Pokhara’da Nerede Kalınır? En İyi Otel Tavsiyeleri 2024

Gezip gördüğüm şehirler arasında en sevdiğim, tekrar tekrar gitmek istediğim Nepal’in ikinci büyük kenti Pokhara’da nerede kalınır yazısını yazmak ayrı bir heyecan veriyor. Kafa dengi arkadaşlar edinip biraz eğlenmek isteyenler için de, yalnız kalıp biraz dinlenmek ve hayata dair beklentilerini ve planlarını sorgulamak isteyenler için de, trekking veya dağcılık yaparak sınırlarını zorlamak ve potansiyelini keşfetmek isteyenler için de binlerce seçenek sunan Pokhara konaklama açısından da hem çok zengin hem de çok uygun fiyatlı.

O yüzden bu yazıda önce bölgesel olarak şehrin neresinde ne bulabileceğinizden bahsedip sonrasında da birkaç otel tavsiyesi vermek istiyorum. Pokhara’da görülmesi gereken yerlerle ilgili daha detaylı bilgiyi ise Pokhara Gezilecek Yerler isimli yazımda okuyabilirsiniz.

Pokhara’da nerede kalınır?

Pokhara'da nerede kalınır listesi

İsterseniz bu tarz yazılarda hep yaptığım gibi önce şehir içi ulaşım opsiyonlarından bahsedeyim. Çünkü otel seçerken karar vermenize yardımcı olacak en önemli kriterlerden biri.

Pokhara’da –aslında tüm Nepal’de- raylı ulaşım sistemi yok. Şehir içi ulaşım otobüsler ve taksiler ile sağlanıyor. Şehrin turistik bölgesinde –başka bir deyişle- Few Gölü civarında her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Zira Lakeside Road’un başı ile sonu arasındaki mesafe yürüyerek en fazla 45 dakika. Öte yandan yerel halkın yaşadığı Eski Pokhara’ya veya başka bir yere gitmek istediğinizde taksi veya otobüse ihtiyaç duyarsınız.

Pokhara'da nerede kalınır haritası

Taksi ile ulaşım uygun fiyatlı ancak binmeden önce pazarlık yaparak kandırılma ihtimalinin önüne geçmelisiniz. Gitmek istediğiniz yere olan mesafeyi online haritalardan bulduktan sonra kilometre başına 1 USD uygun bir fiyattır (aslında daha düşük de olabilir, ben ortalama bir rakam söyledim).

Şehir içi otobüslerin hemen hepsi Hallan Chowk’tan geçiyor, ki burası turistik bölgenin de tam ortası. Ayrıca otobüsler çok ucuz (5-10 Cent, hatta belki daha az). Hallan Chowk’da otobüs şoförlerine sorarak gitmek istediğiniz yere ulaşmanız da mümkün.

Ulaşım bilgisini de verdikten sonra artık Pokhara’nın konaklamaya uygun bölgelerinden bahsedebilirim. Yazıda bahsedeceğim bölgeleri üstteki haritada görsel olarak da inceleyebilirsiniz.

1. Lakeside Road Güneyi, Merkez

Pokhara'da nerede kalınır Lakeside Road south

Tüm Lakeside Road Pokhara’nın turizm açısından merkezi. Ancak Lakeside Road’un güney kısmının başlangıcı merkezin de merkezi oluyor. Tahmin edebileceğiniz üzere en yüksek fiyatlı konaklama seçenekleri de burada yer alıyor. Yalnız bu gözünüzü korkutmasın Avrupa’da 2-3 yıldızlı bir otele ödediğiniz parayla, hatta bazen daha azıyla burada 5 yıldızlı bir otelde konaklayabilirsiniz.

Bu bölgedeki oteller diğerlerine nazaran estetik olarak da daha şık. Tüm Lakeside Road restoran, cafe, bar ve alış veriş açısından zengin olmakla birlikte bu bölge tüm bunların en yoğunlaştığı yer. Öte yandan restoran, cafe ve mağazaların fiyatları da otel fiyatlarıyla doğru orantılı olarak bir nebze daha yüksek. Bir örnekle açıklayayım; Nepal’in en bilinen ve ucuz yemeği Dal Bhat’ı Lakeside Road’un kuzeyinde 1,5-2 USD gibi bir fiyata yerken burada 5-6 USD rakamlarına çıkabilirsiniz.

2. Lakeside Road Güneyi

Pokhara'da nerede kalınır Lakeside Road

Güney kısmının biraz daha güneyi olan bölge yine cafe, bar, restoran ve alışveriş seçenekleri açısından zengin. Bu bölge aynı zamanda Pokhara’yı diğer şehirlere bağlayan otobüslerin kalktığı otogara ve havaalanına da en yakın olan kısım. Yürüyerek otogara ulaşmak istiyorsanız kesinlikle bu bölgede kalmanızı tavsiye ederim. Burada yer alan oteller de estetik olarak gayet şık, seçkin ve Güney’in merkezinden biraz daha uygun fiyatlı.

Bu bölge ile ilgili tek olumsuz konu ise, akşam geç saatlerde daha merkezi yerlerden buradaki otellere gitmek biraz ürkütücü. Kaldığım otellerden, yazının sonunda bahsedeceğim bir tanesi bu bölgede yer alıyordu ve birkaç defa geç saatte (aslında çok geç de değil, hava karardığında) otele yürümek zorunda kaldım. Her ne kadar etrafta başka insanlar vardıysa da kendimi çok güvende hissetmemiştim. Ancak Pokhara’yı 2-3 arkadaş birlikte ziyaret ediyorsanız veya tüm yalnız kadın gezginlerin yaptığı gibi geceleri yalnız çıkmamaya dikkat ediyorsanız önemli bir sorun olmayacaktır.

3. Lakeside Road Kuzeyi

Pokhara'da nerede kalınır Lakeside Road kuzeyi

Pokhara’da nerede kalınır sorusunun benim için cevabı olan bölge. Aslında tüm Pokharabiraz hippi ancak Lakeside Road’un kuzeyi daha da hippi. Bütçesi kısıtlı olan gezginlere kesinlikle bu bölgeyi tavsiye ederim. Otel ve pansiyonlar güneye göre çok daha uygun fiyatlı. Açıkçası estetik açıdan da daha sıradan. Öte yandan hala daha yeterince temiz ve güvenli. Bu bölgenin yalnız gezginlere de daha uygun olduğunu düşünüyorum çünkü tüm dünyadan yalnız gezginlerin tercih etmesi sebebiyle sosyalleşme de daha kolay Kuzey Lakeside Road’da. Temiz, rahat, güvenli ve ucuz olsun, varsın çok şık olmasın diyenler bu bölgeyi tercih etmeli.

Yalnız bu bölgede yer alan otelleri booking.com’da veya herhangi bir online platformda bulmanın mümkün olmadığını söylemeliyim. Tek yolu Pokhara’ya gidip yerinde görmeniz.

4. Fewa Gölü Kuzeyi

Pokhara konaklama Fewa Gölu Kuzeyi

Aslında konaklama seçenekleri Fewa Gölü kuzeyinde çok daha sınırlı. Öncelikle bu bölgeden yürüyerek merkeze ulaşmak zor. Daha doğrusu 1-1,5 saatlik yürümeyi göze almanız gerek. Bununla birlikte fiyatlar da Lakeside Road Kuzeyine göre bir nebze daha yüksek (ancak hala güneyden daha düşük). Başka bir deyişle, merkeze daha uzak ama biraz daha pahalı. Avantajı ise; merkezin kaos ve gürültüsünden uzak, doğayla gerçekten başbaşa kalabileceğiniz görece şık otellerin bulunması.

Pokhara’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Pokhara'da nerede kalınır rezervasupn

Pokhara’da nerede kalınır sorusuna otel seçenekleri ile cevap vermeden önce yaklaşık olarak fiyatlardan da bahsedeyim. Hindistan’dan sonra belki de dünyadaki en ucuz konaklama alternatifleri burada. Gecelik 5 USD gibi bir rakama kendi banyosu ve tuvaleti olan oda bulmak mümkün. 3,5-4 USD gibi rakamlara paylaşımlı banyosu olan seçenekler de var. Skalanın en yukarısındaki 5 yıldız konaklama fiyatları ise 40-250 USD aralığında değişiyor, ki ortalaması 100 USD civarında.

Ben Pokhara’da biraz uzun bir süre geçirdiğim için 3 farklı otelde konakladım. Bunlardan iki tanesini booking.com aracılığıyla buldum ki hiç sorun yaşamadım, rezervasyon sırasında booking.com’da ne gördüysem veya okuduysam aynısıyla karşılaştım.

Pokhara’da Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

4★ Hotel Iceland (Lakeside Road Merkezi’nde)

Pokhara otel rezervasyonu Hotel Iceland pokhara

Konumu mükemmel olan Hotel Iceland’da bir yüzme havuzu ve restoran da yer alıyor. Öte yandan tüm Nepal’da görülen sıcak su problemi burada da yaşanıyor. Kısıtlı elektrik kaynağı sebebiyle güneş enerjisi kullanılan otellerde diğer müşteriler tarafından sıcak suyun tüketilmemesi için gün içinde en geç 18:00 gibi duş almanız gerekiyor. Bunun dışında otel sahip olduğu 4 yıldızın hakkını sonuna kadar veriyor.

4★ Da Yatra Courtyard (Lakeside Road Merkez’de)

Pokhara otel rezervasyonu Da Yatra Courtyard Hotel

Konumu sebebiyle tavsiye edebileceğim bir başka seçenek de Da Yara Courtyard. Şehirdeki sosyal hayatın hiçbir anını kaçırmak istemeyenler için Pokhara’da nerede kalınır sorusunun da cevabı olan otelin restoranını da çok başarılı bulduğumu söylemeliyim.

3★ Hotel Silver Oaks Inn (Lakeside Road Merkez’de)

Pokhara otel rezervasyonu Hotel Silver Oaks Inn

Biraz daha düşük bir bütçeyle merkezde konaklamak isteyenler için ideal bir seçenek olan Hotel Silver Oaks Inn booking.com müşteri memnuniyeti açısından da 9 gibi çok yüksek bir puana sahip. Otelin konumu dışında en çok beğenilen özellikleri de temizliği ve ilgili çalışanları.

4★ Temple Tree Resort & Spa (Lakeside Road Güneyi’nde)

Pokhara otel rezervasyonu Temple Tree Resort

Pokhara’da önerebileceğim oteller arasında en kalitelisi diyebilirim. Dolayısıyla fiyatı da yüksek. Otel hem mimari ve estetik açıdan, hem sahip olduğu havuz, bahçeler açısından hem de lezzetli ve zengin menüsüyle restoranı açısından aslında bence 5 yıldızı hak ediyor. Konumu da merkeze çok çok yakın.

3★ Hotel Magnolia Pokhara (Lakeside Road Güneyi’nde)

Pokhara otel rezervasyonu Hotel Magnolia

Yazının başında bahsettiğim, 3 gece konakladığım Hotel Magnolia Pokhara son derece rahat ve temiz bir oteldi. Merkezde yer alıyor ama tüm turistik aktivitelerin kalbine 10 dakika yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Restoranda yemek seçenekleri sınırlıydı ancak çalışanlar beklentimin de üzerinde sıcak ve ilgiliydiler. Ayrıca Nepal’de genel olarak wi-fi zayıftır ancak bu otel kaldıklarım arasında en güçlü wi-fi’a sahip olanıydı. Hem merkezde, şık ve rahat hem de uygun fiyatlı (çok uygun) bir otelde konaklamak isteyenler için Pokhara’da nerede kalınır sorusunun cevabı.

Hidden Paradise Guest House (Fewa Gölü’nün Kuzeyi’nde)

Pokhara'da nerede kalınır Hidden Paradise Guest House

Hidden Paradise Guest House, benim ABC trekkingine başlamadan önce 1 gece konakladığım otel. Ancak keşke birkaç gün daha kalabilseydim diyorum. Evet merkeze uzak, taksiyle gidip gelmek zorundasınız. Üstelik, taksiler yolun bir noktasında bırakıyor ve yürüyerek bir tepeye tırmanmak zorundasınız. Sırt çantanız da varsa hayli yorucu. Öte yandan çalışanlar son derece ilgili ve aradığınızda yola inip yardım ediyorlar. Otelde bir restoran da mevcut ancak sürekli açık değil. Siz çalışanlara ne istediğinizi söylüyorsunuz onlar da özenle pişiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir