PAPUA YENİ GÜNE TARİHİ 2024

GENEL BİLGİLER

Tropikal ormanlarla çevrili Papua Yeni Gine; çeşitli ağaç ve bitki türlerine, birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.Port Moresby, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir.Resmi dil İngilizcedir. Bu dil dışında ülkede 700’ü aşkın yerel dil ve lehçe vardır.Para birimi olarak Papua Yeni Gine kinası kullanılmaktadır.Yerel saat Türkiye saatine göre 9 saat daha ileridir.Papua Yeni Gine vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Papua Yeni Gine’ye vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Avusturalya kıtasında yer alır. Yeni Gine adasının doğu kısmını ve civar adaların bir kısmını kaplar. Batısında Endonezya, güneyinde Avustralya bulunmaktadır.

EKONOMİ

Ülke ekonomisi umumiyetle tarıma dayalıdır,ayrıca hayvancılık ve balıkçıklık ta önemlidir.Daha çok domuz ve kümes hayvanları yetiştirilir.ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri;yılaf,kulkas,muz,kokonat,tatlı patates,kahve ve kakaodur.Meyve ve sebze yetiştiriciliğide son yıllarda büyük gelişme göstermektedir.Dış ülkere kahve,çay,kakao ve balık satar.

Türkiye ile ekonomik ilişkileri

İlk diplomatik ilişkimiz 1979 yılında kurulmuştur.Papua Yeni Gine’nin İstanbulda fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

GEZİLEBİLECEK YERLER

Güzelliklerle dolu bir ülkedir.Çok güzel mistik bir atmosferi olan Ela plajı mutlaka görülmelidir.Ülkenin uzun akarsularında tekne turları yapmanız oldukça kolaydır.Tropikal ormanlara sahip olduğu için vahşi hayatın birçok sahnesine tanık olmanız an meselesidir,

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Port Moresby, Goroka

İklim / Hava Durumu

Mayıs-Aralık arası yağmurlu ve serinken, Ocak-Nisan arası aşırı sıcaklıklar ve şiddetli yağışlar vardır. Ortalama sıcaklık Haziran ayında 25 derece, Aralık-Ocak aylarında 28 derece civarındadır.

Ne Zaman Gidilir

Seyahat etmek için en uygun dönem Haziran-Eylül arasıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Ülke mutfağının temelini taro, kaukau, sago gibi kök bitkiler oluşturmaktadır. Balık, deniz ürünleri ve patates çok tüketilmektedir. Geleneksel yemekleri; domuz kızartması, tatlı patates, pirinç ve yeşillikle yapılan Mumu adı verilen yemektir.

Kuş Bakışı Papua Yeni Gine Kabileleri

Goroka kabilesi;eski çağlardan beri var olan gelenekleri nedeniyle dünyaca ünlüdür. Goroka erkekleri papağan tüylerinde ve kuşların cennet kuşlarında kuşatılmış güzel başlıklar giyerler. Deniz kabuklarından süslemeler en değerli olanlardır. Bunlar, refaha ve zenginliğin işaretidir. Düğünden önce geleceğin kocası tarafından yerel bir kıza sıklıkla bir kabuk kolye sunulur. Kabuklardan yapılmış mücevher takma geleneği, yüzlerce yıl önce, minik inci parçaları paranın yerini aldı.

Goroka halkı, kendi dünyasında hiçbir hata olmadan, dış dünyadan tecrit edildi. Kabile savaşlarının ve sert doğal koşulların devam etmesi ayrılmalarının sebebidir. Onların yaşam tarzları, sıradan insanların yaşam biçiminden pek farklı değildir. Kabilede, üyelerinin hepsi kendi sorumluluğu olan güçlü aileler var. En kıdemli temsilci ailenin başı sayılır.

Çamur Takımı kabilesi

Bu klanı bulmak için dağlar kasabasına gitmeniz gerekmekte,burası dünyanın en büyük üçüncü kenti olmakla birlikte vahşi sınır olarak ta bilinmekte.bu isim yüzyıl önce yerleşik lutherer misyonerlerin varlığını kabul eden bir almandı.Yüzyılardır yapmış oldukları savaşlar kadınlar ve domuzlar üzerine olmuştur.Büyü ve savaş becerileri bir klanı diğerinden üstün kılan özellikler arasında yer almaktadır.Kendilerini çamura boyayan bu klanlar da sunum ne kadar büyük olursa  o kişi o kadar büyük olur.

DANİ  KABİLESİ

Kabile üyeleri ölen atalarını tütsüleyip mumyalıyor ve bu şekilde sevdiklerinin bedenlerini yüzyıllarca saklıyorlar.Fakat artık by günümüzde uygulanan bir gelenek değil.Dani kabilesinin bir diğer enteresan geleneği ise ölen kabile lideri için liderin ailesindeki her kadın akrabasının parmaklarını kesmesi.

FORELİ KABİLESİ

Forelilerin yamyamlık yaptığından öte bir şey değildi. Foreliler ölülerini gömdükten sonra, cesedin kurtçuklar tarafından istila edilmesini bekliyorlardı. Birkaç gün sonra ise, ceset kurtlandığında mezardan çıkarılıyor ve parçalanarak akrabalar tarafından yeniliyordu. Bu esnada çıkan kurtçuklar ise ayıklanarak ‘yemeğin’ yanına meze olarak servis ediliyordu.

KOMBAİ KABİLESİ

Ayrıca ağaç evlerde yaşayan farklı bir dil konuşan Kombai ve Korowai insanlarının birbirlerine benzeyen değişik kültürel uygulamaları bulunuyor. . Bir Kombai adamının karısı parasal olarak bir domuza eşdeğerdir. Örneğin, Kombaili bir kadın öldüğünde kadının ailesi tazminat olarak domuz talep edebilir. Kombaili bir erkek eğer evlenmek istiyorsa öncelikle kadına ve ailesine köpek dişlerinden kolyeler yapmak zorunda.Son nüfus sayımında sayılarının 3000 civarında olduğu belirtilmektedir.

SAMBİA KABİLESİ

Diğer kabilelerden farklı bir hayat tarzı olan bu kabile dağ köylerinde yer almaktadır.Eşcinsel birlikteliğin yoğunluklu hüküm sürdüğü bu kabile

 

Samarai

Avustralya ile Doğu Asya arasında önemli bir ticaret noktası olan limanıyla bilinen Samarai, Papua Yeni Gine’nin Milne Bay Eyaleti’ne bağlı bir adası. İkinci Dünya Savaşı döneminde saldırılar ve bombalamalar nedeniyle yok olma tehlikesi yaşayan ada, 2006 yılında Papua Yeni Gine hükumeti tarafından Ulusal Tarihsel Miras Adası ilan edildi.

Wewak

Wewak, Papua Yeni Gine’nin Doğu Septan eyaletinin başkenti. Roma Katolik Piskoposluğunun da merkezi olarak bilinen ve pek çok dini yapı barındıran şehir, doğa alanları ve etkileyici atmosferiyle de ünlü.

Madang

Yeni Gine adasının kuzeydoğusunda yer alan ve 2. Dünya Savaşı sırasında Japon işgaline maruz kalan Madang, ilk kez 1871 yıllında keşfedildi. Madang, günümüzde tarihi dokusu ve doğasıyla ülkenin popüler turistik yerlerinden biri haline geldi.

Goroka

Goroka, Papua Yeni Gine’nin Doğu Highlands eyaletinin başkenti. Deniz seviyesinden yaklaşık 1600 metre yükseklikte bulunan şehir, kahve üretimiyle ve medeniyetten uzak yaşayan kabileleriyle ünlü.

Port Moresby

Papua Yeni Gine’nin başkenti konumundaki Port Moresby şehrinde yaklaşık 300 bin kişi yaşıyor. Port Moresby Doğa Parkı, Moitika Yaban Hayattı Koruma Alanı, Port Moresby Golf Kulübü, Ela Plajı, Bomana Savaş Mezarlığı ve Papua Yeni Gine Ulusal Sanat Müzesi gibi turistik noktalara ev sahipliği yapan şehir, ülkenin en kalabalık yerleşim yerlerinden biri.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir