastırı

nice gezisi Cimiez Manastırı

Nice gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim bir diğer dini yapı ise Cimiez Manastırı. Tarihi yapı, aslında 11. yüzyılda Benediktin keşişleri tarafından kurulmuş. Ancak 16. yüzyılda Fransiskan manastırına dönüştürülmüş.

Bir asır sonra ise şapel bölümünün inşa edilmesi ile dini yapı günümüzdeki görünümünü kazanmış. Bünyesinde küçük boyutlu bir müzenin bulunduğu manastır ile Musée Matisse arasında yalnızca 5 dakikalık mesafe bulunuyor.

Cimiez Manastırı’nın müze bölümünde 17. yüzyıldan kalma freskler, çeşitli sanat eserleri ve dokümanlar ile birlikte keşişlerin eskiden konakladıkları odaların bir replikasını görebilirsiniz. Henri Matisse‘in yanı sıra Raoul Dufy ve Roger Martin du Gard‘ın mezarlarının bulunduğu dini yapıyı ziyaret ettiğinizde ayrıca Brea kardeşlerin imzasını taşıyan 3 tablo değerli tabloyu da yakından inceleme şansını yakalayabilirsiniz.

 • Adres: Place Jean Paul 2, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00

11. Notre Dame de Nice Bazilikası

nice gezi rehberi Notre Dame de Nice Bazilikası

Kentin ilk modern dini yapısı olarak anılan Notre Dame de Nice Bazilikası, Louis Lenormand’ın tasarımına bağlı kalınarak 1864-1868 yılları arasında inşa edilmiş.

Nice’in Sardunya Krallığı’ndan Fransız hâkimiyetine geçmesinin ardından kentte yapımı gerçekleştirilen ilk yapılardan biri olan bazilikanın tasarım sürecinde, Cathedrale Saint-Maurice d’Angers ilham kaynağı olmuş.

Sade ancak oldukça zarif bir görünüme sahip bazilikanın ikiz çan kuleleri, en çok dikkat çeken bölümünü oluşturuyor. 65 metre yüksekliğindeki kulelere ek olarak ön cephesindeki gül desenli vitraylar da oldukça ilgi görüyor.

Üzerinde Hz. Meryem’in göğe yükselişini betimleyen resimler bulunan camlar, Jean Medecin Bulvarı’na yakın konumdaki dini yapıya 19. yüzyılda eklenmiş.

12. Parc Phoenix

nice gezilecek yerler Parc Phoenix

Adını Kanarya Adaları’na özgü hurma ağacı türünden alan Parc Phoenix, 26 ay süren yapım sürecinin ardından 1990 yılında ziyarete açılmış.

Yeşilin her tonu ile bezenmiş bir ortamda huzur bulmak ve ferahlamak için şehirdeki en ideal seçeneklerden biri olan tesis, Akdeniz’e bakan 7 hektarlık alanı kaplıyor. Sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine ek olarak park ayrıca yıl boyunca farklı alanlarda etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Tasarımı Kenzo Tange tarafından yapılan Asya Sanat Müzesi‘nin bulunduğu Parc Phoenix’i ziyaret ettiğinizde önceliği Avrupa’nın en büyük serası olarak anılan Green Diamond’a verebilirsiniz. Sonrasında ise yüzlerce kuşun uyum içerisinde yaşadığı gölün çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

 • Adres: 405 Prom. des Anglais, 06200 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-19.30
 • Giriş Ücreti: 5 Euro
 • Web: parc-phoenix.org

13. Avenue Jean Medecin

fransa nice Avenue Jean Medecin

Alışveriş tutkunları için kentin en önemli noktalarından biri konumundaki Avenue Jean Medecin, Nice’in Savoy Kontluğu hâkimiyetinde olduğu 1864 yılında inşa edilmiş.

İki farklı dönemde kenti yöneten Fransız politikacının adıyla anılan bulvar, gerek mimarisi gerekse de turistik açıdan keyifli içeriği ile gerçekten de zaman ayrılmayı fazlasıyla hak ediyor. Tabii vaktiniz kısıtlıysa 1 numaralı hatta çalışan tramvaya binip bulvarı baştan aşağı hızlı şekilde gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Jean Medecin Bulvarı’nda alışveriş için ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında Galeries Lafayette geliyor. Çam ağaçları ile çevrili büyük boyutlu caddede dolaşırken ayrıca çeşitli markalara ait mağazalara ve tasarımcı butiklerine denk gelebilirsiniz. Öncelikleriniz arasında alışveriş yoksa bile bulvara gidip mimari açıdan etkileyici binaların fotoğrafını çekebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Bölgede yer alan 5 yıldızlı Boscolo Exedra Nice & Spa, Nice’de konaklama yapabileceğiniz en kaliteli otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

14. Garibaldi Square

Garibaldi Square nice gezisi

Askeri geçit törenlerine ev sahipliği yapması amacıyla 18. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Garibaldi Square, Antonio Spinelli tarafından tasarlanmış.

Adını Nice doğumlu İtalyan milliyetçi ve askeri kahraman Giuseppe Garibaldi‘den alan meydan, türdeşleri arasında kentin hem en eskilerinden hem de en büyüklerinden biri olma özelliği taşıyor. Araç trafiğine kısmen kapalı durumdaki alan, bir zamanlar askeri amaçlar için kullanılmasına rağmen günümüzde yerel halkın gözünde popüler bir buluşma noktası olma özelliği taşıyor.

Jean Jaures Bulvarı, Avenue de la Republique, Rue Cassini ve Rue Catherine Segurane arasında bağlantı sağlayan Garibaldi Meydanı; Ulusal TiyatroCafe de TurinKutsal Kabir Şapeli gibi göz alıcı yapılarla çevrelenmiş durumda. Port de Nice sınırları içerisinde kalan alanın etrafında ayrıca birçok kafe, bar ve restoran bulunuyor.

15. Cimiez

Cimiez nice gezisi

Tarihi kent merkezinin 2 kilometre kadar kuzeyinde yer alan Cimiez; huzurlu atmosferi, tarih mekânlar ve müzelerle dolu olması, yıl boyunca çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapması nedeniyle Nice gezilecek yerler listenize yazmanızı önereceğim bir diğer yerleşim bölgesi.

Mahalle, engebeli yapısına rağmen bu özelliklerinden dolayı gezginlerin vazgeçilmezleri arasında haklı bir konuma sahip.

Roma İmparatorluğu zamanından beri yerleşime açık durumdaki Cimiez’e ulaştığınızda sizlere daha önce anlattığım Cimiez Manastırı ve Matisse Müzesi dışında Excelsior Regina Sarayı‘nı, Valrose Kalesi‘ni, Nice-Cimiez Arkeoloji Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Hatta tatilinizi Mayıs Kutlamaları, Kabak Festivali ve Güzel Caz Festivali gibi etkinliklere denk gelecek şekilde planlayabilirsiniz.

16. Jardin Albert I

nice gezilecek yerler Jardin Albert I

Yerel halkın ve gezginlerin huzur dolu bir ortamda dinlenmek için gittikleri Jardin Albert I, 1914 yılında kurulmuş. Place Massena’ya bakan yeşil alan, açılış törenine de katılan Belçika kralının adıyla anılıyor.

Promenade des Anglais’e birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki bahçe, kıvrımlı sokaklarında yürüyen ziyaretçilerine çeşitli ağaç türlerinin başrolünde olduğu ve bir dizi çeşme ile zenginleştirilmiş enfes manzaralar sunuyor. Bu nedenden dolayı eğer burayı ziyaret etmeye karar verirseniz fotoğraf makineniz yanınıza almayı sakın unutmayın.

I. Albert Bahçesi’nde zaman geçirirken tam merkezinde bulunan alana doğru gidecek olursanız Bernard Venet’in imzasını taşıyan ve 1988’de açılışı yapılan Arc de Venet‘i görebilirsiniz. Yeşil alanda ayrıca 1920 yılında şimdiki yerine yerleştirilen Tritons Çeşmesi de ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

 • Adres: 2-16 Avenue de Verdun, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-20.00

17. Massena Museum

nice gezisi Massena Museum

Hazır Promenade des Anglais çevresine yeniden odaklanmışken sahil yolunun hemen yakınındaki Massena Museum‘u da sizlere anlatmak istiyorum çünkü 1921 yılında açılan müze, hem içerisinde bulunduğu yapının mimari detayları hem de zengin koleksiyonu ile Nice’in en özel cazibe noktaları arasında sayılıyor.

Konuklar, müzeyi gezerken Napolyon’un ölüm maskesi, Josephine’in sedef tacı gibi son derece değerli eşyalara ek olarak Josep Fricero, Antoine Trachel ve Alexis Mossa imzalı sanat eserlerini de yakından görme ayrıcalığına kavuşuyor.

Tabii Massena Müzesi‘ne ev sahipliği yapan konut da en az sergilenen koleksiyon kadar değerli kabul ediliyor. Yapı, dönemin en ünlü mimarlarından Hans-Georg Tersling gözetiminde 1898-1901 yılları arasında Neo-Klasik üslupla inşa edilmiş.

Otel Negresco ile bitişik bahçe içerisindeki yazlık konutun yapımı, Napolyon’un gözde generallerinden Mareşal Massena’nın torunu Prens Victor d’Essling’in isteği doğrultusunda gerçekleştirilmiş.

 • Adres: 65 Rue de France, 06000 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 10 Euro

18. Nice Cathedral, Cathedrale Sainte Reparate

nice gezilecek yerler Nice Cathedral Cathedrale Sainte Reparate

Barok mimarinin kentteki en önemli örnekleri arasında sayılan Nice Cathedral ya da yerel dildeki ismiyle Cathedrale Sainte Reparate, 1650’de başlayıp 1699’da tamamlanan 50 yıllık inşa sürecinin ardından halkın kullanımına açılmış.

Eski şehir merkezinde Palais Lascaris ile Opera de Nice’in arasında yer alan katedralin çan kulesinin yapımı ise 18. yüzyılda gerçekleştirilmiş.

Roma İmparatorluğu zamanında işkence görüp şehit edilen Azize Reperata’ya adanan Nice Katedrali, 1906 yılından bu yana tarihi eser statüsünde koruma altında tutuluyor. Azizenin ebedi istirahatgahına ev sahipliği yapan dini yapıdaki 10 şapel, mimari detayları nedeniyle gezginlerin ilgisini çekiyor.

 • Adres: 3 Pl. Rossetti, 06300 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00
 • Web: cathedrale-nice.fr

19. Opera de Nice

nice gezilecek yerler Opera de Nice

Tatiliniz sırasında soluk kesen performansları izlemek için bir gecenizi Opera de Nice‘e ayırabilirsiniz. 300 yılı aşkın süredir opera, bale ve klasik müzik alanlarında önemli isimlerin sahne aldığı opera binası, ilk olarak ahşap malzeme kullanılarak 1776’da inşa edilmiş.

Şimdiki görünümünü aldığı inşa süreci ise 1882 yılında tamamlanmış. O dönem Belediye Tiyatrosu adı verilen yapı, günümüzde resmi olarak Opera Nice Cote d’Azur ismiyle anılıyor.

Mimarisiyle adından sıkça söz ettiren Nice Opera Binası’nın tasarımını, Francois Aune ile gözlemevinin yapımında da görev alan Charles Garnier üstlenmiş. Binanın eklektik tarzdaki dış cephesi bir yana, Emmanuel Costa’nın freskleri ile süslü tavanın merkezinde yer aldığı iç dekorasyon da görenleri kendisine hayran bırakıyor.

 • Adres: 4-6 Rue Saint-François de Paule, 06300 Nice
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Web: opera-nice.org/en

20. Place Rossetti

nice gezi rehberi Place Rossetti

Nice Katedrali’ni ve opera binasını ziyaret ettikten sonra kısa bir molaya ihtiyaç duyarsanız Place Rossetti‘deki mekânlardan birine oturabilirsiniz.

Tarih kent merkezinin kalbinde yer alan meydan, genelde canlı atmosferine şahit olmak isteyen gezginler tarafından Nice gezilecek yerler listelerine dâhil ediliyor. Hatta sosyalleşmek ve açık havada zaman geçirmek isteyen yerel halk da bu yapısından dolayı meydanı sıklıkla tercih ediyor.

Gittiğinizde cıvıl cıvıl kafeler ve rengârenk çiçek stantları ile karşılaşacağınız Rossetti Meydanı, tatlı krizinize çözüm bulmanıza da yardımcı oluyor. Çünkü alanın bir parçası olan Fenocchio, Nice’te tadına bakma fırsatı bulabileceğiniz en güzel dondurmaları müşterilerine sunuyor.

Nice’de Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

Nice’de nerede kalınır? yazımda detaylıca anlattığım gibi Nice’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Old TownPromenade des AnglaisJean-MédecinLe Port ve Gambetta çevresi.

Nice'de merkezi otel tavsiyesi
4 yıldızlı Mercure Nice Promenade Des Anglais, şehirdeki en popüler otellerden bir tanesi. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4 yıldızlı Mercure Nice Promenade Des Anglais, sahilde, Promenade Des Anglais, Promenade des Anglais’in ve Ruhl Kumarhanesi’nin (Casino Barrière Le Ruhl) olduğu bölgede yer alıyor.

Booking.com’da 1000 üzeri ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8,1 gibi güzel bir puan alan tesis Eski Kenti’ne sadece 750 metre mesafede yer alıyor.

Şehrin bu güzel, merkezi ve hareketli noktasında konaklamak isterseniz bu oteli tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Nice’de nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir