PRAG’TA BURALARI GÖRMEDEN GEÇMEYİN!

Prag gezilecek yerler bakımından Orta Avrupa’nın en zengin şehirlerinden bir tanesi. Eski Şehir Meydanı, Astronomik Saat, Prag Kalesi, Aziz Vitus Katedrali ve Charles Köprüsü, Prag’da gezilecek yerler listemizin ilk sıralarında yer alıyor…

Bir dönem şehir yöneticilerinin Fransa’nın başkenti Paris’e benzemesi için büyük çaba sarf ettikleri Prag, Orta Avrupa’nın en romantik kenti olarak anılıyor. Tarihi dokusu ile ilgi uyandıran Çek Cumhuriyeti başkenti, ayrıca sanatsal anlamda da zenginliğe sahip bir şehir. Mimarisi ve atmosferiyle konuklarını adeta zaman yolculuğuna çıkaran kentte gezmeye nereden başlayacağınıza, hazırlamış olduğum Prag gezilecek yerler listesine bakarak kolayca karar verebilirsiniz.

ESKİ ŞEHİR MEYDANI

Prag gezilecek yerler listenizi oluşturmaya, kentin görülmeye değer pek çok tarihi yapısını barındıran Eski Şehir Meydanı’nı ilk sıraya koyarak başlayabilirsiniz. Prag’ın sene boyunca en çok ilgi gören noktası konumundaki meydan, Orta Çağ boyunca pazar alanı olarak kullanılmış.

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Kinsky Sarayı, Jan Hus Anıtı ile Aziz Niklaus Kilisesi, halk yanlısı Jan Zelivsky ve İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin idamlarının gerçekleştirilmesi gibi ülke tarihi için önemli olaylara sahne olan alanda görmenizi tavsiye edeceğim yapıların başında geliyor.

 Otel Tavsiyesi:  Eski Şehir Meydanı’nın hemen köşesinde hizmet veren 4 yıldızlı Hotel Rott, bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel tesislerden.

ASTRONOMİK SAAT VE ESKİ BELEDİYE SARAYI

1918’de Çekoslovak Devleti’nin bağımsızlığının ilan edildiği, ülkenin demokratik cumhuriyet haline geldiği 1989’daki Kadife Devrim’in merkezinde yer almış Eski Belediye Sarayı, ilk olarak 1338 yılında inşa edilmiş.

Bodrum katında Romanesk ve Gotik tarzdaki yaşam bölümlerine yer verilmiş yönetim binasının şu anki halini almasıysa 1905-1910 yılları arasındaki çalışmalar sonucunda gerçekleşmiş. 15. yüzyıldan kalma işlemeleri, eski meclis salonu, Çıkma Pencere Şapeli gibi bölümlerini görmeden ayrılmamanızı önereceğim yapının en ilgi çekici bölümünü ise 14. yüzyılda yapıya eklenen kulesi ve üzerindeki Astronomik Saat oluşturuyor.

Saat başlarında ortaya çıkan figürün dansıyla meydandaki pek çok gezginin etrafında toplanmasına yol açtığı saat 3 kısımdan oluşuyor. Ölümü, aç gözlülüğü, sefayı, kibri sembolize eden 4 heykel ilk kısmını oluştururken, ikinci kısmında ise zamanı ve güneş ile ayın hareketlerini gösteren mekanizma yer alıyor. Saatin son ve en yeni bölümü ise günün tarihi ile birlikte burçları gösteriyor.

Dilerseniz yapının en üst katında yer alan gözlem kulesine bilet alarak asansörle çıkıp şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Her zaman olmasa da yoğun sezonlarda kule girişinde uzun bilet  kuyrukları olabiliyor. Dilerseniz biletinizi internetten satın alabilirsiniz; Astronomik Saati: Hızlı Giriş Biletleri

  • Adres: Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
  • Giriş Ücreti: 250 CZK

PRAG KALESİ

45 hektarlık alana yayılan ve içerisinde tarihi saraylar, ofisler, askeri yapılar, bahçeler, dini yapılar barındıran arazisi sayesinde dünyanın en büyüklerinden birisi olarak anılan Prag Kalesi, Premysl Hanedanı tarafından 9. yüzyılda inşa ettirilmiş.

Geçmişte Bohemya Krallığı’nın ve Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılan gösterişli yapının bir bölümü, günümüzde Çekya Cumhurbaşkanı’na tahsis edilmiş. Bu nedenle ziyaretçilerin güvenlik kontrolünden geçerek giriş yapabildikleri kalenin içerisindeki Aziz Vitus KatedraliEski Kraliyet SarayıAltın YolYaz Bahçeleri ile Beyaz Kulehem tarihi önemleri hem de mimari güzellikleri nedeniyle görülmeyi hak ediyor. Kale aynı zamanda Astronomik Saat ile birlikte kent manzarasının izlenebileceği en ideal noktalardan.

Prag Kalesi’ni girişte satın alacağınız çeşitli biletler ile gezebilirsiniz. Yapı kompleksini bireysel olarak gezebileceğiniz gibi paket turlar ile rehberli de gezebilirsiniz. Bireysel gezmek için bölgeye ulaşmanın en rahat yolu saray yakından geçen tramvay hattını kullanmak.

 Tur Tavsiyesi:  Kaleyi rehber eşliğinde gezmek isterseniz şu tura göz atabilirsiniz: Prag Kalesi: Biletlerle 2,5 Saatlik Rehberli Tur

AZİZ VİTUS KATEDRALİ

Ülke yönetimini devralan kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine sahne olmuş, bazılarının ebedi istirahatgahı konumundaki Aziz Vitus Katedrali, 1344 yılında inşa edilmeye başlanmış. Yaklaşık 600 yılda tamamlanabilen katedral Neo-Gotik ağırlıklı olmak üzere Rönesans ve Barok tarzları kullanılarak inşa edilmiş.

Çek ressam Alfons Mucha’nın vitray süslemelerini yaptığı dini yapının içerisinde kraliyet mezarlarının yanı sıra Aziz Vaclac Şapeli ve “Soylu Frederick’in Uçuşu” isimli ahşap malzemeden üretilmiş pano büyük ilgi görüyor. Batı cephesindeki oluklar, payandalar, koro bölümü ve altın taş kapıdaki tonozlar katedralde görülmeye değer diğer kısımlar.

CHARLES KÖPRÜSÜ (KARL KÖPRÜSÜ)

Eski Kent’ten kaleye gitmek için kullanabileceğiniz yol üzerinde yer alan 516 metre uzunluğundaki Charles Köprüsü, mimari ayrıntıları sayesinde kente gelen gezginlerin hazırladıkları Prag gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumunda.

1342’de yaşanan sel felaketi sırasında ağır hasar gören Judith Köprüsü’nün yerine yapı, IV. Charles’ın emriyle 1357-1402 yılları arasında inşa edilmiş. Yapılmasını emreden hükümdarın adıyla anılmaya 1870’de başlanan köprünün her iki yakasında savunma amaçlı kuleler bulunuyor. Ayrıca üzerinde Hz İsa’nın yanı sıra aziz ve azizelerin betimlendiği 30 heykel yer alıyor.

1683’ten 1928’e kadarki süreçte yerleştirilen bu heykeller içerisinde en büyük ilgiyi Nepomuklu Aziz John’u tasvir eden çekiyor.

 Otel Tavsiyesi:  4 yıldızlı Residence U Malvaze, köprüye yakın konaklama yapabileceğiniz şehrin en popüler otellerinden bir tanesi.

 Tur Tavsiyesi:  Şehir merkezindeki en popüler yapıları gezmek için isterseniz yürüyüş turlarına da katılabilirsiniz; Eski Prag & Prag Kalesi 3 Saatlik Yürüyüş Turu

  • Adres: Karlův most, 110 00 Praha 1

WENCESLAS MEYDANI (VACLAV MEYDANI)

Şu anki görünümüne 19. yüzyılda ulaşan Wenceslas Meydanı, etrafını saran lüks mağazalar, restoranlar ve eğlence mekânları sayesinde günümüzde Prag’ın en popüler yerleri arasında sayılıyor. Orta Çağ’da at pazarına ev sahipliği yapan meydan, 1969’da Jan Palach’ın kendisini yakması ve komünist rejimin yıkılmasına neden olan Kadife Devrim gibi ülke tarihi için önemli pek çok politik olayın merkezinde yer almış.

Alanın çevresinde görülmeye değe yapılar arasında Ulusal Müze, Palaca Koruna ve Fransisken Bahçeleri yer alıyor. Ayrıca adını aldığı Aziz Vaclav’ın 1912 yılında dikilen heykeli başta olmak üzere irili ufaklı çok sayıda sanat eserini de meydanı ziyaret ettiğinizde görebilirsiniz.

Prag’da nerede kalınır başlıklı yazımda anlattığım gibi Prag’da konaklama yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri burası. Hem gezi noktalarına, hem alışveriş caddelerine hem de merkez tren istasyonuna yakın.

 Otel Tavsiyesi:  5 yıldızlı Art Nouveau Palace Hotel, benim son Prag gezimde konaklayıp memnun kaldığım yer. Otelden başta Wenceslas olmak üzere şehirdeki birçok yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

PETRİN TEPESİ VE GÖZLEM KULESİ

  1. yüzyılda üzüm bağları ile ünlenen Petrin Tepesi, 1825 yılında halka açılmış. Her yıl 1 Mayıs’ta Pagan ritüelleri ile ilgili kutlamaların gerçekleştirildiği 300 metre rakımlı tepeye yerel halk ve gezginler hem temiz havası hem de manzarası nedeniyle gelmeyi tercih ediyor.

1891 yılında hizmete alının füniküler aracılığıyla ulaşabileceğiniz yükseltinin üzerinde Aynalar Labirenti, Strahov Stadyumu,  Açlık Duvarı, Karel Hynench Macha Heykeli ve Aziz Laurentius Kilisesi gibi görülmeye değer yapı ve eserler bulunuyor. Tabi ziyaret edilecek birçok yeri barındıran tepeyi manzara izlemek için gelenlerin ilgisini daha çok Petrin Tepesi Gözlem Kulesi çekiyor.

1891 yılında Yıl Dönümü Sergisi için inşa edilen 60 metre yüksekliğindeki yapı, Eyfel Kulesi örnek alınarak tasarlanmış. Üst kısmına çıkmak için spiral şeklindeki 299 basamaklı merdiveni aşmak gerekiyor. Ancak seyir alanından görülen kentin enfes manzarası, bu zahmete fazlasıyla değiyor.

  • Adres: Petřínské sady 633, 118 00 Praha 1-Malá Strana
  • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
  • Giriş Ücreti: 120 CZK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir