Ölmeden Önce Gezmeniz Gereken Yerler 2024

Neler sığar bir ömüre? Ne mutluluklar, ne dönüm noktaları, ne tecrübeler. Ne kadar gezilebilir bir ömürde? Kaç kilometre yol kat edilir? Kaç mil uçulur? Nereleri görmeye vefa eder ömür, kimler bu şansa sahip olur bilinmez. Vakit, nakit ve imkan buldukça gezmeli, görmeli elbette. Mümkünse kendi memleketimizden başlamalı, tarihimizi, medeniyetimizi, harikalarımızı görmeli, tanımalı.Ne kadar çok yer görmüş olursanız olun, dünyada hâlâ görülmesi, gezilmesi ve deneyimlenmesi gereken çok fazla rota var. Tabi gezip görmenin, keşfetmenin sonu yok. Hâlâ gitmediyseniz veya nereye gitsem diye soruyorsanız bu duraklar tam size göre.. Başlayalım.

1. Ayasofya: “Belki de İnşaa Edilmiş En Mükemmel Bina”

Dünya mimarlık tarihinin ayakta kalmayı başarmış en önemli yapıtlarındandır Ayasofya. Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’a yaptığı en büyük kilisedir. Aynı yerde tam üç kez inşaa edilmiş olan tasarım harikasının bugünkü hali ise İmparator Justinianos (527 – 565) tarafından Miletos’lu (Milet) İsidoros ile Tralles’li (Aydın) Anthemios’a yaptırılmıştır. Ayasofya’nın daha gösterişli, daha görkemli olması için İmparatorluk sınırlarındaki tüm eyaletlere haber gönderilmiş, en güzel parçaların toplatılması istenmiştir. Ayasofya’da bulunan sütun ve mermerler Aspendos, Ephesus gibi Anadolu ve Suriye’de yer alan en önemli antik kentlerden toplanmıştır. Beyaz mermerler için Marmara Adası, pembe mermerler için Afyon, sarı mermerler için ise Kuzey Afrika kapılarına gidilmiştir. 537 yılında ibadete açılan Doğru Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’daki en büyük ve görkemli kilisesine Osmanlı İmparatorluğu döneminde mihraplar, vaaz kürsüsü ve maksureler eklenmiştir.

 


Trabzon – Maçka’da Altındere Vadisi’nde yer alan Sümela Manastırı dünyanın en eski ve en önemli manastırlarındandır. Bir rivayete göre MS 365 – 395 yılları arasında, Atina’lı iki rahip birbirlerinden bağımsız olarak rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem’i Mela Dağı’nda görürler. Rüyalarından etkilenen Barnabas ve Sophronios adlı iki rahip, denizden 1.150 m yükseğe, rüyalarında gördükleri yere Sümela Manastırı’nı inşaa etmeye karar verir.

Manastır’a çıkışta yer alan dinlenme alanında manzaraya karşı bir çay içmeden dönülmez 🙂

3. Mardin

“Baş döndürücü Mardin, Suriye çölüne yukarıdan bakan parlak taç gibi bir tepede yer alır” diye geçiyor kitapta “bir Artuklu mirası Mardin” için. Fırat ve Dicle nehirlerinin bereketli topraklarında yer alan önemli yerleşim yerlerinden Mardin, tam anlamıyla medeniyetlerin beşiğidir. Sürekli yerleşim başlangıcının M.Ö 6750lere tarihlenebileceğini gösteren kalıntılar mevcuttur.

Süryani şaraplarından tadılmadan dönülmez 🙂

4. Göbeklitepe


12.000 yıl öncesine ışık tutan bir kült merkezi Göbeklitepe. İlk keşfi 1963 yılında gerçekleşmiş olsa da, önemi 1994 yılından sonra anlaşılmış ve kazı çalışmalarına başlanmıştır. Kazılar sonucunda birçok bilgiye ulaşılmış olmasına rağmen, bu bilgiler den bazıları hala gizemini koruyor. Dünya’nın en eski yerleşimlerinden olan Göbeklitepe’yi yapanların kim olduğu, 60 ton ağırlığındaki sütunların buraya nasıl taşındığı ve üstlerinin neden örtüldüğü gibi sorular ve muhtemelen yıllarca sürecek tartışmalar sonucunda belki de insanlık tarihinin sırları çözülecek, kim bilir?

5.Amasya Evleri

amasya evleri

Yeşilırmak’ın kenarında sıralanmış, Osmanlı evlerinin bütün özelliklerini taşıyan bu evler, şehri görmeniz için en iyi sebeplerden bir tanesi.Amasya hakkındaki Amasya’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

6. Mardin Taş Evleri

mardin taş evleri

Dinlerin harmanlandığı bir şehridir Mardin.Özellikle taş evlerinin dikkat çektiği şehir, sizi görselliğiyle büyüleyecek.

BİRAZ DA YURTDIŞINA BAKALIM

1. Yosemite Ulusal Parkı (ABD)

1-2-yosemite
Barındırdığı yaban hayatı ve granit kaya oluşumlarıyla ünlü. Safari turuna çıkmak isteyebileceğiniz türden bir yer. Kuzey Kaliforniya’da 700 bin dönümü aşkın bir alana yayılmış olan parkta, 13 kamp yeri bulunuyor ve  yemeğinizi çok kolay bulabilirsiniz.

 

2. Angel Şelalesi (Canaima Ulusal Parkı, Venezuela)

2-Angel

979 metre yüksekliğinde Dünya’nın en yüksek kesintisiz şelalesi. Şelale, bir Disney animasyonu olan “Up” filmine de esin kaynağı oldu.

3. Ha Long Koyu (Quang Ninh Eyaleti, Vietnam)

3-Ha Long

Ha Long Koyu, kalın orman bitki örtüsüne sahip yüzlerce kalker adasından oluşur. Bu bakir ortamda turistler için konaklama imkanı bulunuyor.

4. Preikestolen (Ryfylke, Norveç)

4-2-Preikestolen-2
Lysefjordan’ın 604 metrelik dik bir uçurumu. Tırmanmak 3-4 saati alıyor.

 

5-torres-del-paine

Şili Patagonyası’ndaki buzulların, göllerin, nehirlerin ve dağların çoğuna ev sahipliği yapıyor.

6. Elhamra (Endülüs, İspanya)

6-Elhamra
6-2-Elhamra
M. C. Escher’in ilham kaynağı olan bu yer, kraliyet sarayına dönüştürülmeden yüzlerce yıl önce küçük bir kaleydi. Sarayın çinileri matematiksel olarak mümkün olabilecek 17 farklı düzlem simetri grubunun neredeyse tamamına sahiptir. Tamamen eski islam mimarisine göre inşa edilmiştir.

7. Everglades Ulusal Parkı (Florida, ABD)

7-Everglades
7-2-Everglades
ABD’nin en büyük tropikal vahşi doğa hayatı burada. Park halihazırda orijinal Everglades’in sadece yüzde 20’sini koruma altına almış durumda.

8. Shwedagon Pagoda (Yangon, Burma)

8-Shwedagon
8-2-Shwedagon
Burma’nın en kutsal pagodası. Son dört Buda’nın kalıntıları burada bulunuyor ve altından yapılmış plakalarla bezeli bir mimariye sahip.

 

9. Jellyfish (Denizanası) Gölü (Eil Malk, Palau)

9-Jellyfish
9-2-Jellyfish
İnsana zarar verecek kadar güçlü nematosistleri olmayan binlerce zararsız denizanasının olduğu bu göle dalış turları düzenleniyor. Ayrıca bu ada ülkesinde turist ziyaretine açık olan tek deniz gölü…

10. Kuzey Işıkları (Kuzey Norveç-İskandinavya)

10-2-northernlights
Daha önce hiç elektrik çarptı mı size? Çarptıysa ne kadar kötü sonuçlanacağını ve ne kadar acı çekileceğini biliyorsunuzdur. Ama elektriğin Dünyamızda çok güzel etkileri de var. Mesela Kuzey Işıklar. Dünya’nın manyetik kutuplarının üstünde görülen Aurora, Güneş’ten gelip, Dünya’nın atmosferine giren elektrik yüklü parçacıklar arasındaki çarpışmalar nedeniyle oluşur. Bu ışıklar kabaca her 11 yılda bir zirveye ulaşır.

11. Waitomo Glowworm (Ateşböceği) Mağaraları (Waitomo, Yeni Zelanda)

11-Waitomo
11-2-Waitomo
Bunları gökyüzündeki yıldızlar sanmanız olası. Waitomo’daki mağaralar, yalnızca Yeni Zelanda’daya özgü endemik bir tür ateşböceği olan “Arachnocampa luminosa”yla aydınlatılıyorlar. Tam altlarından geçecek biçimde turistler için tekne turları düzenleniyor. Büyülü bir dünya gibi, değil mi?

12. Iguazu Şelaleleri (Foz do Iguacu, Arjantin-Brezilya)

12-2-Iguazu
Brezilya ve Arjantin arasında bir sınır oluşturan Iguazu Şelaleleri her ikisinden de görülebilir ancak Brezilya tarafında daha güzel manzaralara sahip. Şelalerin düştüğü yerlere giden tekne turları düzenleniyor.

 

13. Casa Milá (Barselona, İspanya)

13-2-Casa Milá
Antoni Gaudí tarafından tasarlanan Casa Milá, 1906’dan 1912’ye kadar inşa edildi. Daha çok “La Pedrera” adıyla bilinen bu mimari şaheserin eskizlerine Gaudí, 1882’de başmimar Francisco Paula tarafından başlanan “bitmeyen kilise” olarak bilinen ve 2026’da tamamlanması umulan Sagrada Familia’nın atölyesinde çalışırken başladı. Gaudi, sanatsal fantezilerini doruk noktasına ulaştırdığı bu yapıda, ön cephede dalgalı deniz ve deniz yosunları duygusu yaratmak istemiş. Dökme balkon demirlerinin, dalga efektinin daha güçlü biçimde algılanmasına yardımcı olacağını düşünmüş.

14. Banff Ulusal Parkı (Alberta, Kanada)

14-2-Banff
Kanada’nın en eski ulusal parkı olan Banff, Rocky Dağları’nda 6.641 kilometrekarelik bir vahşi yaşam alanını içeriyor. Park, buzullar, iğne yapraklı ormanlar ve buzul gölleri ile ünlü.

15. Petra (Ma’an, Ürdün)

15-Petra

Petra, kayalara oyulmuş arkeolojik bir şehir ve Ürdün’ün en çok ziyaret edilen turistik mekanı. Smithsonian Dergisi Petra’yı “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 28 Yer” arasında sayıyor.

16. Guggenheim Müzesi (Bilbao, İspanya)

16-2-Guggenheim
Kireç taşı, cam ve titanyumdan yapılmış Guggenheim Müzesi Bilbao inşaatı dört yıl sürdü ve 1997’de tamamlandığında 89 milyon dolara maloldu. Tıpkı kıvrılınca daha çok yük taşıyabilen bir kağıt gibi, müzenin duvarları da ağırlığını taşıyabilmesi için kıvrımlı. 20. yüzyıl çağdaş sanatının sergilendiği müzenin yıllık konuk sayısı 1 milyon civarındadır; ki bunun yüzde 60’ı yabancıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir