Paris gezilecek yerler listesi

Romantik atmosferi ile âşıkları kendisine çeken Paris, sanatın mimariyle buluştuğu, geçmişte özgürlükler adına pek çok önemli olaya tanıklık etmiş çok kültürlü bir metropol. Benim de şu ana kadar 4 kez ziyaret etme şansına eriştiğim Paris gezilecek yerler konusundaki zenginliği ile her türden gezgine keyifli dakikalar yaşatabilecek imkanlara sahip.

Fransa’nın bu güzel başkentinde gezip görülmesi gereken tüm bu önemli yerleri yazı boyunca detaylıca anlatmaya çalışacağım.

Paris gezilecek yerler yazısında neler var?

Paris Gezilecek Yerler Listesi

Paris gezilecek yerler Sami Altınay
Paris gezilecek yerler rehberi

Paris gezilecek yerler yazısında Paris’te gezip görülecek yerlerle ilgili birçok önemli bilgi ve tavsiye vereceğim ama öncesinde şu konulara dikkat;

 Nerede kalınır?  Le Marais, Latin Quarter & Saint Germain Des Pres, Eyfel Kulesi ve Şanzelize çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

 Otel tavsiyeleri:  Ben son Paris gezimde çok uygun fiyat yakaladığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Paris’te dikkatimi çeken diğer tesisler: 3★ Europe Saint Severin, 4★ Novotel Paris Les Halles, 5★ Hotel du Collectionneur

 Yapılacak şeyler:  Paris denince akıllara ilk olarak Eyfel Kulesi ve Disneyland geliyor ama ikisinin girişinde de uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Bu yüzden dilerseniz gezi öncesinde Disneyland Paris 1 Günlük Bilet ve Eyfel Kulesi: Zirve Bileti adlı turlara kayıt olabilirsiniz.

1. Eyfel Kulesi

Paris Eyfel Kulesi hakkında bilgiler

Sadece kentin değil tüm Fransa’nın sembolü olan Eyfel Kulesi, pek çok gezgin için Paris gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk mekân. Tasarımı Gustave Eiffel’e ait olan üç katlı kule, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Expo 1889 Fuarı’nın giriş kapısı olarak 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiş. İlk başta geçici olsa da çelik yapı, tamamlanmasının ardından çok fazla ilgi gördüğü için kent silüetinin kalıcı bir parçası haline gelmiş.

Özellikle Paris’e ilk kez gidiyorsanız Eyfel Kulesi‘ndeki seyir teraslarından birine çıkıp Paris’i doyasıya seyretmeden şehirden ayrılmayın. 324 m yükseklikteki kulenin farklı katlarında toplam 3 seyir terası ve restoranlar var. Kulenin tepesine çıkmak için asansörü kullanmanız, bunun için de uzun bilet kuyruklarına girmeniz gerekiyor.

Zamandan tasarruf etmek için biletinizi haftalar öncesinden internetten alabilir ya da düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Altta hem bireysel gezi için hem de turlar için linkleri bulabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Balkonunuza çıktığınızda Eyfel Kulesi’ni görerek güne başlamak isterseniz 4 yıldızlı Pullman Paris Tour Eiffel adlı otelde konaklayabilirsiniz.

 Tur Tavsiyeleri:  Eyfel Kulesi için 2 tur tavsiyem var. İlki en tepeye erişim sağlayan Eyfel Kulesi: Zirve Bileti, diğeri ise nehir gezisi ile kombine edilmiş Eyfel Kulesi’ne Hızlı Giriş Bileti ve Sen Nehri Gezisi.

 • Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Asansör: yaz dönemi 09.30-00:45, diğer aylar 09.30-23:45, yaz-kış tepeye son asansör 23.00. Merdivenler: yaz dönemi 09.00-00:45, diğer aylar 09.30-18.30
 • Giriş Ücreti: En tepeye yetişkin 25 Euro, 2. kata asansör 16 Euro, 2. kata merdiven 10 Euro
 • Web: toureiffel.paris/en

2. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris

Fransa’nın en önemli dini yapısı olarak anılan Notre Dame Katedrali, Keltler ve Romalılar tarafından da kutsal sayılan, Sen Nehri kıyısındaki alana 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiş. Gotik tarzı ile göz kamaştıran katedral, 69 metre yüksekliğinde ikiz kulelere sahip.

Ana kapısının önünden geçen yolun “Kilometre Sıfır” olarak adlandırıldığı dini yapının kulelerinden sonra en fazla ilgi çeken bölümleri Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galerie des Chimeres ve Hazine. Hz. İsa’nın dikenli tacı, aynı anda 9.000 kişinin ibadet edebildiği görkemli yapının barındırdığı en değerli hazineyi oluşturuyor.

Dilerseniz katedralin kulelerine çıkıp şehrin güzel manzarasını bir de buradan seyredebilirsiniz. Yalnız unutmayın, kulelere yalnızca rezervasyonla çıkılabiliyor. “Jetfile” isimli uygulamayı indirip rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

 Tur Tavsiyeleri:  Katedral giriş ücretsiz ama dilerseniz bu muhteşem yapıyı Notre Dame Katedrali Rehberli Turu katılarak bilgilenerek gezebilirsiniz. Eğer kulelere çıkmak isterseniz şu tura göz atabilirsiniz: Notre Dame Katedrali Turu ve Skip-the-Line Kuleleri Tırmanışı.

 • Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 07:45-18:45 (cumartesi, pazar kapanış 19:15)
 • Giriş Ücreti: Katedral girişi ücretsiz, kulelere çıkış 10 Euro. Jefile uygulaması kullanarak rezervasyon yaptırmanız zorunlu.
 • Web: notredamedeparis.fr/en/

3. Louvre Müzesi

Paris Louvre Müzesi

Louvre Müzesi yalnızca Paris’in değil dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. I.M. Pei tarafından tasarlanan Cam Piramit’in giriş kısmını oluşturduğu Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze unvanını taşıyor. 1. Bölge’de bulunan kültürel tesisin bulunduğu bina, ilk olarak Viking akınlarını durdurmak için 1204’te Philippe Auguste tarafından savunma amaçlı inşa ettirilmiş.

14. yüzyılda kraliyet ailesinin konakladığı saray, son şeklini 1934 yılında almış. Richelieu, Sully ve Denon isimli üç kanadı bulunan müzede başını Mona Lisa, Milo Venüsü, Marly Atları’nın çektiği 35 bine yakın eser sergileniyor.

Müzedeki eserlerin tamamını görmek haftalar sürebilir. Bu nedenle müze ziyaretiniz boyunca en önemli eserlere odaklanabilirsiniz. Biletinizi internetten alarak uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Eğer müze ziyareti için yeterli vaktiniz yoksa en azından müzenin çevresinde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer müzeye yakın bir yerde kalmak isterseniz. 18. yüzyıldan kalma bir binada yer alan 5 yıldızlı Grand Hôtel Du Palais Royal adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

 Tur Tavsiyeleri:  Bu muhteşem müzeyi gezmek için rehbersiz Louvre Müzesi: Zamanlı Giriş Bileti  turuna ya da rehberli olarak Hızlı Giriş: Paris Louvre Müzesi’ne Rehberli Tur‘a katılabilirsiniz.

 • Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Frans
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi, perşembe, cumartesi, pazar (09.00-18.00), çarşamba, cuma (09.00-21.45), salı günleri kapalı.
 • Giriş Ücreti: Yetişkin online 17 Euro.
 • Web: louvre.fr/en

4. Montmartre Tepesi (Ressamlar Tepesi)

Paris gezilecek yerler Paris Ressamlar Tepesi

Montmartre, benim Paris gezilecek yerler listesindeki favori yerlerimden. Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh gibi isimlerin geçmişte kullandıkları stüdyolara ev sahipliği yaptığı için Ressamlar Tepesi adıyla da tanınan Montmarte, birbirinden güzel evleri ve sanatla dolu sokakları ile popüler hale gelmiş.

130 metre rakımlı tepe kentin en yüksek noktası olduğu için aynı zamanda manzara izlemek isteyenler için de ideal bir bölge. Moulin Rogue ve Lapin Agile gibi dünyaca ünlü eğlence mekânlarının bulunduğu yerleşimdeki en görkemli yapı ise Sacre Coeur Bazilikası.

Montmartre’yi gezmenin en kolay ve hızlı yollarından bir tanesi Moulin Rogue önünden kalkan Les Petits Trains de Montmartre adlı gezi trenine binmek. Yetişkinler için 6,5 Euroolan tren 10.00-18.00 saatleri arasında çalışıyor. Tur ise yaklaşık 40-60 dakika sürüyor.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Best Western Plus Hôtel Littéraire Marcel Aymé bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en popüler tesislerden bir tanesi.

 Tur Tavsiyesi:  Bu güzel semti dilerseniz rehber eşliğinde yürüyerek gezebilirsiniz. Bunun için şu tura göz atabilirsiniz: Paris: Montmartre’de 2 Saatlik Yürüyüş Turu

5. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur

Eyfel Kulesi’nden Montmarte Tepesi’ne doğru baktığınızda ilk fark edeceğiniz yapı olan Sacre Coeur Bazilikası, 1874 yılında gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybeden 58.000 kişinin anısına 1875-1914 yılları arasında inşa edilmiş. Notre Dame Katedrali’nden sonra gezginlerin Paris gezilecek yerler listelerinde kendisine yer bulan ikinci popüler dini yapı konumundaki bazilikanın kubbesi, manzara izlemek için en ideal noktalar arasında gösteriliyor.

Montmartre Tepesi’nin simge yapısı olan bazilikanın içini gezmek ücretsiz. Eğer dilerseniz bazilikanın çıkışta solda yer alan kubbeye de çıkabilirsiniz lakin 300 basamak çıkmak zorunda kalacağınızı bilin.

 Tur Tavsiyesi:  Bazilika girişi zaten ücretsiz lakin Sacré-Coeur ve Montmartre Turları Uzman Kılavuzuyla adlı tura katılarak yapıyı rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

 • Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Bazilika 06.00-22.30, Kubbe: Ekim-nisan 09.00-17.00, Mayıs-Eylül: 08.30-20.00.
 • Giriş Ücreti: Bazilika girişi ücretsiz.
 • Web: sacre-coeur-montmartre.com/english/

6. Disneyland

Paris Disneyland

Şehir merkezinden 32 kilometre uzakta yer alan Disneyland, 2 bin hektarlık alan üzerine 1992 yılında kurulmuş. Tema parkı, Birleşik Devletler sınırları dışında açılan ikinci tesis konumunda. Eğlence tesisi, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor.

7 farklı konaklama seçeneğinin bulunduğu tesisin Disneyland Park kısmında her yaş grubundan bireye hitap eden Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland bölümlerine yer verilmiş. Diğer kısımda ise sevilen sinema ve televizyon şovlarına ait tematik alanlar ziyaretçilerini bekliyor.

Eğer Paris’te en azından 3-4 günlük vaktiniz varsa büyük küçük her yaştan gezginin eğlenceli saatler geçireceğiz bu parka da 1 tam gününüzü ayırabilirsiniz. Parka dilerseniz bireysel gidebilirsiniz ya da şehir içinden düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Linkler aşağıda…

 Otel Tavsiyesi:  Paris’in dünyaca ünlü muhteşem parkında ailenizle birlikte çok daha fazla zaman geçirmek ve rahat etmek isterseniz park içerisindeki 5 yıldızlı Disneyland® Hotel‘de konaklayabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer Disneyland için planınız varsa biletinizi mutlaka önceden alın derim. Disneyland Paris 1 Günlük Esnek Bilet adlı tura göz atabilirsiniz. Ulaşım için RER hattını kullanabilirsiniz.

 • Adres: 77777 Marne-la-Vallée, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Giriş Ücreti: 1 gün 2 park gişe fiyatı 94 Euro, internette 69 Euro, 1 gün 1 park internette 49 Euro’dan başlayan fiyatlar.
 • Web: disneylandparis.com/en-us/

7. Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Şanzelize Caddesi Zafer Takı

Paris’in en ünlü ve lüks caddesi Şanzelize, XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi’nin manzarasını genişletmek için 1667 yılında yaptırılmış. Uzun yıllardır Tour de France’ın bitiş noktası olarak kullanılan Şanzelize Caddesi ününü üzerinde bulunan lüks giyim mağazalarına, kafelere, restoranlara ve Zafer Takı’na borçlu.

Yıl boyunca pek çok önemli kutlamaya ve anma törenine sahne olan caddenin batısına doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak Charles de Gaulle Meydanı üzerindeki Zafer Takı’nın inşa süreci, 1806’da Napolyon Bonapart tarafından başlatılmış ve Louis Philippe’in ülkeyi yönettiği 1836 yılında tamamlanmış.

Üst kısmındaki seyir bölümünden Şanzelize’yi tüm görkemiyle izleyebileceğiniz kapının altında, I. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına inşa edilen Meçhul Asker Mezarıbulunuyor. Zafer Takı’nın üzerinde yer alan seyir terası üzerine çıkıp şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Bulvar üzerinde konaklamak isterseniz 5 yıldızlı Hôtel Barrière Le Fouquet’s, bölgedeki en lüks ve popüler tesislerden bir tanesi.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz Zafer Takı üzerindeki seyir terasına çıkarak Şanzelize başta olmak üzere Paris’i doyasıya seyderebilirsiniz. İlgili tur: Paris: Zafer Takı Zirvesine Kuyrukları Atlatarak Erişim

 • Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.30
 • Giriş Ücreti: 12 Euro
 • Web: paris-arc-de-triomphe.fr/en/

8. Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Paris luksemburg Sarayı ve Bahçeleri

Ülkenin en güzel saraylarından birisi olarak gösterilen Lüksemburg Sarayı, IV. Henri’nin dul eşi Marie de Medici için Floransa’daki Palazzo Pitti örnek alınarak 1615-1645 yılları arasında inşa edilmiş. Yıllar içerisinde iç kısmında pek çok değişiklik yapılsa da eklenen bölümler sayesinde saray, görkemini korumayı başarmış.

Günümüzde Fransa Senatosu’na ev sahipliği yapan ihtişamlı yapının en önemli bölümünü, 25 hektarlık alanı kaplayan Lüksemburg Bahçeleri oluşturuyor. Tam ortasında sekizgen biçimli bir yapay gölün bulunduğu bahçe, Floransa tarzında tasarlanmış. Yabancı gezginler kadar Fransızlar’ın da tatil günlerinde piknik yapmak ve dinlenmek için gittikleri bahçede en çok ilgiyi sarayın mimarı Salomon de Brosse gözetiminde yapılan Medici Çeşmesi çekiyor.

 • Adres: 75006 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Saray, pazartesi ve cumartesi günleri yalnızca grupla.

9. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi Paris

EXPO 1889 için inşa edilen eski tren garında faaliyet gösteren Orsay Müzesi, 1986 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından açılmış.

Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Edouard Manet, Claude Monet gibi ünlü isimlerin birbirinden çarpıcı çalışmalarına ev sahipliği yapan müzede 1848-1914 arasında yaratılmış Fransız ve Avrupa sanat eserlerine yer veriliyor. Empresyonist tabloların oluşturduğu koleksiyon müzede sergilenenlerin en değerlisi olarak gösteriliyor.

 Tur Tavsiyesi:  Orsay Müzesi: Rezerve Erişimli 1 Günlük Giriş Bileti adlı tura katılarak bilet uzun bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz.

 • Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi kapalı, perşembe (09:30-21:45), diğer günler (09:30-18:00)
 • Giriş Ücreti: 12 Euro.
 • Web: musee-orsay.fr/en/home.html

10. Opera Binası (Opéra national de Paris)

Paris opera

Sanatseverler kadar mimariye düşkün gezginler tarafından da Paris gezilecek yerler listesine alınacak bir mekân varsa, o yer kesinlikle Paris Opera Binası’dır. Ağırlıklı olarak opera ve bale performanslarının sergilendiği yapıda faaliyet gösteren Paris Ulusal Operası, XIV. Louis’nin emriyle 1669 yılında kurulmuş. Binada biri çağdaş, diğeri klasik mimariye sahip iki ana salon bulunuyor.

Oldukça şık bir mimariye sahip çağdaş Opera Bastille, 2.700 koltuk kapasiteli ve 1989’da hizmete girmiş. İhtişamlı iç dekorasyonu ile bir mücevheri andıran 1970 koltuklu Palais Garnier ise 1875’de açılmış. Ayrıca Opera Bastille’in hemen altında 500 koltuk kapasiteli bir amfitiyatro bulunuyor.

 Tur Tavsiyesi:  Uzman Rehberler Eşliğinde Paris Opera Garnier Turu adlı tura katılarak ünlü opera binasını rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

11. Pantheon

Paris gezilecek yerler Pantheon

Mimari açıdan Londra’daki St. Paul’s Katedrali’ne ve Roma’daki adaşına benzetilen Pantheon, XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen 1744-1790 yılları arasında inşa ettirilmiş.

Yapı, çeşitli dönemlerde kilise olarak kullanılsa da asıl önemini, içerisine defnedilen Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola, Alexander Dumas gibi ünlü Fransızlar sayesinde kazanmış. Fizikçi Leon Foucault’un 1851’de dünyanın kendi çevresinde döndüğünü kanıtladığı deneyine sahne olan tarihi yapının 3 katlı kubbesi ve iç duvarlarını süsleyen freskler, en dikkat çekici kısımlarını oluşturuyor.

 Tur Tavsiyesi:  Panthéon Kabul Bilet ve Kendinden Kılavuzlu Tur paketi satın alarak yapıyı gezebilirsiniz.

 • Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 9 Euro
 • Web: paris-pantheon.fr/en/

12. Versay Sarayı ve Bahçeleri

Paris'te gezilecek yerler Versay Sarayı ve Bahçeleri

Paris’in 20 kilometre uzağındaki zengin banliyöye adını veren Versay Sarayı, ilk olarak XIII. Louis döneminde küçük bir av köşkü olarak inşa edilmiş. XIV. Louis zamanında ise 20.000kişinin aynı anda barınabileceği şekilde genişletilmiş ve günümüzdeki görünümüne yakın bir hale gelmiş.

Zenginliğin ve gücün simgesi olması için inşasında büyük ölçeklerin tercih edildiği Fransız Barok-Klasik mimari karışımı tarihi yapının Aynalı SalonSalon de Venus ve Salon d’Apollongibi bölümleri sonradan müze haline getirilerek ziyarete açılmış.

2.300 odalı yapıdaki bir diğer dikkat çekici bölüm ise Vaux Sarayı’nın da peyzaj mimarı olan Andre Le Notre’nin Rönesans ve Barok tarzı mimariyle tasarladığı bahçeleri. Kasabadan saraya doğru uzanan yolların etrafına kurulu bahçeler, sarayın ön avlusundaki heykelin önünde birleşiyor.

 Tur Tavsiyeleri:  Şehrin bu ünlü sarayını gezmek için Versay Sarayı ve Bahçeleri: Tam Erişim Bileti ya da Paris’ten Versay Sarayı’na Hızlı Giriş ve Sesli Rehberli Tur‘a göz atabilirsiniz.

 • Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 18 Euro
 • Web: en.chateauversailles.fr/

13. Sainte Chapelle

Paris'te görülecek yerler Sainte Chapelle

Kentteki Gotik yapıların en ünlülerinden olan Sainte Chapelle Hz. İsa’nın dikenli tacı, çarmıhın parçaları ve çivilerinden oluşan kutsal emanetlerin barındırılması için IX. Louis’nin emriyle 1242-1248 yılları arasında inşa edilmiş.

Fransız Devrimi sırasında ağır hasar görmesine rağmen sahip olduğu dünyanın en büyük 13. yüzyıl vitray koleksiyonunu korumayı başaran dini yapının içerisinde ayrıca on iki sütunu süsleyen Havari Heykelleri’ni görebilirsiniz. Vitraylar aracılığıyla çarmıh ve çivilerin kiliseye getirilişi, İsa’nın son yemeği gibi önemli olaylar betimlenmiş.

Burası manevi öneme sahip, zarif vitrayları ile ünlü bir şapel. Kimileri için buraya ödenecek 10 Euro‘luk bilet parası ve harcanacak zaman, kayıp olarak görülebilir. Lakin burası Paris gezilecek yerler listemizin en önemli yerlerinden.

 Tur Tavsiyesi:  Sainte Şapeli: Bağımsız Tur ve Hızlı Giriş Bileti satın alarak sezonda uzun bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz.

 • Adres: 8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Nisan-Eylül 09.00-19.00, diğer aylar 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 10 Euro
 • Web: sainte-chapelle.fr/en/

14. Les Invalides

Paris gezilecek yerler Les Invalides

7. Bölge’de yer alan Les Invalides, Fransa’nın askeri tarihi ile ilgili anıtları ve müzeleri barındıran oldukça değerli bir kompleks. 1671-1678 yılları arasında XIV. Louis’nin emriyle Mimar Liberal Bruant’ın gözetiminde inşa edilen yapının kullanım amacı, yaşlı ve yardıma muhtaç askerlerin bakımıymış.

Napolyon Bonapart’ın naşının bulunduğu altın kubbeli Dome Kilisesi’nin en önemli kısmını oluşturduğu yapı kompleksinde sahip olduğu zırh ve silah koleksiyonları ile askeri konulara meraklı bireyleri kendisine çeken Musee de l’Armee; haritaların, Fransız mevzilerinin, istihkâm yerlerinin rölyefleri ile bazı maketlerin sergilendiği Musee des Plans-Reliefs; II. Dünya Savaşı’nda gösterilen kahramanlıkların anlatıldığı Musee de la l-Ordre de la Liberation faaliyet gösteriyor.

15. Moulin Rouge

Paris görülecek yerler Moulin Rouge

Yetişkinlere yönelik eğlence gösterileri ile ünü tüm dünyaya yayılmış Moulin Rouge, her yıl kan-kan dansını izlemek isteyen pek çok turist tarafından Paris gezilecek yerler listelerine dâhil ediliyor. Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından 1889 yılında kurulan kabare, çatısında kırmızı bir değirmenin bulunduğu binasıyla Montmartre’nin sınırları içerisindeki mekânlar arasından hemen seçilebiliyor.

Beyaz perdeye ve şarkılara, benzerlerinin kurulmasına ilham kaynağı olmuş kültürel simgenin girişinde, tarihini anlatan resimlerin asılı olduğu panolara ve çeşitli dillerde yazılmış açıklamalara yer verilmiş.

Kabarede “yalnızca gösteri” ya da “yemekli gösteri” gibi çeşitli biletler var. Hatta bazı günler öğlen matineleri de var.

 Tur Tavsiyeleri:  Dilerseniz gezi öncesinde şu gösterilerden birine kayıt olarak eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz. Şampanya Eşliğinde Moulin Rouge Gösterisi ve Moulin Rouge Gösterisi ve Akşam Yemeği Seçenekleri

 • Adres: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Şov saatleri: 19.00, 21.00, 23.00
 • Giriş Ücreti: Sadece şov 105 Euro civarından başlıyor.
 • Web: moulinrouge.fr/?lang=en

16. Pompidou Merkezi

Paris gezilecek yerler Pompidou Merkezi

Sosyal ve kültürel olanaklarıyla ziyaretçilerinin keyifli saatler geçirmelerine imkân tanıyan Pompidou Merkezi1971-1977 arasında inşa edilmiş. Adını, Fransa’nın eski cumhurbaşkanından alan merkezin yüksek teknoloji mimari üsluba sahip binasının tasarımını Richard Rogers, Renzo Piano ve Gianfranco Franchini yapmış.

En üst katı seyir terası şeklinde düzenlenen yapının içerisinde mağazaların, restoranların, sinemaların dışında 5 bin sanatçının yaratmış olduğu 60.000’den fazla çağdaş ve modern sanat eserinin sergilendiği Musee National d’art Moderne ile 2 binin üzerinde periyodik yayını barındıran kütüphane bulunuyor. Müzik ve akustik araştırmalara yoğunlaşmış bir merkezinde bünyesinde faaliyet gösterdiği merkezin önündeki 7,6 metrelik Stravinsky Çeşmesi yerel halkın popüler buluşma noktası konumunda.

 • Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Salı hariç her gün 11.00-21.00
 • Web: centrepompidou.fr/en

17. Concorde Meydanı

Paris Concorde Meydanı

Tuileries Bahçesi ile Şanzelize Caddesi arasında yer alan Concorde Meydanı, XV. Louis’nin heykelinin dikilmesi için 1755-1765 yılları arasında Mimar Jacques-Ange Gabriel’in gözetiminde inşa edilmiş. 1792 yılına kadar kralın adıyla anılan meydan, o yıl gerçekleşen kanlı olaylarında etkisiyle 1795’ten itibaren günümüzdeki adıyla anılmaya başlanmış.

Hatta alanın en göze çarpan yapısı konumundaki Dikilitaş, idamları unutturmak ve tarihte temiz bir sayfa açmak için 1836’da Mısır’daki Luksor Tapınağı’ndan getirilerek meydanın ortasına dikilmiş. 23 metrelik bu abidenin yanı sıra iki çeşme ve Fransız kentlerini simgeleyen 8 heykel daha bu amaçla meydana yerleştirilmiş.

Açıkça konuşmak gerekirse meydana özellikle gitmek belki gereksiz olabilir. Ama Paris hop on hop off turları hakkında bilgiler başlıklı yazımızda bahsettiğim turlara katılırsanız turistik otobüslerle meydandan birkaç kez geçme fırsatınız olur.

18. Rodin Müzesi (Musee Rodin)

Paris'te görülecek yerler rodin müzesi

Bünyesinde 6.600 heykel, 8.000 çizim, 8.000 fotoğraf ve 7.000 sanat objesi barındıran Rodin Müzesi, 1919 yılında ziyarete açılmış.

Adından da anlayabileceğiniz üzere ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Godin’e adanmış olan kültürel tesis, biri kent merkezindeki Hotel Biron, diğeri ise sanatçının Paris dışındaki eski evi olmak üzere iki lokasyonda faaliyetlerine devam ediyor. Aynı zamanda iyi bir koleksiyoncu olan Rodin’e ait eserlerin dışında müzede çağdaş sanat sergileri de düzenleniyor.

 • Adres: 77 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün, 10.00-17.45
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 10 Euro
 • Web: musee-rodin.fr/en

19. Paris Yer Altı Mezarları

Catacombs of Paris

Kültürel anlamda kentin yer altı da en az yer üstü kadar zengin. Bunun en iyi kanıtı olarak gösterilen kent merkezine yakın noktadaki Paris Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris), kentin çeşitli yerlerindeki mezar alanlarının salgınlara yol açtığı şeklindeki düşüncenin etkisiyle 1785’te kullanılmaya başlanmış.

Kilometrelerce uzunluktaki eski taş ocaklarının koridorlarına getirilen iskeletler, yeni yerlerine enstalasyon mantığıyla yerleştirilmiş. Böylece ortaya sanat galerisi görünümlü, günümüzde 2 kilometrelik bölümü gezilebilen bu yer çıkmış.

 Tur Tavsiyesi:  Paris Yer Altı Mezarları: Hızlı Giriş Bileti satın alarak bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz.

 • Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Fransa
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: Yetişkin 13 Euro

20. Pere Lachaise Mezarlığı

Paris mezarlık Pere Lachaise

Paris gezilecek yerler listesinde sizlere ziyaret etmenizi önereceğim son yer, heykelleriyle adeta bir açık hava müzesini andıran Pere Lachaise Mezarlığı.

44 hektarlık araziye sahip mezarlık, Napolyon Bonapart tarafından Mimar Alexandre Theodore Brongniart’a tasarlatılmış. Açılışı 1804’te yapılan defin alanı ilk başta pek ilgi görmemiş; ancak La Fontaine ve Moliere’in mezarlarının buraya taşınmasıyla ünü artmış.

Oscar Wilde, Max Ernst, Camille Pissaro gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den sürgün edilen Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları da burada bulunuyor. (Not: Ahmet Kaya’nın mezarı 71. bölümde, Yılmaz Güney’inki ise 62. bölümde yer alıyor.)

 • Adres: 16 Rue du Repos, 75020 Paris, Fransa

Fransa Paris’te Gezilecek Yerler – Diğer Önemli Noktalar

Paris seyahatinizde zaman kısıtlamanız yoksa, Paris gezilecek yerler listenize şu yerleri de ekleyebilirsiniz;

 • III. Alexandre Köprüsü
 • Orangerie Müzesi
 • Tuileries Bahçeleri
 • Picasso Müzesi
 • Place des Vosges
 • Conciergerie
 • La Defense
 • Le Marais
 • Madeleine Kilisesi
 • Pont des Arts (Aşıklar Köprüsü)
 • Petit Palais
 • Saint Germain des Pres
 • Galeries Lafayette ve Musee des arts Decoratifs.

Paris’te Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi

Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Le Marais, Latin Quarter & Saint Germain Des Pres, Eyfel Kulesi Çevresi ve Şanzelize çevresi şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler.

Paris otel tavsiyesi
4 yıldızlı Hotel Saint Petersbourg Opera, konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Otel tavsiyesi olarak da; ekonomik tesis arayanlar 2 yıldızlı Hôtel de Roubaix ile 3 yıldızlı Palym ve Europe Saint Severin adlı tesislere göz atabilirsiniz.

İmkanı olan gezginler ise 4 yıldızlı Novotel Paris Les Halles ve Hotel Saint Petersbourg Opera tesislere ya da bütçe konusunda sıkıntısı olmayıp daha lüks yer arayanlar ise 5 yıldızlı Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe adlı otele göz atabilirler.

Şehirde konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazımda…