Rabat Gezilecek Yerler, Rabat Tarihi Mekanları ve Tatil Yerleri 2024

Bağımsızlığın ilan edildiği 1955 yılından beri Fas’a başkentlik yapan Rabat, daha çok politik yönüyle tanınıyor. Ancak kültürel yapısı ve zengin tarihi sayesinde ziyaretçilerine Rabat gezilecek yerler bakımından pek çok seçenek sunuyor. Üstelik bu seçenekler sadece muhteşem mimariye sahip binalardan, müzelerden ve sanat galerilerinden oluşmuyor. Rabat’ta sizleri birbirinden güzel plajlar da bekliyor.

Rabat Gezilecek Yerler Listesi

Kentte gezilecek yerler ağırlıklı olarak eski yerleşim bölgesindeyken, iyi durumdaki konaklama tesisleri yeni şehir kısmında faaliyet gösteriyor. Bu durumu sorun olmaktan çıkaran en büyük unsur Rabat’ın gelişmiş otobüs ağı. Turistik mekanlara ulaşımı kolaylaştıran bu araçlar dışında daha nostaljik bir yolculuk şekli tercih ederseniz, Rabat-Salé arasında işleyen tramvayı kullanabilirsiniz.

1. Muhammed V Mozolesi (Mausoleum of Mohammed V)

Mausoleum of Mohammed V rabat

Muhammed V Mozolesi’ni hem geleneksel mimarinin en güzel örneklerinden hem de tarihi öneme sahip olması nedeniyle Rabat gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz. Fas’a bağımsızlığını kazandıran ve 1957’den öldüğü yıla kadar ülkeyi kral unvanı ile yöneten V. Muhammed’in ebedi istirahatgahı olan yapı, Hassan Kulesi’ne ve Kraliyet Sarayı’na yakın oldukça yakın konumda. Fas Kralı II. Hasan ve iki oğlunun da mezarlarının bulunduğu yapının içerisinde bir müezzin tarafından sürekli Kur’an okunuyor.

2. Kasbah des Oudaias (Kasbah of the Udayas)

rabat'ta görülecek yerler Kasbah des Oudaias

Muhavvidler’in kenti ele geçirmelerinin ardından 1150 yılında inşa etmeye başladıkları Kasbah des Oudaias, Salé Kenti’nin hemen karşısında yer alıyor. Bou Regreg Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü yere kurulmuş olan yerleşimi farklı kapı tasarımlarına sahip, mavi-beyaz badanalı evleri ve Platform de Serraphore’den izleyebileceğiniz eşsiz manzarası için ziyaret edebilirsiniz. 12. yüzyılda inşa edilmiş surlarla çevrili kasabadaki camiyi ve sarayı gezdikten sonra dinlenmek isterseniz, bir kafeye oturup, manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Hazır güzel bir örneğini sizlere anlatmışken, “Kasbah” kelimesinin Kuzey Afrika’da Arap Mahalleri için kullanıldığını ve Fas’ta bu yerleşimlerin turistik açıdan en ilgi çekicilerini görebileceğinizi belirtmek isterim.

3. Hassan Kulesi (Hassan Tower)

rabat gezilecek yerler Hassan Tower

Muhavvidler’in başkent yapacak kadar önem verdikleri Rabat’taki Hassan Kulesi, yarım kalmasına rağmen ihtişamını ilk görüşte belli ediyor. İnşasını 1195 yılında Yaqub al Mansur’un başlattığı; ancak ölümü ile yarım kalan dünyanın o dönem için en büyük cami projesinin en gösterişli parçalarında birisi olan kule, aslında devasa boyutlara sahip bir minare. 44 metrelik minare türdeşlerine göre o kadar geniş boyutlara sahip ki, yapımında merdiven yerine ezan okumak için tepesine çıkacak müezzinlerin at sürebilecekleri genişlikte rampalar tercih edilmiş. Kuleyi ziyaretiniz sırasında yarım kalan caminin 200kolonunu ve duvarlarının bir kısmını görebilirsiniz.

4. Arkeoloji Müzesi (Rabat Archaeological Museum)

Archeological Museum rabat

Koleksiyonunda tarih öncesi, Roma İmparatorluğu ve Erken İslam dönemlerine ait çok değerli eserlerin bulunduğu Arkeoloji Müzesi, 1932 yılında açılmış. 1986’dan beri Ulusal Müze’nin koleksiyonunun da sergilendiği müzede inceleme fırsatı bulabileceğiniz buluntular Volibilis, Banasa, Thamusida ve Chellah gibi antik kentlerde gerçekleştirilen kazılar sonucu gün ışına çıkartılmış. Müzenin en çok ilgi çeken parçalarını, Helen ve Berberi kültürlerini yansıtan heykeller oluşturuyor.

5. Chellah

rabat gezilecek yerler Chellah

2005 yılında beri her eylül ayında “Jazz au Cellah” isimli müzik festivaline ev sahipliği yapan Chellah, Fenikeliler’in Fas’ta kurdukları ticari amaçlı kolonilerden bir tanesi. Kültürel açıdan sahip olduğu zengin içerik nedeniyle deneyimli gezginlerin Rabat gezilecek yerler arasında saydıkları antik kent, kurulduğu dönemde “Sala” adıyla anılıyormuş. Romalılar’ın mimari açıdan zenginleştirdikleri ve Hristiyanlık merkezine dönüştürdükleri tarihi yerleşim, Müslümanların kontrolüne ise 7. yüzyılda geçmiş. 12. asırda kralların gömüldüğü bir mezar alanına dönüşen kent, 1755 Lizbon Depremi’nden sonra kaderine terk edilmiş.

6. Andalusian Bahçeleri (Andalusian Gardens)

rabat gezilecek yerler Andalusian Gardens

Kentin Fransız hâkimiyetinde olduğu 20. yüzyılda kurulmuş olan Andalusian Bahçeleri, Kasbah’ın ara sokaklarında sizleri bekleyen sürprizlerden sadece bir tanesi. Özellikle sıcak yaz günlerinde serin ortamıyla konuklarının ferahlamalarına yardımcı olan bahçeleri gezerken üzerinizdeki stresten kurtulabilirsiniz. Birbirinden güzel alanları gezdikten sonra soluklanmak isterseniz, hemen yan tarafında bulunan çay bahçesine geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü mekân, yerel halk tarafından kentin en lezzetli nane çayının sunulduğu yerlerin başında gösteriliyor.

7. Salé

rabat gezilecek yerler Sale

Arapça’da ismi “kaya” anlamına gelen Salé, Rabat’ın tam karşısında yer alıyor. Antik dönemde Fenikeli koloniciler tarafından kurulmuş olan yerleşim, merkezinde bulunan çok sayıdaki tarihi yapı nedeniyle adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Zamanında kültürün, dinin, başkaldırının merkezi olarak anılmış kentin mimarisi dışında alışveriş olanakları ve yemek kültürü de oldukça zengin durumda. El yapımı ahşap ürünleri Rabat’a göre çok daha ucuz fiyatlarla satın alabileceğiniz şehirde nehir kıyısına giderseniz rengârenk balıkçı teknelerinin oluşturdukları manzarayı fotoğraflama şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca uzun plajı ile Salé, Fas’ta deniz keyfi yapabileceğiniz yerlerin en güzelleri arasında.

8. VI. Muhammed Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi (Mohammed VI Museum of Modern and Contemporary Art)

rabat'ta gezilecek yerler Mohammed VI Museum of Modern and Contemporary Art

Alanında uluslar arası standartları yakalamış ilk tesis unvanını taşıyan VI. Muhammed Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, kent merkezinde faaliyet gösteriyor. Fas’ın geleneksel mimari tarzından izler taşıyan modern bir binada ziyaretçilerini ağırlayan müzenin 20. yüzyılın başından günümüze kadarki zaman aralığını kapsayan koleksiyonu plastik ve görsel sanat dallarını temsil eden serlerden oluşuyor. Müzenin ülkedeki sanatsal yaratıcılığın 100 yılını anlatan kalıcı sergisi, yerel kültürü tanımak isteyenler için bir hazine niteliğinde.

9. St. Paul Mağarası (St. Paul’s Grotto)

St. Pauls Cave rabat

Malta’nın koruyucu azizinin hayatının 3 ayını geçirdiği St. Paul Mağarası, kentte Erken Hristiyanlık dönemine ait izler bulabileceğiniz en önemli mekân konumunda. Tarsus doğumlu din adamının bu mağaraya Roma yolculuğu sırasında Malta yakınlarında geçirdiği gemi kazası sonrasında geldiğine inanılıyor. Mağaraya günümüzde 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Barok tarzı kiliseden ulaşılabiliyor. Tıpkı yer altındaki alan gibi bu kilise de azize adanmış. Kiliseye girerken dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm St. Paul Heykeli ise Büyük Usta Pinto tarafından 1748’de bağışlanmış.

10. Ulusal Mücevher Müzesi (National Jewelery Museum/Oudaia Museum)

İspanya ile Fas arasındaki tarihi ve kültürel işbirliğinin ürünü olan Ulusal Mücevher Müzesi, 2006 yılında açılmış. Sanat tutkunu gezginler için Rabat gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezi konumundaki kültürel tesiste, tarih öncesi devirlerden günümüze kadar uzanan geniş bir periyotta Fas ustalığının ve mücevher sanatının gelişimi anlatılıyor. Kasbah’ın mimari açıdan en güzel yapılarından birinde ziyaretçilerini ağırlayan müzenin 300 parçalık koleksiyonunda tarih öncesinin kemik süslemelerini, Roma devrinden cam boncukları, Orta Çağ’da kullanılan altın paraları inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

11. Rabat Hayvanat Bahçesi (Jardin Zoologique de Rabat)

Jardin Zoolgique de Rabat

Büyük çaplı revizyonun ardından 2012 yılında kapılarını tekrardan açan Rabat Hayvanat Bahçesi, tamamı Afrika Kıtası’na özgü 100’den fazla türe ev sahipliği yapıyor. Sakinlerine, doğal hayatta yaşadıkları alanlara yakın şartlar sağlanan hayvanat bahçesinde su aygırı, timsah, flamingo, gergedan gibi bilindik hayvanların dışında bir zamanlar Kuzey Afrika’da oldukça fazla sayıda olan Berberi aslanlarına yakın olabilirsiniz. Günümüzde soyu tükenme tehlikesi altındaki kudretli aslanların sayıları, tesiste doğru adımların atılması sonucu hızla artıyor.

12. Salé Büyük Camii (Great Mosque of Salé)

Great Mosque rabat

Mimarisinde Muvahhidler’e ve Murabıtlar’a özgü üslupların başarıyla sentezlendiği Salé Büyük Camii, ilk olarak Temim İbn Ziri’nin emri doğrultusunda 1028-1029 yılları arasında inşa edilmiş. Ancak kapladığı alan 5.000 metrekarenin biraz üzerinde olan dini yapı, günümüze gelene kadar çeşitli olaylar nedeniyle tekrar tekrar yeniden yapım sürecine girmiş. Ülkenin Fransız sömürgesi haline geldiği ilk yıllarda yurtseverlerin toplantılarına ev sahipliği yapan ihtişamlı camiye medrese kısmı, al-Mansur döneminde eklenmiş.

13. Galerie d’Art Nouiga (Nouiga Art Gallery)

Avangart Fas sanatının en güzel örneklerini inceleyebileceğiniz Galerie d’Art Nouiga, Rabat’ın tarihi bölgesinde faaliyet gösteriyor. Şehrin entelektüel tabakasının da zaman zaman katıldığı sosyal etkinlikleri ile ünlü olan sanat galerisinde fotoğraf ve tablolardan oluşan koleksiyonlar sergileniyor. Yabancı uyruklu sanatçılara ”konuk” statüsünde geçici sergilerin açıldığı; farklı dillerde yazılmış kaynakların bulunduğu bir kütüphaneye sahip kültürel tesisin en büyük özelliği, ülkenin geleceği parlak sanatçılarına fırsat tanıması.

14. Kraliyet Sarayı (Royal Palace)

Royal Palace rabat

Yerel dilde “Dar al-Makhzen” adıyla anılan Kraliyet Sarayı, IV. Muhammed’in emriyle eski sarayın yerine 1864’te inşa edilmiş. Sultan Muhammed İbn Abdullah döneminden beri Fas hükümdarlarının resmi konut olarak kullandıkları görkemli saray, Fransız ve Arap stilleriyle kurulmuş geniş bahçelerle çevrelenmiş. Halka açık geçit törenlerinin düzenlendiği geniş bir alana sahip yapının sınırları içerisinde ana binaya ek olarak küçük bir cami, kraliyet muhafızları için konaklama bölümü ve hanedan üyelerinin eğitim gördükleri bir okul bulunuyor. Ancak, ne yazık ki bina güvenlik gerekçeleriyle ziyarete kapalı tutuluyor. Bu yüzden çoğu gezgin dışarıdan yapının fotoğrafını çekmekle yetiniyor.

15. Rue des Consuls

rabat gezilecek yerler Rue des Consuls

Rabat gezilecek yerler araştırması yapan alışveriş tutkunlarına tavsiye edeceğim yer, Rue des Consuls. Kentin eski yerleşim bölgesinde, nam-ı diğer Medine, bulunan pazardaki dükkânlarda çeşitli hediyelik eşyaları, antikaları, Berberi halılarını ve deriden imal edilen ürünleri uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir