Rio de Janeiro Gezilecek Yerler, İlginç Mekanlarıyla Rido de Janerio 2024

Rio de Janeiro gezilecek yerler başlıklı yazımda sizlere Türkiye için uzak rotalardan biri olan Brezilya’nın Rio De Janeiro şehri hakkında bilgi vermek istiyorum. Türk turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Güney Amerika ülkelerinden Brezilya’nın en büyük ikinci şehri olan Rio De Janeiro, gerek kültürel zenginliği gerek gece hayatının canlılığı bakımından görmeniz gereken yerlerden biridir.

Brezilya denilince akla genel olarak futbol, samba, Rio Karnavalı ve pekte tekin olmayan arka sokakları geliyor. Yazının devamında Rio De Janeiro’da nereleri gezebileceğiniz hakkında detaylı bilgilendirmeleri sizler için hazırladım.

Rio De Janeiro’da konaklamak için net fikriniz yoksa Rio De Janeiro’da nerede kalınır? başlıklı yazıya göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler Listesi

Rio De Janeiro gezilecek yerler yazısı içinde şehirdeki görmeniz gereken en önemli yerleri tek başlık altında toplayıp yardımcı olmaya çalıştım. (Bir tane de dikkatli olmanız gereken ve mümkünse uzak durmanız gereken bölge hakkında bilgilendirme yaptım) Brezilya turuna çıkmadan önce Rio De Janeiro gezilecek yerler yazısını okumanızı tavsiye ediyorum ve lafı daha fazla uzatmadan şehir turuna başlayalım diyorum.

1. Kesme Şeker Dağı (Sugar Loaf Mountain)

Sugar Loaf Mountain Rio de Janeiro

Rio De Janeiro gezilecek yerler yazımıza Kesme Şeker Dağı ile başlıyoruz. Şehirde bulunan en önemli iki tepeden biri olan Kesme Şeker Dağı’nın zirvesine çıktığınızda Rio şehrini ayaklarınızın altında hissedeceksiniz. Üst üste binmiş iki tepe gibi düşünebileceğiniz Kesme Şeker Dağı’nın zirvesine ulaşmak için iki aktarma yapan teleferiğe binmeniz gerekecek. İlk durak olan Urca’da şehrin manzarası hemen sizi sarsa da biraz soluklanıp zirveye doğru ilerlemeye devam edin. Zirveye ulaştığınızda eğer hava şansınıza açıksa manzaranın ve temiz havanın tadını çıkarın.

2. Corcovado Tepesi – Kurtarıcı İsa Heykeli

Rio de Janeiro gezilecek yerler Kurtarici İsa Heykeli

Şehrin en önemli tepesi olan Corcovado Tepesi, Rio’yu en güzel seyredebileceğiniz yerlerden birisidir. 700 metreden fazla yüksekliğe sahip olan Corcovado Tepesi üzerine inşa edilmiş olan Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio De Janeiro gezilecek yerler listesindeki en sembolik yer olduğunu söyleyebiliriz. 30 metrelik yüksekliğe sahip olan Kurtarıcı İsa Heykeli, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

Corcovado Tepesi’ne yürüyerek çıkmak istemezseniz her gün 08.00 –19.00 saatleri arasında düzenlenen tren seferleri ile de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. (Sefer saatleri değişkenlik gösterebilir.) Tepenin zirvesine ulaştığınızda şehir manzarasının yanı sıra Kesme Şeker Dağı, Maracana Stadı, Guanabara Körfezi gibi Rio’nun en güzel manzarası karşınızda olacak.

3. Rio Plajları

Rio gezilecek yerler listesinde şehrin dünyaca ünlü plajlarına yer vermezsek olmaz. Birbirinden güzel plajların bulunduğu Rio’da tavsiye edebileceğim bazı plajlar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Rio de Janeiro'da gezilecek yerler Copacabana beach
Copacabana Plajı

Copacabana Plajı: Rio’nun en meşhur plajı olan Copacabana Plajı, Rio’nun güneyinde Kesme Şeker Dağı kıyısınca uzanmaktadır. Tertemiz kumsalda güneşin tadını çıkarabilir, yüzebilir, plaj futbolu ya da plaj voleybolu oynayabilirsiniz. Rio’da nerede denize girelim diye sorarsanız ilk seçeneğinizin Copacabana Plajı’ndan yana olmasını tavsiye ediyorum.

Leme Beach Rio de Janeiro
Leme Plajı

Leme Plajı: Copacabana Plajı’nın uzantısı gibi olan Leme Plajı daha çok ailelere hitap etmektedir. Güneşin batışını en güzel izleyebileceğiniz plaj olan Leme Plajı boyunca bisiklet, kay kay, patene binenler sık sık karşınıza çıkmaktadır.

ipanema beach Rio de Janeiro
İpanema Plajı

İpanema Plajı: Rio’nun en ilginç plajlarından biri olan İpanema Plajı, ‘Garotas Bonitas’ yani ‘Güzel Kadınlar’ ile ünlüdür. ‘Girl From Ipanema’ şarkısıyla da popülerliğini artıran plajda her türlü spor aktivitelerinin yanı sıra sabahlara kadar devam eden eğlenceli partilere de katılabilirsiniz.

Rio de Janeiro Barra Beach
Barra Plajı

Barra Plajı: Rio’daki plajların en uzunu olan Barra Plajı özellikle sörf tutkunlarının en çok tercih ettiği yerdir. En ustasından acemisine onlarca sörf tutkununun dalgalara karşı mücadele verdiği Barra Plajı kıyısında birçok sörf okulu da hizmet vermektedir.

4. Maracana Stadı

Rio de Janeiro gezilecek yerler Maracana Stadi

Rio De Janeiro gezilecek yerler listemize futbol mabedi olan tarihi Maracana Stadyumu ile devam ediyoruz. 1950 Dünya Kupası için inşa edilen Maracana Stadı’nın seyirci kapasitesi 200.000’den fazlaymış ve maçlar full tribünlere karşı oynanmış. Sonraki dönemlerde güvenlik sebebiyle stadın kapasitesi 95 bine düşürülmüş. 2014’te Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası için yenilenen Maracana Stadı’nı turistik olarak ziyaret edebilir, denk getirebilirseniz biletinizi alıp statta oynanan maçları izleyebilirsiniz.

Yaklaşık bir saat süren ve 08.00–19.00 saatleri arasında düzenlenen rehber eşliğinde Maracana Stadı gezisinde taraftar tribünü, şeref tribünü, soyunma odaları ve yedek kulübelerini dolaşabilirsiniz.

5. Favela Bölgesi (Dikkat Dikkat)

Favela Rio de Janeiro

Rio De Janeiro gezilecek yerler listesinde yer verdiğim Favela Bölgesi, aslında girilmesinin çok da uygun olmadığı fakir kesimin yaşadığı, karanlık işlerin döndüğü ve birçok filmde de gösterilen Brezilya’nın arka sokaklarının bulunduğu bölgedir.

Özellikle yabancı turistlerin yalnız başına girmemesi konusunda devamlı uyarıların yapıldığı Favela Bölgesi ile ilgili paylaştığım resim bu durumu açıklar niteliktedir diye düşünüyorum. Uzun lafın kısası Rio gezisinde Favela Bölgesi’nden uzak durmaya çalışın. Daha önceden bu bölgeye giren okuyucularımız varsa deneyimlerini bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

6. Tijuca Ormanı

Rio de Janeiro'da görülecek yerler Tijuca Ormanı

Rio’nun hemen girişinde 3200 hektarlık alan üzerinde bulunan Tijuca Ormanı, yeşilin her tonunu ziyaretçilerine sunmaktadır. Orman içinde yürüyüş yollarını takip ederek Cascatinha Şelalesi ve Mayrink Şapeli’ni görebilirsiniz. Birçok türden bitki örtüsünü barındıran Tijuca Ormanı’nda çeşitli hayvan türleri de yaşam sürmektedir.

Piknik yapabileceğiniz alanların da bulunduğu Tijuca Ormanı’na mümkünse rehberle birlikte girmelisiniz ve yürüyüş yollarından ayrılmamalısınız. Özellikle zehirli yılan türleri her an karşınıza çıkabilir. Bundan dolayı tedbiri elden bırakmayın.

7. Botanik Bahçesi

Rio de Janeiro Botanik Bahçesi

Rio De Janeiro gezilecek yerler listesinde bulunan bir başka önemli yer olan Botanik Bahçesi’nde daha önce hiç görmediğiniz bitki türleri karşınıza çıkacak. Tijuca Ormanı’nın hemen yanında yer alan Botanik Bahçesi’ne de mutlaka rehber eşliğinde girmelisiniz. Kendi başınıza girmek istediğinizde çevrenizdekilerden defalarca uyarı geliyor. Çok keyifli bir gezi olsa da tedbirleri baştan sağlam almanız gerekiyor. Her türlü böcek de dahil çeşitli hayvan ısırmalarına karşı uygun kıyafetler giymelisiniz.

Özellikle Ekim–Kasım aylarında yılanların üreme mevsimi olmasından dolayı bu tarihlerde ziyaretçilerin daha dikkatli olmaları gerekiyor. Geçmiş dönemlerde trajik olaylar fazlasıyla yaşanmış. O yüzden Botanik Bahçesi gezisinde rehber eşliğinde belirtilen kurallara uyarak hareket etmenizi tavsiye ediyorum.

8. Lagoa Gölü (Lagoa Rodrigo De Fretias)

Rio de Janeiro gezilecek yerler Lake Lagoa

Rio’da denizin hemen yanında yer alan Lagoa Gölü görmeniz gereken yerlerden biridir. Gölde su sporları, kuğu görünümlü bisikletlerle göl üzerinde turlar, göl kenarında yürüyüş alanları gibi çeşitli aktiviteleri deneyebilirsiniz.

9. Santa Teresa

Santa Teresa Rio de Janeiro

Rio’da eğlence hayatının merkezi konumunda olan Santa Terasa Bölgesi, gece kulüpleri, samba danslarının yapıldığı mekanlarla ünlüdür. Şehrin tarihi binalarını da bünyesinde barındıran Santa Terasa’da günün her saatinde eğlenen insanlara rastlamanız mümkün.

10. Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi

Rio de Janeiro gezilecek yerler Niteroi museum

1996 senesinde Oscar Niemeyer tarafından tasarımı yapılan ve uzay mekiğine benzeyen görüntüsüyle dikkat çekici bir mimarisi olan Niteroi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde genellikle Brezilyalı sanatçıların çeşitli eserleri sergilenmektedir. Sanata ilgi duymayanlardan olsanız bile uzay mekiği görünümlü binayı görmenizi tavsiye ediyorum.

11. Selaron Merdiveni (Escadaria Selaron)

Escadaria Selaron Rio de Janeiro

Rio’da gezilecek yerler listesindeki en ilginç duraklardan biri de Lapa bölgesinde bulunan Selaron Merdiveni. Şili asıllı ressam ve seramik ustası Jorge Selaron, 2008’den itibaren evinin önünde bulunan merdivenlere güzel görünüm katmak için her gün küçük mozaikler yapmaya başlıyor. Evin giriş kapısının hizasına da Brezilya bayrağının renkleri olan mavi, sarı, yeşil renkli mozaiklerle kaplayan Selaron’un kapısı bir gün komşuları tarafından çalınıyor.

Süslemeleri çok beğendiklerini ve kendi kapılarının önlerine de yapmasını rica eden komşularını kıramayan Selaron, toplamda 250 basamaklı merdiveni rengarenk mozaiklerle süslüyor ve bir anda tüm dünyadan turistlerin ziyaret ettiği bir yer haline geliyor. Resim çekmekten en keyif alacağınız noktalardan birisi olan Selaron Merdiveni’nde aşırı kalabalıkta dilediğiniz pozları çekmek isterken zorlanabilirsiniz.

12. Belediye Tiyatrosu (Municipal Theatre)

Rio de Janeiro gezilecek yerler Municipal Theatre Rio

Rio De Janeiro gezilecek yerler listesine şehrin en önemli tiyatro merkezlerinden biri olan Belediye Tiyatro Binası ile devam ediyoruz. 1909 yılında kapılarını açan tiyatro binasında günümüz dans gösterileri, bale ve çeşitli müzik etkinlikleri sahnelenmektedir. Eğer vaktiniz varsa ve artık şansınıza hangi etkinliğe denk gelmişseniz canlı performanslarını izlemenizi tavsiye ediyorum. Yine binayı dolaşmak isterseniz 45 dakikalık rehberli tura da katılım sağlayabilirsiniz.

13. Rio Karnavalı

Rio Karnavalı Rio de Janeiro

Rio De Janeiro gezilecek yerler listesini dünyanın en büyük şovlarından biri olan Rio Karnavalı ile kapatalım. Her sene şubat ayında düzenlenen Rio Karnavalı’na dünyanın dört bir yanından binlerce turist akın akın ziyaret ediyor. Sadece Rio’da değil Brezilya’nın diğer şehirlerinde de (Sao Paolo, Salvador) coşkuyla kutlanan Rio Karnavalı, Brezilya gezisini şubat ayında yapmanız için yeterli bir neden olabilir. Yaklaşık 4–5 gün süren Rio Karnavalı’na binlerce profesyonel ve amatör dansçılar da eşlik ediyor.

Rio Karnavalı her yıl Şubat ayı içinde yapılmaktadır. Esas olarak Paskalya Bayramı’ndan 6–7 hafta önce kutlanmaktadır.

Rio De Janeiro’da nerede kalınır?

Rio De Janeiro seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı olan Vila Gale Rio De Janeiro adlı tesise göz atabilirsiniz.

Rio de Janeiro'da nerede kalınır Vila Gale Rio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir