Rize'de gezilecek yerler

Karadeniz’in yayla hayatına, doğasına, geleneksel mutfağına şahit olmak ve belki de bir sırt çantasıyla yola çıkıp yayla yayla gezmek istiyorsanız; Rize sizin için Karadeniz’deki en doğru adres.Peki Rize’de nerelere mi gitmeli Rize’de gezilecek yerler hakkında öneriler neler ?

Yazı Başlıkları [Göster]

Rize’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Rize’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listemizde hem Rize şehir merkezinde olan yerleri hemde şehrin çevresinde gezilecek yerler hakkında detaylı bir liste sunuyoruz.Listemizde Rize’de gezilecek yaylalar hakkında bilgilerde mevcut.Karadeniz’in bu harika şehrinde güzel bir gezi geçirmenizi dileriz.İşte Rize’de görülmesi gereken yerler listemiz;

Rize Kalesi

Rize Kalesi

Çok iyi korunamadığı için tam anlamıyla artık orijinal halini koruyamasa da Rize’ye baştan sona bir bakış atmak için ilk gideceğiniz yer Rize Kalesi olabilir. Kaleye çıkıp, enfes Karadeniz çayını Rize manzarasına karşı yudumlayabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Rize Fırtına Deresi

İzlemesi, yüzmesi ve sesini dinlemesi bile size inanılmaz anlar yaşatabilir. Ayrıca sezonunda gidebilirseniz Fırtına Deresi üzerinde profesyonellerle birlikte rafting yapma şansını bulabilirsiniz.

Fırtına Deresi’nin ayrıcalıklı olmasının nedenlerinden birisi de üzerinde bulunan kemer köprülerdir. Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Köprüköy Köprüsü gibi oldukça ilginç ve tarihi değeri olan bu köprülerin üzerine çıkıp da Fırtına Deresi’ni de izleme şansınız var.

Ayder Yaylası

Ayder yaylası resimleri

Rize’de gezilecek yerler listemizde bir başka durağımız Ayder Yaylası oluyor.Karadeniz’e gittikten sonra yayla havası almadan geri dönmek olmaz. Hele bir de yaz aylarında tam festival zamanlarında gitmişseniz Ayder Yaylası sizi sarhoş eder ve her sene tekrar gelmek için büyük sözler verdirtir.

Muhteşem doğası ve lezzetli yemeklerini yemek için gelenlerin yanında burada bulunan kaplıcalar için de gelen binlerce kişi vardır. Belki seyahatinizi uzatacak olursanız bu şifalı sulardan da faydalanabilirsiniz.Devamını Okuyun

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize’ye geldikten sonra Ayder Yaylası’nı görmemek olmaz. Ancak Rize için Ayder Yaylası ne ise, Ayder Yaylası için de Kaçkar Dağları Milli Parkı odur. Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz bir bitki örtüsü ve doğa, doğal ortamları korunduğu için yaşamlarını sürdürebilen geyik, tilki, yaban horozu ve belki de ayılar. Eğer bir rehber eşliğinde gezecek olursanız sırf bu Park için bile Rize’ye yerleşme planları yapmaya başlayabilirsiniz.

Rize Müzesi

Rize Müzesi

Rize tarihi hakkında bira bilgi sahibi de olabilmek için Sarı Ev olarak da bilinen binada yer alan müzeyi ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde ise Rize ve çevresinden gelen arkeolojik eserler, sikkeler ve el yazması eserler bulunmakta.

Rize Yaylaları

Rize’de gezilecek yerler arasında Rize yaylaları önemli bir yere sahip.En çok bilinen yaylalardan birisi olan Ayder Yaylası mutlak görülmesi gereken en güzel yaylalardan birisi ancak, tek değil tabi;

Çağrankaya Yaylası

Rize Çağrankaya Yaylası

Kışın ulaşıma kapalı olduğu için sadece yazlıktır.

Ovit Yaylası

Rize Ovit Yaylası

Özellikle bisikletçiler için müthiş bir tırmanış rotasıdır.

Hazindak Yaylası

Rize Hazindak Yaylası

Kamp yapılabilecek bir alanı da bulunan yayla, insan elinin en az değdiği yaylalardan birisi olarak bilinir.

Gito Yaylası

Rize Gito Yaylası

Bazen o kadar çok sis iner ki, bulutlar yere indi zannedebilirsiniz.

Avusor Yaylası

Rize Avusor Yaylası

Fırtına Vadisi’nde yer alan 3 laz köyünün kullandığı yayladır ve yaylacılık kültürünün en sıkı şekilde devam ettiği yaylalardan birisidir.

Kavrun Yaylası

Rize Kavrun Yaylası

Geceyi burada geçirdiğiniz takdirde müthiş bir yıldız şovuna tanıklık edebilirsiniz. Gittiğiniz takdirde burada laz böreği ve mıhlama yemeden de dönmeyin.

Samistal Yaylası

Rize Samistal Yaylası

Bir çok Karadeniz Türküsü’ne de konu olmuş eşsiz güzellik.

Elevit Yaylası

Rize Elevit Yaylası

En sessiz, en sakin yaylalardan birisi olmasına rağmen imkanları geniştir. Her Ağustos 26’da da şenlikler düzenlenir.

Anzer Yaylası

Rize Anzer Yaylası

Meşhur anzer balının geldiği yayladır. Gidecek olursanız bal almadan dönmek olmaz.

Rize’de gezilecek yerler yazımızda Rize yaylalarına da kısaca yer verdik.Sizlerde Rize seyahatlerinizi veya Rizede gezilmesi gereken yerler hakkında ki önerilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.