Pisa Gezilecek Yerler, İtalya’nın Efsanevi Yerlerinden Pisa ve Tatil Bölgeleri 2024

İtalya‘nın kuzeyinde bulunan ve UNESCO tarafından koruma altında olan Pisa, yaklaşık 90.000 nüfuslu bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Pisa gezilecek yerler bakımından zengin seçenekler sunuyor. Arkeolojik ve tarihi kalıntılarla örülü şehir, dünyanın en ilginç yapılarından bazılarını da barındırıyor.

Pisa Gezilecek Yerler Listesi

M.Ö. 5 yüzyılda kurulduğu düşünülen ve tarihi kalıntılarını hala muhafaza eden Pisa, geçmişin izlerine görebilmenizi ve hissedebilmenizi sağlayacak ender şehirler arasında yer alıyor. Şehir katedralinin çan kulesi olan Pisa Kulesi ile özdeşleşen yerleşkede, 20’den fazla kilise, orta-çağ dönemine ait yapılar ve Arno Nehri üzerinde kurulu tarihi köprüler görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

 

ncelikle Pisa’ya gitmekten söz etmeliyim. Ülkemizden Pisa’ya ulaşmanın en kolay yolu benim kullandığım gibi direkt seferler. Fakat bu uçuşlar genellikle yazın var ve çok sık değil. Bu yüzden Pisa’ya gelmek isteyenlerin başta Bologna ve Roma olmak üzere çeşitli İtalya şehirlerine bilet almasını öneririm.

İtalya’nın sahip olduğu gelişmiş tren ağı sayesinde kuzeyden güneye tüm bu şehirlerden Pisa’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Hem de benim rotamda olan Floransa ve diğer güzel İtalyan şehirlerini de ziyaret etmiş olursunuz. Özellikle Pegasus’un Bologna uçuşları bu rota için en iyi fiyatları sunuyor.

Mucizeler Meydanı / Pisa

Pisa Nerededir ?

Şimdi Pisa ve Toskana hakkında bilgiler vereceğim. İtalya’dan çok bahsetmiyorum, burası Güney Avrupa’nın bilinen ve ünlü bir ülkesi. Hiçbir şey bilmiyorum diyen bile çizme şeklindeki coğrafyasını ve başkent Roma’yıtanıyordur.

Pisa, İtalya’nın orta-kuzey bölümünde yer alan küçük bir şehir. Ülkenin batı sahillerindeki Akdeniz’in 5-6 kilometre içerisinde bulunuyor. Nüfusu yaklaşık 100 bin kadar. Pisa, İtalya’nın önemli turizm merkezlerinden biri. Özellikle barındırdığı Pisa Kulesi, İtalya’nın ve dünyanın en ikonik yapılarından biri.

Pisa Genel Görünüm / Arno Nehri

Toskana Hakkında Bilgiler

Pisa’yı da kapsayan Toskana ise ülkenin 20 özerk bölgesinden biri. Toskana özellikle Rönesans döneminden izleri, zengin sanat eserleri ve şarapları ile anılır. Rösenans’ın doğduğu Floransa da Toskana sınırları içerisinde yer alıyor.

Son olarak Pisa ve İtalya’yı ziyaret ederken malumunuz Schengen Vizesi almanız gerekiyor. İtalya, AB üyesi bir ülke. Eğer diğer Avrupa ülkelerinden geliyorsanız herhangi bir pasaport kontrolü yok. Resmi pasaportların bu vizeden muaf olduğunu da hatırlatayım.

Pisa’ya İnmeden Birkaç Dakika Önce / Viareggio Sahilleri

Galileo Galilei Havalimanı 

Yalnızca iki saatlik kısacık bir uçuş ardından Toskana toprakları gözükmeye başladı ! Hava açık ve güneşli olduğundan daha uçaktan inerken keyifli bir manzaraya şahit oluyorum. Pisa’nın yanı başındaki Livorno ve Viareggio kentleri ile beraber Akdeniz de görüş alanımda.

Yerel saatle 11.30’da Pisa Galileo Galilei Havalimanı’na iniyoruz. Kısa süre ardından terminalden ayrılıyorum. Pasaport kontrolü sırasında hiçbir soru dahi sorulmadı, 1 hafta içindeki ikinci İtalya girişim olduğu için biraz çekincem vardı doğrusu.

Pisa’nın Sevimli Havalimanıyla Hatıra Fotoğrafı

Terminalin önüne çıkıyorum, manzara alışık olduğum havalimanlarından çok farklı. Pisa Havalimanı türünün tek örneği denebilir, burası sanki bir cafe ya da park !

1. Mucizeler Meydanı

Mucizeler Meydanı

Kentin en ünlü meydanı olan Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli), beyazlara bürünmüş mimari yapıları ve tarihi eserleri ile sizi karşılıyor. Pisa Kulesi, Vaftizhane ve Şehir Katedrali (Duomo di Pisa) gibi yapıları burada bulabilirsiniz.

2. Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi (Tower of Pisa), Birçok fotoğrafa konu olan, her turistin mutlaka “kuleyi eğerken” temalı bir fotoğrafının olduğu, dünyanın en ikonik yapıları arasında yer alıyor. 1173 yılında katedralin çan kulesi olarak inşa edilen yapı, zeminindeki bir çökmeden dolayı her yıl biraz daha(milimetrenin onda yedisi) güneye doğru eğiliyor. Üst üste 6 sütun dizisinden meydana getirilen ve kendine has bir mimariye sahip olan kulenin önünde siz de fotoğraflar çekilerek bu ritüeli yerine getirebilirsiniz.

3. Vaftizhane

Baptistery of St John Pisa

Bilimin Babası” Galileo Galilei’nin de vaftiz edildiği yer olan St. John Vaftizhanesi (Baptistery of St John), İtalya’nın büyük vaftizhanesi olarak kabul ediliyor. Mucizeler Meydanı’nda bulunan bu yapı, devasa gotik mimarisi ve tarihi dokusu ile büyüleyici bir turistik yer olarak göze çarpıyor. Pisa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bu vaftizhane, rönasans döneminin en önemli yapıları arasında bulunuyor.

4. Pisa Katedrali

Pisa Katedrali

Şehrin ve hatta Toskana bölgesinin en büyük katedrali olan Pisa Katedrali (Duomo di Pisa), Mücizeler Meydanı’na girdiğinizde sizi bütün ihtişamı ile karşılıyor. 1063 yılında yapımına başlanan ve 27 yıl süren bu yapı, gotik işlemeleri, rönesans dönemi mirasini, tarihi ve mistik bir dokuyu yakından inceleyebilirsiniz.

5. Şövalyeler Meydanı

Şövalyeler Meydanı

Orta-çağ İtalya’sının politik kalbi olan ve şehrin en büyük ikinci meydanı konumunda bulunan Şovalyeler Meydanı (Piazza dei Cavalieri), şimdilerde şehrin en önemli eğitim merkezi. İtalya’nın eğitim merkezlerini merak ediyorsanız bu meydana giderek inceleyebilirsiniz.

6. Campo Santa Anıt Mezarı

Campo Santa Anıt Mezarı

Kelime anlamı olarak “Kutsal Alan” terimine karşılık gelen Campo Santa Anıt Mezarı (Campo Santa Memorial), “Triumph of Death” freskinin de bulunduğu büyüleyici bir yapı konumunda bulunuyor. Birbirinden büyüleyici freskleri burada ziyaret edebilirsiniz.

7. Sinopie Müzesi

Sinopie Müzesi

1257 yılında hastahane olarak inşa edilen, daha sonra yoksullar için kalacak bir yere dönüştürülen ve şimdilerde ise müze olarak kullanılan Sinopie Müzesi (Museo delle Sinopie), tarihi frenksleri ve büyüleyici mimariyi bir arada görebileceğiniz bir yer örneği teşkil ediyor.

8. Carovana Sarayı

Carovana Sarayı

Şövalyeler Meydanı’nda yer alan Carovana Sarayı (Palazzo della Carovana), 1564 yılında tamamlanan ve şehir mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor ve şimdilerde belediye binası olarak kullanılıyor. Pisa’ya yolunu düşerse “Belediye binasında ne işim var?” demeyin, tarihi verilen değeri burada görebilirsiniz.

9. Opera del Duomo Müzesi

Opera del Duomo Müzesi

Sanatın ve tarihin muhteşem birleşmesi ile ortaya çıkan Opera del Duomo Müzesi (Museo Opera del Duomo), geçmişin tüm büyüleyici dokusunu hissetmek isteyenler için bir cennet konumunda yer alıyor.

10. Saat Sarayı

Saat Sarayı

Şehir merkezine geçiş için yapılan, bir tarafı yaşamı bir tarafı ölümü simgeleyen iki kuleden oluşan ve Dante’nin “Inferno” adlı eserinde de yer alan Saat Sarayı, Pisa’nın görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.

11. Santa Maria della Spina Kilisesi

Santa Maria della Spina

1230 yılında, Arno Nehri kıyısında inşa edilen Santa Maria della Spina Kilisesi, şehirdeki en önemli gotik mimari örneklerinden biri. Tarihi kalıntılara ve mimariye ilginiz varsa bu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

12. National Museum of San Matteo

National Museum of San Matteo

Pisa’nın en önemli yerleri arasında yer alan San Matteo Ulusal Müzesi’nde; Donatello, Nicola Pisano, Volterrano gibi dev sanatçıların eserlerini bir arada bulabilirsiniz.

13. Garibaldi Meydanı

Garibaldi Meydanı

Yine Arno Nehri yakınlarında bulunan Garibaldi Meydanı’nda soluklanabilir, İtalya’nın kurucularından olan Giuseppe Garibaldi’nin heykelini görebilirsiniz.

14. Palazzo Blu

Palazzo Blu

Pisa’nın önemli müzelerinden biri olan Palazzo Blu’da geçmişin izlerini görebilir, orta-çağ döneminin yaşantısı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

15. Giardino Scotto

Giardino Scotto

Arno Nehri yakınlarındaki Scotto Bahçesi’nde soluklanabilir, tarihin ve doğanın iç içe geçtiği bu yerde harika bir zaman geçirebilirsiniz.

Pisa’da Nerede Kalınır?

Pisa'da nerede kalınır Pisa Nh Pisa

Pisa gezilecek yerler listesindeki en önemli yerler kısaca bu şekilde. Şehri doyasıya yaşamak isterseniz Pisa’da konaklayabilirsiniz. Rönesans döneminin ve gotik mimarinin kalıntıları ile örülü Pisa’da onlarca otel, şehrin farklı yerlerine konumlandırılmış durumda sizleri bekliyor. Şehir merkezindeki modern mimariye ait oteller, Arno Nehri etrafındaki oteller ya da tarihi otellerden dilediğinizi seçerek harika bir Pisa seyahati yapabilirsiniz. Ayrıca şehre, trenle 1-1,5 saatlik mesafede bulunan Floransa’yı da konaklamak için seçebilirsiniz.

Pisa’da konaklama yapabileceğiniz otellerden bazıları; 3★ Hotel Novecento, 3★ Hotel Di Stefano,  3★ Hotel Alessandro Della Spina, 4★ Hotel Bologna ve 4★ NH Pisa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir