Nürnberg Gezilecek Yerler, Nürnberg’de Tatil Mekanları 2024

Roma Cermen İmparatorluğu döneminde maliyede, sanayi devriminden sonraysa endüstride Almanya’nın öne çıkan kenti Nürnberg gezilecek yerler söz konusu olduğunda zengin içeriği sayesinde gezginlerin sıkılmasına asla izin vermiyor. Çünkü Gotik mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen kentte; oyuncak fuarından tarihi yapılara, festivallerle hareketlenen meydanlardan zengin koleksiyona sahip müzelere kadar ziyaret edilebilecek pek çok mekân bulunuyor.

Nürnberg Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek yerlere yakınlığı nedeniyle Nürnberg’de konaklama açısından öne çıkan bölge Eski Şehir. Ayrıca şehrin toplu taşıma sistemi gelişmiş olduğundan şehir içi ulaşım oldukça kolay hale geliyor. Bu sistemin bir parçası olan metrolarda tek fiyat politikası uygulanırken, otobüs ve tramvaylarda tarife açısından çeşitlilik hâkim.

1. Kaiserburg Kalesi

Nuremberg Kalesi Nürnberg gezilecek yerler

Nürnberg gezilecek yerler listesinin ilk sırasında, şehir duvarları ile birlikte ele alındığında Avrupa’nın ele geçirilmesi en zor Orta Çağ askeri yapılarından birisi olan Kaiserburg Kalesi(Nuremberg Castle) var. Yazılı kaynaklarda isminden ilk defa 11. yüzyılın ortalarında bahsedilen kale, bir grup yapıdan oluşuyor. 2. Dünya Savaşı’nda ağır yara alan askeri yapının günümüze ulaşan kısımları Romanesk ve Geç Gotik stilde inşa edilmiş. Eski Şehir’in yakınındaki bir tepede bulunan kale, tarihi öneminin dışında oldukça güzel bir manzaraya sahip.

2. Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi

Nürnberg Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi

Kentin güneydoğusundaki 11 km²’lik bir alanı kaplayan Nazi Partisi Miting Alanı, 1933’te Hitler’in emriyle Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin mitinglerinde kullanılmak ve halkı etkilemek için inşa edilmiş. Sosyalist rejimin görkeme ve büyüklüğe olan düşkünlüğünün ispatı niteliğindeki alanda bulunan yapılardan bir tanesi olan Dokümantasyon Merkezi, 1994 yılında müzeye dönüştürülmüş. Tesisin “Hayranlık ve Terör” adını taşıyan kalıcı sergisinde Nazi Almanyası’nın sebep olduğu olaylar ile bunların etkileri gözler önüne seriliyor.

3. Saint Lorenz Kilisesi (Lorenzkirche)

Nürnberg'de gezilecek yerler Saint Lorenz Kilisesi

1477’de tamamlanan Saint Lorenz Kilisesi‘nin (Lorenzkirche) inşasına, Roma-Cermen İmparatoru 4. Charles’ın emriyle 1240 yılında başlanmış. Kente hâkim olan Gotik mimarinin en güzel örneklerinin başında sayılan kilise, 2. Dünya Savaşı’nda neredeyse kullanılamayacak duruma gelmesine rağmen restorasyon çalışmaları sayesinde varlığını günümüze kadar korumayı başarmış. İç kısmındaki duvar motiflerinin, vitrayların ve portrelerin görülmeye değer kıldığı görkemli 2 kuleye sahip dini yapıda ayrıca bir sanat koleksiyonu sergileniyor.

4. Nürnberg Kilisesi

Nürnberg gezilecek yerler Nürnberg Kilisesi

1349 yılında Yahudiler’in hedef alındığı bir toplu linç hareketi sırasında yıkılan bir sinagogun yerine 4. Charles’ın emriyle 1352-1362 yılları arasında inşa edilen Nürnberg Kilisesi(Frauenkirche – Church of Our Lady), Büyük Pazar’ın doğu bölümünde yer alıyor. Çok sayıda heykelden oluşan bir Orta Çağ sanat koleksiyonunu bünyesinde barındıran dini binanın balkonu, 1948 yılından beri Noel Pazarı’nın açılış seremonisine ev sahipliği yapıyor. Kilisenin eşsiz nitelikteki kısımlarını ise 1506 yılında girişin üst kısmına yerleştirilen saati ile 1988’de Klais Orgelbau tarafından tasarlanan piyanosu oluşturuyor.

5. Albert Dürer Evi

Nürnberg Albert Dürer Evi

Almanya tarihinin en önemli sanatçıları arasında sayılan Albert Dürer’in 1509’dan öldüğü 1528 yılına kadar yaşadığı ve eserlerini yarattığı yarı ahşap ev olan Albert Dürer Evi (Albert Dürer’s House), Nürnberg Kalesi’nin Kaiserburg bölümüne yakın bir konumda, Eski Şehir’in kuzeybatı ucunda, yer alıyor. 1420 yılı civarından inşa edilmiş 5 katlı Albert Dürer Evi, 1871’de müze haline getirilmiş. Kültürel tesisin içerisinde dönemin mobilyaları, sanatçının atölyesinin aslına uygun bir kopyası ve eserlerinden oluşan dönüşümlü bir koleksiyon sergileniyor. Müzeyi sanatçının eşi Agnes Dürer’i canlandıran bir aktristin rehberliğinde gerçekleştirilen turlara katılarak gezebilirsiniz.

6. Cermen Ulusal Müzesi

Nürnberg Cermen Ulusal Müzesi

Almanya tarihinin çeşitli dönemlerinde yaratılmış sanat eserlerini görmek için Nürnberg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Cermen Ulusal Müzesi (Germanisches National Museum), 1852 yılında kurulmuş. Bir kısmı yeni, bir kısmı ise tarihi yapılardan oluşan bir kompleks içerisinde faaliyet gösteren müze, tarihi kentin güney bölümünde yer alıyor. Kültürel tesisin, tarih öncesi dönemden günümüze kadar uzanan geniş bir tarih aralığına sahip 1,3 milyon parçalık koleksiyonunda gündelik hayatta kullanılan eşyalardan portrelere, müzik aletlerinden bilimsel aygıtlara kadar pek çok nesne sergileniyor.

7. İnsan Hakları Yolu

Nürnberg İnsan Hakları Yolu

Cermen Ulusal Müzesi’nin yeni ve eski binaları arasında uzanan sokak üzerine bulunan İnsan Hakları Yolu (Way of Human Rights), 1993 yılında açılmış bir anıt. Kentin Nazi döneminden kalan kötü şöhretini yıkmak için 1988 yılında düzenlenen yarışmayı kazanan İsrailli sanatçı Dani Karavan tarafından yaratılan eser; 8 metre uzunluğunda 27 beyaz sütundan, yere gömülü 2 sütun başından, 1 adet selvi meşesinden ve giriş kısmındaki 1 adet kemerden oluşuyor. Anıtın bulunduğu yerde 2 yıllık arayla Nürnberg Uluslar Arası İnsan Hakları Ödülü törenleri düzenleniyor.

8. St. Sebald Kilisesi

Nürnberg St. Sebald Kilisesi

Kentte görülmeye değer bir diğer dini yapı olan St. Sebald Kilisesi (St. Sebaldus Church), Eski Belediye Binası’nın da bulunduğu Albert Dürer Meydanı’nda yer alıyor. 1225’ten 1275’e kadar uzanan periyotta 2 koridorlu bir Roma Bazilikası olarak inşa edilen yapı, günümüzdeki görünümünü 14. ile 17. yüzyıl arasındaki çalışmalar neticesinde kazanmış. Şehrin tüm tarihi binaları gibi 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar aldıktan sonra aslına uygun olarak tamir edilen kilisenin içerisinde; Peter Vischer ve oğlu tarafından yapılan, adını aldığı Aziz Sebaldus’un mezarının bulunduğu kutsal türbeyi görebilirsiniz.

9. Hauptmarkt

Nürnberg görülecek yerler Hauptmarkt

Güzel Çeşme’ye ve Nürnberg Kilisesi’ne ev sahipliği yapan Hauptmarkt, Nürnberg’in ana meydanı olarak anılıyor. Eski Kent’in kalbinde yer alan meydanın çevresi şehir geziniz sırasında soluklanabileceğiniz, yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz kafe ve restoranlarla dolu. Alışveriş caddeleri ile bağlantılı olan meydanda her gün taze ürünler satın alabileceğiniz bir pazar kuruluyor. Bu pazar, aralık ayında ise yerini Noel Pazarı’na bırakıyor. Öğlen tam 12.00’da meydanda olursanız, kilisenin mekanik saati çaldığında harekete geçen “Küçük Adam’ın Dansı” nı izleyebilirsiniz.

10. Güzel Çeşme (Schöner Brunnen)

Nürnberg Güzel Çeşme

Orijinali Cermen Ulusal Müzesi’nde bulunan Güzel Çeşme‘ye (Schöner Brunnen) mimari ve manevi özelliklerinden dolayı Nürnberg gezilecek yerler listenizde yer verebilirsiniz. Heinrich Beheim tarafından tasarlanan ve 1385-1396 yılları arasında inşa edilen Gotik stilli çeşme, 19 metrelik yüksekliğe sahip.Eserin üzerindeki 40 renkli figür Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu’nun dünya görüşünü temsil ediyor. Halk arasında, çeşmeyi çevreleyen iki pirinç halkanın döndürüldüklerinde şans getirdiklerine inanılıyor.

11. Şehir Duvarları

Şehir Duvarları Nürnberg

12. ve 16. yüzyıllar arasında savunma amaçlı inşa edilmiş olan Şehir Duvarları (City Walls), kentin Eski Şehir bölümünde 5 kilometrelik bir uzunluğu sahip. Üzerinde bulunan gözetleme kuleleri ve giriş kapıları ile kentin en popüler turistik alanlarından birisi olan surlar, sağlamlığı nedeniyle 2. Dünya Savaşı sırasında bile kullanılmış. Bazı kapıları yoğunlaşan trafiği rahatlatmak için genişletilmiş olsalar da, günümüzde şehrin tarihi duvarlarının 4 kilometrelik kısmı halen daha ayakta duruyor.

12. Eski Şehir

Nürnberg gezilecek yerler Eski Şehir

Kentte gezilecek mekânların tamamına yakınının içerisinde yer aldığı, festivallere ev sahipliği yapan Eski Şehir (Old Town); Pegnitz Nehri’nin iki yakasına kurulmuş. Tarihi boyunca savaşlara, hatta bir soykırım girişimine şahitlik eden bölgenin kuzey kısmına Sebalder Altstadt, güneyineyse Lorenzer Altstadt adı verilmiş. 12. yüzyıldan itibaren duvarlarla çevrilerek güvenliği artırılan yerleşim alanı içerisinde tarihi mekânların yanı sıra alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ile kafe ve restoranlar hizmet veriyor.

13. Erdemler Çeşmesi

Nürnberg Erdemler Çeşmesi

St. Lorenz Kilisesi’nin yanında bulunan Erdemler Çeşmesi (Fountain of Virtue), Şehir Konseyi’nin isteğiyle 1589 yılında Benedikt Wurzelbauer tarafından yapılmış. Çeşmenin yuvarlak katlarına sırasıyla 3 dini, 3 din dışı erdemi simgeleyen heykeller yerleştirilmiş. 7. erdem olan “adalet” ise en üst kısımda bulunuyor. Erdemlerin; aslan, çocuk, çapa ve lamba gibi figürlerle temsil edildiği çeşme, estetik görünümüyle meydana ayrı bir hava katıyor.

14. Ulaşım Müzesi

Ulaşım Müzesi Nürnberg gezilecek yerler

Teknik içerikli türdeşleri arasında Avrupa’nın en eskilerinden birisi olan Ulaşım Müzesi(Transportation Museum), Bavyera Demiryolu Müzesi adıyla 1899 yılında kurulmuş. Ulaşım ve iletişim olmak üzere bünyesinde 2 farklı branşı barındıran müzede sergilenenler araçlar arasında çeşitli dönemlerde kullanılmış lokomotifler ile aslına uygun modellenmiş demiryolu ve tren maketleri bulunuyor. Ana binasında bir kütüphanenin de hizmet verdiği kültürel tesisin iletişim bölümünde ise Orta Çağ’dan günümüze Bavyera’da kullanılan postacılık ve iletişim servisleri ile ilgili koleksiyon sergileniyor.

15. Kutsal Ruh Hastanesi

Nürnberg gezilecek yerler Kutsal Ruh Hastanesi

Nürnberg gezilecek yerler listesini son sırasındaki Kutsal Ruh Hastanesi (Hospital of Holy Spirit), 1332-1339 yılları arasında zengin bir aristokrat olan Konrad Gross tarafından kurulmuş. Yaşlıların ve düşkünlerin bakımı için kurulan tesis, 16. yüzyılın başına kadar imparatorluk sınırları içerisindeki en büyük din temelli sağlık merkeziymiş. Bu tarihten sonra Hans Beheim’in planlarına sadık kalınarak genişletilen Pegnitz Nehri kıyısındaki sağlık kurumunu ziyaret ettiğinizde Konrad Gross ve Herdegen Valzner’e ait anıt mezarları görebilirsiniz.

Nürnberg seyahatinizde zaman sorununuz yoksa; Oyuncak Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Nuremberg Yeraltı, St. Johannis,Art Bunker, Ortaçağ Zindanları, Nürnberg Adalet Sarayı, Ehekarussell Çeşmesi, El İşi Pazarı ve Nuremberg Bit Pazarı adlı yerleri de Nürnberg gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Nürnberg’de nerede kalınır?

Nürnberg seyahatinizde konaklama için 3 yıldızlı Holiday Inn Express Nurnberg City – Hauptbahnhof adlı tesise göz atabilirsiniz.

Nürnberg gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir