Ohrid Gezilecek Yerler, Makedonya’nın En Güzel Kentlerinden Ohrid’in Tatil Mekanları ve Tarihi Yerleri 2024

Makedonya‘nın incisi olarak anılan sevimli kent Ohrid, Balkanların en çok tercih edilen turistik şehirleri arasında yer alıyor. Özellikle huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilen Ohrid gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Meşhur gölü, yeşil alanları ve tarihi değerleri ile öne çıkan şehre yapacağınız seyahat esnasında hazırladığımız listeden yararlanabilir ve daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ohrid Gezilecek Yerler Listesi

Önemli bir turistik kent olan Ohrid, büyüleyici atmosferi ile yaz mevsimi başta olmak üzere dört mevsim gezginler tarafından büyük ilgi görüyor. Ortaçağ döneminden kalma manastır, kilise, cami ve kale, hisar gibi pek çok tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran ve UNESCODünya Miras Listesi’nde bulunan etkileyici şehir, eski bir kent olmasının yanı sıra doğal güzellikleri sayesinde de dünyanın dört bir yanından gelen insanlar tarafından tercih ediliyor. Ohrid şehrinin gezilip görülmeye değer önemli yerlerinden oluşturduğumuz Ohrid gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Ohrid, Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden birisi, Makedonya‘nın gözbebeği. Ülkenin 8. Büyük kenti olmasına rağmen, bana göre ülkenin en görülesi yeri. Küçük, şirin, huzurlu ve yeşil… Ohrid Makedonya’nın tartışmasız en gelişmiş turizm kenti. Ohrid’in antik dönemdeki adı Lychnidos, yani ışık şehri anlamına geliyor. Sonraları tepedeanlamına gelen Vo Hrid adı ile anılır olmuş ve şimdiki adı da buradan geliyor.

Makedonya’da turizmin göz bebeği Ohrid, Üsküp’e 3,5 saatlik mesafede bulunuyor. Ohrid Gölü’nün kıyısındaki bu yerleşim yeri tarihi kiliseleri, yemyeşil doğası, misafirperver insanları ve huzurlu sokaklarıyla hem tatil hem de dinlenmek için güzel bir seçenek. Ohrid, için Makedonya’nın incisi demek yanlış olmaz herhalde. Zaten Ohrid gölünden çıkarılan balığın pulundan elde edilen inciler dünyaca ünlü.

Yürüyerek gezilebilen şehirleri severim. Balkonlarını sardunyaların süslediği, UNESCO Dünya Mirası olan Ohrid, yürümeyi sevenler için enfes bir şehir. Şehirde hoş bir huzur ve sükunet hakim. Belki de uzun süre Asya’nın o kalabalık ve gürültülü dev şehirlerinde çok dolaşınca, bu sükûnet bana daha bir sakin geldi.

Ohrd

Tarihi dokusu oldukça iyi hissedilen UNESCO Dünya Mirası eski kent bölümünün, Ortaçağ dönemine dayanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri görmeye değer. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokakların, şirin kafelerin, sardunya dizili balkonlu evlerinin arasında zamanda yolculuk yapmak mümkün. Sakin ve dingin bir kent burası.

Her bir yana serpilmiş nefis kafelerinde kahve molası verip dinlenmek fırsatı da sunuyor. Balkonlarından sardunyalar dizili eski evlerin arasında, tarihin geçmiş anlarına dingin bir yolculuk gibi.

Dokusu iyi korunmuş eski kentin, Ortaçağ dönemine dayanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve camileri görmeye değer. Hepsini şehrin atmosferine uyum sağlayarak gezmeli; ağırdan ve yorulmadan, sakince.

Ohrid Gezi Rehberi

Hepsini şehrin atmosferine uyum sağlayarak gezmeli; ağırdan ve yorulmadan, sakince. Ayrıca eski şehir bölümünde bulunan tarihi ahşap evler Safranbolu sokaklarını hatırlatıyor. Her bir yana serpilmiş nefis kafelerinde kahve molası verip dinlenerek şehrin bu eski sokaklarını gezmek gerek. Balkonlarında sardunyalar dizili eski evlerin arasında, tarihin geçmiş anılarına dingin bir yolculuk çıkartıyor insanı sanki.

Ohrid Kalesi’ne çıkılınca sizi nefis bir manzara bekliyor. Muhteşem Ohrid Gölü ve sıralanan dağlar fotoğraf kareleri için bir manzara sunuyor.

Ohrid-Makedonya-geziÜç milyon yıllık bir geçmişi ile Ohrid Gölü, benim gibi fotoğraf çekmeyi seveler için inanılmaz fotojenik bir yer. Renkler ve atmosfer büyüleyici, huzur veren bir atmosfer. 1979’da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenen Ohrid Gölü, Avrupa’nın en derin ve en eski gölü. Kendine münhasır doğası ve manzarası ile insanları büyülüyor.

Avrupa’da ki en eski uygarlıklardan biri ve dünyada ki en eski Slav manastırı olan Saint Pantelejmon Ohrid’i yamaçlarında, kalenin hemen dibinde kurulmuş. Hem kaleden hem de manastırdan nefis bir manzara sizi bekliyor.

1. Ohrid Gölü

Ohrid Gölü

1979 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen Ohrid Gölü, turistik bakımdan şehrin en önemli noktaları arasında sayılıyor. Eşsiz manzarası ve huzurlu ortamı ile şehrin göz bebeği olan turistik göl, özel tekne turları sayesinde gezginlere unutulmaz anlar yaşatıyor.

2. Ohrid Kalesi

Ohrid gezilecek yerler Ohrid Kalesi

Muhteşem bir Ohrid şehir manzarasını ayaklarınız altına seren Ohrid Kalesi (Samuel’s Fortress), gölün manzarasını, güneşin doğunu ve batışını en iyi şekilde görebileceğiniz noktalar arasında yer alıyor. Şehrin en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiş olan tarihi yapı, konumu nedeni ile bol bol fotoğraf çekmenize imkan sağlıyor.

3. Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

Ohrid gezilecek yerler Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

Uçurumun hemen kenarında dik kayalıklar üzerinde inşa edilen ve şehrin en dikkat çekici yapıları arasında sayılan Sveti Jovan Kaneo Kilisesi‘nin (Church of St. John at Kaneo) geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Stevi Jovan Kaneo Kilisesi mimari özelliklerinin yanı sıra ünlü “Before the Rain” filminin çekildiği yer olması nedeni ile de dikkat çekiyor. Şehir ve Ohrid Gölü manzaralarını ziyaretçilerine sunan kiliseyi gezebilir ve ayrıca eski yapıda fotoğraf çekebilirsiniz.

4. St Sophia Kilisesi

Ohrid görülecek yerler St Sophia Kilisesi

9. yüzyılda inşaa edilen St Sophia Kilisesi (Church of St. Sophia), etkileyici mimari özellikleri ile Makedonya’nın sanat anlayışını gözler önüne seriyor. Osmanlı Devleti zamanında birtakım ilaveler ile camiye dönüştürülen kilise, Makedonya Osmanlı topraklarından ayrıldıktan sonra tekrar kilise haline getiriliyor. Tarihi dönüşümden kalan izlere daha yakından şahit olmak ve kilisenin bölgenin kültürünü yansıtan mimari yapısını görmek isterseniz kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

5. Ohrid Antik Tiyatrosu

Ohrid Antik Tiyatrosu

Şehrin en önemli gezi noktalarından biri olan Ohrid Antik Tiyatrosu (Ancient Theatre of Ohrid), mimari yapısı ve mükemmel akustiği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eski Ohrid bölgesinde yer alan antik tiyatro halen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Pek çok kez restore edilerek Roma döneminden günümüze kadar gelebilen tiyatroyu keyifli vakit geçirmek için özellikle etkinlik zamanlarında ziyaret edebilirsiniz.

6. Saint Panteleimon

Saint Panteleimon Ohrid

Bizans stilini yansıtan mimari yapısı ile ön plana çıkan Saint Panteleimon Kilisesi, son derece etkileyici detaylara sahip olan dış ve iç tasarımı ile ziyaretçilerinin ilgisini topluyor. Osmanlı Devleti yönetimi sırasında camiye dönüştürülen manastır, Ohrid Gölü ile birlikte görkemli bir manzara sunuyor.

7. National Workshop For Handmade Paper

Ohrid National Workshop For Handmade Paper

Kağıdın yapım aşamasını canlı olarak izleyebileceğiniz, el yapımı kağıtları ve eski baskı tekniklerini görebileceğiniz National Workshop For Handmade Paper (Lupco Panevski), Ohrid gezilecek yerler listesinin ilk sıralarını alabilir.

8. Robevci House Ohrid

Ohrid Robevci House Ohrid

Ohrid’in en önemli ve ünlü yapılarından biri olan Robevci House, günümüzde halen korunmaya devam eden kültür anıtları arasında yer alıyor. 1863-1864 yılları arasında tamamlanan evin üst katları Robevci ailesinin bazı eşyaları ile birlikte değerli sanatçıların eserlerine ve sergilerine ev sahipliği yapıyor.

9. St Naum Manastırı

Ohrid gezilecek yerler St Naum Manastırı

Göl kıyısında yer alan St Naum Manastırı (Monastery of Saint Naum), mimari yapısı ve muhteşem manzarası ile turistlerin ilgi odağı oluyor. Mozaikler, işlemeler ve resimler ile dikkatleri üzerine çeken manastırı ziyaret edebilir ve tarihi gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

10. Icons Gallery

Ohrid Icons Gallery

Ohrid’in ikonik hale gelmiş farklı dönemlere ait önemli resimlerinden oluşan koleksiyonların sergilendiği Icons Gallery, şehrin kültürel ve tarihi mirasını ortaya koyuyor. Özellikle sanatseverler tarafından mutlaka ziyaret etmesi gerek galeride hoş vakit geçirebilirsiniz.

11. Ohrid Eski Çarşı

Eski Çarşı Ohrid

Özellikle pazar günleri hizmet veren Ohrid Eski Çarşı‘da (Old Bazaar), çeşitli el yapımı ürünler, yiyecekler ve içecekler satışa sunuluyor. Bölgeye özgü el sanatlarını inceleyebileceğiniz ve satın alabileceğiniz çarşıda, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

12. Bay of Bones Museum

Ohrid'de gezilecek yerler Bay of Bones Museum

Kültürel ve tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Ohrid, arkeolojik bir kompleks olan su altı müzesi Bay of Bones ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Önemli bir turistik cazibe noktası olan Bay of Bones Museum, tarih öncesi çağlardan başlayıp tarih çağlarını içine alan bir zaman yolculuğuna çıkmanıza yardımcı oluyor. Su üzerinde bir platform şeklinde inşa edilen ve açık hava müzesi haline getirilen müzede kerpiç kubbeli küçük yapılarda sergilenen tarihi eserleri inceleyebilirsiniz.

13. Ali Paşa Camii

Ali Paşa Camii Ohrid

1573 yılında inşa edilen Ali Paşa Camii (Ali Pasha Mosque), ihtişamlı mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. İslami üslubu tam anlamı ile yansıtan dini yapı halen cami olarak kullanılıyor.

14. Ohrid Evleri

Ohrid gezilecek yerler Ohrid Evleri

Çatıları ve aynı tipteki sevimli mimarileri ile ön plana çıkan Ohrid Evleri, şehrin tarihi atmosferi ile mükemmel bir ahenk oluşturuyor. Huzur veren görünümleri ile Safranbolu evlerini anımsatan küçük evler, şehri ziyaret eden turistler tarafından ilgi görüyor.

15. The Church of St. Bogorodica Perivlepta

Ohrid gezilecek yerler The Church of St. Bogorodica Perivlepta

Mimari bakımdan oldukça görkemli bir görünüme sahip olan The Church of St. Bogorodica Perivlepta (St. Clement), Ohrid Gölü manzarasının hakim olduğu yerlerden birisi. İçinde yer alan freskler ve resimler ile öne çıkan kilise, özellikle fotoğraf meraklılarının keyifle gezip bol bol fotoğraf çekebileceği mekanlar arasında sayılabilir.

Ohrid’de nerede kalınır?

Ohrid ve çevresinde konaklama yapabileceğiniz yüzlerce tesis var. Otel rezervasyonunuzu internetin en güvenilir otel rezervasyon sitelerinden olan Booking.com ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik seçim yaptığınız otel ve konaklama tipine göre rezervasyonunuzu ücretsiz iptal etme şansınız da var.

 

Ohrid otel tavsiyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir