Okulda Yapılabilecek Spor Alternatifleri

Derslerde işlenen bilimsel ve sanatsal konuların yanı sıra spor faaliyetlerinin de çocukların gelişimine katkısı büyük. Zamanının büyük bir kısmını okulda geçiren eğitim çağındaki çocuklar spor sayesinde daha girişken ve farkındalık sahibi oluyor. Ayrıca çocukların ve gençlerin gelişimini destekleyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, bazı federasyon ve müdürlüklere okul sporları müsabakaları düzenlemeleri için yetki veriyor. Böylece başka illerde bulunan okulların öğrencileri kendi yaş gruplarından farklı okulların sporcuları ile yarışma ve tanışma fırsatı da elde ediyor. Dostluğun ön planda olduğu bu yarışlarda, gençlerin ve çocukların sporla iç içe büyümesi hedefleniyor.

Her eğitim kurumunda sunulan okul sporları, kurumun olanakları doğrultusunda değişiklik gösterse de hemen her okulda yapılabilecek sporları şöyle sıralayabiliriz:

Basketbol: Takım oyunu olan bu spor, çocukların sosyal becerilerinin gelişimine destek sağlar. İletişim becerisinin öğrenilmesi ve geliştirilmesinin yanı sıra çocukların problem çözme kabiliyetini de arttırır. Çocuklar basketbol sayesinde takım içinde yardımlaşmayı öğrenebilir.

bas
Basketbol ürünlerimiz için hemen tıklayın!

VoleybolGörev ve sorumluluk duygusunun geliştirilmesini sağlayan bu spor, çocukların aynı zamanda zamanı verimli kullanmayı öğrenmesine destek olur. Uzun süre voleybol oynayan çocukların vücutları esneklik kazanır.

VOL
Voleybol ürünlerimiz için hemen tıklayın!

Futbol: Dünyanın en popüler sporu olan futbol, çocukların aktif bir yaşam biçimini benimsemelerine olanak sağlar. Bu spor esnasında sürekli yürümek ve koşmak zorunda kalan çocukların kardiyovasküler sağlıkları da iyileşir.

kip
Futbol ürünlerimiz için hemen tıklayın!

Çocuklarımızı Neden Okuldaki Sporlara Yönlendirmeliyiz?

Fiziksel ve kişisel gelişim yönünden sporun faydası saymakla bitmez. Yetişkin çağına gelmeden çocukların neden küçük yaşlarda sporla tanışması gerektiği ise şu maddelerle sıralanabilir:

Disiplinli Olmak: Bir spor dalını düzenli şekilde yapabilmek için sahip olunması gereken en önemli özelliklerden biri kuşkusuz disiplinli olmaktır. Henüz küçük yaşlarda bireysel veya takım sporuyla uğraşmaya başlayan bir çocuk, disiplini de bu yaşlarda kavrama şansı bulur. Siz de çocuğunuzun bu şansa sahip olmasını istiyorsanız onu henüz okul hayatının ilk yıllarında bir spor dalıyla tanıştırabilirsiniz!

Hedef Geliştirmek: Spor yaparken disiplinli olmayı öğrenen çocuk, ilgilendiği dalda başarılı olmak için zamanla hedef koymayı da öğrenir. Spor, bireyin başarıya ulaşmak için nasıl hedef koyacağını ve hedefine nasıl ulaşacağını kavramasına yardımcı olur. Hedef geliştirmeyi öğrenen kişiler zamanla hedef odaklı olurlar.

Sosyal ve Özgüvenli Olmak: Özellikle basketbol, voleybol gibi bir takım ile yapılan okul sporlarında çocuklar takım arkadaşlarıyla daimi olarak iletişim halindelerdir. Okul dışı katılınan yarışmalarda başka sporcularla da diyalog kuran çocuklar sosyal becerilerinin gelişmesinin yanı sıra daha özgüvenli bireyler olabilirler.

Fiziksel Dengeye Sahip Olmak: Sporun getirdiği disiplin sayesinde çocuklar uyku ve beslenme düzenlerine de dikkat ederler. Profesyonel anlamda bir branşla ilgilenen çocukların kilo kontrollerini daha kolay sağladıkları da görülmektedir. Kas ve kemik gelişimini olumlu tetikleyen spor, aynı zaman da çocukların beyin gelişimine de fayda sağlamaktadır.

Okulda Spor Yaparken Çocuklar Ne Giymelidir?

Çocukların fiziksel olarak aktif oldukları sporlarda terletmeyen giysileri giymeleri önemlidir. Böylece terleri üzerlerinde kurumaz ve hasta olma riskleri azalır. Spor yapan bireylerin hareket esnasında takılıp düşmesine neden olmayacak bollukta giysiler tercih etmeleri önemlidir. Bu nedenle çocuklarınıza bol eşofmanlar yerine dar ve kısa paça eşofmanlar giydirebilirsiniz. Çocuğunuz eğer soğuk havalarda spor yapıyorsa, pamuklu bir hırka veya sweatshirt ile vücut ısısını dengeleyebilirsiniz. Ancak kayak gibi kış sporlarında su geçirmez montlar daha doğru seçim olacaktır. Fiziksel aktiviteler esnasında kıyafetler kadar ayakkabılar da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Yaptığı aktiviteye uygun bir spor ayakkabı sayesinde çocuğunuzun hareket kabiliyeti maksimum düzeyde tutulur. Yanlış ayakkabı ile spor yapmak bel ve boyun ağrılarına neden olabileceği gibi spor esnasında çocuğun performansını da düşürebilir.

 

Bu yazı https://blog.decathlon.com.tr/ sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir