Prag’da Nerede Yemek Yemeliyiz?

Bizim Türk misafirlerimiz için gezinin önemli bir parçasıdır yerel tatları keşfetmek. Prag`da yeme içme seçeneklerinin azlığı, her ne kadar bizim zengin mutfağımızdan sonra, Avrupa şehirlerinde özellikle kuzeye çıktıkça sadeleşen yemek kültürü nedeniyle, çok hayal kırıklığına uğrayan ve döner dönmez soluğu iyi bir kebapçıda alan birçok misafirimiz olmuştur.

Karasal iklim yaşayan Çek toprakları çok çeşit sebze yetiştirmeye müsaade etmez. En çok ekilen patates ve lahana bu nedenle birçok yemeğin vazgeçilmezi olur. Ormanlık alan bakımından zengin olan Çek toprakları leziz mantar çeşitleriyle de mutfağına etki eder. En kolay ve ucuz bulunan domuz eti de yine yemeklerin vazgeçilmezidir. Gerek alışkanlıklar gerekse dini nedenle domuz eti yemeyen misafirler için Prag’da en gözde yemekler Çeklerin meşhur av etleri özellikle ördek yemekleridir. Çek ailelerin evlerinde de sık pişirilen fırında sade ördek yanında ekşili lahana ve “knedlik” ile servis edilir. Bizler nasıl ekmeksiz yemekten tat almıyorsak Çeklerin de vazgeçilmezi “knedlik”tir. Ana yemek tabağının kenarında servis edilen daire şeklinde beyaz (hamurdan), sarı (patatesten) yemeklerin oldukça doyurucu olmasını sağlar. Restaurantlarda porsiyonlar büyük gelir, zira bunun nedeni Çeklerin günde bir öğün sıcak yemek yemesidir. Sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini geçiştirme sandviç gibi hafif yerler.

Prag’dan günübirlik tur detayları ve fiyatları için tıklayınız

 

Çekler yüzyıllar boyu birlikte yaşadıkları Avusturya-Macaristan İmparatorluğu halklarının kültüründen etkilenmiştir. Bu dönemler Macarlardan geçen (onlara da bizden geçmiştir) “Gulaş” yemeği mutlaka denenmesi gereken yemeklerdendir. Biraz sosu farklı dana et kavurma diye betimleyebiliriz.

gulas yemegi

“>

 

Çorba deyince Prag’da ilk akla gelen ve en doğru tercih “Bramboraçka”dır. Patates çorbası, mantarlı yapılır ve etsizdir. Tadına doyamayacağınız iyi bir seçenektir. Bazı restaurantlarda bizim bildiğimiz Trabzon ekmeğinin içi oyularak bir kase haline getirilir ve bunun içinde servis edilir. Bu arada ekmek çeşitlerini de beğeneceksiniz, oldukça sağlıklı ve midenizi hiç rahatsız etmeyecek esmer ekmeklerini tercih edebilirsiniz.

prag patates corbasi yemegi

“>

Bunların yanında yine de Prag’da uluslar arası mutfaklar sunan çok kaliteli ve uygun fiyatlı restaurant önerilerimi bu başlığın sonunda bulabilirsiniz.

Tatlılarda mutlaka tadılmasını önerdiğim, tek fabrikadan çıkan ve ülkeye dağıtılan, formülü sır gibi saklanan meşhur “medovnik” marka adı “Marlenka” birçok kafeterya bulabilirsiniz. Tatlı sevmeyenlerin bile beğendiği hafif bir kektir. Çok beğenirseniz marketlerden kutuyla “Marlenka” alabilirsiniz. Bir diğer meşhur tatlı Avusturyalılardan geçen “Apfel Strudel” elmalı turta, yine Prag’da meşhur kafeteryalarında kahve yanında eksik edilmemesi gereken bir seçenektir. Bir de tabiî ki Prag sokaklarını dolaşırken hep sizi kendine çeken vanilya,tarçın aromalı müthiş kokuları takip ederseniz, size her köşe başında karşılayacak “Trdelnik” tatlıcılarıyla buluşacaksınız. Soğuk demir makara üzerine yılan gibi dolanan vanilya ve tarçın aromalı hamur ateş üzerinde çevrilerek yapılır, dışı kızarır içi biraz hamur kalır, içlerine çikolata sürerek hatta dondurma konarak servis edilir.

prag-medovnik-tatlisi

“>

prag trdelnik tatli

“>

prag elmali turta tatlisi

“>

Çekler yemeklerindeki bize göre eksikliği ve çeşitliliği içkilerde kapatıyor. Biz Türklerin algılarında yer etmiş “Almanlar biracıdır” kalıbı Çekleri tanıdığınızda değişecektir. Zira Belçika ile beraber Çekler biranın uzmanıdır. Hem iyisini yaparlar hem de iyi içerler. Kişi başı senede 145 litre bira tüketimiyle dünyada en çok bira içen millettir Çekler. Bir çok tanınan Çek bira markasının yanı sıra 300 yıldan fazla mazisi olan Prag ve diğer şehirlerdeki meşhur restaurantların kendi ürettiği biraları vardır. İlk soru tabiî ki hangi marka tercih edelim? Bunun yanıtını vermemiz maalesef pek mümkün değil, deneyerek sizin damak tadınıza uygun olanı bulabilirsiniz. Ben en çok Gambrinus markasını ve restaurantların kendi yaptıkları biraları tercih ediyorum, yine siyah biraları dünyaca ünlüdür. “dark” bira deyince bizde daha sert olduğu düşünülüyor ancak aksine daha hafif olanıdır, içimi kolaydır ve bayanların çok tercih ettiği biradır. Siyah bira markalarında en çok tercih edilen “Kozel” dir. Bizde Efes içenlere hitap edecek bira markası da “Pilsner” dir. Zaten Efes Pilsen isminin geldiği markadır, Prag’a bir saat mesafedeki Plzen şehrindeki fabrikası ziyarete açıktır. Eğer yolunuz Karlovy Vary’ye düşerse yine 1581’den beri faal olan ve krallara bira yapan “Krusovice” markasının fabrikası yol üzerindeki aynı isimli kasabada, fabrika satış mağazalarında bir tadım yapabilirsiniz. Karlovy Vary’den doğan başka bir içki markası “Becherovka” dır. Jan Becher isimli bir doktor tarafından, hazmı kolaylaştıran karanfil ve tarçın aromalı %38 alkollü bir likördür. Çeklerin milli içkilerindendir. Yolunuz Moravya (güney Çek) bölgesine düşerse kendi evlerinde yaptıkları meşhur erik rakıları “Slivovice” size her yerde ikram edilecektir.

cek bira markalari

“>

cek likoru becherovka

“>

Prag`da Önerdiğim Restaurantlar

U Medvidku

V Kolkovne Restaurant

U Fleku

U Modre Kachnicky

Kampa park Restaurant

Kogo Slovansky dum

Marina Grosseto

Brasileiro Ambiente

Prag`da Türk Restaurantları

Mangal

Istanbul Kebap

Pasha Kebap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir