Novosibirsk gece hayatı nightlife

Novosibirsk gece hayatı NEREDE

Bugün günlerden bilinmeyen. Yani biz bugün bilinmeyen kentlerin gece hayatına el atalım dedik. Seçtiğimiz şehir ise Novosibirsk. Rusya’nın 3.büyük şehri ve Sibirya’nın göz bebeği. Yılın sadece 2 ayı yazın geldiği bu şehir Sibirya adına gerçekten yakışıyor. Geri kalan aylar ise dondurucu soğuklar tabi ki.

Sibirya Özerk Yönetimi’nin başkenti Novosibirsk, Rusça’da Yeni Sibirya anlamına gelmektedir. Novosibirsk kentinde ulaşım çok ucuz. Çok sevindiniz değil mi.  Ama berbat. Taksi bulmak imkansız. Dolmuşlar ise bizim Cumhuriyet yıllarından kalma.  Bu kentte görülecek çok fazla bir şey yok. 2 tane önemli esere sahipler o kadar. Bunlarda biri Dünyanın ikinci büyük opera binası diğer ise Aziz Nikola kilisesi. Şehirde Müslüman nüfus ise çok az.

Novosibirsk gece hayatı Bu şehir bana göre tam bir üniversite şehri. 50 tane üniversiteleri olduğunu söyledi bir arkadaşım. Şehirde bu yüzden okuma yazma oranı çok yüksek. Herkes okuyor anlayacağınız.  Buna rağmen şehirde ingilizce konuşan birilerini bulabilmeniz imkansız. Ya Rusça yada el kol hareketleriyle anlaşacaksınız.

Novosibirsk gece hayatı

Şimdide gelelim bazı gece kulübü önerilerine:

Rock City rock club: Popüler rus rock sanatçıları burada canlı müzik eşliğinde milleti coşturmaktadırlar. Diyebilirim ki şehrin en göze batan mekanı. Tabi en çok bilineni. Giriş parası alınıyor bilginize.

Shuttle Club: Novosibirsk kentinin en büyük dans kulüplerinden biridir. Özellikle pop müzik çalışnmaktadır. Şehir merkezinin biraz dışında bir kulüptür. Giriş ise 3 dolardır.

Ben bu kentte sadece bu iki kulübe gittiğim için bunları yazabildim. Sizinde bu kentte yaşanmış tecrübeleriniz varsa lütfen yorum olarak yazın.Novosibirsk

RUSYA’NIN ÜÇ BÜYÜK KENTİ ARASINDA ANILAN NOVOSİBİRSK, HUZURLU GÖLLERİ, GÜMÜŞ HUŞ ORMANLARI, KÜLTÜR MEKÂNLARI VE AĞUSTOS AYINDA 20’Lİ DERECELERDE SEYREDEN HAVASIYLA SERİN BİR YAZ VAAT EDİYOR.

Kalem işleriyle bezeli ahşap mutfak dolapları, şehirdeki dekorasyon anlayışı konusunda ipucu veriyor. 1915 yılında inşa edilen Aziz Nikola Şapeli’nin çevresi şık restoranlarla dolu. Novosibirsk Hayvan Parkı ise Rusya’daki benzerlerinin en büyüğü. Parktaki göllerin üzerinde küçük tahta köprüler uzanıyor.

Ob Nehri’nin geniş kıyıları spor sahası olarak da kullanılıyor. Dev heykellerin yükseldiği meydanlar ve lunaparklar ise gençler için birer buluşma adresi. Pek çok turistik mekâna ev sahipliği yapan Novosibirsk’teki Demiryolu Müzesi’nin bir bölümü, 1930’lu yıllardan kalma Rus otomobillerine ayrılmış.

Novosibirsk, 1800’lü yılların sonunda Rusya’yı doğudan batıya birleştiren Trans Sibirya demiryolu hattını canlandırmak amacıyla kurulmuş. Zarif mimarisiyle dikkat çeken Novosibirsk Merkez Garı, bu yolun önemli istasyonlarından biri. Gümüş huş ormanları ve açık hava pazarları ise şehrin cazibe noktaları arasında.

Kesintisiz dört kilometre uzunluğunda kumsallara sahip Ob Gölü, Sibirya’nın denizi gibi. Novosibirsk’e hayat veren göl, uçsuz bucaksız Asya tundralarının ortasında sıra dışı bir deniz kültürü vaat ediyor. Akademi Gençlik Tiyatrosu ise fıskiyeli havuzu ve modern binalarıyla dikkat çekiyor.

Sibirya denince akla önce soğuk geliyor. Sibirya’nın kültür başkenti Novosibirsk için de durum çok farklı değil. Kış aylarında kentte eksi 30’lara kadar düşen sıcaklık, yazın 22-25 derece arasında seyrediyor. Bu durum Novosibirsk’teki meşhur sözü de haklı çıkarıyor: “Burada yılın dokuz ayı kıştır, diğer üç ayda ise yazı beklersin” Soğuk bir açıdan da şehir için hayati bir öneme sahip. Zira bu coğrafyanın büyük bölümü kumlu ve sulak alanlardan oluşuyor. Soğuk hava toprağı sertleştirerek yapılaşma için uygun bir zemin sağlıyor. Kelime anlamı uyuyan kara olan Sibirya’nın giriş kapısı Novosibirsk, Asya kıtasının da kalbinde yer alıyor.

Kazakistan ve Çin sınırına da komşu olan şehir, 19. yüzyılın sonlarında kurulmuş. 9 bin 288 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun tren yolu olarak bilinen Trans Sibirya’nın merkez istasyonu olarak kurulan şehrin bugünkü nüfusu 1,5 milyonu aşıyor. Bölgede deniz olarak da anılan Ob Nehri’nin yeşil kıyılarına kurulan şehrin iki yakası uzun demir köprülerle birleştirilmiş. Köprülerden bazıları sadece yük ve yolcu trenlerine ayrılmış. Nehrin kıyıları ise plajlarla dolu. Yeni Sibirya anlamına gelen Novosibirsk, yüz küsur yıllık genç mazisine karşın kültürel mekânlar yönünden çok zengin. İnşası 1945 yılında tamamlanan Opera Sarayı, dünyanın ikinci büyüğü. 11 bin 837 metrekarelik alana yayılan bu dev yapı, tam 2 bin 267 koltuk kapasiteli.

Novosibirsk, aynı zamanda bir müzeler şehri. 1920 yılında kurulan Tarih ve Etnografya Müzesi’nde Sibirya’nın 150 bin yıllık geçmişi kronolojik olarak gözler önüne seriliyor. Ploshchad Lenina metro istasyonu yakınlarındaki müzede, 170 binden fazla obje sergileniyor. Zengin ikona koleksiyonuyla tanınan Devlet Sanat Müzesi’nde ünlü Rus ressam Nikolai Rerikh’in resimlerini de görmek mümkün. Demiryolu Müzesi ise nostaljik lokomotifler ve otomobiller üzerinden kentin tarihini okumak isteyenlere hitap ediyor. Şehirde çok sayıda dini yapı göze çarpıyor. Altın kubbeleriyle dikkat çeken Yükseliş Kilisesi, 1914 yılından kalma. 1898 tarihli Alexander Nevsky Katedrali ise Bizans stilinde inşa edilmiş. Kentte Ortodoks ve Katolik kiliselerinin yanı sıra cami de var. Yüzde üç civarındaki Müslüman nüfusu ağırlıklı olarak Özbekler, Tacikler ve Türkler oluşturuyor.

Şehirde Rus para birimi ruble kullanılıyor. 50 avro karşılığında elinize 2 bin küsur ruble geçiyor. İyi bir öğle yemeği için 500, güzel bir hediyelik eşya için ise yaklaşık bin ruble ödemeniz gerekiyor. Novosibirsk’te hayat ne pahalı ne de ucuz. Yaz aylarındaki güzel havanın etkisi sosyal hayatta da gözlenebiliyor. Şehrin park ve meydanları gece yarısına kadar canlılığını koruyor. Sokakları dolduran gençlerin büyük bölümünü yerli ve yabancı öğrenciler oluşturuyor. Bir eğitim şehri olan Novosibirsk’te her altı kişiden biri öğrenci. Çünkü kentte çeşitli üniversitelere bağlı tam 48 farklı yüksek öğrenim kurumu var. Eğitim seviyesi çok yüksek.

Mesela sokakta tanıştığınız sıradan görünümlü genç iyi bir piyano virtüözü çıkabiliyor. Bu çok kültürlü atmosfer kentin yemeklerine de yansımış. Birkaç dakikalık yürüyüşle dünya mutfaklarından örnekler sunan pek çok restoranla karşılaşabiliyorsunuz.

Novosibirsk gece hayatı

Et ve patates üzerine kurulu yerel lezzetleri denemekse tercihinize kalmış. Novosibirsk’te uzun süren kış nedeniyle dükkânların vitrinleri genellikle küçük. Dışarıdan çok mütevazı görünen bir dükkân, içeride şaşırtıcı bir çeşitliliğe sahip olabiliyor. Rusya’nın en büyük hayvan parkı şehre karayoluyla 10 dakika mesafede. Küçük göller ve seyir teraslarıyla şehrin önde gelen sayfiye yerlerinden biri olan parkın en gözde hayvanı, beyaz aslan. Şehrin yakın çevresindeki bir başka önemli adres ise Akademgorodok.

Şehre 30 kilometre uzaklıktaki mekân, 1950’li yıllarda bir tür akademi köyü olarak kurulmuş. Peki ama şehir güvenli mi? Kesinlikle evet. Caddelerde kimse size dönüp bakmıyor ve gece yarısında bile sokaklarda rahatlıkla gezilebiliyor. Özetle Novosibirsk, “burayı gören dünyayı görmüş sayılır” sözünü fazlasıyla hak ediyor.

Rus usulü dana fileto, patates dilimleri ve çeşitli sebzelerle servis ediliyor. Novosibirsk’te kurutulmuş göl balığı da çok seviliyor. İsteyene dünya mutfaklarından örnekler de sunuluyor.

Novosibirsk bir öğrenci şehri olduğu için eğlence mekânları yönünden zengin. Sahne şovlarıyla renklenen mekânlar, genellikle yüzlerce kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte.

Şehrin en gözde otelleri Ob Nehri kıyısındaki tarihi meydanların çevresinde. Üç yıldızlı bir otelde çift kişilik gecelik konaklamanın bedeli, ortalama 100 Avro. Ayrıca kentte çok sayıda ekonomik hostel bulmak mümkün.

Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Novosibirsk’e haftanın üç günü karşılıklı seferler düzenliyor. Uçuşlar İstanbul’dan çarşamba, cuma ve pazarları 20:05’te, dönüşler pazartesi, perşembe ve cumartesileri 06:55’te yapılıyor. www.turkishairlines.com

Novosibirsk metrosu, iki ana güzergâh üzerinde çalışıyor. Uzun olan kırmızı hat, Ob Nehri’nin üzerinden geçerek şehrin iki yakasını buluşturuyor. Tek binişlik biletin fiyatı, yarım Avro’dan bile ucuz.

Şehrin en gözde yeşil alanlarından biri olan Sönmeyen Ateş Parkı, fayton turlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Balayı çiftlerinin favorisi olan Büyük Tur’un ücreti, yaklaşık 10 Avro.

El yapımı ahşap silindir kutular, en çok tercih edilen hediyeliklerden biri. Üzerinde çeşitli ev motifleri bulunan kutular, dükkânlarda ve semt pazarlarında satılıyor.

Yapımına 1931 yılında başlanıp 14 yılda tamamlanan Novosibirsk Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, dev bir kültür kompleksi. Dünyanın en büyük ikinci opera binası olarak anılan yapı, Moskova’daki ünlü Bolşoy Tiyatrosu’nu bile gölgede bırakıyor. Helenistik bir tapınağı andıran sütunlu giriş kapısıyla dikkat çeken mekânda hemen her akşam bir temsil var. Binanın 35 metre yüksekliğindeki kubbesi ise binlerce gümüş süsleme ile kaplı.

Chelyuskintsev Caddesi yakınlarındaki açık hava pazarında müzik aletleri, yerel giysiler, keçe işleri ve ahşap eşyalar satılıyor.

Novosibirsk Demiryolu Müzesi’nde Çarlık döneminden kalma lokomotifler, eriyik vagonları ve demiryolu yapımında kullanılan çeşitli gereçler sergileniyor.

Novosibirsk’te çok sevilen beyaz aslana hayvan parkının yanı sıra, şehir sirkinde de rastlayabilirsiniz.

Yeşil kuleli kapısıyla göz dolduran Tarih ve Etnografya Müzesi’nde Sibirya sanatının paleontolojik çağlardan günümüze uzanan gelişimi anlatılıyor.

Anna Romashenkova
Öğrenci
“Novosibirsk bence öğrenci olunabilecek en güzel şehirlerden biri. Kente gelir gelmez gençlik enerjisini hissediyorsunuz. Kışın çalışmak ve düşünmek için zamanınız bol. Yazın ise dünyanın belki de en güzel günbatımı sizi bekliyor. Muhteşem kumsallara sahip Ob Nehri’nde sandal gezileri çok keyifli. Üstelik bence burası dünyanın en güvenli şehri. Novosibirsk’i herkesin ömründe bir kez de olsa görmesini öneriyorum.”

Biliyor Muydunuz? Novosibirsk’in simgesi olan Sibirya gelinciği, şehrin meydanlarından vitrinlerine kadar pek çok yerde görülebiliyor. Sibirya’da tundranın bittiği yerlerde başlayan soğuk, bataklık ve ormanlık bölgelere ise tayga deniyor.

32 thoughts on “Novosibirsk gece hayatı nightlife

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir