osaka gezilecek yerler listesi

3 milyonluk nüfusuyla Japonya’nın Tokyo’dan sonraki en büyük ikinci kenti Osaka aynı zamanda da en turistik yerlerinden biri. Naniwa adıyla Japonya’nın bilinen ilk başkenti olan şehir yüzyıllar içerisinde başkentlik unvanını kaybetmiş olsa da önemini hiçbir zaman yitirmemiş.

Adeta bir müzeler cenneti olan Osaka’da görülecek yerler bununla da bitmiyor. Osaka gezilecek yerler yazısında detaylarıyla bahsedeceğim onlarca tapınak, alış veriş ve eğlence merkezleri, park, bahçe ve tarihi eserleriyle Osaka eskiyle yeninin, modernle gelenekselin, doğu ile batının tam kıvamında bir karışımı.

Osaka Gezilecek Yerler Listesi

osaka gezilecek yerler konumları

Osaka gezilecek yerler listesinde bahsettiğim tüm yerleri yukarıdaki harita üzerinde de işaretledim. Böylece hem bu yerlerin birbirine göre olan konumunu görebilir hem de yön bulmada kullanabilirsiniz.

Osaka Şatosu 

osaka gezilecek yerler Osaka Castle

Yapımına 1583 yılında başlanan Osaka Şatosu Japon tarihine meraklı her gezginin ziyaret etmesi gereken bir nokta. Ünlü Japon askeri ve politikacısı Toyotomi Hideyoshi tarafından yaptırılan şato 15 dönüm alan üzerine yayılmış.Yapımına başlandığında Azuchi Şatosu model alınmış olsa da bittiğinde çok daha büyük bir eser ortaya çıkmış. Aslında 17. YY’da yapımı tamamlanmış olsa da takip eden yıllarda pek çok restorasyon ve eklemeler de yapılmış, hatta en önemlileri 1928’de ve 1995 yıllarında.

Şato kulesinde ise hem Japon tarihi hem de şatonun tarihine dair son derece bilgilendirici bir müze yer alıyor. Altın kaplama dekorasyonuyla dikkat çeken şatonun 8. kattaki gözlembölümünden nefes kesen bir Osaka manzarası izlemek de bu durağın bir başka avantajı.

Shitennoji Tapınağı

osaka gezilecek yerler Shitennoji templePrens Shotoku tarafından M.S. 593 yılında yaptırılan Shitennoji Tapınağı sadece Japonya’nın en eski tapınağı değil aynı zamanda Osaka gezilecek yerler listesindeki de en eski yerlerden biri.

Osaka’daki en önemli Budist Tapınağı olan Shitennoji bu kadar eski olmasına rağmen aynı zamanda çok da iyi korunmuş bir tarihi eser. Elbette zaman zaman restorasyonlar geçirmiş ancak hala orijinal yapısını koruyor.

Ziyaretçilerin ilk girdiği yer olan dış tapınak bile başlı başına büyüleyici bir yer iken daha içerideki küçük tapınak, Gokuraku-jodo Bahçesi ve iç avlu ise çok daha güzel. Hatta Gokuraku-jodo Bahçesi’nin cennetin bir tasviri olduğu da söyleniyor. Bahçedeki Paradise Gölü ise üzerindeki küçük mavi tapınak ile ayrıca önemli bir ziyaret noktası.

Tenmangu Tapınağı

osaka'da gezilecek yerler Tenmangu templeOsaka’daki bir başka önemli Shinto tapınağı da 10. YY’da yapılan Tenmangu Tapınağı. Yerel Osakalılar’ın yaşadığı yerde olan tapınak daha çok akademik başarı, tarım veya doğurganlıkla ilgili adakları olan ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Bu tapınağı görmek isterseniz ziyaretinizi hemen yakınındaki Tenjinbashi-suji Caddesi’nde alışverişle birleştirmenizi öneririm. Giyimden kitaba, Doğu’ya özgü her türlü ilaçtan yiyecek şeylere kadar geniş bir yelpazede uygun fiyatlı alış veriş için ideal bir cadde.

Senkouji Tapınağı

Osaka gezilecek yerler listesindeki en ilginç yerlerden biri Senkouji Tapınağı. Aslında sıradan bir tapınak gibi görünse de Cehennem temalı bir tapınak olması burayı ilginç kılıyor. Tapınağın girişindeki Enma-sama ve Oni heykelleri ise ürkütücü görüntüleri ile daha girerken farklı bir yere geldiğinizi fark etmenizi sağlıyor.

Sumiyoshi Taisha Tapınağı

Sumiyoshi Taisha osaka

M.S. 211 yılında yapılan Shinto tapınağı Sumiyoshi Taisha ülkedeki 200 kadar Shinto tapınağının da en önemlisi. 4 önemli Simuyoshi Tanrısı’na adanan tapınak Budizm’in Japonya’ya gelmesinden önce yapılmış ve sıra dışı mimarisi ile dikkat çekiyor. Siyah ve beyaz dekorasyon içerisine serpiştirilmiş altın rengi ve kırmızı detayları ile göze çarpan tapınağın 4 ana salonu da var.Japonların özellikle Japon yeni yılında ziyaret ettikleri, hatta bir çeşit hac ziyareti sayılan tapınağı ayrıca deniz yolculuğuna çıkmak üzere olanlar da kutsanmak için ziyaret ediyor. Çünkü tapınağın adandığı tanrıların deniz yolcularını koruduğuna inanılıyor.

Osaka Kaiyukan Akvaryumu

Osaka Kaiyukan osakaOsaka gezilecek yerler listesinin önemli bir durağı ve dünyadaki en büyük akvaryumlardan biri olan Osaka Akvaryumu farklı deniz ve okyanus koşullarının ve iklimlerinin oluşturulduğu 15 tanktan oluşuyor. Bu şekilde Pasifik Okyanusu’ndaki dev köpek balıklarından Antarktika’nın penguenlerine kadar dünyanın farklı bölgelerine özel binlerce deniz canlısını aynı çatı altında görebilirsiniz.

Japonya Universal Stüdyoları

Her yıl yaklaşık 8 milyon ziyaretçi çeken Universal Stüdyoları’nın Osaka versiyonu aynı zamanda dünyadaki en büyük beşinci tema ve eğlence parkı. New York, Harry Potter, Örümcek Adam, San Francisco gibi 10 farklı tema alanı bulunan park Osaka ziyaretinizde farklı bir eğlence durağı.

Tarih Müzesi

Osaka şehrinin tarihine ait pek çok obje ve görsellerle detaylı bilgiler sunan ve 2001 yılında açılan müze Osaka gezilecek yerler listesindeki önemli müzelerden de biri. Osaka’nın ülkenin ilk başkenti olduğu antik dönemlerden 20. YY’a kadar olan tarihine dair son derece kapsamlı bir sergisi olan müzede dolaşmaya asansörle en üst kata çıkarak başlayıp aşağı doğru inerek devam edebilirsiniz.

Tarih Müzesi’ni ilginç yapan bir başka detay ise arkeologların 1957 yılında keşfederek kazdıkları Naniwa Nagara Toyosak-no-miya Sarayı’nın kalıntıları üzerine inşa edilmiş olması. Hatta müzenin en üst katında bu sarayın bir replikası da yer alıyor.

Osaka Şatosu’nun hemen karşısında yer alan müzeden aynı zamanda şatonun büyüleyici manzarasını da izleyebilirsiniz.

Tempozan Ferris Dönme Dolabı

osaka'da görülecek yerler Tempozan Ferris1997 yılında açılan, hatta açıldığı ilk iki yıl dünyanın en yüksek dönmedolabı ünvanını elinde tutan Tempozan Ferris Dönme dolabı Kaiyukan Akvaryumu’na komşu ve Osaka gezilecek yerler listesindeki en ilginç atraksiyonlardan da biri.

68 yolcu kabininde 480 kişi taşıma kapasiteli dönme dolap yaklaşık 20 dakikalık bir tur ile Osaka Körfezi, Ikoma Dağı, Akashi Kaikyo Köprüsü, Kansai Uluslararası Havalimanı ve  Rokko Dağları manzarası sunuyor. Hatta büyüleyici ışıklandırması ile gece turlarında romantik de bir ortam yaratıyor.

Hatta ışıklandırma ile ilgili de kısa bir bilgi vereyim. Tempozan Ferris gece ışıklandırması meteoroloji tahminlerine göre değişkenlik gösteriyor. Eğer dönme dolap mavi ışıklandırılmışsa bir sonraki gün hava yağmurlu, yeşil ise bulutlu ve turuncu ise güneşli olacak demek.

Shinsaibashi

osaka gezilecek yerler ShinsaibashiOsaka’daki en iyi alışveriş bölgesi olarak değerlendirilen Shinsaibashi adını da 1622 yılında yapılan Shinsaibashi Köprüsü’nden almış. 1 kilometreye yakın Shinsaibashi Caddesi boyunca sıralanan butikler ve özel üretim eşyalar satan mağazalar burayı özel yapan detaylardan. Caddenin sonunda ise Osaka’nın Champs Elysees’i sayılan ve high-end markaların yer aldığı bölge başlıyor.

Kuromon Ichiba Pazarı

osaka gezilecek yerler Kuromon IchibaBelki Osaka’da en fazla birkaç gün geçirebilecek kadar zamanı olan gezginlerin ilgisini çekmeyebilir ancak bu kenti tüm detaylarıyla görmek isteyen seyahat severlerin mutlaka ziyaret etmelerini önerdiğim taze sebze ve meyve pazarı.

Burayı ilginç kılan ve Osaka gezilecek yerler listesine almamı sağlayan sebep ise pazarın neredeyse 200 yıla yaklaşan tarihi, Emmeiji Tapınağı’na komşu olması, 170’in üzerinde taze yiyecek satan dükkanları ve yakın zamanda büyük oranda artan turistlerden dolayı onlarca irili ufaklı yerel restoran açılmış olması.

Dotonbori

osaka'da gezilecek yerler DotonboriOsaka’nın kalabalık, hareketli ve eğlenceli turist bölgesi Dotonbori Dotonbotibashi Köprüsü ile Nipponbashi Köprüsü arasında Dotonbori Kanalı boyunca uzanan gece hayatı, alış veriş fırsatları ve eğlenceleri ile tanınıyor.

Osaka gezilecek yerler listesinin de en eğlenceli yerlerinden biri. Tarihi 1600’lü yıllara uzanan bölge o zamanlar da Osaka kentinin eğlence ve ticaret merkezi olarak büyümeye başlamış hatta 20. YY ortalarına kadar da çok popüler olmuş. Ancak yerel ziyaretçilerin geleneksel uzaklaşıp daha çok Batı tarzı eğlence kültürü benimsemesiyle de popülaritesini yitirmeye başlamış.

Bugün özellikle geleneksel Japon eğlence sanatlarını görmek ve geleneksel Japon restoranlarında yemek yemek için tercih edilen bölge Osaka ziyaretinizde mutlaka birkaç saat geçirmeniz gereken yerlerden.

Nakanoshima Bölgesi ve Parkı

Nakanoshima osakaTosabori ve Dojima Nehirleri arasındaki 3 kilometre uzunluğundaki 500 dönümlük bölge Oryantal Seramik Sanatları Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi, Bilim Müzesi gibi Osaka’daki önemli yerlere de ev sahipliği yapıyor.

Tarihi 1891 yılına kadar uzanan Osaka’daki halka açık ilk park olan Nakanoshima Parkı da yine bu bölgede. Her türlü çiçek ve farklı ağaçlar da bulunan park özellikle gülleriyle ünlü. Hem dünyanın her yerinden getirilmiş 300’ün üzerinde gül çeşitlerini görmek hem de parkta birkaç huzurlu saat geçirmek için Osaka ziyaretinizde mutlaka uğramanızı öneririm.

Bu arada Nakanoshima Parkı’na gece yapılacak bir ziyaretin ışıklandırılmış gökyüzü ve bu ışıklarından nehirdeki yansımalarından dolayı son derece romantik olacağını söyleyebilirim.

Abeno Harukas Gökdeleni

Abeno Harukas osakaJaponya’daki en yüksek gökdelen ünvanını elinde bulunduran Abeno Harukas 300 metre yüksekliğinde ve 62 katlı. Yapımına 2010 yılında başlanan ve 4 yıl gibi bir sürede tamamlanan gökdelenin 58. katı ise bir açık hava alış veriş merkezi.

Buradaki 3 katlı atriumda cafeler, restoranlar ve mağazalar yer alıyor. Aynı zamanda en son kattan 360 derecelik bir şehir manzaraları gözlemi olanağı da mevcut.

Floating Garden Gözlemevi (Sky Garden)

Floating Garden Sky Garden osakaUmeda Sky Gökdelenleri’nin 173 metre yüksekliğinde iki kulesi arasında kurulmuş olan köprü 360 derece Osaka manzarası vaat ediyor. Açık havalarda görüş mesafesinin Awaji Adası’na kadar uzak olduğu gözlem evinde (aslında gözlem köprüsü demek daha doğru olur) özellikle gün batımında Osaka manzarası izlemek mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim.

Gözlemevi’ne gitmek için binaya Fun Plaza girişinden girerek asansörle 39. kata çıkmalısınız. Ki bu asansör yolculuğu da başka bir deneyim.

Osaka tarihi ve kültürüyle son derece zengin bir şehir, dolayısıyla Osaka gezilecek yerler listesi burada bitmiyor. Müze severler için Ulusal Sanat Müzesi, Osaka Bilim Müzesi, Oryantal Sermaik Sanatları Müzesi ve Eski Japon Çiftlikevleri Müzesi gibi seçenekler, park ve doğal güzellik sevenler için Nara Park ve Tennoji Park gibi seçenekler, klasik Japon sanatları ve Kabuki’ye ilgi duyanlar için Osaka Shochikuza Tiyatosu gibi sıra dışı yerler de sunuyor.

Osaka’da Nerede Kalınır?

Osaka'da nerede kalınır Swissotel Nankai
5 yıldızlı Swisshotel Nakai Osaka, şehirde konaklama yapabileceğiniz en güzel otellerden bir tanesi. Tesisi incelemek için tıklayın.

Osaka seyahatinizde konaklama yapacağınız tesisi kendiniz seçecekseniz; 3 yıldızlı APA Hotel Namba-Eki HigashiHotel WBF Namba Inari, 4 yıldızlı alan Cross Hotel OsakaHotel Ichiei ile 5 yıldızlı Swisshotel Nakai Osaka adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Şehirde konaklama yapabileceğiniz bölgelerle ilgili genel bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detaylı bilgileri Osaka’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.