Odessa Gezilecek Yerler, Ukrayna’nın En Güzel Mekanları ve Tatil Bölgeleri 2024

Ukrayna‘nın en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Odessa, aynı zamanda Karadeniz’deki en büyük limanlardan birine ev sahipliği yapıyor. Doğu Avrupa ve Asya’yı, Akdeniz’e bağlayan köprü niteliğindeki kent, tarihi boyunca Osmanlı, Rusya, Ukrayna gibi farklı kültürlerin egemenlik çatışmalarına sahne olmuş ve bu nedenle Odessa gezilecek yerleraçısından ziyaretçilerine oldukça zengin seçenekler sunuyor.

Ukrayna kimlikle dahi gidebildiğimiz bir ülke. Son zamanlarda Ukrayna parası olanGrivna’nın değerini kaybetmesi ile birlikte binlerce turist sadece Ukrayna geceleri için bile Ukrayna Odessa turu yapmaya başladı. Ukrayna şehirlerinden Karadeniz’in incisi Odessa ise, özellikle Ukrayna gece hayatı konusunda muhteşem bir şehir. Özellikle yaz mevsiminde dünyaca ünlü Ukrayna gecelerinin keyfinin çıkarıldığı bir yer. Bizim Bodrum veya Antalya gibi aslında. Odessa’dan başlayan ve Ukrayna Başkenti Kiev’e uzanan bir Ukrayna turu rehberi hazırladığımız bu yazımızda elimizden geldikçe; Odessa hakkındatüm bilgileri ve Ukrayna hakkındaki deneyimlerimi aşağıda anlatacağım. Odesa gezimizbaşlıyor.

odessa_operası_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_anıt_hayatı_geceleri_kadınları

Ukrayna’nın İncisi Odessa Gezilecek Yerler : Odessa Operası

Bu yazımda Odessa Gece Hayatı, Odessa gezilecek yerler ve yeme içme konusunda tüm detayları aşağıda anlatacağım.

Odessa denildiğinde hepimizin aklına deniz, tatil ve çılgın eğlenceler geliyor. Doğru ama bu şehir aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük 3. kenti ve Karadeniz’deki en büyük limanlardan birine sahip olmasıyla Ukrayna ticaretinin merkezini oluşturuyor.

odessa_deribasovskaya_caddesi_pasaj_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_street_gece_park_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Odessa’nın vazgeçilmez parkları

Ee böyle olunca da Ukraynalılar tarafından vazgeçilmez bir şehir oluyor. Sadece Ukraynalılar mı ? Aslında tüm dünya buraya akın ediyor. Çünkü çok ama çok ucuz bir şehir. Lafı fazla uzatmadan Odessa Gezi Rehberi ve Odessa Gezi Notları hakkında her şeyi anlatmaya başlıyorum.

1. Ukrayna Odessa’ya Başlangıç

Odessa’ya birkaç arkadaşımla gitmeyi düşünmüştük ama pek fazla zaman bulamıyordum. Daha yeni Amsterdam’dan döndüğüm sabah, Deniz’in telefonuyla uyandım. Deniz’in, “Odessa’ya gitmek ister misin ? Ben bir kaç kez gittim. Sıramı sana devrediyorum. ” sorusuyla yataktan heyecanla sıçradım ve cevabım “Tamam abi. Ne zaman gidiyorum ?” oldu.

Yaklaşık 3 hafta sonra Ukrayna Hava Yolları ve Odessa Turizm Ofisi’nin davetlisi olarak İstanbul – Odessa uçağında 4A’da oturuyordum. Karadeniz üzerinden yaklaşık bir buçuk saatlik keyifli bir yolculukla bu güzel vardıktan sonra heyecanla kendimi hemen Odesa sokaklarında buldum.

odessa_deribasovskaya_caddesi_pasaj_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Deribasovskaya Caddesi’nde bulunan tarihi pasaj

Ukrayna, ziyaret ettiğim 27. ülkem olmasına rağmen, o ilk yurtdışına çıkarken hissettiğim heyecanım hala devam ediyordu. Burası, Ukrayna’da gördüğüm ilk şehir oldu. Belki de heyecanım bundan dolayı idi.

 

Odessa Gezilecek Yerler Listesi

Odessa‘da görülmesi gereken yerler kentin mimari ve tarihi çeşitliliğinden dolayı genellikle cadde, bulvar ve müzelerden meydana geliyor olsa da şehirde; plaj, liman, yer altı labirentleri, sanat merkezi gibi birbirinden farklı beklentilere hitap edebilecek değişik alanlar da bulunuyor.

1. Deribasovskaya Caddesi

Odessa gezilecek yerler Deribasovskaya Caddesi

Şehrin can damarı ve en hareketli noktası olan Deribasovskaya‘da, çoğu otel olarak hizmet veren karşılıklı dizilmiş şık binalara ve bu binaların altında yer alan kafe, restoran, bar seçeneklerine rastlamak mümkün. Trafiğe kapalı olan ve kent sakinlerinin özellikle bahar – yaz aylarında yoğun olarak vakit geçirdiği cadde, özellikle yiyecek ve içecek açısından hem global hem lokal alternatiflerin rahatlıkla bulunabildiği bir nokta. Deribasovskaya Caddesi’ne ulaşmak içinse 137 numaralı otobüsleri kullanmak ve Lanzheronivska Stdurağında inmek gerekiyor.

2. Potemkin Merdivenleri

Odessa gezilecek yerler Potemkin Merdivenleri

Odessa için “şehrin simgesi” denebilecek kadar ayrı bir yere sahip olan ve toplamda 192 basamaktan oluşan Potemkin Merdivenleri, dikkat çekici görüntüsü dışında önemli bir görevi de üstleniyor ve Primorskaya Caddesi‘ni, marinaya bağlıyor. Avrupa’nın en dikkat çekici 10 merdiveni arasında bulunan Potemkin Merdivenleri, aynı zamanda Potemkin Zırhlısı filminin temelini oluşturuyor. 1837 – 1841 yılları arasında optik illüzyon yöntemi ile inşa edilen merdivenlerden yukarı doğru bakıldığında sadece yükselen basamaklar görünüyor ancak merdivenlerin sonu görünmüyor. Aynı şekilde yukarıdan aşağıya bakıldığında da ancak son basamaktan sonraki cadde görülebiliyor. İlk Odessa başkanı adına yapılan anıtın da görülebileceği merdivenlere ulaşmak için 155 numaralı otobüslerle Morvokzal durağına kadar gelmek gerekiyor.

3. Odessa Opera Binası

Odessa gezilecek yerler Odessa Opera Binası

Potemkin Merdivenleri ile birlikte kentin en eski yapılarından biri olan Odessa Opera Binası, ilk olarak 1810 yılında inşa ediliyor ancak 1873 yılında çıkan yangından dolayı büyük ölçüde zarar görüyor. Ardından 1887 yılında tekrar yapılan bina, neo – barok akımının en ihtişamlı örnekleri arasında yer alıyor. İç mimari açısından Fransız Rokoko izleri taşıyan yapı, at nalı tasarımı sayesinde eşsiz bir akustik meydana getiriyor.

4. Primorsky Bulvarı

Odessa Primorsky Bulvarı

Şehrin 3 önemli merkezinden biri olan Primorsky Bulvarı, Odessa’nın ilk başkanı Duke de Richelieu’nun anıtı ve Potemkin Merdivenlerinin bulunduğu alana açılıyor. Ulaşmak içinse Potemkin Merdivenleri’nde olduğu gibi 155 numaralı otobüsleri tercih etmek ve Morvokzaldurağında inmek gerekiyor.

5. Arkadia Plajı

Odessa gezilecek yerler Arkadia Plajı

Odessa’ya özellikle yaz aylarında gidecek olanların kesinlikle Odessa gezilecek yerler listesine eklemesi gereken Arkadia Plajı, geniş kumsalıyla, berrak deniziyle, kafe, bar, restoran ve gece kulüpleriyle kesinlikle kentin en hareketli ve renkli noktaları arasında bulunuyor. Arkadia Plajı’na ulaşmak için 13 numaralı otobüsleri ya da 129 numaralı minibüsleri kullanmak gerekiyor.

6. Duke de Richelieu Anıtı

Odessa Duke de Richelieu Anıtı

Kentin ilk başkanı adına yapılan ve aynı zamanda Odessa’nın ilk anıtı olan Duke de Richelieu, Primorsky Bulvarı ve Potemkin Merdivenleri arasındaki konumu nedeniyle oldukça merkezi ve kolay ulaşılabilir bir noktada bulunuyor. Anıt, bu özelliğinden dolayı yaz – kış hareketli bir atmosferi de çevresinde barındırıyor.

7. Belvedere Kolonları

Odessa Belvedere Kolonları

Odessa Limanı ve Potemkin Merdivenleri arasında bulunan Belvedere Kolonları ise şehrin genel mimari dokusundan çok daha farklı bir görüntüye sahip olmakla birlikte Helenistik Dönem yapılarını andırıyor. Ancak kolonların yapılış tarihi 19. yüzyıla dayanıyor.

8. Puşkin Müzesi

Odessa Puşkin Müzesi

Rus şair ve yazar Aleksandr Puşkin’in Moskova’dan sürülmesiyle birlikte yaşamaya başladığı yer olan Odessa, sanatçının birçok önemli koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müze, aslında Puşkin’in yaşadığı daire olmakla beraber özellikle sanat ve edebiyat tutkunlarına hitap ediyor.

9. Odessa Limanı

Odessa’ya gelindiğinde şehre günümüzdeki kimliğini kazandıran limanına da göz atmak gerekiyor. Potemkin Merdivenleri’nin bitiminde bulunan liman, gün batımlarında sürekli hareket halinde olan gemilerin de etkisiyle oldukça etkileyici bir görüntü kazanıyor.

10. Odessa Şehir Bahçesi

Odessa görülecek yerler Odessa Şehir Bahçesi

Kentteki en eski park olan Odessa Şehir Bahçesi, Deribasovskaya Caddesi ile aynı alanda yer alıyor ve kalabalıktan uzaklaşıp, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir alternatif haline geliyor.

11. Odessa Batı ve Doğu Sanat Merkezi

Odessa Batı ve Doğu Sanat Merkezi

Odessa gezilecek yerler arasında Puşkin Müzesi ile beraber sanat tutkunları için benzersiz bir nokta olan Batı ve Doğu Sanat Merkezi,  Rönesans Dönemi dahil batı sanatıyla ilgili birçok heykele ve resme; doğu sanatıyla ilgili ise Japon silahlarına, Budist figürlere ve aksesuarlara ev sahipliği yapıyor.

12. Yeraltı Labirentleri

Yeraltı Labirentleri Odessa

Katakomb adıyla da anılan ve şehrin 70 km dışında bulunan yeraltı labirentleri, ilk olarak madencilik nedeniyle meydana gelmiş olsa da ardından yaşanan savaşlar esnasında cephanelik ve saklanma alanı olarak kullanılıyor. Odessa’nın yakın geçmişine dair pek çok buluntuyu içinde barındıran Katakomblar, sıra dışı bir gezi isteyenler için ideal.

13. Odessa Bit Pazarı

Odessa'da gezilecek yerler Odessa Bit Pazarı

Şehre özgü hediyelik eşya ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz Bit Pazarı, Odessa gezilecek yerler arasında en renkli seçeneklerden biri. Ukrayna ve Odessa’ya özgü tekstil ürünlerinin, aksesuarların ve takıların yanı sıra çeşitli antika eşyaları da yine Bit Pazarı’nda bulabilirsiniz.

14. Sabornaya Kilisesi

Odessa Sabornaya Kilisesi

Kubbeli ve altın rengi ayrıntılarıyla dikkat çeken Sabornaya Kilisesi, Odessa gezilecek yerler bakımından şehirdeki en görkemli ibadethanelerden biri olduğu için önemli bir durak. Kilise ile birlikte çevresinde satılan tablo, heykel, aksesuar ve diğer hediyelik eşya seçenekleri de oldukça ilgi çekici.

15. Altın Çocuk Heykeli

Odessa Altın Çocuk Heykeli

Kırık bir yumurtanın içine yerleştirilmiş bronz bir bebekten oluşan Altın Çocuk Heykeli‘nin altın çağı sembolize ettiğine inanılıyor ve bebeğin ayağını tutanlara seyahat açısından uğur getireceği söyleniyor.

Eğer Odessa seyahatinizde yeterli vaktiniz varsa Odessa gezilecek yerler listenize Odessa Tema Parkı, Akkerman Kalesi, Museum of Interesting Science, 12 Sandalye Anıtı, Teatralyana Meydanı ve Shustov Konyak Şarap Müzesi adlı yerleri de ekleyebilirsiniz.

Odessa’da nerede kalınır?

Odessa seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Frapolli Hotel adlı tesise göz atabilirsiniz.

Odessa gezilecek yerler

2 thoughts on “Odessa Gezilecek Yerler, Ukrayna’nın En Güzel Mekanları ve Tatil Bölgeleri 2024

  1. yazınızdakı heryerı gıttık ve sırasıyla gorduk çok harıkaydı. Odessa gece hayatı çok iyi garsonlar ve havalımanı dışında işine gelmıyen ingilizce ya konuşmuyor ya bılmıyor. fıyartlar çok ıyı , biz2-3 gunluk tatılı dolu gerçirmek için ve toplantı için tercüman tuttuk https://rehberodessa.com/ adresındekı öğrenci arkadaş ile dolaştık.
    yazıdakı heryere gıtmenız tavsıye olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir